Alışveriş Yaptığınız Kişiler Hakkında Yorumlarınız

Bir kaç kere sıkıntı yaşadıktan sonra kesinlikle 2. el almamaya karar verdim. Alacağım üründe sıkıntı var mı yok mu diye soru soruyorum, aga ne çok soru soruyorsun diyen kabzımallar var. kusura bakmayın aklıma geldikçe sinirleniyorum. Paramı biriktiriyorum ya bizdeki İnternet sitelerinden ya da thomandan getirtiyorum.

Arkadaşlar Yasin Aksel isimli kişi tarafından mağdur oldum. Araştırdığım kadarıyla bu sitede ve facebookta 2015-2016 yıllarında bu şahıs tarafından dolandırılan arkadaşlar varmış. Nasıl bir yol izlemeliyim. Çünkü ben konuşarak bir yere varamadığımı farkettim aylardır ve kendisi sürekli bahaneler bularak uzatıyor süreci. Öğrenci olduğum için de maddi olarak zor durumdayım çünkü benim için çok ciddi miktarlar bunlar. ve hiçbir şekilde kendisine ulaşamıyorum. mesajlarıma dönmüyor, aramaları meşgule atıyor. Yardım ederseniz sevinirim.
Dolandırıcılıktan kastınız eğer parayı gönderdiniz ve ürün gelmedi ise bu konuda savcılık dolandırıcılıktan dava açar ancak ürün geldi ama ayıplı ise takipsizlik verir mahkeme de hakkınızı aramanız gerekir. Ama herhalükarda savcılığa şikayet edin karşı tarafı korkutma amaçlı.

Arkadaşlar Yasin Aksel isimli kişi tarafından mağdur oldum. Araştırdığım kadarıyla bu sitede ve facebookta 2015-2016 yıllarında bu şahıs tarafından dolandırılan arkadaşlar varmış. Nasıl bir yol izlemeliyim. Çünkü ben konuşarak bir yere varamadığımı farkettim aylardır ve kendisi sürekli bahaneler bularak uzatıyor süreci. Öğrenci olduğum için de maddi olarak zor durumdayım çünkü benim için çok ciddi miktarlar bunlar. ve hiçbir şekilde kendisine ulaşamıyorum. mesajlarıma dönmüyor, aramaları meşgule atıyor. Yardım ederseniz sevinirim.
Olayı anlatırsanız belki yardım edebiliriz.

Yine mi bu çapsız tosuncuk ya 🤦🏾‍♂️

Merhaba,
Savcılığa başvurun dolandırıcılıktan şikayet edin. Şikayet anayasal bir hak olduğundan, bahsettiğiniz şahıs, hakkında KYOK verilse dahi, size karşı iftiradan suç duyurusunda/şikayette bulunamayacak, bulunsa da sizin hakkınızda KYOK verilecektir, size karşı tazminat davası da açamayacak, açsa da kazanamayacaktır.
Diğer taraftan, yaşadığınız olayı daha etraflıca anlatırsanız, gerçek hayatta mesleği hukukçu olan forum üyelerimiz belki daha rahat yardımcı olabilirler size.
Esenlikler dilerim.

Erkan Çiğdem senelerdir turkrock, garaj, sahibinden üzerinden gitar pedalı alıp sattığını, yıllardır müzikle uğraştığı için muhakkak ortak arkadaşımızın olduğunu söyleyen, yarışmalara falan çıkmış birisi. Sahibinden üzerindeki VoiceLive 2 ilanı için yazdım, acil para lazım dedi, borç alıp gönderdim acil kadarını. Sonra bana sürekli neredeyse her gün "bugün" göndereceğini söyledi, her gün aradım ondan sonra. sürekli farklı farklı bahaneler. Göndermek istese, o kadar konuşmaya istinaden gönderecek bir fırsat mutlaka bulurdu. Tüm yazışmalar vs arşivimde duruyor. Ona iyi niyetle söylediğim bir şeyi bile (acil olarak 160 tl eksiği vardı, ben ayarlayana kadar istersen satmaya çalış, satabilirsen bana ödediğim parayı geri verirsin dedim), ben tamamlayıp gönderdikten sonra bana "sen daha fazla veren birini bulursan satabilirsin demedin mi bana, çocuk değiliz neye bakacam ((-"yazışmalara konuşmalara bak, öyle bir şey yok" dediğim için)) diyen biri. Bana sürekli mahcup oldum, iban gönder, paranı göndereyim, ürün gelince verirsin paranı diyip durdu. Ben ilk parayı geçen ayın 29'unda gönderdim. artık yeniden sinirlenmeye başladım, gönderdim ibanımı, bari cihazı teslim alınca parayı verirsin diye yalan söyleme, göndermeyeceğini biliyorum diye mesaj attım. Yine oyalayacak sandım, çünkü ben arayana kadar ne dönüş yapıyor, ne parayı gönderiyordu. Peş peşe arayarak artık paramı aldım. O da sıkışık zamanında paramı kullanarak işini gördü, sonra da geri gönderdi sağolsun.

