Pentagram'dan Yeni Albüm "MMXII"

Bu videolarda albüm ve kayıt ile ilgili soruları yanıtlıyorlar;

Pentagram - Video Interview Exclusive [01]

Pentagram - Video Interview Exclusive [02]

Pentagram - Video Interview Exclusive [03]

Pentagrama yakışmamış. Şuan diğer türk grupları bence çok daha iyi parçalar çıkarıyorlar. Albumü herkes hevesle bekliyordu ama umduğunu bulamadık. Zaten iyi bir album Facebook'ta hemen paylaşılır. Ben Face'de paylaşıldığını görmüyorum.
Kayıt kalitesi iyi. Ama Türk motifli melodiler yaratılamamış, buda parçaları power akorlu, düz ritimlerle sürüklemiş. Vokal konusunda bence her zaman Pentagram şanssız. Şuanda da en kötü vokal var. Direkt değiştirmek lazım. Şarkıyı söylerken ya hissetmiyor, yada hissettiklerini bize yansıtamıyor. Zaten bir kaç oktavlık ses perdesi olduğunu ve ses eğitimin olmadığını düşünüyorum. eğitimi varsada zaman kaybı olmuş kendisi için. 7 oktavlık bir vokal bulmalı Pentagram.
Burda 40 yaşında kişilerden bahsediyoruz. 80ler,90ları görmüş kişilerden bahsediyoruz. Yeni tarzlar, yeni tonlar ,yeni teknikler deneyecekleri dönemleri değil. Fender stratı, Fender Hot rod anfiye takıp bizi yumuşak tonlarda gezdirirken en güçlü duygularda Gibsonın Mesa anfideki drive tonuyla çoşturmasını bekliyoruz. Vokal buğulu bir tondan distortionlu tona geçebilen birisi olmalı. O nasıl bir vokal ya. Duydukça kulaklarım tırmalanıyor şarkıları dinlemek istemiyorum. Yıldız Tilbe metal şarkı söylemesi gibi bir tonu var.
Sözün kısası gerçekten içten gelen duyguları anlatabiliyor olmalılar. Şuan en verimli dönemleri olması gerekiyor. Yeni söz aramaya bile gerek yok, açsınlar Türklerin eski şairlerini Yunus Emre'sini, Karacaoğlanı ve adını bilmediğimiz birçok saygı değer büyüğün gerçek yaşamı anlatan şiirlerini, hem bize hem dünyaya duyursunlar kendi tarzlarıyla.

Biraz eleştrilerim sert olabilir. Sevdiğimiz için yazıyoruz.

Pentagrama yakışmamış. Şuan diğer türk grupları bence çok daha iyi parçalar çıkarıyorlar. Albumü herkes hevesle bekliyordu ama umduğunu bulamadık. Zaten iyi bir album Facebook'ta hemen paylaşılır. Ben Face'de paylaşıldığını görmüyorum.
Kayıt kalitesi iyi. Ama Türk motifli melodiler yaratılamamış, buda parçaları power akorlu, düz ritimlerle sürüklemiş. Vokal konusunda bence her zaman Pentagram şanssız. Şuanda da en kötü vokal var. Direkt değiştirmek lazım. Şarkıyı söylerken ya hissetmiyor, yada hissettiklerini bize yansıtamıyor. Zaten bir kaç oktavlık ses perdesi olduğunu ve ses eğitimin olmadığını düşünüyorum. eğitimi varsada zaman kaybı olmuş kendisi için. 7 oktavlık bir vokal bulmalı Pentagram.
Burda 40 yaşında kişilerden bahsediyoruz. 80ler,90ları görmüş kişilerden bahsediyoruz. Yeni tarzlar, yeni tonlar ,yeni teknikler deneyecekleri dönemleri değil. Fender stratı, Fender Hot rod anfiye takıp bizi yumuşak tonlarda gezdirirken en güçlü duygularda Gibsonın Mesa anfideki drive tonuyla çoşturmasını bekliyoruz. Vokal buğulu bir tondan distortionlu tona geçebilen birisi olmalı. O nasıl bir vokal ya. Duydukça kulaklarım tırmalanıyor şarkıları dinlemek istemiyorum. Yıldız Tilbe metal şarkı söylemesi gibi bir tonu var.
Sözün kısası gerçekten içten gelen duyguları anlatabiliyor olmalılar. Şuan en verimli dönemleri olması gerekiyor. Yeni söz aramaya bile gerek yok, açsınlar Türklerin eski şairlerini Yunus Emre'sini, Karacaoğlanı ve adını bilmediğimiz birçok saygı değer büyüğün gerçek yaşamı anlatan şiirlerini, hem bize hem dünyaya duyursunlar kendi tarzlarıyla.

