" E-MU 0404 Dijital Audio" ses kartı..

Arkadaşlar, epeydir bir ses kartı arıyordum.Derginin birinde dengi olan M-audio ve Terratec kartları ile yapılan bir karşılaştırma okudum ve resmen tav oldum. Tabi bu kart Türkiye'de yok. Bu kart bir nevi Creative Laboratuvarların ile de ortak üretilmiş ancak Audigy falan hikaye kalır. Bu kart başka kart. Tamamane profesyonel.

Sipariş ettim. İngiltereden gelecek.

Bu kart ile ilgili belki önceden bilgisi olan arkadaşlar varsa önerilerini bilgilerini beklerim.

2220header.jpg

İnglizce bilgileri aşağıdadır.

The E-MU® 0404 Digital Audio System delivers everything you need to produce audio on a PC at a breakthrough price - pristine 24-bit/192kHz converters*, hardware-accelerated effects and mixing, and seamless compatibility with your favorite PC audio/sequencer software. The E-MU 0404 Digital Audio System offers the same hardware acceleration as the rest of E-MU's Digital Audio Systems, providing you with professional sound quality and powerful DSP an affordable price.

The E-MU 0404 features: Pristine 24-bit, 192kHz converters* that deliver an amazing 111dB (A/D) and 116dB (D/A) SNR and Dynamic Range
Flexible connectivity with 1/4" analog I/O, optical and coaxial 24/96 S/PDIF I/O, and MIDI I/O for seamless integration with your entire studio
E-DSP 32-bit Multi-effects Processor offers you over 16 simultaneous hardware-accelerated studio-grade effects with no CPU overhead - plug-in architecture allows you to add new effects as needed
32 Channels of zero latency Hardware Mixing/ Monitoring with super-flexible virtual patchbay - no external mixer needed
Full compatibility with most popular audio/sequencer applications with ultra-low latency WDM, DirectSound® and ASIO 2.0 Drivers
Powerful software studio package

I/O Configuration: Two 1/4" Analog Inputs and Outputs
Optical 24-bit/96kHz S/PDIF In/Out (switchable to AES/EBU)
Coaxial 24-bit/96kHz S/PDIF In/Out (switchable to AES/EBU)
MIDI In/Out

E-DSP Hardware-accelerated Effects, Mixing and Monitoring: E-MU's Digital Audio Systems feature the powerful E-DSP chipset, which features a hardware-accelerated effects processor with over 20 effects plug-ins (over 500 presets). This effects architecture is fully expandable, allowing you to add more effect plug-ins to your system as needed. E-DSP also provides zero-latency, hardware-based mixing and monitoring via the included PatchMix DSP mixer, delivering unmatched flexibility in routing audio between all of your physical and virtual (ASIO/WDM) inputs and outputs- no external mixer needed.

All Digital Audio Systems ship with the following Effects Plug-ins:

1-Band Para EQ 1-Band Shelf EQ 3-Band EQ
4-Band EQ Auto-Wah Chorus
Compressor Distortion Distortion
Freq Shifter Leveling Amp Mono Delay 100
Mono Delay 3000 Stereo Delay 100 Stereo Delay 1500
Phase Shifter Rotary Speaker Simulator
Stereo Reverb Vocal Morpher

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Galthor demiş ki:
güzel alet, ama aşırı profosyonel, albüm mü kaydediceksin bunla :) albitane live! neyine yetmiyo

Üstadım zaten bende live var.. İşin derinlerine dokunduğunu anladığın zaman bir şey farkettim ki iş ses kartında imiş. Cidden öyle Sounblaster Live ve devamı Audigy ses kartları tamam elbette iş görüyor ama maalesef onların bir oyun ve film amaçlı ses kartları olduğunu anlıyorsun. Durum gerçekte bu.. Ben demiyorum bunu bilerek görerek öğrendim. Audigy'nin belki en üst modeli daha bir profesyonel kart ama bu işlerle uğraşan kimlere sorduysam ya terratec ya da M-Audio deyince durum gayet anlaşılıyor. Bu kartlar biraz daha pahalı tabi..
E-mu 404 de bu ayarda bir kart. Tterratec ve M-Audio nun dengi modelleri kalmamış memlekette.İthalatçılarında bu uygun fiyatlıları yok. Bitmişimiş.Ne zmana gelir? E.. tabi sürer..Ben de inad ettim bunu almaya..

Fiyata gelince.. Bana maliyeti 69 £ . İngiltereden arkadaşım getiriyor gelirken.Oradaki satış fiyatı. Burada olsa ki yok bunu Creative getirmesi lazım. Sordum haberleri bile yok adamların.. 8O O zaman da Audigy'nin pabucu dama atılır. Satış politikası zira. Bu kart 1 kaç kat kalıın gömlek gelir diye düşünüyorum
;)

Birde referans speakerları gerekiyor düzgün mixler için. Arkadaşın hazır ordayken onlarıda getirtmeni öneririm. Ses kartı kadar önemli..

Geri