Spartacus (dizi)

Artık başlığı açmanın zamanı geldi. Amerika da birkaç yıllık mazisi olan, hbo-showtime tarzı ödemeli kanal olan Starz'ın (camelot dizisi de bu kanalındı.) 2010 yılında yayınlamaya başladığı sansasyon dizi.
ilk sezon "blood and sand", ardından Andy Withfield in hastalanmasıyla 2011 de olayların öncesini anlatan 6 bölümlük "gods of the arena" çıktı. hikaye birbirine bağlanınca da bu sene (vefat eden Andy Withfield in yerine yeni eleman alındı tabii....) "vengeance" başladı.

Muhabbetine başlayalım. efsanevi bir 5.bölümü geride bıraktık.

Sezonun kısa sürüyor oluşunun yaratacağı boşluk, Spartacus'un bitip Game of Thrones'un anında başlayacak olması ile bir nebze hafifleyebilir.

Andy huzur içinde uyusun; normalde yeni karakterlere gözüm pek alışamaz ama bu yeni eleman idare ediyor gibi. Burnu tıkalıymış gibi bir konuşması var ama olsun.

Esasında Game of Thrones kadar konuşulmuyor olsa da gerçekten hakkını veren bir dizi, büyük keyifle izliyorum. Cinsellik de olması gerektiği gibi, rahatsız olanlar izlemeyecek artık yapacak bir şey yok... O dönemi cinselliği ön plana koymadan yansıtmak imkansıza yakın ve gerçeklikten uzak olurdu. Kadınlar git gide çirkinleşiyor mudur nedir anlamadım gerçi. Mira şişmiş mi ne olmuş çıkamadım işin içinden. Seppia makyajsızken daha güzel, şimdi neyin ne olduğunu da anladı, 2. sezonun başında gereksiz bir karakter gibi görmüştüm ama abisi ve Glaber'ın arasında yaşananların doğrultusunda bazı belirleyici adımları atacak kişi olabilir.

3. sezon için Caesar ve Crassus adına oyuncu seçimleri yapılmış diye bir söylenti dolaşıyor. Gerçi 2. sezon öncesinde de Arka Sokaklar'daki top sakallı eleman ile Michael Sheen'in kadroda olacağına dair söylentiler ve yutub görüntüleri vardı, onlar fos çıktı. Baya merak ediyorum o iki önemli karakteri kim oynayacak diye. Normalde tarihte köle savaşlarının başında, yani Gladyatörlerin tarafında 5 komutan olduğu söyleniyor. Şu anda 4 tanesi belli ama beşinci piyasada yok, bu da ayrı bir merak konusu.

Son olarak bir şeyden bahsedeyim. Normalde böyle dizilerde ve hatta müzik konusunda filan insan "en iyisi?" sorularına pek yanıt veremez. En azından ben öyleyim. Ama Fringe'de evrenlerden birinde FBI için seri cinayetler üzerine danışmanlık yapan doktor ile paralel evrende seri katilin kendisi olan adamın olduğu bölüm ve Spartacus'de arenaya saldırdıkları bölüm böyle şak diye ön plana çıkıyor. Şu iki dizi için hiç düşünmeden derim ki bu ikisi en iyi bölümleriydi bence... Gerçekten o bölümün sonlarında tüylerim diken diken oldu, evde meşale yakasım geldi.

2 bölüm kaldı, sanırım bundan sonra 2 sezon kadar daha devam edecek. Bekliyoruz.

Not: Bir bölümünü YDİ'den izlemek zorunda kalmıştım. Alt yazı çevirileri rezalet. İzlemek isteyenlerin bilgisine.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ydi den değil özelden kaç defa link vermiştim 720p lik. oradan izle. çeviriler çok iyi o sitede.
Ayrıca seppia ile illithya nın birlikte oynadığı "x" adlı avustralya yapımı +18 lik film varmış. o filmi arıyorum. seppianın daha çok sahnesini beklemekte herkes!

Naevia karakterini oyanayan kadına bir türlü alışamadım. Önceki daha bi güzeldi.

Ashur bu sezon resmen devleşti. Glaber denen şerefsizi bile solladı.

Sezonun kısa sürüyor oluşunun yaratacağı boşluk, Spartacus'un bitip Game of Thrones'un anında başlayacak olması ile bir nebze hafifleyebilir.

Andy huzur içinde uyusun; normalde yeni karakterlere gözüm pek alışamaz ama bu yeni eleman idare ediyor gibi. Burnu tıkalıymış gibi bir konuşması var ama olsun.

Esasında Game of Thrones kadar konuşulmuyor olsa da gerçekten hakkını veren bir dizi, büyük keyifle izliyorum. Cinsellik de olması gerektiği gibi, rahatsız olanlar izlemeyecek artık yapacak bir şey yok... O dönemi cinselliği ön plana koymadan yansıtmak imkansıza yakın ve gerçeklikten uzak olurdu. Kadınlar git gide çirkinleşiyor mudur nedir anlamadım gerçi. Mira şişmiş mi ne olmuş çıkamadım işin içinden. Seppia makyajsızken daha güzel, şimdi neyin ne olduğunu da anladı, 2. sezonun başında gereksiz bir karakter gibi görmüştüm ama abisi ve Glaber'ın arasında yaşananların doğrultusunda bazı belirleyici adımları atacak kişi olabilir.

