Fender Meksika VS. Fender Amerika

Arkadaşlar bu iki gitar arasında sadece işçilik farkı mı var. Yani parçalarının kalite farkı da oluyor mu ;mesela parça ömürleri aynı olabilir mi? Saygılar.

Birbirinden en cok 80-100km arasinda fabrikalarda uretiliyor, meksika'da california tarafinda tam sinirin oteki yani diye hatta dalga gecerler fender forumlarinda. Farklar elbet mevcut ama etkileri ortalama olarak var, yoksa ozel iki gitar karsilastirmasinda hangisi galip gelir o karsilastirilan gitarlara bagli.

Ama ortalamada tabi ki USA cok daha yukarda. Fakat her zaman istisnai durumlar (USAlerin cogundan iyi olan meksika mali stratlar) oluyor. Saplari hemen hemen ayni, sadece USAler daha el isciligi bol aletler, kenarlari yuvarlaklastirilmis falan. Fretlerde fark var, kullanilan malzeme acisindan degil ama ebat acisindan. USAler medium jumbo adi verilen aslen gibson'larin kullandigi fretler. Meksikalarin ki daha ince, dolayisi ile daha rahat akor basilmasina ragmen daha zor bar yapiliyor. Ve ayni sekilde daha zor legato demek bu ayni zamanda. Govdeye gelince 2003 sonrasi meksikalar da kizilagactan ama iki parcadan daha fazla, 5 tane olanini gordum mesela. Amerikan genelde 2 ve maksimum 3 parcadan olur. Koprunun malzemesi meksikalarda cok daha kotu, goruntu olarak daha bir vintage-correct olsa da, yani alasim cok kotu. Manyetikler gayet rezil amerikanlara gore. Ayni sekilde potanslar ve switchler sunlar bunlar daha kotu amerikan series'e gore (tabi bu aynen amerikan highway 1 stratlar icin de gecerli yani bir amerikan series strat'la karsilastiracak olsaniz, haberiniz ola).

Ama dedigim gibi cok cok saglam meksikalar gordum dinledim. Hicbirisi satilik degildi, cidden alirdim hic paranin gozunun yasina bakmadan.

B

DrB'nin sozlerine birkac ekleme de ben yapayim. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da uzerinde made in mexico yazan her gitarin da ayni olmadigi. Burada bahsettigim ayni model iki gitarin birbirinden farkli tinlamasi degil, yanlis anlasilmasin. Meksika fabrikasi acildigindan beri yapim teknikleri, kullanilan malzeme (govde agaci 90larda uretilenlerde poplar mesela), gorunum (bir kisim siyah logoludur, bir kismi gumus rengi gibi)iscilik kalitesi donem donem degisiklikler gosteriyor. Uretim pek stabil degil yani.

Meksikalarin manyetiklerinin rezilligi konusunda yerden goge kadar hak vermekle beraber manyetikleri ve perdeleri biraz daha kalin olanlariyla degisince bambaska bir gitara donusuyorlar.

Kopru ise olculeri acisindan tam vintage strat koprusu degil. Tellerin birbirine yakinligi biraz daha fazla vintage koprulere nazaran. 50's, 60's, 70's serileri ise meksika olmakla birlikte kopruleri daha iyidir ve olculeri daha bi "vintage-correct"tir. Ayni kopruleri highway serisinde de kullaniyorlar diye biliyorum. Ancak asla american vintage seriesdekilerden degil.

stratman demiş ki:
DrB'nin sozlerine birkac ekleme de ben yapayim. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da uzerinde made in mexico yazan her gitarin da ayni olmadigi. Burada bahsettigim ayni model iki gitarin birbirinden farkli tinlamasi degil, yanlis anlasilmasin. Meksika fabrikasi acildigindan beri yapim teknikleri, kullanilan malzeme (govde agaci 90larda uretilenlerde poplar mesela), gorunum (bir kisim siyah logoludur, bir kismi gumus rengi gibi)iscilik kalitesi donem donem degisiklikler gosteriyor. Uretim pek stabil degil yani.

Meksikalarin manyetiklerinin rezilligi konusunda yerden goge kadar hak vermekle beraber manyetikleri ve perdeleri biraz daha kalin olanlariyla degisince bambaska bir gitara donusuyorlar.

Kopru ise olculeri acisindan tam vintage strat koprusu degil. Tellerin birbirine yakinligi biraz daha fazla vintage koprulere nazaran. 50's, 60's, 70's serileri ise meksika olmakla birlikte kopruleri daha iyidir ve olculeri daha bi "vintage-correct"tir. Ayni kopruleri highway serisinde de kullaniyorlar diye biliyorum. Ancak asla american vintage seriesdekilerden degil.

