Sustain Artırma Yolları, Manyetik Ve Prosesör Önerileriniz

Sustain arttırmak için manyetikleri tellerden uzaklaştırabilirsin ama bu alacağın distortion tonunu olumsuz yönde etkiler. Ve gitarın ağacının iyi olması lazım iyi bir sustain istiyorsan. Rg1570'de Ihlamur var.
Compressor pedalları satılıyor onlara da bakabilirsin internette araştırırsan bulabilirsin birkaç markanın var böyle pedalları...Prosesör almaktan çok daha mantıklı olur daha çok etkiler gitarının sesini ve sustaini.
Rg1570'de galiba ibanezin kendi manyetikleri var? Dimarzio, Seymour Duncan veya EMG lere bakabilirsin tarzını bilemediğim için model öneremiyorum internette araştır bunları da ...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tarzım metallica iron maiden steve vai joe satriani çalıyorum genellikle sustain fazla değil sololarda hiç verim alamıyorum

Kalın teller, kalın penalar faydalı olacaktır. Pedallara da yönelebilirsin, booster yada comp/sustainer olabilir.

Sustain arttırmak için manyetikleri tellerden uzaklaştırabilirsin ama bu alacağın distortion tonunu olumsuz yönde etkiler. Ve gitarın ağacının iyi olması lazım iyi bir sustain istiyorsan. Rg1570'de Ihlamur var.

Burada bazı yanlış bilgiler var:

Sustain arttırmak için manyetikleri uzaklaştırmak kısmını anlayamadım? Manyetikleri düşürmekten bahsediyorsanız bu sustain'i azaltır. Bunun dışında söylemek istediğiniz eğer, tellerin yükseklik ayarı ise evet, tellerin yüksekliğini arttırdığınız zaman çalım birazcık zorlaşsa da sustain artar. Yani telleri klavyeye sıfır action'da ayarlamak çalım rahatlığı sağlar ama sustain'i düşürür. Optimal bir ayarı tutturmak önemli.

Ihlamur ağacı çok da güzel bir ağaçtır, kullandığım gitarların yarısından çoğunda ıhlamur var ve düzgün ayarlarla, pedal veya herhangi bir ürün kullanmadan, çok iddialı bir sustain alabiliyorum. Gövdenin ıhlamur olması, kavak olması düşük sustain anlamına falan gelmez. Musicman, Godin ve bir çok marka 2000-3000 dolarlık gitarlarında ıhlamur, kavak gibi ağaçlar kullanırlar, performansları da ortadadır.

Aktif manyetikler, tel yükseklik ayarı, kalın penalar, kaliteli kablolar, köprü ve üst eşik sistemleri, köprü blokları, tellerin ömrü ve durumu gibi bir sürü durum sustain'i etkiler. Bunun dışında Fatfinger ürününü de inceleyebilirsiniz. Montaj derdi olmayan fakat gitarın da ses karakterini bir nebze değiştiren bir olaydır.

Kalın teller, kalın penalar faydalı olacaktır. Pedallara da yönelebilirsin, booster yada comp/sustainer olabilir.

Burada bazı yanlış bilgiler var:

Sustain arttırmak için manyetikleri uzaklaştırmak kısmını anlayamadım? Manyetikleri düşürmekten bahsediyorsanız bu sustain'i azaltır. Bunun dışında söylemek istediğiniz eğer, tellerin yükseklik ayarı ise evet, tellerin yüksekliğini arttırdığınız zaman çalım birazcık zorlaşsa da sustain artar. Yani telleri klavyeye sıfır action'da ayarlamak çalım rahatlığı sağlar ama sustain'i düşürür. Optimal bir ayarı tutturmak önemli.

Ihlamur ağacı çok da güzel bir ağaçtır, kullandığım gitarların yarısından çoğunda ıhlamur var ve düzgün ayarlarla, pedal veya herhangi bir ürün kullanmadan, çok iddialı bir sustain alabiliyorum. Gövdenin ıhlamur olması, kavak olması düşük sustain anlamına falan gelmez. Musicman, Godin ve bir çok marka 2000-3000 dolarlık gitarlarında ıhlamur, kavak gibi ağaçlar kullanırlar, performansları da ortadadır.

Aktif manyetikler, tel yükseklik ayarı, kalın penalar, kaliteli kablolar, köprü ve üst eşik sistemleri, köprü blokları, tellerin ömrü ve durumu gibi bir sürü durum sustain'i etkiler. Bunun dışında Fatfinger ürününü de inceleyebilirsiniz. Montaj derdi olmayan fakat gitarın da ses karakterini bir nebze değiştiren bir olaydır.
Manyetiklerin yükseklikleri azaltılırsa tel rahat titreştiği için sustain artar ama distortion azalır diye biliyorum, yanlışım varsa özür dilerim. Ağaç konusunda ıhlamur ağacı kötü demiyorum sadece belirttim

Teşekkür ediyorum prosesör hakkında hangi marka önerirsiniz line 6 vox ve boss düşünüyorum

Line 6 üzerinde efektler mevcut değil mi? Modellerini tam bilmiyorum ama ekstradan bir processor gerekmeyebilir eğer hal böyleyse.

