Çöküş(Der Untergang)

sıkı film.son 50 yıldır almanlar tarafından çekilen ilk hitler başkarakterli film olması da ayrı bir çekicilik katıyor filme.hollywood propaganda filmlerinden çok daha gerçekçi olduğunuda söyleyebilirim!

Filmi iki açıdan değerlendireceğim ilk olarak sinemasal olarak baktığımda kesinlikle muhteşem bir film var karşınızda filmde bir tane sırıtan oyuncu yok kesinlikle çok başarılı oyunculuklar mekanlar anlatım, kamera kullanımı falan inanılmaz hoş ama diğer bir açıdan baktığımda resmen insanları sadece inandıkları şey için sabun yapan (kadın çocuk )bir adama sempati duyulmasını sağlayacak kadar değişik bir yapımdı. Ama bunuda eleştiri olarak söylemiyorum sonuçta adamın son günleri anlatıldı inandıkları için savaşan bir adamın, ne kadar yalnış yada doğru olsada.

bu filmi izlemeden önce bence ''The Rise of Evil'' bu filmide mutlaka izleyin her ne kadar tv yapımıda olsa çok kaliteli bi yapım hitlerin çocukluğu gençlik yılları yani yükselişi, der untergang te çöküş zaten tamamlayıcı olur

Bence dönemi ve nazileri yansıtan en gerçekci filmlerden biri.Benim hayalimde canlandırdığıı hitlerden farklı gerçekten.Gerçeğide filmdeki gibidir büyük ihtimalle.Hitler bir insan gibi gösterilmiş eleştirileri vardı film ilk çıktığında.Ama bence objektif yaklaşmışlar filmi yapanlar.Sürekli ihanete uğrama endişesi duyan olmayan savaş birimlerini savaşa sokan hasta bir kişi.Ama öylesine otorite ve karizma sahibiki(karşıt insanları asıl kızdıranda bu) buda çok bariz anlatılmış filmde.filmin almanca olması gayet gerçekci yapmış filmi
en sondaki seri intihar sahneleride bayağı bi etkileyici

chop-SUEY demiş ki:
özellikle o çocukların intihar sahneleri ...o çocuklarını öldüren kadının taq ...
bende katılıyorum sana.özelliklede kızlardan birinin bunu hissetmesi çok etkileyici.Be kadın senin inandığın sistem uğruna çoçuklarını öldürdüğün adam ne seni ne senin çocuklarını nede alman halkını düşünüyor.Filmde bir lafı vardı sanırım şöyleydi:Eğer alman halkı savaştan vazgeçmişse
zaten ölümü hakediyordur çünkü zayıf düşmüşlerdir ve ölmeleri gerekir
hatta biz öldürmeliyiz!!! :?: Güçlü zayıfı ezmelidir gibi bir yaşam felsefesi
ve daha nice hastalıklı görüşleri anlatılmış zaten filmde
Bide filmin bir sahnesinde hitler güçlü zayıfı ezmelidir zırvalığını anlatırken doğadan maymunlardan örnek veriyordu .maymunlar kendi türdeşlerini yok etmelidir rakip olmamaları için diyordu tam o sırada haber gelir himmler(böyleydi heralde)ihanet etmiştir :D .çok güldüm oraya :twisted:

Geri