Enstruman Fiyatları Inanılmaz Pahalanmış

İkinci el konusunda tespitlerin güzel. Bazı satış sitelerine bakınca da adamdiye prtada gezen bazı şahışların, ne idüğü belirsiz gitarları "özel yapım", "el yapımı" adı altında 300-500 gibi komik rakamlara, kullanılmış replikaları 600-800 gibi anormal fiyatlara sattığı bir piyasada komediler elbette yaşanır. Farkında mısın, yukarıda bizim kullandığımız kategorideki birinci el ithal ürünlerle ilgili sorduüum sorunun sağlıklı bir yanıtı yok. Sağlıklı yanıttan kastım işlerin nasıl yürüdüğünü, yasaların nasıl uygulandığını bilen birilerinin misallere dayanarak içi dolu açıklama yapması. Biz kullanıcıların tahminleri veya yorumları değil. Kimse yanlış anlamasın ama, biz ne dersek boş, hangimiz kanunları adam gibi biliyoruz?

Kısacası, uyduruk ürünü pahalıya alan, ikinci elini de pahalıya satar elbet. Asa müziğin kurucusu rahmetli Ferit Amcamız, zamanında 600 dolara sattığı Amerikan Fender Standart Stratların şimdilerde 1200 - 1500 dolar arasında satıldığını duysa, mezarında ters dönerdi herhalde.

Hocam ben üsteki yazıda yazdım birinci el ithal ürünlerle ilgili sorduğunuz sorunun açıklamasını. Aynı üründen birden fazla getirirseniz ve fiyatı 150 doların üzerindeyse devlet otomatikman sizi o ürünün ithalatını yapan kişiyle aynı kefeye koyup aynı vergiyi uyguluyor. Zaten mağazalar direkt ithalatçı konumunda, yaklaşık % 60 oranında devlete vergi veriyorsunuz + dağıtımcı olarak kendi kâr marjınızı koyunca 1600 TL değer ile ülkeye giren ürün burada 3000 TL oluyor. Amerika satış fiyatı 1000 dolar olan bir gitarı ele alalım, getirip burada yasal olarak satışını yapmak istiyorsunuz diyelim, öncelikle ortada geçilecek koskoca bir okyanus var, bu da kargo ücreti demek oluyor, kargo ücretini çok optimist bir yaklaşımla 100 dolar olarak alıyorum, aldığımız gitar gümrüğe giriyor, ürünün değerine göre ilk vergiyi burada ekleniyor, ürünün değerinin %30'u. böylece 1400 dolar oldu bile ürünümüz. Ürünü aldık, mağazamıza geldik, üzerine etiket asacağız, tam bu sırada %18 kdv ve % 23 ötv ekleniyor. bu da etti mi % 41, ekle 574 dolar daha etti 1974 dolar, satıcının kâr marjı, görünmez masraflarla birlikte oluyor 2400 dolar... Devlete giden para gitarın bedelinin %100'ü, gerçekler acıdır.

Hocam ben üsteki yazıda yazdım birinci el ithal ürünlerle ilgili sorduğunuz sorunun açıklamasını. Aynı üründen birden fazla getirirseniz ve fiyatı 150 doların üzerindeyse devlet otomatikman sizi o ürünün ithalatını yapan kişiyle aynı kefeye koyup aynı vergiyi uyguluyor. Zaten mağazalar direkt ithalatçı konumunda, yaklaşık % 60 oranında devlete vergi veriyorsunuz + dağıtımcı olarak kendi kâr marjınızı koyunca 1600 TL değer ile ülkeye giren ürün burada 3000 TL oluyor. Amerika satış fiyatı 1000 dolar olan bir gitarı ele alalım, getirip burada yasal olarak satışını yapmak istiyorsunuz diyelim, öncelikle ortada geçilecek koskoca bir okyanus var, bu da kargo ücreti demek oluyor, kargo ücretini çok optimist bir yaklaşımla 100 dolar olarak alıyorum, aldığımız gitar gümrüğe giriyor, ürünün değerine göre ilk vergiyi burada ekleniyor, ürünün değerinin %30'u. böylece 1400 dolar oldu bile ürünümüz. Ürünü aldık, mağazamıza geldik, üzerine etiket asacağız, tam bu sırada %18 kdv ve % 23 ötv ekleniyor. bu da etti mi % 41, ekle 574 dolar daha etti 1974 dolar, satıcının kâr marjı, görünmez masraflarla birlikte oluyor 2400 dolar... Devlete giden para gitarın bedelinin %100'ü, gerçekler acıdır.