Biraz eleştrilerim sert olabilir. Sevdiğimiz için yazıyoruz.

Eleştirileriniz biraz sert evet. Pentagramdan dıymayı umduğun sesleri, hissiyatı betimlemeye çalışmışsın, nasıl işler çıkmasını istediğini yazmışsın. Eyvallah, saygım sonsuz.

Fakat,

Gökalp Ergen'in vokalleri hakkındaki eleştirilerin kusura bakma ama kale alınacak cinsten değil. 7 oktav ses ne demek? Nasıl bir sipariştir bu? Gökalp Ergen dediğin adam çok uzun yıllardır bu piyasanın içinde olan bir müzisyen. Yaptığı parçaları ve vokalleri dinlemek istersen eğer THE CLIMB'ı bir araştırmanı öneririm. Bu ülkede kimse müzik yapmıyorken Gökalp Ergen Amerika'da The Climb ile kayıt yapıyordu. Şahsen tanımam zaten benden yaşça da büyüktür ama o dönemden bu döneme takip ettiğim bir isim olduğu için bu tarz alakasız yorumlara karşı savunma zorunluluğu hissettim kendisini.

Yıldız Tilbe metal şarkı söylemesi gibi bir tonu var.

Vokali beğenmiyor olabilirsiniz ama bu tarz sertten öte saldırgan yorumlarla insanları eleştirirseniz bu tarz benim gibi insanlar kendilerini savunmaya geçmek zorunda hissedeceklerdir.

Yazdıklarınızı okurken en başta espiri yaptığınızı düşündüm. Tabii ki besteleri beğenmemiş olabilirsiniz, gitar tonları eleştirebilirsiniz ama yazdıklarınızdan vokal konusunda hiç bir şey bilmediğiniz sonucunu çıkartıyorum. Öncellikle şimdiye kadar ki en tiz vokalli Pentagram albümü olmuş. Bu çok net ve açık. Biraz vokal tonundan anlıyorsanız, eski albümlerle karşılaştırabilirsiniz. Kesinlikle Murat İlkan'dan aşağı kalır bir yanı yok, ses rengi de oldukça yakın. Her şeyi bırakın Gökalp bu piyasada yıllardır olan iyi bir vokal.

Birkaç oktavlı ses ne demek? 7 oktavlı vokal mi bulmalı? :D 1)Birkaç oktav örneğin tenör aralığında 2,5-3, gayet yeterli bir aralıktır, hatta geniş bir aralıktır. 2)7 oktav ses diye bir şey yoktur, hatta 5'de yoktur. Her şeyi bırakın nasıl ses eğitimi almadığını ve ses perdesi olmadığını düşünüyorsünüz? Pentagram üyeleri komple gerizakalı da bir siz mi anlıyorsunuz?

Kusura bakmayın, amacım size direkt bir saldırı değil ama vokal konusundaki eleştirileriniz kesinlikle çok ama çok yersiz, amaçsız ve hatta hakaret düzeyinde. Yani ya dinlediğinizi duymuyorsunuz ya da duyduğunuzu değerlendiremiyorsunuz. Çünkü vokaller oldukça dik ve başarılı. Bunu yapabilecek bir vokalin de ses tekniğinin iyi olması gerekir.