Aynen dedigin gibi. Bu arada tabi ki bunlarin hic birini (american series dahil olmak uzere ki 10taneden yine bir tane cok iyi cikiyor, onu bulmak mesele) american vintage series ile karsilastirmamak lazim. Onlar cidden cok iyi aletler. Bence zaten amerikan fenderin yok highway 1 mis yok american seriesmis falan onlari durdurmasi lazim, PRS Anderson falan hesabi benim malim kalitelidir arkadas diyip 1250 papele (amerikada) sadece onu satmasi lazim diye dusunuyorum.

Ama tabi iktisat presipleri baska seyler soyluyor onun da insan farkinda.

B

Arkadaşlar bilen vardır mutlaka fender basları da karşılaştırsanız güzel olmaz mı vardır mutlak düşünen meksika alsam mı diye DrB'nin de dediği gibi mail durum söz konusu.

CoolDoG demiş ki:
ya tek parca alder/ash govde olan fender var mı?
vintagelar? ya da deluxe/plus modeller ...
ben hicbir bilgi bulamadımda..

Custom shoptan istedigin her seyi alabilirsin. Ama benim bildigim kadari ile fender hep 2 yada 3 parca agac temelli calismis. Bu arada 3 illa kotu degildir, zira orta blogunun olmasi belki tona iyi bir etki.

Boyle maple top (ama incecik agac degil) strat deluxeler gormustum, 4 parca agac. Ortada 2 parca, ve enlemesine (yani gitarin govdesini enlemesine ikiye ayir) iki parca (ustler maple alt kizilagac). Bu gordugum en enteresan strat govdesi idi. Gorunusu iyidi ama bence gayet gereksiz.

B

haklısın,3 parca demek illa ki kotu degil ama tek parca olunca gitar baya hafifliyormus.birde arada birlestirme amaclı katkı malzemesi olmayınca daha saglam ton alıyorsun...mantıkende sanrım tonu, tek parca daha iyi isler...(rezonans vs..)

ama tek parca agacı islemek,kesimi vssi zor oldugu icin,cok masraflı oluyor diye biliyorum.

birde gitari elimize alıp bir sekilde inceleyerek kac parca oldugunu anlama ihtimalimiz var mı?

CoolDoG demiş ki:
haklısın,3 parca demek illa ki kotu degil ama tek parca olunca gitar baya hafifliyormus.birde arada birlestirme amaclı katkı malzemesi olmayınca daha saglam ton alıyorsun...mantıkende sanrım tonu, tek parca daha iyi isler...(rezonans vs..)

ama tek parca agacı islemek,kesimi vssi zor oldugu icin,cok masraflı oluyor diye biliyorum.

birde gitari elimize alıp bir sekilde inceleyerek kac parca oldugunu anlama ihtimalimiz var mı?

Tek parcada resonans ortalama olarak daha iyi olur dogru. Ama ortalama olarak, en onemli specific faktor agacin kendi ozellikleri. Ama daha hafif olur lafi pek dogru degil. Mesela aliniz benim tek parca disbudak (northern hard-ash) telecasterim. Simdiye kadar dovmedigi telecaster olmadi (3 4 tane ash american vintage tele 52 reissue dahil olmak uzere, gerci manyetikleri de cok iyidir ayri mevzuu), govdesi warmoth'dan. Ama essekler gibi agir, bir LP kadar nerdeyse. Ama sesi iyi olunca iste cekiyoruz. Sadece govdesi 5.1 lbs idi.

B

Bu arada nasil kac parca anlarim diye soruyorsan valla zor bir is o. Meksikalarda hala "lamine top" kullaniyorlar 3c sunburstler icin falan. Ondan onlari zaten bastan anlayamiyorsun.

Ama amerikansa ve burst finishe sahipse tabi cok kolay, sadece iyi bakmak lazim. Eger meksika yada amerikan (japon da olur) saydam olmayan bir finishe sahipse o zaman kesin bir yargiya rahat varilamiyor. Sadece zaman zaman birlesme yerlerinde micronluk yukseklik farklari oluyor, isiga dogru tutup cok iyi ve yakindan bakarak anlasilabiliyor.

B

Fender stratocaster mexico ve usa arasında dağlar kadar fark var, manyetik,ağaç ,işçilik, malzeme, ton, vs.... Ancak her usa güzel olucak diye bir şartta yok örneğin fenderin Highway1 modelleride hesapta USA ancak pek de başarılı değil çalarsan zaten aradaki farkı anlarsın. Mexico stratlara gelince aradan cidden çok güzel mexicolarda çıkabiliyor zamanında bir ritchie samboram vardı(mexico) fiyatınıda göz önüne alırsam oldukça güzeldi. Birde Japon stratlar var ki özellikle reissue olanlar, çok tatlı japon stratlarda karşıma çıkabiliyor, ancak içim rahat olsun vs.. diyorsan bence birazcık eski model bir amerikan strat al çünkü nedense 2004 den sonraki yeni stratlar pek başarılı değil.. (Bana göre)

