fender blues junior

Gerçekten Meksikalarla Amerikanlar arasında öyle dağ gibi bir uçurum mu var, yoksa bu bilinçaltına işlemiş bir olgu mu? Birkaç gitarist arkadaşım Meksika üretimden hiçbir tat alamadıklarını söylediler. Bu ne kadar doğru? Yani biz, normal gitar ve amfi kullanıcıları, bu farkı niye kavrayamıyoruz? Ki artık Amerikan üretim yok bildiğim kadarıyla... E o zaman almayalım mı bu amfileri? Mesela benim de bassmanlar hoşuma gitmedi. Napacağız??... :)

arkadaşlar blues junior um var ancak bir de boss ds1 alayım diyorum ancak power tüpleri zorlayınca çok iyi overdrive alınıyor demişsiniz ben sesini pek açma şerefine ulaşamadım:) ama stüdyo kuracağız ve o zaman sesini açabileceğim şu anda overdrive bir pedala ihtiyacım olur mu?yoksa blues jr. nin kendi tüplerinin zorlanmasıyla oluşan overdrive dan dolayı almama gerek yok mu??yardımcı olursanız sevinirim...

arkadaşlar ben de blues junior almayı düşünüyorum.şimdi aklıma şöyle bir olay geldi.madem ki amfinin sesini fazla açmayınca drive tonunu tam alamıyoruz,bi volume pedalı taksak,amfiden sesi açsak 5-6/10 gibi ama volume pedalından düşürsek sesi o zaman da tonu alamıyor muyuz.sonuçta amfiyi ses açısından zorlamış oluyoruz.hani ton alamama gibi bir olay söz konusu olmuyor.ama işte volume pedalından kısınca da aynı tonu alabilcek miyiz.hani şu amfiyi almak istiyorum ama şu tonu alamama olayından dolayı bir türlü içim rahat etmiyor.diyelim tonu alamadık peki çok mu rezil bir ses alıyoruz.daha önceden denediğim amfilerden örnek vericem.bir mg30 veya cube 30x ten daha iyi bir ton alamayacak mıyız.mesela bir avt150x ten (denemedim sadece bj yi almazsam bunu alıcam.o yüzden soruyorum)
sonuçta evde kullanıcam ve eğer kısık seste tonu alamıyacaksam veya kötü bir ton alacaksam hiç gerek yok bu amfiyi almama.haa kısık seste vereceği ton yine de eyvallah dedirtçekse bana,evde kullanmama rağmen verdiğim paranın her kuruşuna değecekse o zaman sorun yok.ama gidip te bana mg30 gibi bi ton verecekse yanından geçmem.

Bir başlıkta okudum blues jr adını ,youtube a yazdım ve şok oldum.Vidyolarda adamların ellerinde ya fender strat yada gibson lp oluyor.Ağızlar bir karış çalarken ne delay ne eq ve boost direk jackin bir ucunu gitara bir ucuna amfiye bağlamış uçuyor adamlar Blues Jr ile ve sesi ki laptop hoparlöründen inanılmaz güzel geliyordu.

Arkadaş bir prosesörlere bak bir pedallara bak olmadı all tube amfilere bak haşat oldum.Ben evde çalmak istiyorum ama bu aletin çıkışı yok ki bilgisayara hoparlöre bağlıyayım .Sesi de canavarmış konu komşu ile de uğraşılmaz.Zaten alette drive kanalı yok sesi açarak tüplerle overdrive alıyorsun.Birde tüpleri biterse artık amfi fiyatına burdan tüplerini alırız bulabilirsek.Off fender ya birde bizi düşün.

Ama o ses bunlara gerçekten değer.Birkaç farklı Bues Jr gördüm "siyah gri arası renkli " var pok sarısı olanı var ,nos ve blonde isimli blues jr lar.

Bendeki setup aşağıda yazıyor bunlarla çalarken ses çok yavan geliyor.Sanki birşey eksin kuru mu diyeyim yalın mı diyeyim.Metal dinlemek güzel de çalarken insan daha faklı şeyler istiyor.Daha yumuşak daha sıcak daha parlak bir ton arıyor.Benim düşündüğüm gibi düşünen ve hisseden başkaları da var mı acaba.

geezers demiş ki:
arkadaşlar ben de blues junior almayı düşünüyorum.şimdi aklıma şöyle bir olay geldi.madem ki amfinin sesini fazla açmayınca drive tonunu tam alamıyoruz,bi volume pedalı taksak,amfiden sesi açsak 5-6/10 gibi ama volume pedalından düşürsek sesi o zaman da tonu alamıyor muyuz.sonuçta amfiyi ses açısından zorlamış oluyoruz.hani ton alamama gibi bir olay söz konusu olmuyor.ama işte volume pedalından kısınca da aynı tonu alabilcek miyiz.hani şu amfiyi almak istiyorum ama şu tonu alamama olayından dolayı bir türlü içim rahat etmiyor.diyelim tonu alamadık peki çok mu rezil bir ses alıyoruz.daha önceden denediğim amfilerden örnek vericem.bir mg30 veya cube 30x ten daha iyi bir ton alamayacak mıyız.mesela bir avt150x ten (denemedim sadece bj yi almazsam bunu alıcam.o yüzden soruyorum)
sonuçta evde kullanıcam ve eğer kısık seste tonu alamıyacaksam veya kötü bir ton alacaksam hiç gerek yok bu amfiyi almama.haa kısık seste vereceği ton yine de eyvallah dedirtçekse bana,evde kullanmama rağmen verdiğim paranın her kuruşuna değecekse o zaman sorun yok.ama gidip te bana mg30 gibi bi ton verecekse yanından geçmem.