Yok eğer amplinin üzerinde kısıtlı efekt varsa ben Pod HD serilerini, Zoom G3, G5, G7.1ut ve G9.2tt modellerini beğeniyorum. Çokça bilgi var forumda, oralarda güzel tavsiyeler mevcut.

Burayı kirletmeyin anlamında söylemiyorum bu arada, o tarafta hazır yazılmış yazılar var, işinize yarar diye söylüyorum.

Kolay gelsin.

Manyetiklerin yükseklikleri azaltılırsa tel rahat titreştiği için sustain artar ama distortion azalır diye biliyorum, yanlışım varsa özür dilerim. Ağaç konusunda ıhlamur ağacı kötü demiyorum sadece belirttim

Manyetikler tele değmedikleri sürece telin titreşimini etkilemezler. Özürlük durum yok, yanlış anlaşılmasın.

Manyetiğin tellere yaklaşması demek telleri kendine doğru daha kuvvetli çekmesi demektir, yani manyetik tellere ne kadar yakın olursa sustain o kadar azalır. Hatta single manyetikleri tellere fazla yaklaştırırsanız entonasyon problemlerine bile neden olabilir. Zaten aktif manyetiklerin sustaininin çok iyi olmasının nedeni yine budur, sanılanın aksine aktif manyetiklerin çekim gücü pasif manyetiklere göre çok daha zayıftır, aktif manyetikler pil ile çalışan aktif preamfilerinden dolayı "çıkışı" yüksektir, yani aktif manyetik telleri daha az çektiği halde tellerden okuduğu sinyali pasif manyetiklerden çok daha yüksek bir çıkışla iletir.

Manyetiğin yüksek olmasının getirileri:
Daha iyi sinyal gürültü oranı, daha "focused", perküsif, kompreslenmiş, tiz yönünden daha parlak ton.

Götürüleri:
Tonun dinamik aralığı azalır, gitar ağacını tonda daha az hissedersiniz, ses daha statik ve steril olur, sustain azalır.

Manyetiğin alçak olmasının getirileri:
Daha temiz, daha dengeli, dinamik aralığı geniş ve kompleks tonlar alırsınız, tizleri daha yumuşak, daha sıcak ve "smooth" bir ton alırsınız, sustain artar.

Götürüleri:
Ses çıkışı düşer, snr oranı azalır, tiz frekanslardan kaybedersiniz.

Kullandığınız gitarın ağacına, manyetiğe, tarzınız ve kulak zevkinize göre ikisinin ortasında biryerlerde bir "sweet spot" vardır mutlaka, önemli olan onu bulmak...

Berk Açıkgöz arkadaşımızın söylediği doğru yani. Fakat mistreated4u arkadaşımızın action konusunda dediği de doğru, action yükseldikçe sustain artar fakat çalım zorlaşır.

Dilim döndüğünce yazmaya çalıştım, biraz manifesto havasında oldu, hatalıysam 0532 xxx xxx xxx :D

Manyetiğin tellere yaklaşması demek telleri kendine doğru daha kuvvetli çekmesi demektir, yani manyetik tellere ne kadar yakın olursa sustain o kadar azalır. Hatta single manyetikleri tellere fazla yaklaştırırsanız entonasyon problemlerine bile neden olabilir. Zaten aktif manyetiklerin sustaininin çok iyi olmasının nedeni yine budur, sanılanın aksine aktif manyetiklerin çekim gücü pasif manyetiklere göre çok daha zayıftır, aktif manyetikler pil ile çalışan aktif preamfilerinden dolayı "çıkışı" yüksektir, yani aktif manyetik telleri daha az çektiği halde tellerden okuduğu sinyali pasif manyetiklerden çok daha yüksek bir çıkışla iletir.

Manyetiğin yüksek olmasının getirileri:
Daha iyi sinyal gürültü oranı, daha "focused", perküsif, kompreslenmiş, tiz yönünden daha parlak ton.

Götürüleri:
Tonun dinamik aralığı azalır, gitar ağacını tonda daha az hissedersiniz, ses daha statik ve steril olur, sustain azalır.

Manyetiğin alçak olmasının getirileri:
Daha temiz, daha dengeli, dinamik aralığı geniş ve kompleks tonlar alırsınız, tizleri daha yumuşak, daha sıcak ve "smooth" bir ton alırsınız, sustain artar.

Götürüleri:
Ses çıkışı düşer, snr oranı azalır, tiz frekanslardan kaybedersiniz.

Kullandığınız gitarın ağacına, manyetiğe, tarzınız ve kulak zevkinize göre ikisinin ortasında biryerlerde bir "sweet spot" vardır mutlaka, önemli olan onu bulmak...

Berk Açıkgöz arkadaşımızın söylediği doğru yani. Fakat mistreated4u arkadaşımızın action konusunda dediği de doğru, action yükseldikçe sustain artar fakat çalım zorlaşır.

