Cnc Ile Custom Gitar

"Custom hand made" varken "custom CNC machined", fiyat ve / veya kalite avantajı sağlarsa tercih edilebilir.

Buna örnek olarak Carvin verilebilir. Seri üretim olmayacaksa CNC'ye gerek yok. Şöyle bir durum da var, CNC ile üretilecekse belirli bir kalıp olacak X modeliyse X modelinin üzerinde değişiklik yapılabilir(her yeni model için yeni Autocad ya da başka bir programla çizim yapmak zor iş), bu da custom olayına bir sınırlama getirecektir, ancak el yapımı olduğunda istenilen şekli vermek mümkün, bu yüzden custom denildiğinde benim aklıma çok sevdiğim freze 30 yaşında makineleri geliyor, ağacın üzerine şablon çizilir, ağaç ele alınır, tezgaha koyulur, şov başlasın ;)

Kendi adıma konuşacak olursam ben bir müşteriyim ve üretim yapmayacağım :) Sadece bu iş neticesinde ortaya çıkan ürünün tatmin edici seviyede olup olmadığıydı kafama takılan. Az çok sorularıma yanıt buldum gibi ama tabi ne kadar çok fikir o kadar çok bilgi birikimi. İşin bir başka boyutu (konu seri üretime kadar gelmişken) Türkiyeden de çok kaliteli ve marka olabilecek gitarlar üretilebilir, önceler taklit olarak başlayan bu üretim daha sonra kendi formunu ve kendi markasını orataya çıkarabilir, Türkiye'nin üretimle ilgili bir sorunu var zaten bunu aştıktan sonra en azından ortadoğu'da hatırı sayılır bir kitle elde edilir, bana kalırsa ilgi çekici bir pazar bu, her anlamda destekliyorum, zira şu dışa bağımlılık artık yıkılmalı, Fender, Gibson vs hegemonyası yıkılmalı ve artık Bu ülkedende güzel ürünler, sağlam markalar çıkmalı (evet sanırım biraz coştum ama gerçek bu bana kalırsa :))

Hocam, uzun zamandır sanayideyim, işin ticaret ve üretim kısmında bulundum.. sana katılıyorum demek isterdim ama söylediklerin sukut-u hayal.. Türkler olarak kendimize ait olan araklamadığımız, tasarımı bize ait olan en kullanışlı şey sanırsam tuvaletlerdeki taharet musluğudur.. ( aşağılamak için söylemiyorum, yurt dışı gezilerinde silmekten hep yara oluyor :) )

Kısaca bizim sorunumuz üretmek değil, yaratmak.. bizler yaratamıyoruz, çinliler gibiyiz, kendimize ait ürünümüz yok, kopyalıyoruz fakat geliştirmiyoruz kopyalamaya devam ediyoruz..

Sorun burada olduğu sürece Türkiyeden hiçbir şey çıkmaz..

Bu arada cnc işleri hiç öyle düşündüğünüz gibi abartı değil, sıfırdan 1000 Tl lik hammaddeyi ( çeliği ) işletip, kalıp maçası yaptırıyoruz hammadde dahil olmaz üzere 2000 lira gibi bir rakam tutuyor, cnc makinesinin saati 100-200 TL civarı ( Manisa Organize ) Siz adama katı modeli ve hammaddeyi veriyorsunuz adam size zaten burada yapılmışı var diyor :D Sorun tekrar bahsettiğim gibi işleyecek çakılar, işleme hızı yani imal usulleri :)

alder işini çözebilirmiyiz? bu gövdeler hep kuzey amerika kaynaklı.Yahu güzelim ülkemizde yok mu kızılağaç şöyle gitar yapılabiliecek? heryerde maun çılgınlığı fenderi jackson i neyle yapacaksınız? her luthier elinde 2-3 hatta 10 yıllık maun var alder yok çok üzülüyorum :) bu arada ben de customcılar danım aklımda feci bir plan var yıldız kasa benzeri söylersem başkası da yapar olmaz sadece bende olsun Türkiyede :)

Hocam, uzun zamandır sanayideyim, işin ticaret ve üretim kısmında bulundum.. sana katılıyorum demek isterdim ama söylediklerin sukut-u hayal.. Türkler olarak kendimize ait olan araklamadığımız, tasarımı bize ait olan en kullanışlı şey sanırsam tuvaletlerdeki taharet musluğudur.. ( aşağılamak için söylemiyorum, yurt dışı gezilerinde silmekten hep yara oluyor :) )

Kısaca bizim sorunumuz üretmek değil, yaratmak.. bizler yaratamıyoruz, çinliler gibiyiz, kendimize ait ürünümüz yok, kopyalıyoruz fakat geliştirmiyoruz kopyalamaya devam ediyoruz..

Sorun burada olduğu sürece Türkiyeden hiçbir şey çıkmaz..