Alltube bir amfide Volümü veya master'i önemli değil, 1'de 2'de tutarsan mg30'dan daha verimli-sıcak bir drive alamazsın. Hatta beğenmezsin "bunelan" dersin. Kendin deneyip görebilirsin.

Alltube amfi istiyorsanız ve evde çalacaksanız yanına bir de power attenuator almanız gerekiyor. Onun haricinde hiç düşünmeyin, bulaşmayın. Ya da bulaşın alın, iki hafta sonra düşük fiyatla satılığa koyarsınız amfiyi, biz de alırız :p

Volume pedalla olmuyor o iş. 15 wattlık bir alltube bile düzgün bir ton almak istiyorsanız tek başına camlarınızı ve duvarlarınızı zorlar.

Amfiler sesde yarattığı değişiklik açısından üç kademeden oluşur, preamp, power amp ve hoparlör. Volüm pedalı alırsan bunu preamp ile power amp arasına amfinin fx return'une girmek durumundasın, ve ordan sesi kısıp, power ampden açsan bile power katının hattan çekeceği, hoparlörlere ileteceği güç değişmeyeceğinden power lambaları kompresyona girmez, bildiğin amfi üzerinden volümü ya da masteri kısmaktan farklı bişey yapmamış olursun. Yapman gereken sesi açıp power amp lambalarını zorlayıp, power amp'den hoparlöre giden gücün büyük bir miktarını power amp ile hoparlör arasında emmek. Bu işi de power atttenuator denilen hede yapıyor. Ancak bu şekilde az ses duyarken power katını zorlayıp verimli bir drive alabilirsin. Yani amfine ve kabinine uygun dizaynda bir power attenuator alıp , amfinin hoparlör-kabin çıkışı ile kabin arasına takıyorsun. Araya power attenuator yerine bir volüm pedal takarsan muhtemelen yangın çıkar, ya da çarpılırsın, en iyi ihtimalle ölürsün, en kötü ihtimalle tanınmaz hale gelirsin.

Buyrun bir power attenuator örneği:
http://www.thdelectronics.com/products/hotplate.htm

Ancak bu bile yetmiyor, bir de speaker drive'ı denen bir hadise var ki, amfinin üzerindeki speaker'ın karakterine göre değişir, sonuç olarak power attenuator taksan bile amfideki hoparlörü zorlamadığından, tona hoparlörün zorlanmasının, kabin derinliğinin kattığı tattan mahrum kalmış olabilirsin. Bu power amp katının zorlanmasının tonda yarattığı etkiye göre daha küçük bir detay tabi.

Ayrıca 50wattlık tamamen lambalı bir amfinin yaratabileceği verimli gümbürtünün yaklaşık olarak 250wattlık bir transistörlü ya da hybrid amfiye denk olduğunu belirteyim.

arkadaşlar gerçekten bende çok kararsız kaldım fender blues deLuxe ile Fender blues junior arasında gerçekten bilen biri varsa 2sinide kullanan varsa yardımcı olsun lütfen hangisi daha iyi vintage sesleri bakımından kaliteli??

Bugün yardımsever bir günümdeyim.

Vintage ses ne demek? Koyu bassman de vintage, cartlak twin reverb de. Koyu bir ton mu istiyorsun ya da daha "Fender" tarzı açık Twin Reverb kılıklı bir ton mu? Ona karar vermen lazım. Blues Jr. nisbeten koyudur, ötekisi ise benim hiç bir şekilde tahammül edemeyeceğim kadar tiz.

Marshall kılığında (açık ses olarak) bir ton falan dersen blues jr. daha iyi ama elbette wattage daha düşük onunla.

B

teşekürler öncelikle şöle diyebilirmki bir bassman tonu desek iyi olur yani juniorda drive biraz zor olucak ses açma bakımında elimde sd1 var bana yeterli olurmu acaba...

Tam olarak ne kadar drive istediğine ve de çaldığın müziğe bağlı sorunun cevabı.

SD1 iyi pedaldır ve de midleri de blues jr.'a uyar hem de çok iyi özellikle soloda. Ama biraz bulamaçtır yani ondan daha net, midleri falan çok güzel başka pedallar var. Bence onlara zamanı gelince bakarsın.

B

boş jacklar

blues juniorda jacklar sırasıyla footswitch ve external speaker girişleridir ilki amfinin kendi hoparlör girişidir zaten amfinin kabininin iç kısmında sırayla girişlerin ismi yazıyor

merhaba arkadaşlar. merak ettiğim şey. amerika'dan türkiye'te bizzat kendisi blues junior getiren var mı? ya da avrupa'dan. demek istediğim uçağa binerken ya da taşırken daha havaalanına neler yaptınız. direk verdiniz mi check in de yoksa paketlediniz mi? birşeyin içine mi koydunuz. merak ediyorum gerçekten ki duruma göre de gitmişken alabileceğim.

arkadaşlar kullananlar bir kaç tane power attenuator markası tavsiye edebilirler mi?Blues Jr almayı düşünüyorum bugünlerde,komşularımla da aram kötü.Tondan da kaybetmek istemiyorum.Daha önce de hiç power attenuator kullanmadım desteklerinize ihtiyacım var teşekkür ettim şimdiden..

Geri