Gitaristin Çalış Tekniği

Mastitis demiş ki:
Arkadaşlarım eve geldiğinde benden gitarımla pop çalmamı istiyorlar. Türkçe pop ya ben istemiyorum benim bir tarzım var ben yabancı rock ve blues severim. Çaldığım şarkıları anlamıyorlar deli oluyorum. Artık eve gelenlere çalmıyorum benim öyle birilerine hava atayım diye bir derdim yok onun için hep tek başıma çalıyorum artık. kız olayına gelince ben malmsteenden kısa bir solo attım hiç biri bir şey anlamadı halbuki ben o soloya ne kadar çalışmıştım. Bir arkadaşım alıyor eline klasik gitarı müziği katlederek 3- 5 basit akorlu bir parça çalıyor kızlar (erkeklerde) onu beğeniyorlar. O yüzden karar verdim ki müziği kendim için yapıyorum kimseyi beğendirme çabasına girmiyorum. Ben böyle mutluyum :utandim

banada oldu aynısını ben deadnight warıor un solosunu attım (tek solouy) millet anlamadı :p eleman cıktı baştan sona duman caldı bayıldı herkes eheh :)

Birazda kendi çaliş tekniklerinizden bahsetsenize artık dinlemeden nasıl yorum yapılır bilmem ama kendinizi tekniğinizi nerede görüyorsunuz? Ben sanırım çalıştıkça ve diğer ünlü kişileri dinledikçe çalış tekniğimin daha çok zayıf olduğunu gördüm. Bence birilerinin çalış tekniklerini yorumlamaktan çok kendi tekniğimize baksak belki bilmeyenler bilenlere bu konuda yardım edebilir. Mesela şu an çok cevabını duymak istediğim soru şu biliyorum tekniğimizi geliştirmemiz için çok çalışmak lazım ama neye çalışmak lazım ne kadar çalız falan filan inanın bana jimi hendirix tekniğini veya başkasının tekniğini yorumlamaya gerek yok diye düşünüyorum zaten kendilerini kanıtlamış insanlar :elsallaa

arkadaşlar lise 2 nin yazında elektro gitar aldım satıcı adam bastıra bastıra sakın kendin öğrenmeye kalkma sonra çok uğraşırsın düzeltmek için dedi ama araya öss girdiği için ders mers almadım kendim çalmaya karar werdim önce penayla çalamıodum pena teller arasında takılıodu onu hallettim ama herhangi bi yardım almadım..sizce ileride sorun yaşarmıyım?
bu arada dinlediğim parçaların hemen hemen hepsini çıkartıyorum ama ..hız konusunda hiç bi çalışma yapmadım dolayısıylada yavaşım illa bi hocaya gitmem gerekirmi yoksa kitap net videolarla bu işi götürebilirmiyim?ne yapmalı ne etmeliyim üstadlara soruyorum..

Sevgili Dou,

Elbetteki doğru kişiden düzgün eğitim alırsan kendi alacağından çok daha hızlı yol alırsın ama sadece para tuzağı olan ve 1 ayda gösterilecek dersi 6 aya yayan 8-10 kişinin katlıdığı kursları pek tavsiye etmem para tuzağı onlar çoğunlukla sende bir şey alamazsın. Hatta mümkünse çevrende varsa iyi gitar çalan birinden ders alsan çok daha iyi olur. Ama benim zamanım bol, acelemde yok diyorsan piyasada bulabilirsen Troy Stetina, Marty Friedman veya petrucci nin eğitim kitap ve CD leri de çok rahat işini görür.

Bir tavsiye daha; madem yeni başladın. Müzik teorisi ile gitar çalmayı aynı kefeye koymadan çalışmanı tavsiye ederim. Bazı eğitim kitapları gitar çalmayı öğretmekten çok müzik ve notasyona ve kalıplara ağırlık verirler. Onları öğrenmen iyi gitar çalmanı sağlamayacaktır. Böyle olsaydı iyi bir keman virtüözü alır eline gitarı konuştururdu. Bu hatayı çoğu kişide görüyorum. Bilimsel olarak iyi müzik bilgisine sahip olmak yetmez önce gitarı iyi çalabilecek parmak, el ve bilek donanımına sahip olmalı buda egzersizlerle mümkündür.