Bu arada ilk başlarda çok ilgiliydi, her aramama, her yazmama hemen karşılık veriyordu bir süre. Sonra yazdıklarımı bile okumaz oldu. Israrla aramadan ulaşamaz oldum son dönemlerde.

Ben alışveriş konusunda kendisini asla tavsiye etmem.

hypocrisy_real nickli arkadaşın klavye ilanı için ayın 30'unda yani geçtiğimiz pazartesi parasını yatırdığım halde mesajlara vs cevap vermiyor.
Adı soyadı Bedri TOKMAK bana attığı iban kuveyt turk hesabıydı, ilanda konumu konya gözüküyor, bilginiz olsun.

Tekrar merhaba, ürün elime bu gün ulaştı, sağlam, eksiksiz çalışıyor.

Son düzenleme:
@ilhan80 'den tam bir sene önce bas gitar teslim almıştım, @devastator'a iletmek üzere. Fiyatını vs hatırlamıyorum, ikinci el olarak iyi durumda sayılabilecek gitardı, fiyat konusunu bilemiyorum. Kadıköy'den uzakta olduğum için sağolsun iş çıkışı metroya atlamış, teslim etmişti.

@onurkaraa'dan 20 Ocak'ta Laney Cub12R aldım. Sorunsuz şekilde alışverişi yaptık.
Amfi'yi başkasına aldırmıştım, yeni elime geçti. 2 haftalık çok da yoğun olmayan kullanım için diyebilirim ki kendisinin de söylediği gibi bir herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

2 tane de 1-2 sene önce tamamlayamadığım var, bunları da ekleyim.
Mesajlar silindiği için ismini bulamadığım(ki önemli değil) birinden grover burgu için mesaj atmıştım. Sonra delik ölçülerine bakıp yeniden delik açmam gerektiği ve bu burgular için delik açmaya değmeyeceğinden(schaller falan olsa headstocku bile kırarım) almaktan vazgeçmiştim. Sağolsun bir şey demedi ama sonrasında biraz ayıp ettiğimi düşündüm. Herhalde almak için karar vermekte biraz acele ettim.

Bunu kişiye feedback vermek için değil, olay örnek olsun diye yazıyorum. Kesinlikle sorunlu ürün sattığı için değil, fazlaca kuşkulandırdığı için ismini vermeyeceğim.
Bir kullanıcıya o zamanlar da ucuz da olmayan bir ekipman için mesaj attım. Farklı bir şehirde olduğu için birisiyle aldırmak istedim ama olmadı. Sonra farkını da benim ödeyeceğim şekilde GET ilanı istedim fakat satıcı ısrarla nakit istedi. Sonra kabul eder gibi oldu ve ertesi gün üsteleyince GET'in nasıl açıldığını bilmediğini, çalıştığı yerel yerin ismini verip tanınırlığı üzerinden güvenebileceğimi, parayı yollamamı sonrasında ürünü göndereceğini söyledi.
Ben de tabi "benim çalıştığım yer daha tanınır, sen yolla beğenirsem paranı veririm" demem gerekirken, "oldu o zaman teşekkürler" deyip uzaklaştım. Beni ciddi anlamda kuşkulandırdı. Umarım alan kişi olduysa fazla sıkıntı yaratmamıştır veya yanılmışımdır.
Kişiden, üründen emin değilseniz ve deneme şansınız yoksa GET'de ısrar edin.