Vokal hakkında çok eleştiri almışım :) Neyse.... Vokal hakkında az yada çok bilgim var. Vokal dediğimiz kavram; müziğin kendini anlatamadığı eserlerde ortaya çıkmış, ek olarak ben "bu eserimde bunu anlatıyorum" diye melodiye eklenmiş sözlerdir. Benzetme yapmak gerekirse; ressamın, resminin altına açıklama yazmasına benzer.

Burda Türkiye'nin en büyük metal grubundan bahsediyoruz. 7 oktav dememin sebebi, abartılı bir örnek olması açısındandır. Şuda bir gerçek ki geniş bir ses perdesine sahip, (en az 4 oktav), şarkıya gerektiğinde transparan drive pedalı gibi bozmadan eşlik edebilmeli, zamanı gelincede diğer enstrümanların önünde duyguyu yansıtabilmelidir. Bence en iyi vokal; şarkıyı sevdiren, dinleyenin kendi kendine söylemesini sağlıyan, dinleyen söylerken şarkısının duygusunu içinde hissettirendir. İçinizden kaçınız şuan Pentagramın son albumünden şarkıları, yolda giderken, evde zaman geçirirken, birşeylerle uğraşırken kendi kendine söylüyor? Benim için en önemli kıstas budur. Solo gitaristin ne kadar teknik bildiği beni ilgilendirmez, biz onun yazdığı melodiyi seviyoruz. Ölümsüz olan her zaman melodidir. Şarkıyı yazan sanatçıları bile insanlar bilmiyor ama melodiyi hemen hatırlıyor.

Enstrumanda hız ve teknik konularında youtube'da birçok ileri seviye kişiler, her türlü hünerini gösteriyor. Ama onlar ünlü olmuyor, halkça hayranlıkla bakılan kimseler değiller, fanları olmuyor. İnsanlar yer yüzünde aldığı ilhamı bir enstrümanla (veya sesiyle) bize ulaştıran müzisyenleri seviyoruz. Şuan müzik piyasasının tüm alt yapısı var, ama ilham gelip güzel melodi(riff) yakalamak en büyük sıkıntısı.

Pentagram bu albumde 10 tane şarkı yaptı, Metin'de çalışmamış bence, sizce yeterince melodi bulabilmiş mi?
Albumde kaç şarkının sözleri yada melodisini içinde yaşatıyorsunuz?

Pentagram'dan beklentim büyüktü, çünkü 10 yıldır bekliyorduk.

Not: Vokali eleştirime cevap veren arkadaşlara şunu sormak istiyorum. Aşağıdaki linkte dünyada en iyi 200 erkek rock vokal listesi var. Sağ duyunuza güveniyorum, sizce çok sevdiğiniz vokalist bu listedekiler gibi sesini iyi kullanabiliyor mu?
Türkiye'nin en iyi metal grubu diyoruz Pentagram için sizce Türkiye'de daha iyi sesler yok mudur?
http://www.digitaldreamdoor.com/pages/best_vocalists.html

Benimkisi 10 yıl bekleyip HAYAL KIRIKLIĞI.......

Merhaba tekrar Seves,

Öncelikle sizi haklı bulduğum kısımdan başlayayım. 10 yıl aradan sonra pentagram bir albüm çıkarıyor ve ortaya çıkan işin beklentilerinizi karşılamadığını söylüyorsunuz. Bende Katatonia albümlerini sizin Pentagram albümlerini beklediğiniz gibi beklerim ve albümle ilgili beklentilerim olur yer yer. Bu yönden katılıyorum size.

