Fretboard Değiştirmek..

Selamlar.
Gitarımın sapı bayağı kalın,çalarken rahatsız edecek derecede ama tonundan ve deseninden memnunum.
Bu aralar gitarı değiştirmeyi düşünmüyorum o yüzden sorayım dedim bir bilen vardır elbet.
Acaba fretboard değiştirmek mümkün müdür,maaliyeti nedir,kaliteli olarak nerelerde yaptırılır,aranızda yaptıran ya da tanıdığı yaptırmış olan var mıdır?
Cevaplarsanız sevinirim.

Nerde yaşıyorsun?
Ustanın bulunduğu şehir fark etmiyor mu?

Fretboard'u değiştirmekten kastının gitarın sapını değiştirmek olduğunu varsayarak konuşursak;

Bence değmez...

Çok rahatsızsan klavye izin verdiği ölçüde revize edilebilir ama riski büyük, yani bir kaç milim traşlama yapılır ancak eğer ağaç beklenen özelliklere sahip bir ağaç değilse sapı eline alma ihtimalinde var!

Çoğu ustanın böyle bir işçilik için riske girceğini düşünmüyorum.

Sıfırdan yaptırsan en aşağı 150-200$ civarı isteyecektir usta, çıkma sap bulma olasılığında düşük.

Eğer sap ölçülendirmesinden anlıyorsan E-Bay de hazır saplar satılıyor ordan uygun değerlerde olanı alman en ekonomik çözüm olur ama riski çok fazla, uymazsa haybeye o kadar masraf yapmış olursun.

Gitarı almadan mutlaka deneyin, gidin çalın denmesinin ana nedenlerinden biride böyle problemleri minimalize etmek.

Rahatsızlık hat safhadaysa biraz para biriktirip 2. el bakmanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Adanada yaşıyorum fakat izmir ve ankara da olabilir ustanın bulunduğu şehir.
Haklısın sanırım riskli bir iş gibi görünüyor.
Gitar benim ilk elektro gitarım ve tanıdıktan falan aldığım için,o sıralar da pek bir şey de anlamadığım için gitardan denemeden aldım :) Çok ucuza aldım fakat,Dod Hard Rock Distortion pedal ile birlikte castilla lg-33 ki üzerinde jackson manyetikler takılı :D(şans) ,2 yıl önce toplam 80$a aldım :)
Bundan sonra yapacağım alışverişlerde zaten gerekli denemeleri yaparım.
Yardımın için çok sağol.

sapa bu denli ciddi müdahale yerine yeni gitar çok daha mantıklı ve verimli olacaktır. Zaten bu gitarın sesinide direk etkileyeceğinden nasıl sonuç vereceği biraz şansa kalıyor..

dust demiş ki:
sapa bu denli ciddi müdahale yerine yeni gitar çok daha mantıklı ve verimli olacaktır. Zaten bu gitarın sesinide direk etkileyeceğinden nasıl sonuç vereceği biraz şansa kalıyor..

Riskli görünüyor ya.
Vazgeçtim bu işten.

Yardımlarınızdan dolayı çook deşekkürler...

vileshome demiş ki:
bu işlemi castilla'ya mı yapıcaksın..? bence fretboard'u değiştirmek gitardan pahalıya çıkar :)
Jackson manyetikleri olan bir castilla :p Mükemmel bi uyum değil mi?
Zaten gitarı ve dod hard rock distortion pedalı 80$ a aldım toplam,freatboard değiştirmek minimum 100 $ :LOL: vazgeçtim zaten ya.
Hem riskli hem değmez.Biraz daha sabır sabır sabır... Sonra gelsin yeni gitarlar :D

Bence daha ilerde işler ciddiye binerse kendiniz için özel bir gitar yaptırın kökten çözüm :) sanıldığı gibide pahalı değil bu olay 1000$ - 1500$ arası mükemmel bir şey çıkar...

vileshome demiş ki:
bende abanoz yaptırmayı düşünüyorum daha ilerde.. ama tırstığım gitara değerde yaptırmak, yaptırdığıma değicekmi.. :p
Bildigim kadariyla abanoz bayagi agir bir agac(diger ismi de "demir agaci imiş").Ve de suda batiyor yani değişik fanteziler yapamazsin o gitarla :p
(kaynak ekşi sözlük)
cash demiş ki:
Bence daha ilerde işler ciddiye binerse kendiniz için özel bir gitar yaptırın kökten çözüm sanıldığı gibide pahalı değil bu olay 1000$ - 1500$ arası mükemmel bir şey çıkar...

Daha ilerde işler ciddiye binecek ama bi 5-6 yılı var.Ondan önce ibanez veya alabilirsedm esp düşünüyorum.[/url]

Ama gitarın malzemesinin ve aksamının senin isteklerin doğrultusunda sana özel ince ince uğraşılıcağını'da düşündüğümüzde 1.000 - 1500$ arası fazlada uçuk bir rakam değil bence , zaten özel yapım olayına girmek için bu işin hakkını vermek lazım...
Hakkını zaten verdiğin zaman gözün hiçbirşeyi görmez iki elin darda olsa yinede bulursun bi çağresini ;)

Zaten özel gitar yaptırdığında ,piyasada daha özel,daha güzel,senin isteklerini daha çok karşılayan(ne demekse artık) bi gitar bulamayacağın için sorun olacağını sanmıyorum.Böyle bir gitarı da ömür boyu kullanırsın herhalde :)
Yani daha bile ucuza geliyor.

Geri