Son düzenleme:
@ilhan80 'den tam bir sene önce bas gitar teslim almıştım, @devastator'a iletmek üzere. Fiyatını vs hatırlamıyorum, ikinci el olarak iyi durumda sayılabilecek gitardı, fiyat konusunu bilemiyorum. Kadıköy'den uzakta olduğum için sağolsun iş çıkışı metroya atlamış, teslim etmişti.

@onurkaraa'dan 20 Ocak'ta Laney Cub12R aldım. Sorunsuz şekilde alışverişi yaptık.
Amfi'yi başkasına aldırmıştım, yeni elime geçti. 2 haftalık çok da yoğun olmayan kullanım için diyebilirim ki kendisinin de söylediği gibi bir herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

2 tane de 1-2 sene önce tamamlayamadığım var, bunları da ekleyim.
Mesajlar silindiği için ismini bulamadığım(ki önemli değil) birinden grover burgu için mesaj atmıştım. Sonra delik ölçülerine bakıp yeniden delik açmam gerektiği ve bu burgular için delik açmaya değmeyeceğinden(schaller falan olsa headstocku bile kırarım) almaktan vazgeçmiştim. Sağolsun bir şey demedi ama sonrasında biraz ayıp ettiğimi düşündüm. Herhalde almak için karar vermekte biraz acele ettim.

Bunu kişiye feedback vermek için değil, olay örnek olsun diye yazıyorum. Kesinlikle sorunlu ürün sattığı için değil, fazlaca kuşkulandırdığı için ismini vermeyeceğim.
Bir kullanıcıya o zamanlar da ucuz da olmayan bir ekipman için mesaj attım. Farklı bir şehirde olduğu için birisiyle aldırmak istedim ama olmadı. Sonra farkını da benim ödeyeceğim şekilde GET ilanı istedim fakat satıcı ısrarla nakit istedi. Sonra kabul eder gibi oldu ve ertesi gün üsteleyince GET'in nasıl açıldığını bilmediğini, çalıştığı yerel yerin ismini verip tanınırlığı üzerinden güvenebileceğimi, parayı yollamamı sonrasında ürünü göndereceğini söyledi.
Ben de tabi "benim çalıştığım yer daha tanınır, sen yolla beğenirsem paranı veririm" demem gerekirken, "oldu o zaman teşekkürler" deyip uzaklaştım. Beni ciddi anlamda kuşkulandırdı. Umarım alan kişi olduysa fazla sıkıntı yaratmamıştır veya yanılmışımdır.
Kişiden, üründen emin değilseniz ve deneme şansınız yoksa GET'de ısrar edin.
Açıkçası ben karşı tarafa güvenmediğimde get açmak istemiyorum. Kafama kötü kötü senaryolar geliyor. :)

Açıkçası ben karşı tarafa güvenmediğimde get açmak istemiyorum. Kafama kötü kötü senaryolar geliyor. :)
Herkes kendince en güvenilir kişi ama alıcı'nın yüklüce para gönderdikten sonra eline ulaşmasını beklerken kafasından geçen senaryolarla ölçüşemez :) Hele gerilim bazında eline ulaşıp denemesi arasındaki heyecanı yaşatamaz :)
Bkz. 1. tosuncuk vakası :D

Herkes kendince en güvenilir kişi ama alıcı'nın yüklüce para gönderdikten sonra eline ulaşmasını beklerken kafasından geçen senaryolarla ölçüşemez :) Hele gerilim bazında eline ulaşıp denemesi arasındaki heyecanı yaşatamaz :)
Bkz. 1. tosuncuk vakası :D
GET satıcıyı gram korumayan bir sistem. Belki ticari satıcı olsan durumu ispatlama şansın olabilir fakat bireyselde çok zor. Ayrıca bu tür durumlarda kargo isteniyorsa yaygın olarak sorumluluk alıcıya ait oluyor. GET'de o iş de sıkıntılı, get isteyen birisine ya alacak birisini yollamasını ya da kendi gelmesini söylüyorum.

GET'i ilk defa duymadım, bildiğim için bahsettim yukarıda. 2 kere tekrar ettim ama.
GET alıcıyı koruyorsa, sen para yolla ben kargolarım sadece satıcıyı korur.

Geri