Ben insan sesinin müziğe katılış hikayesini sizin kadar bilmiyorum hatta hiç araştırmadım, bilmem. Fakat hala yorumunuzda oktav siparişine devam ediyorsunuz. 7 olmadı o zaten abartılıydı tamam 4 olsun en az gibi. Vokalistin bahsettiğiniz gibi 4 oktav sesi olur ama kullanmayı bilmez, şarkının içinde o 4 oktavı efektif bir biçimde kullanamaz neye yarar? 1,5 oktav sesi olan bir solistse o kadar güzel, efektif kullanır ki elindeki sesleri dinlemeye doyamayacağınız işler çıkar ortaya. Gökalp Ergen'in vokallerini ruhlu bulursunuz ya da ruhsuz bulursunuz o başka. Ben çok severim. Bilmiyorum ilk mesajımda önerdiğim grup The Climb'a göz attınız mı ama bir dinleyin lütfen. Albümlerin çıkış tarihlerine falan da bakın. Sonra eleştirelim Gökalp Ergen vokallerini. Melodiler sizi yakalamamış olabilir belki çok fazla dinlemediğinizdendir. Her müzisyen, müzik grubu melodilerini insanların ağzına yapışsın diye yapmaz. Three Days Grace dinlerseniz melodilerin ne kadar basit, güzel ve insanı yakalayan melodiler olduğunu görürsünüz. Opeth'in son albümü Heritage'ı dinleyin daha sonra; müzik var, teknik var, vokaller güzel ama melodiler dağınık, parça trafikleri alışılmışın dışında. O zaman Heritage kötü bir albüm müdür? Siz beğenmemiş olabilirsiniz ama sipariş fikirler üreterek albümleri ve müzisyenleri yargılayamazsınız. Bir de buyrun Guthrie Govan'ın Erotic Cakes albümünü dinleyin, teknik var, melodi var her şey harikadır o albümde bence. Zor, karışık melodiler akılda kalıverirler.

Türkiyenin en iyi metal grubu ne demektir bir de? Türkiyenin en iyi sol bek'i gibi. Ölçebilir miyiz bir grubu? Kaç asist yapmış? Kaç top çalmış falan? Hani Türkiyenin en büyük kulübüne yakışmıyor bu topçu, satın bu adamı der gibi gitarist, davulcu harcayabilir miyiz?

Son olarak, bana sorarsan liste çok iddialı, çok güzel. Gerçekten efsane gruplar var listede. Peki bu adamların hepsinin sesi bahsettiğin gibi en az 4 oktav ve üzeri olduğu için mi bu listedeler yoksa benim dediğim gibi seslerini, ellerindeki sesleri çok başarılı şekilde kullandıkları için mi bu listedeler? Gökal Ergen eğer yurt dışında The Climb'ı kurmuş olsaydı şu an bir Deftones olamazlardı belki ama onlarla turne yapacak kadar iyi işler çıkarırlardı diye düşünüyorum. Otomatikman listeye ondan sonra.

Saygılar.

4 oktav vokal de olmaz zaten :) 3 oktavlık bir ses olur, geri kalan verilebilmiş "ses uzantılarıdır." Albüm genelinde belki 3 oktav ses kullanılır ama parça genelinde 1-2 oktav üstüne pek çıkılmaz, çünkü şarkının bir tonu vardır, o tonda yapılacaklar vardır, en fazla 5lisini verirsin.

Vokalde önemli olan belli nota aralığında örneğin bir tenör için C3-C5 (hadi D5 olsun) aralığında sesini kullanabilmesidir ve tonu C5-D5'i kapsayan bütün şarkılarda vokaller(hatta iyi vokaller) iyi kötü illa ki zorlanır. Çünkü erkek sesinde passagioların başladığı bölgeler genelde bu notaların 2-3 nota altıdır. B4ü veya C5'i güçlü tınlatmak yarım oktav üstündeki notayı vermekten daha zor olabilir. Bunu sadece işi bilenler bilir, bilmeyenler atar tutar.