Açıklama için teşekkürler, ben sadece yanıtların çeşitliliğine vurgu yapmak istemiştim. Bu tür bir açıklama gitar dükkanlarından hiç yapılmıyor nedense. Bu tür prosedürün motorlu araç ithalatı için geçerli olduğu malum. Ama bizim piyasada "Fiyat bu, ister alma kardeşim" tavrı hakim genelde. El hem bizden fazla kazanıyor hem de kazıklanmak durumunda kalmadan istediğini alabiliyor, bu da insanın isyan etmesine neden oluyor.

Açıklama için teşekkürler, ben sadece yanıtların çeşitliliğine vurgu yapmak istemiştim. Bu tür bir açıklama gitar dükkanlarından hiç yapılmıyor nedense. Bu tür prosedürün motorlu araç ithalatı için geçerli olduğu malum. Ama bizim piyasada "Fiyat bu, ister alma kardeşim" tavrı hakim genelde. El hem bizden fazla kazanıyor hem de kazıklanmak durumunda kalmadan istediğini alabiliyor, bu da insanın isyan etmesine neden oluyor.

Benim burada 35000 TL verip alamadığım otomobil ebay'de 3500 dolar, kime kafa atayım?

garaj da gördüm jem replikasına 1800 tl istiyordu biri.china bazaarda 150 200 dolar en baba replik.sana daha enteresan bişey söleyim 3 sene evel bir arkadaşım 1800 tl ye 2. el tertemiz jem 7 v almıştı hatta ben gördüm önce almaktan vazgeçtim öyle aldı :D .şimdi 4000 den aşşağı bul bulabilirsen 2 elleri:D

Kişisel görüşüm; Allah bu jemleri icat edeni davul etsin diyorum. Bence hem fazla narin hem de fiyatını hak etmeyen gitarlar. Ama reklamları o kadar sağlam ve öyle isimlerin ellerinde görünüyorlar ki, insan da yönelmeden edemiyor. China bazaar da Bizans replika çarşısı maşallah! Sitesi durmadan isim değiştiriyor ama çatır çatır da satıyor adamlar! Gıyamat mı geldü ne? :D

sürekli artan, çok afedersiniz "kol gibi" vergileri de unutmamak lazım. Bu işin en kolay çözümü Türkiye'den gitar almamak. Herkes yurt dışından kolaylıkla alışveriş yapabilir. Özellikle Ebay'den. Bir paypal hesabına bakar. Denemeden gitar almam diyenler olacak, düşük fiyatlı/kaliteli gitarlar için kısmen katılabilirim buna. Ancak ben bir suhr ya da caparison alacaksam gözüm kapalı alırım arkadaş... şu ana kadar 7 adet gitar aldım ebay'den, bunun dışında yaklaşık 200 kere alışveriş yapmışımdır, hiç bir sorun yaşamadım.

Bunun en güzel çözümü bence oy vermemek. Gitarlar artmıyor. Paramız değersizleşiyor.... Vergiler bindiriliyor.
Sonumuz hayırlı olsun...

bu senenin başında sıfır mexico bir fender bakınıyordum, gözlemlerimi sizinle de paylaşmak isterim. belki konuyla ilgili tartışmalara biraz katkım olur.