Bu arada cnc işleri hiç öyle düşündüğünüz gibi abartı değil, sıfırdan 1000 Tl lik hammaddeyi ( çeliği ) işletip, kalıp maçası yaptırıyoruz hammadde dahil olmaz üzere 2000 lira gibi bir rakam tutuyor, cnc makinesinin saati 100-200 TL civarı ( Manisa Organize ) Siz adama katı modeli ve hammaddeyi veriyorsunuz adam size zaten burada yapılmışı var diyor :D Sorun tekrar bahsettiğim gibi işleyecek çakılar, işleme hızı yani imal usulleri :)

Senin dediklerin de doğru, zaten ben bu tabunun yıkılmasını diliyorum, yani aklı başında ve bu işi -evet gelir olarak yapacak ama- birazda zevk için ve güzel bir ürün ortaya koyarak marka olma yolunda ilerleyecek bir starter gerekiyor bu ülkeye :) 5-10 lira fazla istesin ama dediğin gibi yaratıcı bir görünüm ve sağlam bi işçilik ortaya koysun.

isterseniz şu anki tasarımıma bakabilirsiniz, kesinlikle arak, kopya hiç bir şey yok, her şeyi %100 kendime göre yapıyorum, neden taklit edeyim ki? Tabii bu durumun ülkemizin bir gerçeği olduğuna katılıyorum, ama biri bu işe başlamazsa hiç bir ilerleme olmaz, dolayısıyla ben şansımı deneyeceğim, tutar ya da tutmaz, ayda 2 gitar yapsam bana yeter, butik, tamamen kişiye özel gitarlar olacak hepsi. Şu an üzerinde çalıştığım projede kullandığım hardware bile çok popüler olmayan ancak yüksek kalitede, butik diyebileceğim ürünler, orijinal bill lawrance manyetikler(Bill Lawrence USA değil, Bill Lawrence'ın bizzat kendi ürettiği wildepickups.com'da satılan manyetikler. patentle ilgili bazı olaylar var, konuyu biraz araştırırsanız öğrenebilirsiniz) kahler 7330 fixed köprü, kendi imalatım roller üst eşik, jescar çelik fret, aktif devre(flat boost, scooped eq "V shaped da deniliyor, eric clapton çok kullanır, tizleri ve basları yükseltip orta frekansları kısar", harmonic boost, hepsi tek bir ton potansında.)

VanHalen

Her türlü ağaç var hocam, rahat olun :)

Aslında teknoloji çok ilerledi, tasarım için rezonansı görebileceğin, stress i görebileceğin bir çok program var..

Hangi şehirde olduğunu bilmiyorum ama ben universitede iken, sanırım 2001 yılları falandı, ilk defa bilgisayarda teknik resim dersi almıştık, o zaman ideas isimli program, şu anda pro engineer da var, ona benzer pek çok program da çıktı.. Neyse bu programların hepsinin student edition versiyonu okulda bir cd ücreti karşılığında veriliyordu ve almak için öğrenci olmak zorunluluğu yoktu..

Ve programın içinde stress i görebileceğin, mukavemet hesapları yapabileceğin kısımlar mevcut ve bir noktaya kadar çalışıyordu.. Bulabilirsen öneririm, eğer ingilizcen yeterli ise programı kullanmakta fazla zorluk çekmezsin..

Kendi kafandaki modellerin tamamlandığında ağaçtaki stress nerede olacak, nereler deki açıları değiştirerek bunu azaltabilirsin vs gibi şeyleri görebilirsin..

Şiddet ile tavsiye ederim i-deas.. Olmadı 9 eylül öğrenci işelerine mail atarsan bedava bile gönderebilirler sana, bizim okuldaki hocalar çok yardımseverdi (r).. Yani bundan 10 sene önce öyle idi :D

ama olmadı teknik bir üniversite varsa yaşadığın şehirde bir sor..

Arkadaşlar burada CNC ile üretim yapacağımı söylemedim ki ben, niye acayip yerlere dağıldı konu anlamadım, sadece cnc ile üretilen gitar ne derece iyidir ne derece kötüdür gibi son derece basit bir soruydu, bu kadar detaylanacağı aklıma gelmezdi açıkçası, ama yine de verdiğiniz fikirler için teşekkürler :)

Ya çok basitçe, CNC Freze deninlen alet, normal frezenin bilgisayarla programlanıp kesim yapanı :) Haliyle tamamen kullanım şekline bağlı arada çıkacak farklar, kendi başına fark yaratacak bir alet değil.

Aslında tam olarak o şekilde değil, söylediğim gibi gitar yapmaktan anlamam, fakat eğer metaldeki gibi, ağaçta hamamdde olarak homojen kütle dağılımı göstermiş ise, tolerans aralığı az olan makineler ile gerçekten kusursuz olarak istediğin gövdeyi ortaya koyarsın, konunun başlığı cnc ile custom gitar olduğu için söylüyorum,

Mühendislik anlamında oturulup kafa yorulur ve uygun cnc makinesi ve takımlar kullanılırsa cnc ile yapılan gitarlar hand made gitarlardan ( seri üretimde ) tasarımsal anlamda daha üstün olacaklardır, fakat ağaçlar hiçbir zaman homojen kütle dağılımı göstermeyecekler..

Geri