Yani bir gününü dorian kalıbını öğrenmeye ayırmış ama hala doğru düzgün tele bile basamıyorsa kişi yanlış yoldadır kanaatimce. Müzik teorisi ve gitar egzersizleri birbirinden bağımsız olmalı. Bugün 4 saat gitar çalışacağım demek bence 4 saat parmak egzersizi yapmaktır yeni gitara başlayan için. Eğer müzik teorisi çalışılacaksa bu ayrıca 4 saatlik parmak egzersizinin dışında yapılmalıdır. Ben gitar eğitmenliği yaparken bu tekniği uyguluyordum. Bakardım öğrencime bir müzik teorisyeni olmuş bir konuşuyor bir bilgi seli aman aman... Evladım bas bakayım bir Fa akoru derdim. İki saat uğraşırdı basacağım diye :LOL: :LOL: :LOL:

Umarım anlaşılmıştır.

dou demiş ki:
arkadaşlar lise 2 nin yazında elektro gitar aldım satıcı adam bastıra bastıra sakın kendin öğrenmeye kalkma sonra çok uğraşırsın düzeltmek için dedi ama araya öss girdiği için ders mers almadım kendim çalmaya karar werdim önce penayla çalamıodum pena teller arasında takılıodu onu hallettim ama herhangi bi yardım almadım..sizce ileride sorun yaşarmıyım?
bu arada dinlediğim parçaların hemen hemen hepsini çıkartıyorum ama ..hız konusunda hiç bi çalışma yapmadım dolayısıylada yavaşım illa bi hocaya gitmem gerekirmi yoksa kitap net videolarla bu işi götürebilirmiyim?ne yapmalı ne etmeliyim üstadlara soruyorum..
müzik kabiliyetin varsa hiçbir sorun yaşamazsın,yaşasaydı hendrix yaşardı adam chuck berry,bob dylan,muddy waters gibi müzisyenleri cazır cuzur radyolardan dinleyerek gitar çalmayı öğreniyor.Lakin şimdi herşey mevcut,dvd ler eğitim cdleri konserler vs.herşey elimizin altında dünyanın en iyi gitaristleri ayağımıza kadar gelmekle kalmayıp birde gitar çalmayı öğretiyor,ben olsam cinci hocaya falan gitmem parama yazık..sana benden bir tavsiye al di meola,malmsteen,eric johnson bu 3 baba gitaristinde eğitim vcdleri var al seyret geri al tekrar bak,yavaşlat yapmaya çalış bir daha dene sonra birdaha dene,ha bu arada bunlar birbiriyle alakasız tarzlarda 3 gitarist mozaik olur ama 3üde çok aşmış adamlar,hepsinden öğreneceğin farklı şeyler vardır.böyle hocaları türkiyede bulamazsın..bence takıl bu adamlara.tekrar söylüyorum müzik kulağın ve kabiliyetin var ise çok hızlı ilerlersin...

Muttalip arkadaşımıza katılıyorum. Ancak eğer yeni başladıysan elbetteki önce çok temel şeyleri öğrenmen ve egzersiz yapman gerekecek. Bunun için arkadaşlarında dediği gibi üstadların kitap ve cd leri var. Ama çok tıkanıyorsan teknik konusunda yol almış birinden biraz yardım alabilirsin hatta para almadan bazı teknikleri gösterecek varsa yanlış bastığın şeyleri gösterecek insanlardan yardım alabilirsin bu sana orta seviyeye gelinceye kadar yardımcı olur. Ama iş virtüöz gibi çalmak ise bu konuda muttalibe e katılıyorum sana bu konuda Türkiye de yardımcı olabilecek pek gitarist bulabileceğini sanmıyorum :LOL: Zira Türkiye de en iyi gitarist dediğin adam bile kendini hala aşma savaşı içinde. Oysa virtüöz gibi çalabilmek için kendini aşmış dünyaya sığmamış evrenselleşmiş üstadların yardımına ihtiyacın var.

O halde şöyle bir yol izleyebilirsin yeni başlarken ve orta seviyede kitap ve eğitim cdleri ve ileri seviyede bir gitaristten yardım. İleri seviyeye gelince daha iyi olmak için sana kimse yardım edemez yalnızsın bu konuda ancak virtüözleri dinleyip onları cover ederek, videolarından basış tekniklerini anlamaya çalışmak tek yardımcın olabilir. Artık hangi virtüöz kulağına hoş gelirse Satriani, Malmsteen, Vai, Petrucci, E.Johnson, Micheal Jackson. :LOL: :LOL:

Sevgili Dou, aslında farkettimde bu konu daha çok Acemiye Gitar ve Müzik Dersleri Müzik Grameri başlığının konusu gibi. Onun için burda daha fazla dallandırıp budaklandırmayayım. O başlıkta daha fazla yardım bulabilirsin.