benim için en büyük engel istenilen ürünü istenilen özelliklerde bulamamak oldu, yani kafanızdaki uygun manyetik dizilimi tutuyor, ama klavyesi istediğiniz gibi olmuyor, ille de rosewood değil de maple olsun diye inatlaşıyorsanız aramaya devam ediyorsunuz. doğru özellikte bir gitarı uygun fiyatlı bulsanız dahi alternatifler arasında seçim yapamamak biraz can sıkıcı oluyor. fender us'lerin aksine fender mexicoların arasında büyük ton farkları olduğu için birçok alternatif deneyip içlerinden birini almak daha doğru olur diye düşünüyordum. ama sanki bu gitarlar stokta pek tutulmuyor, bekleyin getirelim benzeri durumlar oldu. gelecek ama ne gelecek nasıl bir tonla gelecek bilmiyorsun. çok çekici bir hal almadı benim için. veya ben çok talihsiz kesat bir döneme denk gelmiştim. gerçi biraz önce yeniden kontrol ettim, muziktrek ve mydukkan gibi sitelerde 1300-1400 TL fiyat aralığındaki fender standart stratocasterların birçoğu "stokta bulunmuyor" diye geçiyor, ve sınırlı modeller var.

böyle olunca ille de mexico alacağım derseniz, haliyle ikinci el gitarlara yöneliyorsunuz, veya yurtdışına gitme gelme eş/dost durumlarını kovalamaya başlıyorsunuz. çünkü elden almak ve deneyebilmek önem kazanıyor, burada ikinci el piyasasını gereğinden fazla yükselten şey de bana kalırsa talep varken arzın yetersiz olması ve ürünlerin gerçekten de deneyerek satın almaya karşı hassas olması. burada satıcılara da çok yüklenmemek lazım, zira bu yüksek ikinci el fiyatlarına rağmen de satılıyorlar işin garibi.

Hayır, biriyle getirtmekten bahsetmiyorum, direkt buy it now deyip alıyorsunuz, adama faturaya 100 dolar yazar mısın birader diyorsunuz, sonra gitar paşa paşa geliyor, gidip gümrükten alıyorsunuz. Bu dediğimi yapmazsanız vergi ödersiniz, yine de daha ucuza geliyor. Şahsen 1000 liraya LTD EC 1000, 1300 liraya Gibson SG Standard almışlığım var.

Hocam eminmisiniz? en son ne zaman yurtdışından kargo ile gitar getirttiniz? Gümrüksüz bedel 75 euro yani 100 dolar oldu.Tam sınır değerini fatura ettirsek satıyıca(örneğin: ec 1000 i) gümrüksüz gelebilir mi? koskocaman gitar da gümrüksüz gelmez galiba gümrük memurları kıllanmaz mı? takılma ihtimali yokmudur?

Bence ikinci el piyasasının yüksek olmasında alıcılarda büyük etken.. Adam gitarın sıfırnı görüyor, fiyatı %50 düşüyor ve beklemeye başlıyor..

iki adet satılık gitarım var, bir tanesi fender mex 1950 reissue.. 1200 liradan süründü, sıfırı 1700 civarı.. Sıfır diye satılanı benimkinden, denenirken daha çok çalınmıştır :)

2010 yılında 97 studio almıştım U.S.A. den, onuda satamıyorum 1900 yaptım en son fiyatı bana maliyeti 2000-2100 arası oldu..

Yani aslında alıcı da biraz kelepir ve bedava ya getirtmek için bekliyor..Almıyor..

Yaklaşık 10 kişi aradı beni fender için 1000 liraya olmaz mı diye.. Olmaz o kadarda olmaz dedim hala mesajlar geliyor.. O arayanlar 2 ay geçti aradan her gün bir kenarı 3 lira atmış olsalar şimdiye alırlardı gitarı.. ;)

Bende baktım olmuyor Fenderin fiyatını 1350 yaptım bekliyorum, artık almak isteyen düşünsün :whistle:

Ama sonuçta bu birazda bıkkınlıktan geliyor.. Sen makul bir fiyata satmaya çalışınca, bu seferde alıcı seni sıkışmış zannedip iyice dibini görmek istiyor...

