Gitarın Akordu Pozisyona Göre Değişiyor?

Arkadaşlar 5 yay ile daha az kayma oluyor akortta bu sefer de tremolo kolu biraz daha ağırlaştı ama böyle kullanmak daha mantıklı gözüküyor

ben 3 yay kullanıyorum hem akort iyi hem floyd kolu hassiyeti ve kullanımı iyi.Bende 3 lü yayın ortası normal diğer iki yay dik yamuk oluşturacak şekilde çapraz dizli.(Şöyle: /|\ )Bence videodaki gibi akortla işini çözecektir.

bende de aynı sorun vardı.Videodaki gibi akortladım problem kalmadı.Floyd roseda şeytan ayrıntıda gizli.Akort bir kaydımı başka yerler de kayıyor orasını düzeltiyorsun hepsi kayıyor domino taşları gibi.

Bu videoda ise 5 yay 3 yay + sı - sınden az da olsa bahsediyor.

ben daha önceki video ve bu video ile floydrose'da tel akort vs her işi çözdüm.

:D orjinal floyd rose lazım gerçi o da tam anlamıyla mükemmel değil ya neyse =) Bu arada yine benzer bi konu olan tremolo kolunun yukarı ve aşağı hareketinden sonra köprünün tam olarak olması gereken seviyeye geri dönmemesi olayını kullandığım lisanslı tüm floyd rose gitarlarda yaşadım acaba bu sorunun çözümü orjinal floyd rose almak dışında ne olabilir?

:D orjinal floyd rose lazım gerçi o da tam anlamıyla mükemmel değil ya neyse =) Bu arada yine benzer bi konu olan tremolo kolunun yukarı ve aşağı hareketinden sonra köprünün tam olarak olması gereken seviyeye geri dönmemesi olayını kullandığım lisanslı tüm floyd rose gitarlarda yaşadım acaba bu sorunun çözümü orjinal floyd rose almak dışında ne olabilir?
Tremsetter kullanabilirsin.

Olayın köprü cinsiyle alakası yok. Stratta da jazzmasterda da telede de aynı şey oluyor. Sanırım ağırlık merkezi ile alakalı. Sapa binen tel kuvveti değişimi..

bence geveşeme söz konusu.Her floydrose da o olur çok fazla ise zaman içinde yaylar esnekliği kaybetmiştir/işlevini yitirmiştir.Saddle lar teli tutmuyordur ince ayar vidaları paslanmış/sorunludur.Eskimiş ya da OFR/Kaliteli FR olmayanlarda eski haline geri dönmeme,gövde ile paralelliğin bozulması bu sebeplerden olabilir.

Hehe, siz de keşfetmişsiniz bu durumu, hatta tahmin edeyim, bu durumu ilk defa gitar kucağınızdayken yerdeki pedalları kurcalamak için eğildiğinizde fark ettiniz değil mi? :D

Belki de yere doğru eğilince duyduğumuz ses frekanslarında kayma oluyordur, yanımızdan korna çalarak geçen otomobilin korna sesinin pitch'inin önce yükselip sonra alçalması gibi... (bendeki teoriye bak öeh :eek::p )

bu bir sorun değil her gitarda olur. yer çekimine göre gitarın ağacı aşağı doğru eğilir az da olsa sanıldığı kadar sert değil. doğal vibrato tekniğinde kendimiz eğiyoruz gitarı zaten elle. gözle görülmeyecek kadar küçük olsa bile etkisini biliyorsunuz. kaldiki tellerin saba uyguladığı kuvvet gibi pekçok değişken daha var. gitarın fretleri çakılırken telelrin üzerinde olup olmaması bile entonasyonu etkiler. hatta farazi bir örnek 10 000 katlı bir binanın çatısında konser vereceksin. binaya girmeden çalacağın pozisyonda akordu yaptın. çatıya çıktığında yerçekimi azalacağından akordun bozulacaktır.o yüzden akordu herzaman çalacağın yerde ve pozisyonda yap. bir sokak ötede çalacak bile olsan ısı değişimi akordunu etkiler.

Yaklaşık olarak 4 senedir floyd rose lu bir gitar kullanıyorum ve hiç bir şekilde akord problemi yaşamadım sen bence gitarını iyi bir luthiere götürüp yardım almalısın.. İyi günler :)

Geri