Trabzon'daki olaylar ve tirmanan fasizm

kapmlasma kacinilmaz oldugunda taraf olunmali mi?

• Toplam oy veren
    961
trabzondaki linç girişiminde çok açık ve net bir kasıt olduğunu düşünüyorum.tutuklu yakınları derneğinin,seslerini duyurmak için trabzonu seçmelerinde 2 ihtimal vardır.ya bunlar

daha trabzonluları tanımıyor ya da birileri tarafından özellikle provakasyon amaçlı trabzona gönderilmiş kişilerdir.ama siz de takdir edersiniz ki ikinci ihtimal daha ağır

basmaktadır.

peki,neden trabzon?neden istanbul değil de 1000 km uzaktaki bir şehir?trabzonda bürokrasi daha mı iyi işliyor?hayır,trabzon halkı daha çabuk galeyana geliyor.

geçmiş yazıların bir kısmını okudum ve biri türk bayrağı taşıyan genç için ''sen sokakta bayrakla mı geziyorsun,o an nerenden çıkardın o bağrayı?'' demiş.arkadaşım,trabzonda

her dükkanda bayrak bulunur,sen rahat ol.zaten bu yüzden trabzon seçildi ya.evet,işsizlik çok fazla.halk asabi ve fazlasıyla vatansever.bütün bunlar trabzonun hedef tahtası

olarak seçilmesine neden olarak gösterilebilir.

ayrıca birileri o kalabalık için 'yavşak,it sürüsü' gibi kelimeler kullanmış.unutmayın ki o kalabalık içinde yer alan herkes çoğunuzdan daha vatanseverdir.ne demek ya tayad

gelecek,bildiri dağıtacak?burası trabzon arkadaş.burda böyle,işine gelirse.işine gelmiyorsa git kendi toprağında dağıt.trabzonda asker de halk,devlet de halk,adalet de halk.yok

ben trabzonda ısrarcıyım diyorsan böyle meydan dayağı yersin işte.o gençlerin çoğu askerliğini sınır bölgelerde yapmıştır,çoğunun şehit akrabası vardır.kelimelerinizi dikkatli

seçin :evil:

apo imralıda ağalar gibi yatarken ve devletimiz onu asmaktan acizken ben meydanda adam da döverim,terörist de keserim,hain de yakarım,o kadar.ırkçıysa ırkçı,faşistse faşist...

ayrıca dhkp-c ile bağlantılı insanların ülkemizde yeri yoktur.bu ülkede ancak bu ülkeyi hakedeler yaşayacak.geriye kalanların kanı hepimize helaldir.

trabzonda asker de halk,devlet de halk,adalet de halk.
demekki trabzon ayrı bi ülke!

apo imralıda ağalar gibi yatarken ve devletimiz onu asmaktan acizken ben meydanda adam da döverim,terörist de keserim,hain de yakarım,o kadar.ırkçıysa ırkçı,faşistse faşist...

kimi ne diye dövüyorsun, ne asıyorsun, ne kesiyorsun. linç olayında provakasyon vardı. yoksa okadar kişi kalkıpta hemen orda toplanamazdı. ama senin yazdığın yazı asarım, keserim tabirleri külhanbeylerinin tabirleri.

yoksa sen büyüyünce yusuf heyal mı olcan :p

saygılar

Benim düşüncem odur ki, nasıl güney doğuda Kürtlerle ilgili sorunlar yaratılmışsa, Türkiye'nin diğer yerlerinde de Ermeni, Laz, Çerkez gibi etmik kökenler üzerinde çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Aynı Yugoslavya örneğindeki gibi bölünmüş ve güçsüz düşmüş bir ülke hedeflenmektedir ki büyük ölçekli planlar bozulmasın.

Bizlere düşen görev ise rakiplerimiz kadar zekice davranıp oyuna gelmemek, bir adım önde olmaktır.

Öyle "asarım, keserim"ler, bir anlık öfkeyle adam öldürüp sonra hem kendisini hem de çoluğunu çocuğunu perişan eden "kader mahkumları"na çevirir adamı.
Türkiye "kader mahkumu" olmamalı...