çok saolun arkadaşlar..zaten bende duyduğum biçok parçayı rahatlıkla çıkartabiliyorum ama hız ve teknik bilgim olmadığı için hem bazı sesleri çıkartamıyorum hemde şöle okkalı bi solo atamıyorum..ayrıca biri gelip baba bi la minor ver falan filan gibisinden bişe sölese bilmiorum.(la minor falan warmı onuda bilmiorum attım :p neyse yardımlarınız için saolun zaten ben öle çoklu kurs düşünmüodum birebir düşünüodum ama onunda saatine 25 falan diyo adam..warmı örencide o para diye soran yok..neyse tekrar saolun arkadaşlar bu arada bana bazı sorularımda yardım edecek biri warsa msni ni werirse sevinirim..üstadlara saygılar!

Kaish demiş ki:
Mastitis demiş ki:
Arkadaşlarım eve geldiğinde benden gitarımla pop çalmamı istiyorlar. Türkçe pop ya ben istemiyorum benim bir tarzım var ben yabancı rock ve blues severim. Çaldığım şarkıları anlamıyorlar deli oluyorum. Artık eve gelenlere çalmıyorum benim öyle birilerine hava atayım diye bir derdim yok onun için hep tek başıma çalıyorum artık. kız olayına gelince ben malmsteenden kısa bir solo attım hiç biri bir şey anlamadı halbuki ben o soloya ne kadar çalışmıştım. Bir arkadaşım alıyor eline klasik gitarı müziği katlederek 3- 5 basit akorlu bir parça çalıyor kızlar (erkeklerde) onu beğeniyorlar. O yüzden karar verdim ki müziği kendim için yapıyorum kimseyi beğendirme çabasına girmiyorum. Ben böyle mutluyum :utandim

banada oldu aynısını ben deadnight warıor un solosunu attım (tek solouy) millet anlamadı :p eleman cıktı baştan sona duman caldı bayıldı herkes eheh :)

arkadaşlar, bence bir gitarist gerektiğinde müthiş bir solocu, harika bir lead olabilen, gerektiğinde de sahil gitaristi olabilendir. gitarist kendi program ve kayıtları dışında biraz bukalemun gibi olmalıdır, örneğin anne- babasına türk sanat müziği çalabilmeli, kız arkadaşını popla eğlendirmeli, fakat diğer yendan metale, blues'a da yatkın olmalı, o "3- 5 akor basıp kendini beğendirmek" dediğiniz işi de yapabilmeli. ama, programını, kayıtlarını beğendiği tarzda yapar o ayrı; kendi performanslarında bukalemun değil, kaya gibi olmalı, tarz değiştirmemeli.
karşıdan karşıya yeşilde geçmeli,akşam yatarken sütünü içmeli :D
benim fikirlerim bunlar...

Millete o kadar bukalemunluk yaparsak kendi tarzımız için ne kayalığımız kalır ne mıcırlığımız. Bu işe böyle siyasetçi bir yaklaşımla bakmak müzisyen için zor. Müzisyen hangi tarz müziği seviyorsa o müziği çalar. Başkaları da memnun olsun diye bukalemunluk yerine kaplan gibi durmayı tercih ederim.

söylediğim şey siyaset değil çokyönlülük ben de adam sevdiği tarzı yapmasın ya da ağırlık vermesin demiyorum, her şeyden biraz anlamak gerekir, ama insan kendi tarzıyla ilgili çalışma yaparken de tarzına sadık kalmalı diyorum.
lütfen;
-lafı poposundan anlamayalım
-bir yazıyı tam olarak okuyup anlamadan yorum yapmaya kalkışmayalım.
tamam mı? :x
sen kendi tarzın dışındaki şeylere kapalıysan ona da saygı duyarım...

