Iyi Bir Ekipman Için Önerileriniz

Kaliteli bir ekipmanım olsun istiyorum şuanki ekipmanlarım bunlar :

İbanez Rg1570 Prestige
Line6 30w
Metal Muff(Micro)
Line6 FBV Express MKII

Neleri değiştirmeliyim ve neler almalıyım önerileriniz (amfi,prosesör;pedal) bu arada gitarımda sustain oldukça az denilebilir bunda amfinin etkisi var mı bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum ,şimdiden herkese teşekkür ederim

her yigidin kendine gore yogurt yigisi vardir denir ya
kimse seni senden daha iyi taniyamaz bunu okuyup arastirip dinleyip deneyip bol bol dusunup ancak kendin bulabilirsin
bu yuzden kimsenin ekipmani kimseninkiyle uyusmaz...

ama sustain problemin icin compressor pedali alabilirsin.

Zevklerini bilmem o yüzden amfi veya efekt aleti konusunda yardımcı olamam. Ama gitar önerebilirim. Gitarın her yola gelen bir gitar. O halde sana yine o şekil bir gitar olarak musicman jp 6 önerebilirim. Bütçe konusuna değinmemişsin ama elinde gitarını sattıktan sonra artı olarak koyabileceğin bir miktar varsa 2. eller dolaşıyor bu aralar uygun fiyata (ben 4-5 ay bekledim düşmediler 2. ele sonra karar değiştirip sıfır aldık tabi ) Adamlar yapmış mühendislik harikası bir gitar..seni özellikle sustain konusunda çok sevindirir bir daha aynı kategoride başka bir gitar seni tatmin etmez..(ibanezin üst modellerinden rg3550 ve jem kullandım hss usa deluxe fender ve arkadaşa ait eski bir sl1 jackson kullandım(bir kaç hafta) ona dayanarak söylüyorum)

Tufan, gitardaki düzeyin itibari ile konuşacak olursak elindeki ekipman çok çok iyi. Bu ekipman ile profesyonel iş yapan gitaristler var. Bence senin şu an itibari ile hiç yeni ekipmana ihtiyacın yok. Ancak stüdyolara giderken kullanabileceğin daha ufak çapta bir ekipman istiyorsan benim sana tavsiyem Vox Tonelab EX gibi hem kompakt, hem de hibrid dizaynı olan cihazlar olur.

Eğer dijital amfinin tonu seni rahatsız ediyorsa, bu durumda amfinin return jakına (varsa) bağlayabileceğin kaliteli analog pedallar almayı düşünebilirsin. Elindeki bütçe ne bilmiyorum, ama analog setup dizmeyi düşünürsen en önemli pedal, drive/gain soundunu alacağın pedaldır. Benim tavsiyem (ucuz olmamakla birlikte) AMT firmasının pedal formatındaki preamfileri olur. SS-30 (solid state), SS-11(lambalı) ve SS-20(lambalı) pedalları düşünebilirsin bu amaçla. Bunun daha ötesinde abartılı lambalı kafa-kabin filan gibi fantazilere girmemeni öneririm; en azından şu an için....

Sustain konusuna gelince...Bu söylediğim tuhaf gelecek belki, ama dinlediğim videoda bence senin gitarında sustain sorunu yok. Ben senin yerinde olsam, tuşe hakimiyetimi geliştirmeyi düşünür ve bu amaçla iyi bir çelik telli akustik alır, egzersizlerimi onunla yapardım. İnan bana, tuşende çok ciddi fark yaratacak, bu durum da çalışına doğrudan etki edecektir. Çünkü, tecrübeli pek çok gitaristin de dediği ve bildiği üzere, ton öncelikle insanın kendi elinde-dokunuşundadır. İyi ekipman önemlidir, ama tuşe hakimiyeti ve kararkterli bir tını çıkartabilme becerisi ekipman da önce gelir. O nedenle kendini tüketim çılgınlığına kaptırmamanı öneririm. Çünkü bence elindeki ekipmanda seni teknik olarak kısıtlayacak veya engel olacak bir şey yok.