Saygılar
MG

marzaleka demiş ki:
ne demek ya tayad gelecek,bildiri dağıtacak?burası trabzon arkadaş.burda böyle,işine gelirse.işine gelmiyorsa git kendi toprağında dağıt.trabzonda asker de halk,devlet de halk,adalet de halk.yok ben trabzonda ısrarcıyım diyorsan böyle meydan dayağı yersin işte.o gençlerin çoğu askerliğini sınır bölgelerde yapmıştır,çoğunun şehit akrabası vardır.kelimelerinizi dikkatli seçin
................
................

Tabii canım ne demek ailesi, yakınları, çocukları, anneleri, babaları cezaevinde,gözaltında ya da işkencede ölen, yaralanan, hasta olan kişiler gidip basın açıklaması yapacak, bildiri dağıtacak?? Olur mu öyle şey. Ne de olsa bu topraklar sadece senin (-çoğul bir kelime olarak varsayın, zira senin gibilerin hepsine yöneliktir-). Onlar gitsin kendi topraklarına? (Neresi olduğunu da söyleseydin bari!)

Sesini çıkarabilen insanları vatan, millet, sakarya ayağına bastırmaya, sindirmeye çalışma çabalarınızı devam ettirdiğiniz sürece daha çok ogün samastlar, çatlılar, ağarlar, ağcalar, kırcılar çıkaracaksınız kendi aranızdan.

Trabzondaki olayları, apo'ya bağlayabilme kabiliyetinizi -yine genel söylemdir- (bütün olaylarda olduğu gibi!), kürt sorunu ortaya çıkmadan öncede sizin mantığınız buydu, şimdi de mantığınız bu. O zamandan bu yana değişmeyen şeyiniz budur. Faşizme ve ırkçılığa yaltaklık budur işte. ;)

Devam edin bakalım bu mantıksızlığınıza... Seslerini çıkaranları linç edin, katledin...

Şöyle bir bakıyorum da gerçekten halimiz içler acısı, kendini bilmez bir gençlik, kendi kanunlarını uygulamaya kalkan zavallılar topluluğu... Neyse asıl olay şu ki gerçekten büyük oyunlar oynanıyor, AKP nin tekrar başa geçirilmesine kadar bütün herşey planlanıyor iş milliyetçilere de patlatılıyor...

Nedense son olaylar sonucunda iktidarı oluşturması muhtemel herkese bir çamur atılıyor AKP nin önü temizleniyor... Türkiye ezo gelin çorbası gibi oldu artık... Başımızdakiler göz göre göre Amerikanın yalakalığını yapıyor... Gerçekten çok üzülüyorum ama bir arkadaşımında dediği gibi bu ülkede fazla düşünürek yaşamayacaksın yoksa kafayı kırarsın ...

vym demiş ki:
marzaleka demiş ki:
ne demek ya tayad gelecek,bildiri dağıtacak?burası trabzon arkadaş.burda böyle,işine gelirse.işine gelmiyorsa git kendi toprağında dağıt.trabzonda asker de halk,devlet de halk,adalet de halk.yok ben trabzonda ısrarcıyım diyorsan böyle meydan dayağı yersin işte.o gençlerin çoğu askerliğini sınır bölgelerde yapmıştır,çoğunun şehit akrabası vardır.kelimelerinizi dikkatli seçin
................
................

Tabii canım ne demek ailesi, yakınları, çocukları, anneleri, babaları cezaevinde,gözaltında ya da işkencede ölen, yaralanan, hasta olan kişiler gidip basın açıklaması yapacak, bildiri dağıtacak?? Olur mu öyle şey. Ne de olsa bu topraklar sadece senin (-çoğul bir kelime olarak varsayın, zira senin gibilerin hepsine yöneliktir-). Onlar gitsin kendi topraklarına? (Neresi olduğunu da söyleseydin bari!)

Sesini çıkarabilen insanları vatan, millet, sakarya ayağına bastırmaya, sindirmeye çalışma çabalarınızı devam ettirdiğiniz sürece daha çok ogün samastlar, çatlılar, ağarlar, ağcalar, kırcılar çıkaracaksınız kendi aranızdan.

