Truss Rod Ayarı

Arkadaşlar,

Bir gitar var. Truss rod ayarlarından felan hiç anlamazdım maksat deneme olsun diye biraz deniyim bakıyım neymiş dedim. Hep çal hep çal olmuyo artık şu tamir ayar işlerinede bi bakayım dedim. Neoldu anlamadım :D

Alyanı taktım truss roda ne zorlama oldu ne birşey. Ama truss rod hep boşa dönüyor gibi. Fakat sap ayarı bozuk felan değil gayet taş gibi. birşeyi yanlışmı yapıyorum yoksa trus rod bu kadar hafif birşeymi? Ama dönerken hissettirir illaki kendini. Bu boşa dönüyor gibi anlamadım.

Neyse sonra bakayım gerçek bir gitarda nasıl bir hissiyatı var diye kendi akrtif kullandığım gitarıma baktım. Ondada aynı durum :D Ya iki gitarında trus rodu bitmiş kırılmış yokolmuş artık ne doyorsanız :D Yada ben birşeyi yanlış yapıyorum daha alyanı takamıyorum eheh :D Ama gayet yerinede sokuyorum. Fakat neden olmuyor anlamadım.Gitarların sapları atmış durumda olsa dicemki saplar ölü zaten. Öyle birşeyde yok ikiside gayet canavar gibi.

İlgilnenen yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. Bu arada tekrar belirteyim 2 gitarada ne bir zorlama yaptım nede başka birşey.

Son bir soru daha sorayım. Saat yönününün tersine çevirirsek sap kayık gibi olcak şekilde çükür gibi olur, saat yönünde çevirirsekte bombeli gibi olacak şekilde diğer tarafa bükülür değilmi?

Şimdiye kadar elime düşen gitarların tamamında saat yönüne çevirdiğimde saplar içten yukarıya doğru, tersini yaptığın zaman hafif aşağı doğru bükülürdü

Zorlama olayına gelince. İlk defa sap ayarına gerek duyan yeni bi gitar vardı. Oda aynı şekilde hiç zorlamadan vidayı rahatça sııktım ve ayar gerçekleşti.
Tabi bu normal şartlarda okadar rahat yapılmıyor. Ama saat yönünün tersine yapınca (yani gevşetince) normalden daha az bi baskı uygulandığına çok kez şahit oldum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok ya :D bu ilan baya eski. Bu konuyu acmamin sebebi olan gitar coktan gitti bile ama bi sorunu yokmus zaten gitarin benim yabanci oldugum bi konu oldugu icin bir tedirginlik yasamisim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ya abi ince iş sonuçta. Bazı şeylerde elin yatkın değilse cimrilik yapmıcan ustaya götürceksin yani... Benim elim bu işlere ne yazıkki yatkın değil bu tarz ince işler lehim işi felan. Çok isterdim yapabilmeyi ama olmuyo :D 30 liralık masraf için 1000 tl lik gitarlardan olmaya gerek yok...

Alyanın deliğe tam oturduğuna emin misin ? Truss rod ayarının gitarın baş tarafında olduğunu varsayıyorum ve vida sapın içine gömülü olduğundan alyan-vida temasını göremiyor olman lazım. Başka alyanlar denemelisin bence. Döndüğünü hissetmemen mümkün değil çünkü hele ki teller takılıyken deniyorsan.

beyler,esp ltd ec 500 gitarım var.
burda yazdığı gibi kalın tellerde 12.perdede 2 mm olacak şekilde alçalttığımda fret buzz bayağı artıyor.siz nasıl 2mm de kullanıyorsunz,ayrıca sap ayarınıda tam anlamıyla yaptığım halde bu sonuçla karşılaşıyorum.Bu sistemleri kullanan arkadaşlar bana sap ayarlarınıda neye göre,neleri baz alarak yaptıklarını,nasıl yaptıklarınıda anlatırlarsa memnun olurum.Ben sap ayarını yaparken nut ve köprü tarafından ortaya doğru gelindikçe hafif çukursal olacak şekilde yapıyorum öngörüldüğü gibi.ve 1 - 24.perdelere basıp 7 - 8.fretlere tap yaptıgımda hafif bir boşluk kalmasına dikkat ediyorum.Bu hafif boşlukta tam bir standart kartvizitin tel ile perde arasından geçebileceği ölçüğde.​

benim anlıyamadığım bir diğer şey var.
Sap ayarının tamamen mükemmel olduğu bir gitarda sap üzerine cetveli dikey koyduğumuzda dümdüzmü olması lazım yoksa,benim yaptığım gibi orta kısma doğru geldikçe perdeyle cetvel arasında ufak boşluklarınmı kalması lazım ? yani düzgün sap ayarı demek sapın dümdüzmü olmasıdır yoksa hafif konkav mı olmasıdır ?​

Geri