3. sezon için Caesar ve Crassus adına oyuncu seçimleri yapılmış diye bir söylenti dolaşıyor. Gerçi 2. sezon öncesinde de Arka Sokaklar'daki top sakallı eleman ile Michael Sheen'in kadroda olacağına dair söylentiler ve yutub görüntüleri vardı, onlar fos çıktı. Baya merak ediyorum o iki önemli karakteri kim oynayacak diye. Normalde tarihte köle savaşlarının başında, yani Gladyatörlerin tarafında 5 komutan olduğu söyleniyor. Şu anda 4 tanesi belli ama beşinci piyasada yok, bu da ayrı bir merak konusu.

Son olarak bir şeyden bahsedeyim. Normalde böyle dizilerde ve hatta müzik konusunda filan insan "en iyisi?" sorularına pek yanıt veremez. En azından ben öyleyim. Ama Fringe'de evrenlerden birinde FBI için seri cinayetler üzerine danışmanlık yapan doktor ile paralel evrende seri katilin kendisi olan adamın olduğu bölüm ve Spartacus'de arenaya saldırdıkları bölüm böyle şak diye ön plana çıkıyor. Şu iki dizi için hiç düşünmeden derim ki bu ikisi en iyi bölümleriydi bence... Gerçekten o bölümün sonlarında tüylerim diken diken oldu, evde meşale yakasım geldi.

2 bölüm kaldı, sanırım bundan sonra 2 sezon kadar daha devam edecek. Bekliyoruz.

Not: Bir bölümünü YDİ'den izlemek zorunda kalmıştım. Alt yazı çevirileri rezalet. İzlemek isteyenlerin bilgisine.

Haha evde meşale yakma kısmına bayağı güldüm :D . Onun dışında on bölüm kesmiyor hakkaten her ne kadar game of thrones başlasada , bence tarihe uymayip spartacus e Roma yı falan versinler ,Sezar la savaşsin Asterix girsin , biraz fazla suyunu çikarttim ama , biz de bol bol izleyelim :).Hbo yaparsa güzel yapar :)

vay anam vay neler dönmüş görüyon mu serhat yav! ayakta alkışladım sezon finalini. çok spoilerlık şey var. herkes izlesin de bi pozisyonların kritiğini yapak.

laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaağğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğynnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnuıhuırqgwuyvbeahgА ·Б ·В ·Г ·Ѓ ·Ґ ·Д ·Ђ ·Е ·Ѐ ·Ё ·Є ·Ж ·З ·Ѕ ·И ·Ѝ ·І ·Ї ·Й ·Ј ·К ·Л ·Љ ·М ·Н ·Њ ·О ·П ·Р ·С ·Т ·Ћ ·Ќ ·У ·Ў ·Ф ·Х ·Ц ·Ч ·Џ ·Ш ·Щ ·Ъ ·Ы ·Ь ·Э ·Ю ·Я我你他他们你们雨水trfyushgtruegfhdsssssssssssssjbdskjghaeuırskıehtnıuehvnpaıentvıehrubtjhuuııjıononnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!spartacusunsonbölümüylebildiğinkafayıyedim,sıyırdım,çıldırdım.dünyaüzerindekihiçbidilduygularımıifadeedemez.

spartacus baltaya kafa atar diye bekledim ama olmadi , getti hökümet gibi garı :) , finalin benim için en güzel yanı onceki bölümü cuma gecesi izleyecektim sinavlarim anca bittiği için , ama gelin görün ki ev arkadaşim kritik noktalari anlatti , zaten sepoş a da gıymış sarı çıyan , intikam için dizi çikar çikmaz izleyip bende ona anlattim ufaktan :) , ne kadar intikam tatlı da olsa çok yufka yürekliyim kıyamadım , spartacus olsa ne yapardi diye düşündüm yani :)

Of ya, of ya! Resmen epik bir sezon finali olmuş. Direk tüyleri diken diken eden cinsten. Yeminle ağlayacaktım mükkemmel olduğu için. Illithya denen kaltak ve Glaber denen şerefsiz layığını buldu sonunda. Resmen 3.sezon için can atıyorum. Sanırım çekimlere başlamışlar. Umarım çok bekletmezler.

Ashur ölmemeliydi. Ya da çok epik bir şekilde işi bitmeliydi. Ağlak Nevia'a bırakmamlılardı. Mira'ya çok üzüldüm. Spartacus angutluğuna doymasın. Karın bile Mira kadar sevmemiştir seni, Spartacus! Şimdi kim kadının olacak, kim davana destek çıkacak, kim sorgusuz senin peşinden gelecek ha!

şu spoiler koymasını bi öğretin. yoksa buraya yazarken bi kaç can yakıcam yanlışlıkla.

spoiler-alert.jpg

Bence navia'a bırakmaları iyi oldu. En fazla onu hakediyordu yani. Hele o kelleyi bi kerede koparamayışı beni benden aldı arkadaş. Miranın "umarım bi sonraki kadının da aynı yeteneğe sahip olur" repliğiyle yıkıldım ben zaten. Orada belli etti bölümün sonunu getiremeyeceğini.

Lucynin sahnesi hakkaten epik olmuş yalnız. Dizinin en can alıcı sahnelerinden biriydi.

Ama yinede insan düşünmeden edemiyor biz sonraki sezonda kime ağzımız açık bakacaz, mirasız nasıl olacak. Ya da kimin entrikalarıyla oyalanacağız. Gitti entrikaların tanrıçaları dağ gibi lucy ve ilithia.

Oenomausü nasıl öldürür o piç onuda anlamadım. Sonuçta şadov of detin karşısında canlı kalmış, arenanın yetiştirdiği tanrılardandı o.

Geri