Trabzondaki olayları, apo'ya bağlayabilme kabiliyetinizi -yine genel söylemdir- (bütün olaylarda olduğu gibi!), kürt sorunu ortaya çıkmadan öncede sizin mantığınız buydu, şimdi de mantığınız bu. O zamandan bu yana değişmeyen şeyiniz budur. Faşizme ve ırkçılığa yaltaklık budur işte. ;)

Devam edin bakalım bu mantıksızlığınıza... Seslerini çıkaranları linç edin, katledin...

sence o seslerini çıkaranlar sadece sesini mi çıkarmaya geldi trabzona?seslerini duyurmak için trabzondan daha iyi bir yer yok mu?ya da bütün devletin gözü trabzonda diye mi?

yapmayın ya,allah aşkına yapmayın.meydanı boş buldukları zaman alenen apoyu bile savunabilir bunlar.yangını büyümeden söndürmek lazım.

Trabzon'da tayad veya diğer kuruluşlar yok mu? Ya da sivil toplum örgütleri? Bütün bunlar trabzon'a dışarıdan mı getiriliyor?

Senin söylediğin şimdilerin moda deyimi olan "dış mihraklar"ın yerel versiyonudur.

"Apo'yu bile savunabilir bunlar" derken bile bir ötekileştirme içine giriyorsun. Ki bu sosyal ve toplumsal olarak nerelere gidildiğinin göstergesidir. Apo şöyle, apo böyle diyerek yıllardır kürt sorununun körükçüsü olan bu zihniyet, şimdi de sesini çıkaranlara yöneliyor. (bknz : Hrant Dink'in katledilişi). Üstelik bu sorunda tek suçlu kürtler veya başlığa paralel olarak bir takım olumsuzluklara karşı direnenler oluyor. Fakat devletin işleyişi, hakim ideolojinin insanları derin bir uykuya itmesi göz ardı ediliyor. Bir önceki yazımda da dediğim gibi, vatan-millet-sakarya enjektesi karşısında, tedaviye olumsuz tepki veriyorsunuz ne yazık ki. Sorun insanlarda değil, kafalarda çözülmesi gerekiyor. Yoksa şunu asmışsınız, bunu katletmişsiniz farketmiyor.

vym demiş ki:
"vatan-millet-sakarya enjektesi karşısında, tedaviye olumsuz tepki veriyorsunuz ne yazık ki."

Sence bu ifaden amacını aşmadı mı?

Vatanseverlerin tedaviye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, 2006 yılında, Anıtkabiri ziyaret eden; Türk Milletini temsil eden 6.5 milyon kişiye, Atatürk'e ve onun eserine sahip çıkan Türk Miletine hakaret etmiş olmuyor musun?

Türk Milletinin her fırsatta Atatürk'e ve onun devrimlerine sahip çıkması, Türk Milletinin uyanık ve bilinçli olduğunun ispatıdır!

Enjekte olgusu olsa olsa, Atatürk'e ve Milli Değerlerimize karşı çıkanlar için geçerlidir!

vym demiş ki:
vatan-millet-sakarya enjektesi karşısında, tedaviye olumsuz tepki veriyorsunuz ne yazık ki.

Bence bu ifadem amacını aşmadı. Tam yerine oturdu.

Eğer sizlerin vatanseverlik dediği, yükselen ırkçılık ve milliyetçiliğe yönelik hamlelerse bu söylediklerim geçerlidir. Öte yandan da vatanseverlerin tedaviye ihtiyacı olduğunu söylemek isteseydim, bunu direk olarak bu cümleyi kullanarak söylerdim. Boşuna çaba sarfetmeyin, anlatılanları başka yöne çekerek. Ya tam olarak anlayıpta yazın ya da hiç yazmayın. (Tarih-politika'dan kalma alıkanlıklardan kurtulun artık.)

Türk milletinin bilinçli olduğunu düşünüyorsan eğer, bu ülkede ezilenlerin sesini çıkarmasına karşı onları susturmayı tercih edenler başka millettenler o zaman. Eğer ki bu millet bilinçliyse, kendilerine yutturulan onca zamma, işsizliğe, yoksulluğa, eğitimsizliğe, yaşam şartlarının kötülüğüne, sağlıksızlığına da ses çıkarırdı. Kimse kimseyi kandırmasın bu millet bilinçli diye. Herkes yukarıda saydıklarıma karşı çıkacağına, bu şartları hazırlayıp insanları bu duruma itenlere sahip çıkıyor.

