Gitar yapimi hakkinda

Merhabalar
..Ben Mersin ilinde ikamet etmekteyim, Ertu kardeşimin yapmış olduğu pelxiglas gitarı takdirle karşıladım ancak pelxiglas gitarın vereceği ses kalitesini oldukça engeller titreşimi keser ve çıplak yani sustain siz bir ses ortaya çıkar. Koma seslerde ise klavyedeki ölçümler ve alt eşik ile üst eşik arasındaki düzensizlikllerden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Tel yüksekliği de ölçü sapmalarından olabilir aslında yakın bir yerlerde olsaydık gitarı elime alıp inceledikten sonra gerçek sorunları ve ne yapılması gerektiğini söyleyebilirdim. Truss rod ise bir ucu sabit bir ucu somun başlı bir tür vidadır. Titanyum aliminyum demir ve bakır ile değişik alaşımlardan üretilen klavyenin eğilme bükülme etkinliğini ortadan kaldıran bir işlemdir. Truss rod yerine klavyeyi boyuna iki eşit parçaya bölüp tam orta kısmına Klavye ağacının (ahşabının )su yolunun aksi istikametinde (örnek abanoz ağacından ) en az 1 cm genişliğinde konulan başka bir ahşap truss rot görevini yapacaktır ve kendi kanımca truus rot tan daha iyi sonuç vermektedir.
..Herkese kolay gelsin Daima sağlıklı ve Mutlu kalın.

Merhabalar
..Ben Mersin ilinde ikamet etmekteyim, Ertu kardeşimin yapmış olduğu pelxiglas gitarı takdirle karşıladım ancak pelxiglas gitarın vereceği ses kalitesini oldukça engeller titreşimi keser ve çıplak yani sustain siz bir ses ortaya çıkar. Koma seslerde ise klavyedeki ölçümler ve alt eşik ile üst eşik arasındaki düzensizlikllerden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Tel yüksekliği de ölçü sapmalarından olabilir aslında yakın bir yerlerde olsaydık gitarı elime alıp inceledikten sonra gerçek sorunları ve ne yapılması gerektiğini söyleyebilirdim. Truss rod ise bir ucu sabit bir ucu somun başlı bir tür vidadır. Titanyum aliminyum demir ve bakır ile değişik alaşımlardan üretilen klavyenin eğilme bükülme etkinliğini ortadan kaldıran bir işlemdir. Truss rod yerine klavyeyi boyuna iki eşit parçaya bölüp tam orta kısmına Klavye ağacının (ahşabının )su yolunun aksi istikametinde (örnek abanoz ağacından ) en az 1 cm genişliğinde konulan başka bir ahşap truss rot görevini yapacaktır ve kendi kanımca truus rot tan daha iyi sonuç vermektedir.
..Herkese kolay gelsin Daima sağlıklı ve Mutlu kalın.

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaslar ciddi ciddigitar yapmak istiyorsabız yada her hangi bir enstruman, mantık temelde şudur:
1-tel boyu
2-tel aralıkları
3-tel aralıklarına gore tuş ve sap genişliği
4-form (gövde) üzerinde eşiğin yer alacagı nokta
5-govde formu
6-kafa formu

bunları hesapladıktan sonra 70x100 cm bir kagıt karton ve 70 cm lik çelik cetvel alınır yukarıdaki maddeler teker teker uygulanırkarton maliyeti 1,5 ytl cetvel 7,5 ytl daha hassas ölçumler içinde 1 adet kumpas temin edilir 12 ytl (örnek: bunlarla kabaca kendi gitarınızın 1,2,3 maddedeki ölçüleri kagıda aktarabilirsiniz) çiziminizin onden ve yandan gorunumunu kartona aktardıktan sonra cizimden şablon çıkarılır ve şablonlar ağaca aktarılır (not: agacın kesim yönü cok önemlidir) ve kaba kesimleri şerit testere ile kesilir ve istenilen son şekle keman törpüpsü ile getirilip sistrelenir ve zımparalanır. sap için önce tuş(fingerboard) hazırlanır ve sap yapacagınız agacın üzerine geçiçi yapıstırılır tuşdan artakalan yerler işaretlenip el rendesi , törpü ile formu ve kalınlıgı verilir bu arada 20-30 cmlik cetvellerle yüzey düz günlükleri kontrol edilir.enson kafa kesimi belirlenir çünkü kafa modeli bir anlamda yapımcının yada markanın imzası gibidir.ve enson aksam yerleri freze veya el ile açılır ve akramlar fretler dehil çakılıp gitar bütünlenir gitarın aksiyonunda problem yoksa aksamlar sokulur tüş bantlanır ve cila işlemine başlanır eger sorun varsa giderilir toplama işlemi tekrar yapılır sorun yoksa aksam sokulup tuş bantlanır ve cilaya başlanabilir.

