LCD ve CRT Farkı Nedir?

Arkadaşlar LCD lerin çok pahalı olduğu bir durumda almakla almamak arasında kararsız kaldım da. Aralarındaki teknik bakımdan avantaj ve dezavantajları ayrıntılı olarak bilen varsa yazabilir mi?

eger yer sorunun varsa kesinlikle lcd isini gorur ancak eger profesyonel grafikerlik yapacaksan crtler daha gelismis bir durumda ama eger yer sorunun varsa o aradaki farki onemsemek icin profesyonel ekran karti kablolar vs. kullanman gerekir yani normal bir pcde anlaman mumkun degil...

Fark olarak CRT ler tüplüdür ve zamanla bu tüpler boşalır ve görüntüde kalite düşüklüğü ve karartı meydana gelir. LCD lerde bu olmaz. LCD lerde ise tepki zamanı biraz düşüktür, özellikle oyunlarda belli olur fakt yeni çıkan LCD monitörlerde bu sorun gitgide azalıyor. LCD alırkende akabinde akıllı prizlerden almanı tavsiye ederim yoksa günümüz Türkiye'sinde monitörünün canı yanabilir.

LCD lerinde aydınlatmasını sağlayan sistemin bir ömrü varmış yani onlarda sonsuza kadar çalışmıyorlar ama o sistemin değişip değişmediği konusunda bir fikrim yok. ayrıca LCD alınıcaksa mutlaka denenerek alınmalı çünkü monitördeki bazı hücrelerin elektronik devreyle bağlantısı bozuk olabiliyormuş ve buda o hücrenin çalışmamasına sebep oluyor. böyle bir şey başıma gelirse gider değiştiririmde diyemiyorsunuz çünkü çoğu firma bu riski monitörü alırken göze alıyorsun mantığındaymış sadece bazı firmalar ya direk değiştiriyorlarmış yada atıyorum 5 monitörde 5 taneden fazla böyle hücre varsa değiştiriyormuş. birde burda bahsettiğim firma satıcı değil üretici firmalar.

LCD lerin ömrü normal şartlar altında CRT lerden yaklaşık 2 kat uzundur. Ancak tepki süresi gerçekten çok düşük özellikle FPS türü oyunlarda bu durum insanı rahatsız edebiliyor. Yer sorunu yoksa LCD almak gereksiz olur.

LCD monitorler manyetik alandan etkilenmez. Bu yüzden özelikle LCD lerin dibine gerektiğinde rahatlıkla hoparlör koyabilirsiniz. Stüdyolarda çokça gerekli ve beni oldukça rahatlatıyor. 2 monitorün yanlarına hoparlörleri koymak gerekiyor ve manyetik alan sorunu olmuyor. Bu tür bir ihtiyaç içinde olmayanlara CRT öneririm. Çok daha ucuz ve refresh rate olarak oyunlarda daha iyi performans alınıyor. Gözü daha az yoruyor.

samsung firmasınındı sanırım 8 ms gecikmeli LCD monitörü var. bunu CRT monitörlerle karşılaştırırsak sonuç ne oluyor? yani tepki süresi 8 ms ise saniyede 125 kere görüntü değişebilir ve buda 125 Hz ye denk gelir gibi bir hesap yapabilirmiyiz yoksa daha farklı bir yolumu var?

Ben yeni LG nin L1710S LCD monitörünü aldım. 1280 x 1024 'de süper görüntüsü var. Lightview özelliği de var. Ondan önce de LG'nin 17" flat monitörü vardı. Onda da lightview fln vardı. Ama LCD'nin görüntüsü normal monitöre göre çok çok daha iyi ve göze daha az zararlı, görüntüsü normal monitörler gibi "akmıyor" çünkü. Sabit....

İyi yani LCDler... ben de çok tereddüt etmiştim ama...

Arkadaş tepki süresi 16 ms veya altında olan hiçbir tv veya monitörde, en hızlı oyunlarda bile hayalet görüntü dediğimiz olay ortaya çıkmaz.Ancak bu süre griden griye geçiş zamanında 16 ms olmalı.Yani beyazdan siyaha gidiş ve siyahtan beyaza dönüşün toplamı 16 ms veya altı ise sorun yoktur.Zaten yeni modeller genelde 8 ms ya da 12 ms olduğundan sorun yaşamazsınız.

anarchist_hippy demiş ki:
Ben yeni LG nin L1710S LCD monitörünü aldım. 1280 x 1024 'de süper görüntüsü var. Lightview özelliği de var. Ondan önce de LG'nin 17" flat monitörü vardı. Onda da lightview fln vardı. Ama LCD'nin görüntüsü normal monitöre göre çok çok daha iyi ve göze daha az zararlı, görüntüsü normal monitörler gibi "akmıyor" çünkü. Sabit....

İyi yani LCDler... ben de çok tereddüt etmiştim ama...

Görüntü netliği açısından daha iyidir tabi ki ancak renk zenginliği açısından hala CRTler kadar iyi olanı yok, tv üreticileri de buna çözüm bulmaya çalışıyor.Ancak geleceğin teknolojisi LCD gibi duruyor.Plazmalarda pek iş yok, birkaç seneye terkedilir.

Şu anda bir 19" CRT samsung var, bir de benim kullandığım 17" LCD. Aradaki fark sadece onun çözünürlüğü yüksek. Ama benimkinde renkler daha gerçek duruyor...

Bu arada ben plazma ile LCD'yi aynı sanıyordum :) Eh.. Birşey daha öğrendik... Teşekkürler.

arkadaşlar merhaba bana acele LCD/CRT monitörleri açıklayın ya da nette hangi siteden detaylı açılayın yalvarırım

Geri