Bu kimin ayıbıdır, bir insan olarak tartışınız isterseniz!!!

İzmir - Kahramanlar'da bir grup dallama, Kıbrıs Şehitlerindeki Klisedeki (Klise Sokağındaki olan, yanılmıyorsam İtalyan Katolik Klisesi) bekçiyi, Hristiyan olduğu gerekçisiyle linç ediyorlar...

Önce Klisede çalışıp çalışmadığını ve ardından Hristiyan olup olmadığını kibarca sorduktan sonra éhepimiz Samast'ız" diye bağıran bu grup, zaten doğuştan gözleri çok iyi olmayan (ona rağmen sağlam kitap okuyan ve entellektüel olan) bu adamı (suya sabuna dokunmadığı halde) gözüne hasar verecek şekilde dövüyorlar...

Aynı zamanda İzmir burası.. Alsancağın varoşu maroşu, ama İzmir...

Distopiker demiş ki:
İzmir - Kahramanlar'da bir grup dallama, Kıbrıs Şehitlerindeki Klisedeki (Klise Sokağındaki olan, yanılmıyorsam İtalyan Katolik Klisesi) bekçiyi, Hristiyan olduğu gerekçisiyle linç ediyorlar...

Önce Klisede çalışıp çalışmadığını ve ardından Hristiyan olup olmadığını kibarca sorduktan sonra éhepimiz Samast'ız" diye bağıran bu grup, zaten doğuştan gözleri çok iyi olmayan (ona rağmen sağlam kitap okuyan ve entellektüel olan) bu adamı (suya sabuna dokunmadığı halde) gözüne hasar verecek şekilde dövüyorlar...

Aynı zamanda İzmir burası.. Alsancağın varoşu maroşu, ama İzmir...

Arkadaşın bilinçli dediği insanların içine dahil midir acaba bunlar?

aslında topluma aykırı insanları severim ama topluma gıcık olan insanlardanda birokadar da nefret ederim. yani şu 40-50 milyonun dışında kalan ergin birey kısmına ;)

bekçiye böyle bir saldırı yapılması çok kötü bi durum ama bunu yapanlar o dediğiniz 40-50 milyon insan değil dimi. yoksa onlar mı?

aman allahım yoksa bendemi böyle bi barbarlık yaptım 8O
meydanı boş buldunuzmu nasılda sallıyorsunuz orta yerde. bu arada sevgili distopiyak, sen atılmaktan bıkmadın mı :?: şahsen ben 5 defa kovulsaydım 6.defa gelmezdim. ama olsun. iyiki aramızdasın ;)

saygılar

40-50 milyon benzetmesi bir mübalağa sanatı olup, ilgili arkadaşın daha önceki kullanıcı kaydında da yaptığı %99luk anketlere bir göndermedir... Bekçiyle ilgisi yoktur. Konuya bensiz devam edin, ben haber vermeye geldim politika yapmaya değil..

gelmişken politikada yapsaydın. hem belki 1-2 salağa bişeyler öğretirdin.

bakın bu konular sizin düşündüğünüz kadar basit değil. sizin bilinçli anlayışınızla başkalarının bilinçli anlayışı farklı olabiliyor. bi fidel gibi bilinçli olmak var, bide bush gibi bilinçli olmak var, bide atatürk gibi bilinçli olmak var. gördüğün gibi üçüde birbirinden farklı ;)

saygılar

gorona_85 demiş ki:

bakın bu konular sizin düşündüğünüz kadar basit değil. sizin bilinçli anlayışınızla başkalarının bilinçli anlayışı farklı olabiliyor. bi fidel gibi bilinçli olmak var, bide bush gibi bilinçli olmak var, bide atatürk gibi bilinçli olmak var. gördüğün gibi üçüde birbirinden farklı

Şimdi adam "2006 yılında anıtkabiri 6.5 milyon kişi ziyaret etmiş" diyor. Hemen ardından türk milleti kurnaz ve bilinçlidir diyor. Aynı türk milleti "kendilerine yutturulan onca zamma, işsizliğe, yoksulluğa, eğitimsizliğe, yaşam şartlarının kötülüğüne, sağlıksızlığına" karşı ses çıkarmıyor. Rica edeceğim, buradaki bilinçliliği bana açıklayabilir misin? Madem bu konular düşündüğümüz kadar basit değil, bunun bir açıklamasını rica edelim bizde. Ki konuştuğunuz havada kalmasın. Politika da yapmış oluruz hem ;)

ben de çağdaş yaşamı destekleme derneğinin trabzonda yaptığı bir çalışmanın sonucunu belirtmek istedim;

