Dip Gürültü Meselesi!

Baran, bizim apartmanin elektrik dairesi direkt 5 metre yanimda zemin katta oldugumdan, 5150 ile noise gate kullanmadan high gain calinmiyor dusun halimi, kayitlarda falan pozisyonumu ayarlamak zorunda kaliyorum ses kartindan girersem hele. Ama senin dedigin tellere dokununca sifirlanma meselesi topraklama ile alakali. Ona ek olarak, gitarin kendi icinde de topraklama vardir, sase (sasi?) kablosu diyorlar sanirim, genelde tremolo'nun plate'ine lehimli oluyor, o soguk lehim olduysa ya da bir sekilde koptuysa bu sorun ondan da kaynaklaniyor olabilir. Baska bir ihtimal ise evde topraklama olup olmamasi, ben bizzat dip gurultusunden ote kendimi ve amfiyi korumak icin topraklama yaptirdim, zemin kat sagolsun yine.

Baran, bizim apartmanin elektrik dairesi direkt 5 metre yanimda zemin katta oldugumdan, 5150 ile noise gate kullanmadan high gain calinmiyor dusun halimi, kayitlarda falan pozisyonumu ayarlamak zorunda kaliyorum ses kartindan girersem hele. Ama senin dedigin tellere dokununca sifirlanma meselesi topraklama ile alakali. Ona ek olarak, gitarin kendi icinde de topraklama vardir, sase (sasi?) kablosu diyorlar sanirim, genelde tremolo'nun plate'ine lehimli oluyor, o soguk lehim olduysa ya da bir sekilde koptuysa bu sorun ondan da kaynaklaniyor olabilir. Baska bir ihtimal ise evde topraklama olup olmamasi, ben bizzat dip gurultusunden ote kendimi ve amfiyi korumak icin topraklama yaptirdim, zemin kat sagolsun yine.

hacım dediğim gibi, bizim bina yeni, olsun 8-9 senelik bir bina, avometre ile prizleri ölçtüm, değerler gayet normal, tek ihtimal bu bilgisayar ve monitörün yarattığı E.M alan kalıyor yani, yoksa gitarda wiring adına hiçbir sıkıntı yok eminim ;)

evlerdeki topraklamaların yetersiz olduğundan kaynaklanıyor sorun.iyi bir topraklamada dip gürültüsü sıfırdır.kullandiğiniz prizlerde topraklama kablosunun olması çözüm değil malesef.iyi topraklamada nötr-toprak arası voltmetreyle ölçüldüğünde maksimum 1 volt olmalıdır.

evlerdeki topraklamaların yetersiz olduğundan kaynaklanıyor sorun.iyi bir topraklamada dip gürültüsü sıfırdır.kullandiğiniz prizlerde topraklama kablosunun olması çözüm değil malesef.iyi topraklamada nötr-toprak arası voltmetreyle ölçüldüğünde maksimum 1 volt olmalıdır.

bu ölçümlerden bahsediyorum bende..odamdaki prizde 3.5/4V çıkarken, antredeki prize 0 çıkmakta, ne iş anlamadım, ama oradan aldığım uzatma prize bilgisayarı bağladığımda değişen birşey olmadı onu da belirteyim :D

müzik uğruna öldü deriz kahraman olursun. signature özel topraklanmamış gitar modeli , baskılı tişörtler , senden sonra çıkan cover çalışmalar falan derken ailen varsa çoluğun çocuğun geçinir gider.

Selamlar böyle bir konu varken yazayım dedim. İkinci el bir Blackstar HT-5C aldım dün. Eve geldiğimde bir heyecan çalmaya başladım. Ancak yüksek seslerde hem clean de hem de drive da ssss benzeri bir ses geliyor amfiden. Ayrıca gitarımın köprü pozisyonundayken bu gürültü daha da artıyor. Ben de topraktan şüpheleniyorum. Evin farklı oldalarında da denedim aynı sıkıntı var? Özellikle köprüde çoğalması gitarda bir sıkıntı olduğunu mu gösterir?

Eğer gitarın stratsa ve köprüde single manyetik varsa çok normaldir. Tıslama normal bir durumdur, hele gain açıkken cızlama yerine yine tıslama geliyorsa amfin gayet iyi durumda demektir.

Bazen cok teknik detaylara girip goz onundeki kucucuk seyleri goremiyoruz degilmi :)

Aynen öyle :D Bir de bilgisayarı UPS ile kullanıyorum, priz ona bağlı, içindeki regüle devresinin de bir faydası olmuş olabilir, fakat UPS bu sorun varken de mevcuttu ;)

Bir de şunu farkettim, benim anakart en son seri, ama eskilerinde de olabilir diye söyleyeyim. AMD işlemcilerde Cool'N'Quiet diye birşey vardır, işlemci yük altında değilken çarpan değerini epey düşürmek suretiyle daha ekonomik bir moda geçer. Bu mod açıkken, çok fazla bir dip gürültüm oluyor, fakat kapatınca anında kesiliyor ;) Hatta bu ses kasanın dışından da duyulabiliyor, işlemcinin etrafındaki mosfetlerden gelen çok tiz bir ses "civir civir" diye sürekli ses yapıyor, işlemci yük altına girdiği her an. Yabancı birkaç forumda da buna rastladım, tek çözümü "işlemcinin boşta kalma modu" nu yani CoolnQuiet kapatmak ;)
Anakartım MSI 990FXA GD-65, işlemcim ise x6 1090T, aklınızda olsun ;)

Geri