KaRaBaSH demiş ki:

Karabash kardeş yazdıkların benim fikir ve mantığıma ters geliyordu bende düşüncelerimi yazmıştım. Sende okumuş benim düşüncelerimi beğenmemişsin ama o da ne? Sen biraz farklı tepki vermişsin. Yukarda yazdığın popoyla ilgili sözü nazikçe yazman insanların o sözün ne anlama geldiğini hatırlamalarına engel olmayacak. Bak şimdi bende senin yazdığın bu yazıyı ve bu kötü sözü beğenmedim hadi şimdi bende sana benzer bir yolla cevap vereyim. Eee sonu noolacak bu işin?

Son zamanlarda forumlarda yazı yazarken en korktuğum şey bu : ya birisinin hoşuna gitmeyecek bir yazı yazarsam ya fikirlerim birilerini üzerse noolacak. Kimse kimseyi tanımıyor ki birisi bana yazdıklarım için ağzına geleni söylerse bu mümkündür. Bak nitekim korktuğum da başıma geliyor. Yazdığın bu yazıyı forumda bir çok insan okuyor sessiz kalsam senin bu aşağılayıcı tavrına bir türlü; kalmasam bir türlü beni zorda bıraktın. Beni anladın umarım senin fikirlerine; söylediğin şu kırıcı söze rağmen yine de saygı duyuyorum. Açıkçası inan benim sana yazdıklarıma ilişkin seni yanlış anladığımı ifade edecek bir ton cümle bulacağına inanıyorum muhtemelen bir anlık kızgınlığına geldiğini düşünüyorum. Şimdi diyebilirsinki amma büyüttün ne varmış o lafta. Belki haklı olabilirsin ama o lafı hiç tanımadığın yoldan geçen birine söylesen ne olurdu acaba :LOL: . İşte bende aslında senin için yoldan geçen biriyim seni tanımıyorum problem bu. Biraz ahbaplığımız falan olsa şakaya vuracağım ama onu da yapamıyorum. Diyorum ya zorda bırakıyor bu tip durumlar beni.

KaRaBaSH demiş ki:
Kaish demiş ki:
Mastitis demiş ki:

arkadaşlar, bence bir gitarist gerektiğinde müthiş bir solocu, harika bir lead olabilen, gerektiğinde de sahil gitaristi olabilendir. gitarist kendi program ve kayıtları dışında biraz bukalemun gibi olmalıdır, örneğin anne- babasına türk sanat müziği çalabilmeli, kız arkadaşını popla eğlendirmeli, fakat diğer yendan metale, blues'a da yatkın olmalı, o "3- 5 akor basıp kendini beğendirmek" dediğiniz işi de yapabilmeli. ama, programını, kayıtlarını beğendiği tarzda yapar o ayrı; kendi performanslarında bukalemun değil, kaya gibi olmalı, tarz değiştirmemeli.
karşıdan karşıya yeşilde geçmeli,akşam yatarken sütünü içmeli :D
benim fikirlerim bunlar...

hımm şimdi ben diyorumki;
iyi gitar çalmaya çalışan yada çalan (artık gitaristmi ne halt denirse ondan işte ) kendini bilen,kendini tanımış..ne istediğini bilen bireydir. :D tekniğinin kötü olması yada müzik tarzı hiç önemli değil..her insanın ait olduğu bir yer vardır..bu ait olduğu yer kendi içinde bile olsa gene her insan bir yere aittir..
bol düşünmeli ve hissetmeli günler..

Skyrunner demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:

Karabash kardeş yazdıkların benim fikir ve mantığıma ters geliyordu bende düşüncelerimi yazmıştım. Sende okumuş benim düşüncelerimi beğenmemişsin ama o da ne? Sen biraz farklı tepki vermişsin. Yukarda yazdığın popoyla ilgili sözü nazikçe yazman insanların o sözün ne anlama geldiğini hatırlamalarına engel olmayacak. Bak şimdi bende senin yazdığın bu yazıyı ve bu kötü sözü beğenmedim hadi şimdi bende sana benzer bir yolla cevap vereyim. Eee sonu noolacak bu işin?

