nemli iklimde yaşıyorum gitarımı nasıl koruyabilirim

cash vallahi ben WD 40 kullanıyorum bayağı işe yarıyor.Özellikle eski tellerde bayağı yararı oluyor.Netekim sarımlı olan tellerde daha belirgin faydası var. Bilinen limon sürmek veya kaynatmak olaylarından çok daha etkili:)

ya yinede oturdugunuz ile gore degişiyor diye duydum cografya hocamdan,souncta istanbul izmir bunlar sahil şeridinde kalıo ve çok nemli,mesela bir ankarada falan bizimki kadar cabuk kararma olmaz heralde ?bu arada oneriler için sagolun

Bi pirinç dedik millet coştu vallaha :mrgreen:

"Şimdüüü ; hüsmen ustadan zeytünyağlu paslanmaz tel tarüflerüüüüüü" diye kopacak olay vallaha :mrgreen:

kemençeci dayılara sorsana onlar nası bakıyo tellerine :)
ama tekl dediğin zaten 2 3 hafta sonra kararmaya başlıyo, parası olan ayda bir takım değiştiriyo, ben minimum 1 sene olmadan değiştirmem, tel kopar, bağlarım uzatırım gene kullanırım :)
o yüzden bütün teli dolarım kulakçığa, çünkü köprüğ tarafında dipten kopunca lazım oluyo :)

ehe aynen :) ya ev gitarcısıyız, öyle sık tel değiştirmeye zaten gerek yok yani o kadar..
pedala gelince evet,ds1,ts9 en son gt2 yaptık onla takılıyom bayadır.

Bijen demiş ki:
cash vallahi ben WD 40 kullanıyorum bayağı işe yarıyor.Özellikle eski tellerde bayağı yararı oluyor.Netekim sarımlı olan tellerde daha belirgin faydası var. Bilinen limon sürmek veya kaynatmak olaylarından çok daha etkili:)
aga telleri kaynatma olayını biliyorumda (bass için çok kullanırdık :) ) bu limon nedir ya :p ilk defa duydum walla.. krizden önce her ay kesin değiştirirdim telleri, birden fiyatlar ikiye katlanınca çok koymuştu.. avuçla alıyoduk penayı şimdi tek tek :cry: tek tek.. ağardı bak saçlarım tekteeek :!: :twisted:

yok hoca bak anlatiim kısadan.. bass tellerini atıyosun suya bi süre kaynatıyosun, sonra ordan hemen buzluğa atıyosun şok oluyo teller 8O bikaç gün yeniymiş gibi töngürdek ses verir.. kayıt falan yapıcaksan teller eskiyse iyi oluyo :D
walla bende elyapımı gt2 kullanıyorum ;) başımızı yaktık, parçaları kapan geliyo eş dost "bende istiyom.." diye 3 tane bekliyo daha sırada :)

Bana yaramaz o zaman bu kaynatma işi,ben zeytinyağlı daha çok seviyom zaten :mrgreen:
Vileshome;sıradaki üç taneyi bitirdikten sonra bi de bana rica edecem :LOL: Şaka bir yana özelden anlatsana bana bu işi.

neme karşı çözüm olarakyukarıda da söylendiği gibi elektronik eşyaların içinden çıkan nem koruyucuları kullanılabilir ama bunlar ancak belli bir bölgeyi nemden arındırabildikleri için gitar hard case gibi bir kutu içinde saklanmıyorsa pek bir faydası olduğunu sanmıyorum. bunlardan bulamazsanız bez bi kese içinde bi avuç pirinç de aynı işi görür.

bence bizim gitarları asıl tehdit eden şey nem değil, özellikle kışları kaloriferli evlerde yaşanan nem eksikliği. açıkta bırakılan bir gitarın ağacı çok kısa sürede nemini kaybediyor, sonra da yapılış kalitesine göre sağdan soldan ince çatlaklar başgösterebiliyor ki çoğunu boyanın altında kaldığı için göremiyoruz. hard case (ki değerli bi gitarınız varsa mutlaka olmalı) varsa gitar çalınmadığı zamanlar hep içinde tutulmalı, ara sıra da (iki ayda bir?) geceden halının üzerine bir bardak su dökülüp gitar da hard case içinde ama kapağı açık olarak bırakılmalı ki ağaç nemini tamamlasın.