arkadaşlar bende br adet 95 mexico strat var..şimdi bu gitarın ağacı ile usa strat ağacı arasındaki fark tam olarak nedir,ayrıca manyetik alayım diyorum blues çaldığım düşünülürse emg,dimarzio,seymour duncan arasında nasıl bir tercih yapmalıyım,seymour alnicoII pro yu beğendim 145$kıvılcımda emg sv set ise 275$ zuhalde ne yapmalı bu arada fredlerin de mutlaka değişmesi lazım bend yapmak zor çünkü çok ince..yoksa hiç uğraşmayıp bir usa stratmı alsam

arkadaşlar ben de mexico telecaster var fena da değil soundı ama ebayden falan usa tele manyetik taktırsam mı acaba diye düşünüyorum nasıl olur sizce? pek sıfır olmuyor genelde manyetikler 2. el falan

muttalip demiş ki:
arkadaşlar bende br adet 95 mexico strat var..şimdi bu gitarın ağacı ile usa strat ağacı arasındaki fark tam olarak nedir,ayrıca manyetik alayım diyorum blues çaldığım düşünülürse emg,dimarzio,seymour duncan arasında nasıl bir tercih yapmalıyım,seymour alnicoII pro yu beğendim 145$kıvılcımda emg sv set ise 275$ zuhalde ne yapmalı bu arada fredlerin de mutlaka değişmesi lazım bend yapmak zor çünkü çok ince..yoksa hiç uğraşmayıp bir usa stratmı alsam
Kardeş bende de 95 strat plus var üstünde neck ve middle fender gold lace sensor bridge de seymour duncan scr-1 cool rail var. Mükkemmel diyebilirimEğer altından kalkabileceğini düşünüyorsan( hem maddi hem de uğraşma açışından) yaptır. Ama bence ortalığın nabzını tut, ucuza çok baba stratlar çıkabiliyor.

Manyetik tonu çok değiştirir tabi. İstediğin tarz için ben sana Seymour Duncan Five-Two öneririm. Web sitesinden detaylı olarak okuyabilirsin. Bunlarda humcancelling yok ama sanırım. Eğer dip gürültüsü istemiyorsan one göre manyetiklerde var. Mesela boyuna SD Lil'59 köprüyede SD JbJr taktırabilirsin. Bunlar single boyutnda humbuckerdır. Bir de 10 dolara push pull pot aktırdığında bunları istedipin zaman single a dönüştürebilirsin. Stratlarda seçenekler inanılmaz çok oluyor....

FENDER MEKSİKE VE AMERİKA

Herkese merhaba,

Fender fabrikaları tv tanıtımı, bir kaç amerikan kanalında yayınlanan belgesel diziler, fender distribütörlerine ABD de her yıl yaptırılan fabrika ve üretim gezilerinde çekilen videolardan izlediğim ve öğrendiklerimi sizler ile paylaşayım.

1- Tüm gövede ağaçları California'da yapılıyor, ağaçlar Kanada, oradan Meksikaya gönderiliyor. (Ağaçlar aynı yani)
2- Ağaç kalitesi tamamen şansa bağlı bir olay. Fakat custom ve deluxe modeller özellikle seçiliyor.
3- Ash ve iyisinden Alder ağaç bulunursa ve gövdeyi tek parça veya en fazla 2 parçadan yapma imkanı veriyorsa bu tahta, kesinlikle custom shop için ayrılıyor.
4- Diğer iyi ağaçlar (select olanlar) deluxe ve artist gibi modellerde kullanılıyor.
5- Eğer ağaç iyi ise (yani damarları ve görünüşü) kesinlikle transparan boyanıyor. (Solid boya aşırı damarlı ve görüntüsü pek hoş olmayanlara uygulanıyor, boyadan sorumlu Johnny diyor bunu)
6- Meksika saplar California'dan geliyor fakat Meksika'da elle şekil veriliyor.
7- Klavye, fretler, teller Meksika'da yapılıyor.
8- Meksika kendi pickup'larını sarıyor.
9- Meksika'da meksikalılar çalışıyor, ABD 'de ABD'liler.

Sonuç olarak benim anladığım transparan boyalı bir Meksika Fender, pickup ve istenirse sap modifiyesi ile Amerikan'dan farksız ve belki (ağacın durumuna göre) daha iyi bile olabilir.

Bu arada tüm gitarlarda olan başka bir husus, kullanılacak kerestenin, kesilen ağacın gövdesinin hangi kısmına ait olduğu. Ağacın gövdesinin alt/orta/üst/dal farklı karakterde kereste veriyormuş.

Yani ben şunu anlıyorum, gitar alacağınız zaman mümkün olduğunca çok 2. el ve modifiyeli gitar deneyin ve mümkün olduğunca o gitarların geçmişini öğrenmeye çalışıp, sıfır gitar almaya öyle gidin.

Kolay gelsin.

Geri