Dendiği gibi sonu olmayan bir listeleme serisi yazılabilir. Amaç çok önemli: birçok tarzı çalabileceğin bir "program" seti mi yoksa kendi tonunu mu arıyorsun? Elindeki setup iyi, öncelik olarak Prestij serisi gitarları tercih etmem ama bu gitarı satıp yenisini alabileceksen bütçeni bildirmen gerek, ona göre gitar bakman gerek. Aslında bir booster ve kompresör ile sustaini artırıp birçok renk katabileceğin bir setup elde edebilirsin. Ben AMT electronics'in ampli tonları veren seri pedallarına bayılıyorum, 2 tane var bir tane de yeni çıkan O-1 (orange amfi modellemesi) alacağım. İhya eder kalitede tonları var.

En iyi seçimi bence merak ettiğin ekipman parçalarının isimlerini yazıp videolarını internetten kullanıcıları tarafından demolandırılmış halleriyle dinleyip karar vermen. Kendine göre olan ekipmanı öyle elde edersin. Şahsen 24 yıldır halen alıp satıyorum, hiç bitmiyor araştırma. Her sene başka bir şeye merak salıyor insan. Yıllardır elimde tutup asla satmayacaklarım olması dışında, yine de yemeden içmeden kesip başka şeyler almaya çalışıyorum. Artık sonunda kendi kendime parçalar toplayıp (ebayden ikinci el ya da sıfır orjinal parçalar alarak) kendi gitarımı yapmaya başladım, modifiyelerle vs. ancak birşeyler kendi istediğim gibi oluyor. O noktaya kadar da harcadıklarıma üzülmüyorum, bu bir yol, bitmeyen... Sen de benim gibi bu gitar ve ekipman işinin meraklısıysan yakında sen de aşktan, meşkten, varsa başka hobilerden harcamayı kesip bunun manyağı olursan benim gibi uçukluklar yapmaya başlarsın.

Sonuçta, bir kompresör ve booster şu an sana yeter gibi geliyor bana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim ya ben gitarımı seviyorum hoş bir gitar ama amfimde bi gıcıklık var istediğim tonları alamıyorum vai,satriani gibi prosesör mü alsam yoksa lambalı bir amfi mi alsam tek tek pedal almak eni çok zorlar ama bi sustain pedalı alabilirim onun dışında amfiyi mi değiştirsem prosesör mü alsam karar veremdim

satriani vai tonu almak kolay mı len öyle sana higain şöyle tiz ağırlıklı midleri basları yola gelen bi amfi lazım. eldeki amfiyi değiştir bence. ancak yeni amfi alınca çalımında bir değişiklik olmayacak. farkında ol. ekipmandan öte gitar öğrenmeye ihtiyacın var kardeş. acil hemde.

istediğim tonları alamıyorum vai,satriani gibi prosesör mü alsam yoksa lambalı bir amfi mi alsam tek tek pedal almak eni çok zorlar ama bi sustain pedalı alabilirim onun dışında amfiyi mi değiştirsem prosesör mü alsam karar veremdim
:) :) :)
benim ekipmani azicik incelersen asagida
satriani nin 3 adet imzali pedali
ve vai nin de 1 adet pedali ile gitarini kullandigimi gorursun
benim ekipmani tak 15 w practice amp e sonra tak bi lambaliya da gor aradaki farki
''YAPACAGIN MUZIGE UYGUN'' ciddi bir amp in olmadigi surece elinde dunyanin en iyi gitari en iyi pedallari olsun bi b... ton alamazsin.. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
o zaman line 6 30 kötü diyorsun bana böyle acayip pahalı fiyatta olmayan kaliteli amfi önerileri verebilirsin lambalı amfi olarak yalnız anlamadıgım birşey var lambalı amfi kabin+kafa amfiden mi oluşuyor

"Lambalı amfi" genel bir terimdir. Kabin + kafa anlamına gelmesi şart değildir. Senin amfin gibi kolon ve preamfi-power amfi bölümlerinin birleşik olduğu ("kombo" amfi tabir edilen) lambalı amfiler de vardır ve ev kullanıcısı için en uygun olanlar bunlardır. Kafa + kabin tabir edilen ikilide ise "kafa" denilen bölüm hem preamfiyi, hem de poweramfiyi içerir. Ek olarak, poweramfinin, preamfinin ve kabinin tümüyle ayrı olması da mümkündür. Bir çok firma bu şekilde de cihaz üretmekte, insanlarda istediği şekilde tonunu sevdikleri cihazları elşeltirebilmektedir. Böylece adam Marshall power amfisine Mesa Boogie preamfisi girip onu da istediği kabine bağlayabilir vs....

