Tüm Rg2550 Seri Gitarlar Japon Üretimimidir ?

Yahu etmeyin, eylemeyin, bırakın şu alınganlıkları gözünüzü seveyim! Herkes kendi fikrini, kendi düşüncesi kendi bakış açısına göre yazacak, dile getirecek elbette. Aynı markanın dükkanda yanyana duran aynı iki modeli birbirini tutmayabiliyor. Biraz da zevk ve renk meselesi sonuçta. Zira floydlu bir gitarın akord kaçırmaması, ayarlarının stabil kalabilmesi bana hayal gibi geliyor. Ömrümde görmedim öyle floydlu bir gitar. Hayatta da floyd roselu gitar sevmem, gördüğüm yerde kaçarım. Ama belki bir gün, bir bakarsın bana hitap edecek bir floydlu bir gitara da denk gelirim yerlerde. Hayat bu.

Pivotları aşırı kaldırılmazsa fırlamaz

@Kemal06 foruma hoşgelmişsiniz. Yine de paranoya ve güvensizliğim dinmiş, tatmin olmuş değil. Forum ahalisi bilir, ben yine de yazmış olayım. İtiraf etmek gerekirse, yakın çevremde yaşanan bazı olaylar yüzünden klasik FR sistemine karşı çok ön yargılıyım. Son yıllarda çıkan Edge Zero gibi sistemlere karşı o kadar değil ama, çünkü o konuların üstüne gitmedim pek, cahil sayılırım yani :)

4 yıl öncenin konusu hortlamış.

Olsun, gerekli görülmüş demek, cevap verilmiş. Bu tip başlıklar böyle hortlasa hep can feda :) Bize de hoş bir nostalji oluyor.

Kızma hemen yahu. Alt tarafı bir olasılık. Olur, olmaz. Bunlar biraz da kader kısmet meselesi. Belirttiklerimiz de hep kişisel görüşlerimiz burada. Herkes aynı şeyi sevseydi dünyanın tadı anlamı mı kalırdı? ;)

Ben Gibson derim ama şansına adamın eline Gibson'un öyle bir üretimi denk gelir ki iki günde elinde kalabilir. Ibanez RG'ler bence narin, sakata gelme ihtimalleri yüksektir ama bakarsın elli yılı devirir.
Evet, ibanezler biraz narin oluyor... Gitarlarımdan üçü İbanez s540, RG1570 ve S470...
Güzel gitarlar, ancak en büyük sıkıntı saplarının ince ve az etliliğe sakip olmasından dolayı daha sık ayar gerektirmesi...
Özellikle tek parça (headstock ile yapıştırılmasını saymazsak) sapların çalışma ihtimali yüksek oluyor... 2 yıl kadar önce bir S540 (Sabre) almaya kalktığımda gördüğüm 4-5'inin ya sapı dönmüştü, ya da o boyundaki ünlü vida delikleri tasarımından dolayı sxapı kırılıp yapıştırılmıştı... Ben de Japonya'dan getirtmek durumunda kalmıştım.
Ancak, düzgün bir S470 (Kore, Türkiye'de Japon'u pek bilinmiyor) veya S540 Japon bulabilirseniz bir deneyin derim... Bu seriler maun gövdelidir ve özellikle S40'ın manyetikleri de iyidir.
Tabii ki beğeniler son derece subjektif...
Her markanın yükseliş / düşüş yaşadığı yıllara ait iyi/kötü serileri vardır... Bu gerçek İbanez için de geçerli.

@Kemal06 foruma hoşgelmişsiniz. Yine de paranoya ve güvensizliğim dinmiş, tatmin olmuş değil. Forum ahalisi bilir, ben yine de yazmış olayım. İtiraf etmek gerekirse, yakın çevremde yaşanan bazı olaylar yüzünden klasik FR sistemine karşı çok ön yargılıyım. Son yıllarda çıkan Edge Zero gibi sistemlere karşı o kadar değil ama, çünkü o konuların üstüne gitmedim pek, cahil sayılırım yani :)

Olsun, gerekli görülmüş demek, cevap verilmiş. Bu tip başlıklar böyle hortlasa hep can feda :) Bize de hoş bir nostalji oluyor.

hoşbulduk. Pivot vidaları veya bıçaklar önemli derecede aşınmadıysa istesen de çıkmaz yerinden. Ayrıca benim de bilenlere sorum olacak. Gitarıma edge zero takacağım ama gitarım 2012 model rg premium ve edge zero2 köprülü. Dolayısıyla köprü yatağının baş kısmı biraz dar tutulmuş. Yani kalın mi telinin saddle'ının entonasyon gereği 7mm kadar geriye çekilmesi, saddle'ın entonasyon vidası takılan baş kısmının yatağın köşesine temas etmesine neden olacak. (Örnek olsun diye, benim gitarın köprüsüz halini, internetten bulduğum, edge zerolu bir gitarın ölçü çizimli resimini ve bahsettiğim aletin resmini yüklüyorum.) Luthiere götürsem gün aşırı alabilir diye kendim dremel havyası alarak yatağı baştan 1cm genişletme düşüncesindeyim ama öyle birşey yaparsam açık kalan kısmı boyayla kapatmak için ne tip boya almam gerekiyor bilen var mıdır?

Dosyalar

• dremel®versatip-9196.jpg
    dremel®versatip-9196.jpg
    50.1 KB · Gösterim: 196
  • 20160715_143456-1.jpg
    20160715_143456-1.jpg
    147.2 KB · Gösterim: 430
  • 2qjdea8.jpg
    2qjdea8.jpg
    121 KB · Gösterim: 226
Son düzenleme:
Geri