Çok feci sorun olur gümrükte. Öyle Fender ve Gibson gibi markaları gümrük te biliyor nasıl olduklarını, 75 euroya olmaz öyle gitar diyorlar. En iyisi gitarı ikinci el, kullanılmış ve defolu olarak yazdırıp fiyatını çok makul noktalarda tutmak. 1000 dolarlık bir gitarı 349 dolar vb. göstertebiliyorsanız belki kurtarırsınız. Ancak benim başıma gelen bir olayı anlatayım: Fender custom shop gitarı gören gümrükçü kadın bu gitar bu kadar ucuza olur mu baksana fender custom shop yazıyor, çok para eder bu dedi, nasıl oluyor ki dedi. Allahtan gitar heavy relic ti, proje gitarı bu baksana gitarda boya kalmamış diye geçirttim: gitar marka modelinden heavy relic ibaresini çıkartana kadar çok uğraştım. Büyük dükkanlardan alışveriş yaparken bu da sorun oluyor. Ebayden alırken vatandaş olan göndericiyle irtibat daha kolay, ama resmi kuruluşlardan mal alırken işler kolay değil, ürün faturasında tahribat yapmıyorlar. İllegal muhabbetlere giremem, devamını getirmiyorum. Sonuçta gümrükte dikkatli olmalısınız demekle yetiniyorum.

ben söleyim fiyatların coşmasının tek sebebi bu sitedeki satıcılardır.yok takaslık yok bilmemne deyip ilanlarındaki sıradan gitarları abartıp bi şekilde iteliyorlar birilerine özellikle gitardan çok anlamayan başlangıç ve orta seviye insanlara.hal böyle olunca gitarın fiyatı her el değiştirilişinde daha da artıyor.mesela başka sitelerde çok uygun fiyatlı gitarlar oluyor ama burdaki satıcılar anında alıp üzerine baya bindirim yapıp gene aynı sitede ilan veriyorlar kaç kere rastladım.400 e rg350 mz için biriyle anlaşmıştım şehir dışı olduğu için süreç bir iki gün uzadı tam alacağım gün bu sitedeki bi satıcı zıplamış 600 e geri koydu gitarı.dediğim gibi bence tek sebep bu site.

Hocam eminmisiniz? en son ne zaman yurtdışından kargo ile gitar getirttiniz? Gümrüksüz bedel 75 euro yani 100 dolar oldu.Tam sınır değerini fatura ettirsek satıyıca(örneğin: ec 1000 i) gümrüksüz gelebilir mi? koskocaman gitar da gümrüksüz gelmez galiba gümrük memurları kıllanmaz mı? takılma ihtimali yokmudur?

Bu biraz şansınıza kalmış bir şey, ben bu şekilde hiç bir sorun yaşamadım, yine de en iyisi bir tanıdığınıza getirtmek.

Hocam, gümrük işlemleri dışarıdan her ne kadar zor gibi görünse de kolaydır..

Ben gitar getirmedim ama elektronik eşya çok alırım, şu ana kadar bir tanesi gümrüğe takıldı zor zannediyordum 1 günde hallettim..

Sadece benim bildiğim konu yanlış değilse, alışverişlerinizi USPS ile yapmanız.. Bu durumda ürünleriniz havaalanı gümrüğüne değil postahane gümrüğüne girer çok uğraşmazsınız.. Ama olay şudur, gidersin paşa paşa %22 ödersin, postahanede varmı bilmiyorum ama havaalanında ekstra bir de 300 lira depo ücreti oluyor onuda ödersin biter..

Sonuçta bana söylenen USPS ile bu depo ücreti olmayacağı gibi bir şeyler..

Yada Ambar gitar var, sürekli yurtdışından gitar getiren arkadaşlar var siteden, bunlarla da konuşabilirsin..

forumda kbicer vardı bi ara 2 el fiyatına sıfır gitar satıyordu 2 tane gitar almıştım o arkadaşdan yurtdışından getirtsem daha pahalıya patlardı. adamı harcadılar sanırım.yok ortalarda

forumda kbicer vardı bi ara 2 el fiyatına sıfır gitar satıyordu 2 tane gitar almıştım o arkadaşdan yurtdışından getirtsem daha pahalıya patlardı. adamı harcadılar sanırım.yok ortalarda