Bunun harici iyi vokaller F#5'den veya A5 gibi inanılmaz yerden notalar verebilir, bu notaları verebilmesi daha pes notalardan rahat vokal yapabileceği anlamına gelmez. (Scream olarak da ifade edilir.) Örneğin Child in Time A5'den aşağı inen screamler vardır, fakat çok nadir Deep Purple parçasının tonu B4'ün üstünde nota verecek şekilde düzenlenmiştir.

........

Asıl konuya gelirsek Pengtagram temelde heavy-metal grubu ve belli bir vokal hedefi var, çok tiz notalara çıkan bir vokalin sesi genelde çok tiz tınılı olur ve o da muhtemelen Pengtagram'a gitmez, yaptığı müziğe uygun olmaz, yani olay sadece ses genişliği değildir. Grup yapısına ve tınısına uygun vokaldir.

Herşeyi bırakın, unutun. Pengtagram eskiden 4 oktavlı bir aralıkta mı düzenliyordu parçaları ya da Murat İlkan gidip inanılmaz tiz notalarda mı vokal yapıyordu? HAYIR. Şu an Gökalp Ergen ne yapıyorsa Murat İlkan'da benzer aralıkta Pentagram parçalarını söylüyordu.

Atıyorum gruba üstte linki verilen Jim Gilette'i alalım, sizce vokalleri Pentagram'a yakışır mı? Cevap yine HAYIR. Peki Jim Jilette 4 oktav mı? Cevap yine HAYIR.

Kısaca yapılan yorum her yönden yanlış, tamamen kulaktan dolma bilgilerle yapılmış bir yorum.

Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. 4 oktav ses olabilir. 4 oktavı bir parçada kullanmazsınız. Genel olarakta 1-1,5 oktavlık vokaller bir parça için yeterlidir. Lakin, 10 parça yapınca bu oktavları farklı parçalarda, farklı duygular için kullanılırsınız.
Albumlerde altık 8 telli gitarlar, oktav pedallar, her türlü elektronik tonlar kullanılırken hala "vokal sesi 1,5 oktav yeterlidir" görüşleri doğru bulmuyorum.

Örnek vermek gerekirse Türkiye'de Cem Adrian diye bir solist var. Yaptığı projeler benim zevkime uymasada sesini kullanış şekline hayranım. Bu yetenekte, duygularını sesine yansıtabilen, Türkiye'de diğer grupların vokallerine örnek olabilecek bir kişi görmek isterim.

Büyük Grupsan, insanlar grup elemanlarını taklit etmek ister....
Büyük Grupsan, insanlar senin eserlerini, örnek olarak heyecanla anlatır....
Büyük Grupsan, senin eserlerini çalabilmek, notalarını çıkarabilmek için gece gündüz evinde enstrümanlarıyla çalışır dururlar ve ilk fırsatta arkadaşlarına, sevdiklerine bu eseri seslendirmek isterler....

Cem Adrian örnek vereyim,

Cem, Jim, Pavarotti vs. hepsi halt etmiş.

Gruba vokalist olabilecek ses aralığına-genişliğine-kudretine sahip ülkedeki tek hacoş Tıvorlu İsmail. Kendisi bugüne bugün beJJJ oğGtaV sese sahiptir, bele biline.

Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. 4 oktav ses olabilir. 4 oktavı bir parçada kullanmazsınız. Genel olarakta 1-1,5 oktavlık vokaller bir parça için yeterlidir. Lakin, 10 parça yapınca bu oktavları farklı parçalarda, farklı duygular için kullanılırsınız.
Albumlerde altık 8 telli gitarlar, oktav pedallar, her türlü elektronik tonlar kullanılırken hala "vokal sesi 1,5 oktav yeterlidir" görüşleri doğru bulmuyorum.

Örnek vermek gerekirse Türkiye'de Cem Adrian diye bir solist var. Yaptığı projeler benim zevkime uymasada sesini kullanış şekline hayranım. Bu yetenekte, duygularını sesine yansıtabilen, Türkiye'de diğer grupların vokallerine örnek olabilecek bir kişi görmek isterim.