Abazin kardeşimiz amatörce gitar yapımının temel ilkelerini güzel anlatmıştır.Ancak arkadaşımıza ek olarak gitar yapımında kullanılacak ahşabın kesiminin önemli olduğuna dikkat çekmek isterim.
Ahşap her ne ağacı olursa olsun nazik narin ve en az 100 yıl yaşayan canlı bir materyaldir.
Ahşapların cinslerine göre kesim yönleri vardır eğer bu kesim yönlerini kullanamazsanız hem iyi bir ses tonu alamaz hem rahatlıkla ahşabı işleyemez hemde ileride çıkaracağı sorunları (Örnek çatlama kırılma erime) önlemekte zorluk çekersiniz. Özellikle ünlü markalı gitarlarda bile bu sorunlar ortaya çıkabilmektedir bunun sebebi ucuz işçilik malzemeyi değerlendirmedir. Gitar fiyatlarındanda anlaşılmaktadır.
Birde Abazin kardeşimin ''Keman törpüsü'' dediği törpü yü anlayamadım nedir acaba internettende araştırdım bulamadım 25 yıldır bu işle uğraşmaktayım nasıl bir alet olduğunu açıklarsa memnun olacağım. Bu törpü belkide benim çok işime yarayacaktır.
Ayrıca cila ve boya işlemlerini ayrı parçalar halinde yaparsanız (Klavye ayrı Gövde ayrı) daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz zira tüm parçada atacacagınız boya örneğin klavyenin bazı kısımlarını boyamaz gövdede klavye ile birleşilen yerde ayrı bir katman yaparak klavyeyi sökme ihtiyacı duyduğunuzda yapışan boya gövdede veya klavyede boyaların kalkmasına dökülmesine yol açacaktır. Cila işlemindede aynı şartlar haiz olacaktır.

Daima sağlıklı ve mutlu kalın

stevemac. com daki eğe (Törpü) bizim normal Dragon (Ejderha) dediğimiz ahşap eğesidir. Bunların eğe diş yapılarına göre çeşitleri çoktur.Abazin kardeşimizin dediği(son şekle keman törpüpsü ile getirilip sistrelenir) Keman törpüsünü anlamamıştım belkide benim şimdiye kadar bilmediğim bir törpü (Eğe) çeşididir diye yazmıştım fakat yanlış anlaşıldım herhalde. Bizim gibibu tür işlerle uğraşanların illaki tüm alet ve malzemeleri bilecek diye bir şartları yoktur Bende bilmediğim bir şeyi araştırıp öğrenmek için sordum.Kusura bakmayın Özür dilerim.
Daima sağlıklı ve mutlu kalın.

Ben linki sadece aradığınız malzeme ve bilgi için kitapları bulun diye verdim. Herhangi bir yanlış düzeltmek için değli. Bu link size her türlü bilgiyi verebilir ancak ingiizce. Ayrıca çokça tecrübe de gerekli. Kolay gelsin. Çok ta zevkli bir iştir ancak çok dikkatli ve yavaş yapılmalı.

evet stevmac e gecenlerde kaydımı yaptırdım gerçekten, bence hem aradıgını bulmak hemde fiyat bakımından süper bi site.
ilk olarak truss rod almıştım. şu an üzerinde çalıştığım neckthru kelly de kullanmak üzere asaıdaki parçalarıda sipariş verdim

The following items were shipped:
Part# Description Price Qty Subtotal
    Shaft
  • Chrome Schaller $58.19 1 $58.19
    Bridge/Tailpiece
  • 1/8" Slotted Tusq Nut $6.29 1 $6.29

Parts Total: $78.72
    Shipping & Handling: $14.88
    Total: $93.60
    MasterCard Charge: $93.60

ve buda kelly henüz tasarım aşamasında, yapıldıktan sonraki resimleriide koyucam takip edenler için...

http://img170.imagevenue.com/img.php?image=32723_neckthru_kelly_122_188lo.JPG

akçaağaç+ceviz "tele"

merhaba arkadaşlar;
Ertu sana da merhaba, çalışmalarını zevkle izliyorum.eminim bu "kelly" de çok fena bir yapıt olacak.
ben de şu aralar "tele" yapımını neredeyse bitirdim sayılır.sabaha da sapı pyup tuşeyi yerleştirip işi bitiriyorum.
bir kaç resim ekliyorum.sana ve tüm arkadaşlar iyi çalışmalar.