Ayrıca, kafa ve kombo amfinin preamfi ve power amfi bölümlerinin her ikisi de lambalı olabilir veya olmayabilir. Sadece preamfi katında veya sadece poweramfi katında lamba bulunan amfiler de vardır. Bunlar genellikle "hibrid" diye tabir edilen amfilerdir. Line 6 firmasının da bu tip amfileri var. Senin amfinin tam modeli ne bilmiyorum, ama sanırım bu tip bir amfi değil. Hem preamfi, hem de power amfi bölümleri lambalı olan amfiler "all tube" ("full lambalı", "tamamen lambalı"...) diye geçen amfilerdir.

Şunu da söylemeliyim: Lambalı amfilerden iyi ton alabilmek için lambaları ısıtabilmek, bunun için de volumü açabilmek gerekir. Apartman dairesinde oturuyorsan yüksek watt amfilerin evde sesini böyle açmanın imkanı yoktur, apartmanı inletirsin. O nedenle düşük vatajlı (1-5 watt arası mesela..) lambalı amfiler şimdilerde bolca üretiliyor ve tercih ediliyor senin gibi kişiler tarafından.

Son olarak da şunu belirteyim: Lambalı cihaz = en iyi ton diye bir eşitlik de her zaman doğru değil. Çünkü tonun iyisi de göreceli bir hadise. Extreme metal tınılarını seven insanların çoğu solid state pedalların verdiği distortion tınısını tercih edebilyor mesela. Lambalı amfilerin özelliği, kompreslenmemiş ve doğal tını vermeleri ve tuşeye karşı çok hassas olmalarıdır. Ama klasik tip lambalı amfilerden yüksek gain almak çok kolay değildir. Ayrıca, yeni kuşak bazı lambalı olmayan pedallar da inanılmayacak kadar doğal tınılı ve lambalıya benzer sound verebiliyor. (Fulltone GT-500 mesela...)

Vai, Satch gibi gitarcılar lambalı amfiler kullanıyorlar, ama bir dolu başka pedal, efekt vs. de kullanıyorlar. İlle de amfini değiştireceksen benim tavsiyem orta karar ve düşük watt bir amfi edinmen olur. Blackstar firmasının amfiler bu açıdan tercih ediliyor mesela. Pedalları da fena değil. Ama lambalı pedal üzerinden gidip set up yapacak isen benim tavsiyem yine AMT olur.

line 6 marka bi lambalı amfi alacağım ama dediğiniz gibi apartmanda oturuyorum ses açmak gerekiyorsa tabkide olmaz o zaman yinede kabin+kafa olmayacak kombo olacak ama hangi marka işte iyi verim alabileceğim

birşey soracam kafa+kabin apartmanda uygun değil dimi yani iyi verim alabilmek için sesi fazla açmak gerekir?
kafa kabin olayi tamamen hacim ve tasima ile alakali bisey
bu tip amplergenelde 4x12 kabinlere baglanir yani dolayisiyla 4 x12 + kafa sana camasirmakinasi buyuklugunde bir hacim yaratir
boyle bir combo dusunebiliyormusun?
eger konser vermeyeceksen 50 w lik bir combo lambali heryerde isini gorur hatta kucuk giglerde de kullanabilirsin
illlede ucuz ve kaliteli olsun dersen ben cok arastirdim ve sahsen ilk sahne olayinda alacagim amp
peavey valveking 112 yada 212 dir
bence bir bak bulursan kacirma derim

Geri