Son zamanlarda forumlarda yazı yazarken en korktuğum şey bu : ya birisinin hoşuna gitmeyecek bir yazı yazarsam ya fikirlerim birilerini üzerse noolacak. Kimse kimseyi tanımıyor ki birisi bana yazdıklarım için ağzına geleni söylerse bu mümkündür. Bak nitekim korktuğum da başıma geliyor. Yazdığın bu yazıyı forumda bir çok insan okuyor sessiz kalsam senin bu aşağılayıcı tavrına bir türlü; kalmasam bir türlü beni zorda bıraktın. Beni anladın umarım senin fikirlerine; söylediğin şu kırıcı söze rağmen yine de saygı duyuyorum. Açıkçası inan benim sana yazdıklarıma ilişkin seni yanlış anladığımı ifade edecek bir ton cümle bulacağına inanıyorum muhtemelen bir anlık kızgınlığına geldiğini düşünüyorum. Şimdi diyebilirsinki amma büyüttün ne varmış o lafta. Belki haklı olabilirsin ama o lafı hiç tanımadığın yoldan geçen birine söylesen ne olurdu acaba :LOL: . İşte bende aslında senin için yoldan geçen biriyim seni tanımıyorum problem bu. Biraz ahbaplığımız falan olsa şakaya vuracağım ama onu da yapamıyorum. Diyorum ya zorda bırakıyor bu tip durumlar beni.

skyrunner'ım ben sadece sana lafımı yanlış anladığını belirtmek istemiştim ve bunu da bu tarzda ilettim. bu lafı söylerken herhangi bir art niyetim yoktu; aşağılama (bunu sen söylemişsin), moral bozma, kendimi öne çıkarma gibi. yalnız forumda başıma çok geliyor, birimin söylediklerimi yanlış yorumlaması. senin ilk mesajında da durum böyleydi. "siyasetçilik" , benim söylediklerimle çok ilgisiz bir kavram, ben yazımda tanıdığımız, sevdiğimiz insanlardan, onları eğlendirmekten bahsederken birinin buna "siyasetçi yaklaşım" demesi hiç hoşuma gitmedi. ve ben yazının sonunda belirtmiştim; "kendi çalışmalarını yaparken kaya gibi olmalı, taviz vermemeli" ye benzer bir sözle. bende senin bu bölümü okumadığın izlenimi uyandı mesajını okuduğumda. tabii ki benim popolu lafı söylememi gerektirmezdi ama tek bir kelimen (siyaset) ile konuya yaklaşımım olumsuza döndü. anlıktı.
aramızda olan bu iletişim problemi ve söylediğim söz nedeniyle özür dilerim. beni azıcık tanısan, zaten böyle bir sözü kolay kolay söylemeyecek biri olduğumu anlarsın.
başarılar...

Karabash,

Düşündüğüm gibi sadece bir anlık sinirle böyle bir şey yazmış olmana sevindim. Bende görüyorumki kendimi yanlış ifade etmişim. Bende şahsım adına bukalemun benzetmesini görünce bir anda siyaset kelimesini kullanarak seni zor durumda bırakmışım bende senden özür dilerim. Aslında sanırım ikimizin de demek istediği sadece şuydu : fikirlerimiz bu konuda farklı. :LOL:

Ben senin söylediğin konuda biraz tutucuyum sense daha geniş ve daha açık bakıyorsun olaya sadece bu aslında işin gerçeği. Ne senin düşündüğün yanlış ne de benimki. Çünkü zaten sosyal olgularda bilimsel gerçeklik aramak imkansız. Bu konularda temel olan kişisel zevkler ve tercihlerden başka bir şey değil. Zaten hayatı renklendiren ve yeni yeni fikirlerin çıkmasına sebep olan da biz insanların farklı düşüncelerinden meydana gelen bu fikir zenginliği değilmi?

Bu Gitarı ilerletme olayı kitapla olmuyor hakikaten piyasada böyle kitap olmaması ne kötü kitaplar sadece teknik bilgi ile dolu Yapılması gereken Alex Stone un dediği gibi ünlü gitaristleri dinlemek Aslında Türkiyede de iyi gitaristler var ama Bana öğret desen dünyanın parasını isterler herhalde Ben evde elime geçtikçe gitaristlerin grupların konser cd lerini izliyorum. Tekniğimde en çok dinlediğim insanlara göre gelişiyor sanırım. EMsela ben Metallicayı çocukluğumdan beri dinlerim orta 1 e giderken arkadaşım metallicanın kasetini getirmişti okula giderken serviste hep dinlerdik şimdi gitar çalarken hep Krik Hammet tarzı doğaçlama sololar atıyorum ne kadar çok Joe satriani tarzında çalmak istesemde olmuyor işte ancak ikisinin karışımı bir şey çıkartıyorum ortaya bakalım bunun sonu neye varıcak

Geri