özellikler;
gövde: akçaağaç+ceviz
sap: akçaağaç
tuşe: gül ağacı, 22 (medium) perde
sap destek ve ayar çubuğu kendi imalatım, çift yönlü 4mm paslanmaz çelik, somunu da paslanmaz çelikten.
manyetikler; di marzio "twang king" set.
384099524_47f4f55389_m.jpg
http://farm1.static.flickr.com/181/384099526_2af62768c5_m.jpg
384099529_dce07d6ae6_m.jpg
http://farm1.static.flickr.com/151/384099541_cb487a317f_m.jpg

Selam arkadaşlar, gitar yapımları konusunda Sevgili Erdem (eroxdoza) ile birlikte çalışıyoruz. Ertu senin de çalışmalarını çok taktir ettik Erdemle. Kolaylıklar diliyorum sanada...

Erdemcim (eroxdoza) iznin olursa senin telenin yapılışıyla ilgili çektigimiz fotolardan bir iki tanesini burada arkadaslarla paylasmak istiyorum...

yapim2.jpg

yapim3.jpg

yapim4.jpg

yapim1.jpg

Abi teşekkürler, bu arada bende uzun zamandır yapmayı planladığım fakat bi türlü başlayamadığım kelly için koları bu pazar günü sıvıyorum, umarım problemsiz bi şekilde tamamlarım.
Ayrıca sizin çalışmalarınızda çok profesyonelce gerçekten, saygılar...

çok teşekkürler "ertu"
sabırsızlıkla bekliyoruz kelly çalışmanı.umarım dilediğin gibi olur.sana da kolay gelsin.
475026704_eade5aecc0.jpg

hemen hemen sona geldik.tuşeyi bitirdik,detaylar için gün ışğında resimler çekicem.gece vakti foto bu kadar oldu.[/img]

erdem hocam meraba, Bi sorum olacak sizi yakalamışken, bu tuşe üzerine boya, vernik, vs... hangileri uygulanıyor. piyasadan ne diye alabiliriz bunları...

sevgili "ertu",
tuşeye uygulanacak bitirme işlemi için o kadar çok teknik ve tercih varki.kesin şu olur demekten çok tercihler var denilebilir.ama yılların verdiği tecrübelere dayanarak enstruman yapımcılarına kulak vermek ve o yolları uygulamak da iyi bir çözüm.
abanoz ve gül ağacı gibi dış etkenlere dayanıklı ve doğal görünümü amaca uygun ağaçlarda en iyi yöntem bence de "yağ" uygulamak.
bu iş için ince makine yağından,silah yağına kadar bir çok madde kullanılabiliyor.
ingilizce isinleri ve markaları olan bir çok uygulama var,maalesef bunların bir çoğu ülkemizde bulunmadığı ya da isimlendirilmediği için hepsine kulaktan dolama "vernik ya da cila" diyor insanlar.
keşke daha önce stew mac siparişlerinde "fretboard finishing materials" bölümünden seçip sipariş etseydin de diyebilirim.
silah yağı uygulaması abanoz ve gül ağacı için çok iyi sonuç veriyor.
akçaağaç tuşeler saten verniklerle bitirilebilir.parlak (high gloss) da çok kullanılıyor (özellikle fender tarafından)poliüretan ve polyester ya da su bazlı gibi seçenekler bence dediğim gibi seçim meselesi daha çok.en iyi şudur demek biraz zor bence.
ama yağ uygulaması abanoz,gül gibi bubinga gibi koyu renkli ve bol yağlı ağaçlarda yağ çok iyi sonuç veriyor.600 gritten daha yüksek zımparalarla fazla bastırmadan bir çok seans uygulanarak bitirilebilir.
umarım yardımcı olabilmişimdir.kolay gelsin.iyi çalışmalar.

çok teşekkür ederim hocam, aslında stewmac ten fretboard satiner diye bi malzeme almaya niyetlenmiştim fakat onuda uluslararası gonderemedikleri için alamamıştım, neden gonderemediklerini tam anlayamadım ama sorun deil, bahsetmiş oldugunuz yontemlerle halledebileceğimi düşünüyorum...
gorusmek uzere...

onun sebebini ben de zor çözdüm.
sebep ABD Türkiye'yi Avrupa Birliği ülkelerinden kabul ediyor ve Avrupa Birliğinde aeresol ve bunun gibi bazı maddelerin kullanımı ve tüketimi yasaklanmış durumda.
örneğin siyah renkli eşiklerin bazıları da aynı sınıflandırmaya tabi tutulmuş.bu yüzden yollayamıyorlar.ilginç ve düşündürücü.

Herkeze merhaba.Nihayet kellyi bitirebildim bende, ama daha bisürü ince işi var tabi..şimdilik bikaç resim koyuyorum tekrar gorusmek üzere...

Tebrik ediyorum ve hayranlıkla şu iki sayfayı okuyorum arkadaşlar.. Gerçekten harika ya birgün bende bir RR yapacam buna eminim enazından tasarlayıp pro veya amatör yardım alarak.. Hepinize başarılar, kolay gelsin..

Geri