Trabzonda 115.000 ilkokul mezunu varken sadece 35.000 lise mezunu bulunuyor. kalan 80.000 gencin ise nerede ne yaptığı, nelerle uğraştığını görüyoruz. bu sadece trabzon için geçerli değil tabi ülkenin çoğu yerinde bu oran belki daha falza..

vym demiş ki:
gorona_85 demiş ki:

bakın bu konular sizin düşündüğünüz kadar basit değil. sizin bilinçli anlayışınızla başkalarının bilinçli anlayışı farklı olabiliyor. bi fidel gibi bilinçli olmak var, bide bush gibi bilinçli olmak var, bide atatürk gibi bilinçli olmak var. gördüğün gibi üçüde birbirinden farklı

Şimdi adam "2006 yılında anıtkabiri 6.5 milyon kişi ziyaret etmiş" diyor. Hemen ardından türk milleti kurnaz ve bilinçlidir diyor. Aynı türk milleti "kendilerine yutturulan onca zamma, işsizliğe, yoksulluğa, eğitimsizliğe, yaşam şartlarının kötülüğüne, sağlıksızlığına" karşı ses çıkarmıyor. Rica edeceğim, buradaki bilinçliliği bana açıklayabilir misin? Madem bu konular düşündüğümüz kadar basit değil, bunun bir açıklamasını rica edelim bizde. Ki konuştuğunuz havada kalmasın. Politika da yapmış oluruz hem ;)

şimdi siz diyorsunuzki ota b.ka ses çıkaralım. anarşi yani ;) ya arkadaşlar otplumumuzun cahil bir toplum olduğunu bende biliyorum. benim kadar eminimki bu sitede bulunan çoğu insanda biliyordur. ama şunu biliyorsunuzdur heralde okuma yazma oranıyla birlikte ülkemiz artık eskisi kadar cahil kalmayacak. git gide bir ilerleme var. siz bu ilerlemeyi bekleyemeyipde halktan birden bir faaliyet bekliyorsunuz. bunun olması imkansız.

öte yandan arkadaşın yazdığı cümlede 6 buçuk milyon kişinin anıtkabir ziyaretindeki bilinçlilik farklı yorumlanmalıdır. anıtkabire gidilmesi ataya olan bağlılıktır. buda aslında bir bilinçlilik göstergesidir. biraz daha derin düşünürseniz öyle oluyor ;)

saygılar

gorona_85 demiş ki:
vym demiş ki:
gorona_85 demiş ki:

şimdi siz diyorsunuzki ota b.ka ses çıkaralım. anarşi yani ;) ya arkadaşlar otplumumuzun cahil bir toplum olduğunu bende biliyorum. benim kadar eminimki bu sitede bulunan çoğu insanda biliyordur. ama şunu biliyorsunuzdur heralde okuma yazma oranıyla birlikte ülkemiz artık eskisi kadar cahil kalmayacak. git gide bir ilerleme var. siz bu ilerlemeyi bekleyemeyipde halktan birden bir faaliyet bekliyorsunuz. bunun olması imkansız.

öte yandan arkadaşın yazdığı cümlede 6 buçuk milyon kişinin anıtkabir ziyaretindeki bilinçlilik farklı yorumlanmalıdır. anıtkabire gidilmesi ataya olan bağlılıktır. buda aslında bir bilinçlilik göstergesidir. biraz daha derin düşünürseniz öyle oluyor ;)

saygılar

Benim verdiğim örnekleri bir daha değerlendirmeni ve tekrar gözden geçirmeni istiyorum. Zira bu örnekler senin "ota boka ses çıkarma" yaklaşımın oluyor.

Ve anarşizmin ayrıntılı bir araştırmasını da yapman gerekiyor. Her sesini yükselten kişi anarşist olsaydı bu ülkede Bakunin tanrı olurdu ;) :D ...

Geri