klavye yağlamak konusuna gelince, bir kaç ayda bir tel değiştirirken yumuşak bi diş fırçasıyla klavyeyi temizleyip üzerine pamukla çok az johnsson's baby oil (bildiğimiz bebek yağı) sürmekte fayda var. bilmemkim's limon yağı diye satılanların bir faydası olduğuna inanmıyorum çünkü gerçek organik yağlar değil, aksine petrol bazlı temizleyiciler içeriyor, bu dediğim yağ en azından silikon bazlı ve ağaca bir zararı yok, faydası var.

bunların dışında eğer floating bridge kullanıyorsanız sık sık ince makine yağıyla (dikiş makinesi yağı) tellerin değdiği yuvalara telleri elinizle kaldırıp birer damla damlatmanız da çok faydalıdır, aşınmayı azaltır. aslında her metal parçayı ince bir tabaka yağla kaplamak havayla alakasını keseceği için paslanmayı önler, uzun zaman çalmayacaksanız tavsiye ederim.

okurken yarıldım arkadaslar ya :D

bızde ogrencı ewındeyken tellerı ıyıce haslar sonra kruular takardık ve 3 gun ılk gun takılmıs hıssı verırı :d

gitarı nemden korumak için silica gel die bi muhabbet var zaten üst modellerin case inin içinde vardır do not eat falan yazar silikon deniyor türkiyede ev hayvanı satan dükkanlarda kedi kumu olarak satılabiliyor kendileri ordan al kovaya koy kovayıda odaya odanın bile nemini alır alimallah ama kristalleşiyor nemi aldıkça birkaç ayda bir değiştirmelisin ucuz bişey diye hatırlıyorum.

Bende Gemlik gibi inanılmaz nemli bir yerde yaşıyorum.. Bırakın 1-2 günü 4-5 saat calımla bile mahvoluyor teller, kaymıyor, rahatlıgı kalmıyor vs. bıkmışstım yani artık, sürekli tel, degiş..
En son Bursa'daki bir ustaya götürmüştüm bakım icin gitarı, Nem olayından bahsettim, oda bana bir öneride bulundu.. Caldıktan sonra önce kuru bi bezle telleri sil, ardından beze cok az vazelin sürerek, telleri sil dedi, dedim ne şie yarar bu ama, cidden cko işe yaradı, 1 ay boyunca ilk günkü rahatlıgında caldım gitarımla, teller hala kaygan, yumusaklıgı hala gitmemiş olarak.. Gerci bahsedilmiş vazelin olayından ama bende söyleyeyim dedim, kesinlikle her calımdan sonra vazelin ile tellere bakım yapın, cko önemli ölçüde işe yarıyor.. ;)

jacksonke1 demiş ki:
Bende Gemlik gibi inanılmaz nemli bir yerde yaşıyorum.. Bırakın 1-2 günü 4-5 saat calımla bile mahvoluyor teller, kaymıyor, rahatlıgı kalmıyor vs. bıkmışstım yani artık, sürekli tel, degiş..
En son Bursa'daki bir ustaya götürmüştüm bakım icin gitarı, Nem olayından bahsettim, oda bana bir öneride bulundu.. Caldıktan sonra önce kuru bi bezle telleri sil, ardından beze cok az vazelin sürerek, telleri sil dedi, dedim ne şie yarar bu ama, cidden cko işe yaradı, 1 ay boyunca ilk günkü rahatlıgında caldım gitarımla, teller hala kaygan, yumusaklıgı hala gitmemiş olarak.. Gerci bahsedilmiş vazelin olayından ama bende söyleyeyim dedim, kesinlikle her calımdan sonra vazelin ile tellere bakım yapın, cko önemli ölçüde işe yarıyor.. ;)

denedim gercekten işe yarıyor tesekkurler dostum. ;)

ya ben telleri takalı 2 hafta oldu her çalmadan sonra kağıt bi bezle sıkıca siliyorum başalrda siyah bi leke geliyodu tellerden şimdi hiç bişe gelmior ayrıca karardı ve baştaki gibi kaygan değil

Geri