var var kasım bey di galiba ara çıkar.Adam olmadık ürünlere olmadık fiyatlar veriyordu snake skin jackson SL2h 3000 lira gibi.Ebay de bile abd fiyatından daha ucuza.Millet hacizli malları abdden ucuza kapatıp burada sattığına dair iddaa ortaya atmıştı.Hacizli mal almam ben açıkcası hem etik hem de kendi inancıma göre uygun bulmuyorum.Boşver ilerde çalışır alırım jackso sl2h i

var var kasım bey di galiba ara çıkar.Adam olmadık ürünlere olmadık fiyatlar veriyordu snake skin jackson SL2h 3000 lira gibi.Ebay de bile abd fiyatından daha ucuza.Millet hacizli malları abdden ucuza kapatıp burada sattığına dair iddaa ortaya atmıştı.Hacizli mal almam ben açıkcası hem etik hem de kendi inancıma göre uygun bulmuyorum.Boşver ilerde çalışır alırım jackso sl2h i

hacizli olduğunu sanmıyorum.iki gitar aldım gitarlar gerçekten sıfırdı fakat üzerinde sadece bi noktada misal bi yerinde tırnak izi gibi bişey vardı görünmeyen.sanırım bunlar defolu kategoride ucuz satılıyor yurtdışında bu arkadaşda o şekilde alıp satıyordu diye tahmin ediyorum.tr yarı fiyatına alıyordum varsın olsun o kadar şey çok güzel 2 gitar aldım ondan.adam sapı kırık rg ye 1700 tl istiyor abi :D 500 vermem ama satılıyor bi şekilde memlekette enayi çok nasılsa

hacizli olduğunu sanmıyorum.iki gitar aldım gitarlar gerçekten sıfırdı fakat üzerinde sadece bi noktada misal bi yerinde tırnak izi gibi bişey vardı görünmeyen.sanırım bunlar defolu kategoride ucuz satılıyor yurtdışında bu arkadaşda o şekilde alıp satıyordu diye tahmin ediyorum.tr yarı fiyatına alıyordum varsın olsun o kadar şey çok güzel 2 gitar aldım ondan.adam sapı kırık rg ye 1700 tl istiyor abi :D 500 vermem ama satılıyor bi şekilde memlekette enayi çok nasılsa

B stock oluyor onlar, ebay'de 700 dolara gibson sg gothic morte var mesela şu an :)

ya da b stock vs birşeydir.3000 tl ye Türkiyede snake skin jackson sl2h satıp bir de bundan kar edecekse bunun tek açıklaması ya defolu ya b stock ya da hacizli maldır.Çok ilginç ürünler satıyordu yurtdışında bile bulman imkansız rack ampli(custom üretim siparişli) vs vs. Ben tabiki ondan birşey almadım ama sattığı ürün böyle ise refurbished ya da b stock ne haltsa söylemesi gerek.

Hocam, gümrük işlemleri dışarıdan her ne kadar zor gibi görünse de kolaydır..

Ben gitar getirmedim ama elektronik eşya çok alırım, şu ana kadar bir tanesi gümrüğe takıldı zor zannediyordum 1 günde hallettim..

Sadece benim bildiğim konu yanlış değilse, alışverişlerinizi USPS ile yapmanız.. Bu durumda ürünleriniz havaalanı gümrüğüne değil postahane gümrüğüne girer çok uğraşmazsınız.. Ama olay şudur, gidersin paşa paşa %22 ödersin, postahanede varmı bilmiyorum ama havaalanında ekstra bir de 300 lira depo ücreti oluyor onuda ödersin biter..

Sonuçta bana söylenen USPS ile bu depo ücreti olmayacağı gibi bir şeyler..

Yada Ambar gitar var, sürekli yurtdışından gitar getiren arkadaşlar var siteden, bunlarla da konuşabilirsin..
Ambar gitar da ucuz olmuyor her zaman istediğim bir gitarı sadece ağaç olarak aksamları sökük halini buldum 100 ya da 150 $ gibi birşeydi ben 450 tl yi adamlara kapora olarak vermeye razıydım.Heriflerin çıkarttığı rakam 500-550$ gibi birşeydi.Ambar gitar ın da artık cazip bir yanı kalmadı.

Geri