Dilim döndüğünce yazmaya çalıştım, biraz manifesto havasında oldu, hatalıysam 0532 xxx xxx xxx :D

Sizin yazdığınızı okuyunca kendi yazdığımın yanlış olduğunu farkettim, söyledikleriniz sonuna kadar doğru. Berk arkadaşın yazdığı bende farklı şeyler uyandırmış nedense ve çok farklı şeyler düşünüp yanlış anlamışım. Şimdi okuyunca yanlış anladığımı farkettim.

"Sweet Spot" olayına da doğal olarak katılıyorum, ben bazı gitarlarımda manyetikleri epey indiririm ama bazıları da yüksek konumda karakterlerini çıkarıyor. Deneme yanılma diyelim kabaca.

Sizin yazdığınızı okuyunca kendi yazdığımın yanlış olduğunu farkettim, söyledikleriniz sonuna kadar doğru. Berk arkadaşın yazdığı bende farklı şeyler uyandırmış nedense ve çok farklı şeyler düşünüp yanlış anlamışım. Şimdi okuyunca yanlış anladığımı farkettim.
"Sweet Spot" olayına da doğal olarak katılıyorum, ben bazı gitarlarımda manyetikleri epey indiririm ama bazıları da yüksek konumda karakterlerini çıkarıyor. Deneme yanılma diyelim kabaca.

Hepimizde yanılma olabilir insanlık hali, birbirimizle bilgi paylaşıyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz forumun amacı da bu zaten biraz... Ve evet, elde tornavida bolca deneme :) Hele bir de crybaby wah potansının konumunu ayarlama olayı var o tam evlere şenlik. :D

O manyetikleri yakınlaştırdıkça telleri sönümlemesi olayı humbuckerlarda pek söz konusu değil, manyetik alanlarının yönleriden dolayı. Daha ziyade single manyetiklerde vardır o durum. Ayrıca manyetiği alçaltınca sinyal kaybı yaşayacaksınız ve telin kendisi (saniyenin yüzde biri kadar) daha fazla titreşse bile o titreşimleri alamayacak manyetiğiniz.

Sustain arttırmak istiyorsanız uygun bir şekilde compressor kullanın. Gerçi o kadar sustain neye lazım onu da anlamıyorum ben, 45 saniye nota mı tutuyoruz her dakika başı? :)

Fernandes Sustainac Manyetikleri araştır. Söylediğim şey komik gelicek belki ama sonsuz sustain'i olan bir manyetik, yani sen susturmadığın sürece sustain sürekli olarak devam ediyor.Steve Vai' abimizde JAM gitarlarının bi çoğunda kullanır hatta.İlgili video linki

Ve özellikle en iyi tarafı bu manyetikle beraber gitara takılan bir Switch sayesinde devam eden sustain'i oktav harmonic olarak veya notanın kendi orjinal tonundan devam etmesi ve sustainer özelliğini kapatması açısından 3 seçenek mevcut hale geliyor.

Gerçi o kadar sustain neye lazım onu da anlamıyorum ben, 45 saniye nota mı tutuyoruz her dakika başı? :)

Evet dikkat ediyorum da amfi üreticisinden gitar, manyetik, pedal üreticisine kadar herkes ürününü ön plana getirmek için "sustain for days!" tarzı şeyler söylüyorlar, yabancı forumlarda da aynı sustain arayışı almış gidiyor, ben de pek anlamıyorum bu 3 dk kesintisiz sustain arayışını :) En fazla 3-5 bilemedin 10 saniye aynı notada kalırsın olur biter, ki onu floydlu gitarlar bile sağlayabiliyor bir şekilde. Bu arada drive ile beraber compressor'ü efektif ve transparan kullanmayı öğrenmem lazım :D

Çünkü insanlar ölçülebilir şeylerle kıyaslama yapmayı daha inandırıcı bulurlar :)

İlla ölçülebilir veri isteyen varsa, tek notaya vibrato falan yapmadan en uzun sustain veren gitarım Floyd Rose'lu, Bolt-on bağlantılı, Poplar gövdeli 1991 Jackson Fusion'dı. G teline vurursun, sesin sönmeye başlaması 30sn sürerdi. Adam gibi vibraton varsa, amfi yeterince büyükse(stüdyodaysan), birazcık da gain ve kompresör desteğiyle her gitardan o sürede sustain rahat rahat çıkar, daha uzunları bile hiç zorlamaz.

RG1570 türü bir gitar ve transistörlü bir amlifikatörle, sustaini herhalde bol bol distortion ve compression ile sağlamak lazım. Vibrato tekniği de önemli.

Vidalı saplı gitarlarda sustaini cüzi de olsa arttırmak için size (yanlış yapılırsa riskli de olabilecek) bir numara: Gitar akortluyken, sap vidalarının dördünü birden sadece çeyrek tur kadar çevirerek açın. Dördünü de açtıktan sonra vidaları tekrar sıkıp, akort ve entonasyon ayarını yapın.

Olan olay şu: Gitar sap serbest kaldığında tellerin baskısıyla gövdeye daha iyi oturuyor.

Geri