Overdrive Pedalı Tavsiye

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Mustafa Bozatlı tarafından 12 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. arkadaşlar overdrive pedalı almak istiyorum gitarım fender mexican stratocaster, ayrıca pedalın üstünde ekolayzer da istiyorum. bütçem 300 tl kadar bu konuda pek bilgim yok tavsiyelerinizi rica ediyorum.. teşekkürler
   
 2. valla anladığım kadarıyla 3 band eq ayarlı bir overdrive arıyorsun sansamp tri ac alabilirsin overdrive için gain i kısarak kullanman yeterli olucaktır üstelik 3 ayrı kanallı bir pedal yani 3 adet analog pedaldan oluşuyor zaten tri ac 3 analog channel demek ben bunu öneririm bundan başkada sadece tone düğmesi olsun dersen mxr custom modified od(2012 yapımı yeni pedal) ve ya mxr gt-od tavsiye ederim biraz bütçeni aşabilirsen yükseltebilirsen fulltone lara bakmanı tavsiye ederim iyi forumlar
   
 3. Merhaba Mustafa, aslında bu işlerde önce gitar ve amfi gelir. Elindeki amfinin gayet yeterli bir amfi olduğunu varsayarak yazıyorum. Ama elindeki amfi Marshall MG tarzı bir şeyse önce lambalı bir amfi için bütçe ayırmalısın bence. Kişisel görüşüm olsa da bunu söylememin sebebi, aşağıda yapacağım tavsiyenin "ana pedal" kısmının bende lambalı amfideki sonucunu yazmış olmamdır.

  Eğer booost amaçlı istiyorsan, Tube Screamer tabanlı pedallar da hoşuna gidiyorsa Ibanez TS9'dan Boss SD-1'e, MXR GT OD'ye alternatif çok. Transparanlık önemliyse hem de pedal true by pass olsun dersen MXR GT OD öneririm. Daha midli olsun dersen TS9 o zaman.
  Ama ekolayzerden kastın, bass, mid, treble kontrolleri ise, bundan da maksadın pedalı boosttan çok, mümkün mertebe versatil özellikli ana pedal olarak kullanmaksa, sabredip ikinci el de olsa EHX English Muff'n almanı tavsiye ederim. Gerçek bir lambalı pedal - preamp olduğu lamba değişimi ile de hayli versatil (bluesdan 70'ler rocka, 80'lerin metal tonlarına kadar) davrabilen bir pedal. Adından anlaşılacağı gibi biraz İngiliz karakterli bir pedal olsa da uzun vadeli bir yatırım diyebilirim. Yalnız sakın you tube videolarına aldanma. Çoğunda pedalın tonu evet çok kötü tınlıyor nedense. Sorun çalanlarda mı çalanların amfilerinde mi bilemiyorum. O videolara kalsaydım pedalı almayacaktım ama içimdeki sese uydum, iyiki de uymuşum.
  Ama dediğim gibi EHX English Muffn'i lambalı amfi tecrübelerime dayanarak öneriyorum. Transistörlü bir amfi ile yeteri kadar uzun süreli kullanmadım hiç. Sadece evde biraz geç vakitte cep amfisine bağladım bir iki kez. Ton hiç te fena gelmedi ama daha yüksek wattlı transistörlüyle nasıl bir tepki verir bilemem.
   
  incarnate, Mustafa Bozatlı ve can3333 bunu beğendi.
 4. sorun bence mikrofonlarda ve kayıt sisteminde ayrıca senin gibi ben de english muff'n i öneririm ikinci elde arkadaşın bütçesini de aşmamış olur üstelik lambaları istenen gain e parelel olarak da değiştirilebiliyor ör:mid gain için stok 12ay7 ler daha yüksek gain için 12ax7 ler çok az gain için ise 12au7 ler takılabiliyor.
   
 5. Eyvallah, önce Mustafa arkadaşımız bir tavsiyemizi beğensin, teferruata da gireriz elbet. Bakarsın aradığı, ihtiyacı bambaşka bir şey çıkar, fikri değişir vs.
   
 6. Mustafa "beğen"e tıklamış (şart değildi aslında, yine de teşekkürler), demek ki ya English Muff'n alacak ya da GT OD'ye yönelecek. Mustafa, daha da sormak, söylemek istediğin bir şeyler varsa yaz. Bakarsın birileri de çıkar daha detaylı tavsiyeler verir.
   
 7. beğensin diyince heralde mesajı beğenmek olarak algıladı :)
   
 8. Kendi adıma, öyle olmadığını umarım. Yoksa kendini beğenmiş, burnu büyük biri gibi göründüğümü düşünürüm.
   
 9. ben sizin ne demek istediğinizi anladım orda zaten de arkadaşın kafasında beğenmezsem yazmaz gibi bir şey oluşmuş heralde :)
   
 10. hayır mesaj yardımcı olduğu için beğendim arkadaşlar yanlış anladınız :D :D
   
 11. English muff'n ile ilgili videoları da izledim hoşuma gitti ancak bütcemi aşıyor. bütceyi biraz daha arttırıp alabilirim tabi hoşuma giden başka şeylere de rastlayabilirim. teşekkürler tavsiyeler için :)
   
 12. elindeki fenderse buraya ts9 yazıyorum ve baslıgın kapatılıp sorunun hallolmasını saglıyorum :rolleyes:
   
 13. Hadi taş koymuş olayım yoluna :D

  İkinci elleri 300-350 arası. Lambaları yurtdışından getirtirsen daha ekonomik davranmış olursun ;)
   

Bu Sayfayı Paylaş