Büyük Grupsan, insanlar grup elemanlarını taklit etmek ister....
Büyük Grupsan, insanlar senin eserlerini, örnek olarak heyecanla anlatır....
Büyük Grupsan, senin eserlerini çalabilmek, notalarını çıkarabilmek için gece gündüz evinde enstrümanlarıyla çalışır dururlar ve ilk fırsatta arkadaşlarına, sevdiklerine bu eseri seslendirmek isterler....

Cem Adrian örnek vereyim,

Bence yanlış anlaşılmıyorsunuz. Gayet net anlıyorum ben şahsen ne demek istediğinizi ama maalesef yanlış yorumlar bunlar. Yani müziğe öyle bir bakıyorsunuz ki sanki futbol.

Nasıl yani? Diyebiliyorum sadece bu yoruma. Deftones 7 telli gitar, pedal ve elektronik alt yapı kullanıyor mesela olmuş mu o şimdi? Bitmiş mi? Günümüz müzik piyasasında bu dediklerinizi yapmayanlar bitmiş mi? Çağı yakalayamamış mı? Sanayi mi bu canım, hala bu makineyi kullanmıyorlar, üretim hızları düştü tabi, o yüzden battılar diye yorum getirebilir miyiz bu konuya? 1,5 oktav kullanmayı bilene rock müzik için yeterli olacaktır. İlla tiz tonlara ya da etkileyici pes tonlara ulaşmak gerekmiyor, iyi vokal melodisi yazmak ve söylemek için. Cem Adrian farklı bir kategoride.

Büyük grup konusuna nereden geldik onu pek anlamadım. Pentagram da saydığınız işlevler mevcut bence. En azından Türkiye'de çok seveni, çok dinleyeni var. Ben de severim.

Yalnız kendinizi çürütüyorsunuz. Üstte birşey söyledim dünya genelinde genelde parçalar 1-2 oktavdan geniş bir aralıkta olmaz dedim. Gönderdiğiniz link de bunu doğruluyor. Zaten Cem Adrian'da bu parçada falsetto hariç 2 oktava yakın ses kullanmış bu şarkıda (B2-A4 gibi) 3-4 oktav değil! Genelde falsetto ses aralığına da dahil edilmez. Benzer özellikte birçok Pengtam parçası mevcut.

Ayırca bu parçadaki falsetto pasajları veya Cem'e bnzer ses rengi Pentagram'a zaten yakışmaz. Birçok heavy-metal/hard-rock parçası, örneğin Iron Maiden, Malmsteen, Savatage parçaları da böyledir. Yani karakteristik aynıdır, şarkıyı çok oktavda söylemenin bir espirisi yok, tonunda doğru söylemektir önemli olan.

Ortada anlamadığınız ciddi bir müzik disiplini var, gelip Cem Adrian'dan örnek veriyorsunuz. Önemli olan kaç oktavda şarkıyı söylediğin değil, o ses aralığının nerede olduğudur, Örneğin Judas Priest-Painkiller 1 oktav bile olmayan bir aralıkta söylenir ama pasaj çok tiz ve diktir, çok nadir vokal o parçayı hakkıyla söyleyebilir.

Vokal dert değil, aranjeler çok basit, 80lerin rifflerini bolca çalmışlar. besteler çok sıradan ve miksler her parçada farklı volümlerde gitarlarla dolu. Uğraşılmamış gibi hissetiriyor, alelacele işlenmiş sanki albüm.

ben pentagramı çok beğeniyordum ama bu albüm BENİ hayal kırıklığına uğrattı bilerek beni büyük yazdım çünkü herkes saldırıyor böyle diyince , gerçekten riffler kötü bi dinlenir şarkı geçmişin yükü o da 3 -4 kere dinleyince güzel geliyor :D hemen saldırmayın çünkü bizim halkımız desteklediği insanları kötüleyene saldırıyor

Geri