Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Abi bence metal müzikte solo gitar biraz daha akıcı ve hacimli tonlarla daha güzel olur. O yüzden sap kısmında fazla keskin tonlara gerek yok gibi geldi. Hani nasıl diyim SD jazz gibi manyetikler daha bir ilgini çekebilir. Ha illa çivi gibi solo tonu diyorsanda 85 den daha iyi bir alternatif olmaz 81:)

Abi bence metal müzikte solo gitar biraz daha akıcı ve hacimli tonlarla daha güzel olur. O yüzden sap kısmında fazla keskin tonlara gerek yok gibi geldi. Hani nasıl diyim SD jazz gibi manyetikler daha bir ilgini çekebilir. Ha illa çivi gibi solo tonu diyorsanda 85 den daha iyi bir alternatif olmaz 81:)
Yani bu gitara 81-81 konmasında amaç neydi biraz da bu sorunun cevabını arıyorum hocam :) Gitarı alıp uçağa binip İzmir'e gitmem için son 1 günüm kaldı ve 1 tane de Dean Dime o flame ML deneyeceğim :)

Şimdi bak bunun birçok sebebi olabilir
Adamın setupından bahsediyorum. Sonra tuşesi falan. Sen aynı gitarı alsan vede aynı şeyi çalsan sende durum farklı olabilir. Bence fazla takılma o soruya. Çünkü bu durum birazda zevk meselesi. Ben bir önceki msjımdada belirtim ya hani "bence" dedim:) sen ev ortamını da hesaba kat ve denerken senin kulağına iyi geleni seç.

Merhaba arkadaşlar yakın zamanda bir manyetik değişikliğine gideceğim. Gitarım ibanez rg2550 ve amfim victory v30. Yaptığım araştırmalar sonucunda köprüye dimarzio AT-1 sapa ise yine dimarzio Paf 36th alamaya karar verdim. Fakat tarzım bazen sert hardrock tonlarına varabiliyor:) amfimden çok memnunum. Higain'e bile kaçabilen bir alet. Zaten At-1 düşünmemdeki sebepte amfinin karakterinden kaynaklı. Fakat kestiremediğim bir durum var. Acaba At- 1 ve 36th ıhlamur gövde ve gül sap ile nasıl gider. Ben biraz daha parlak tonların peşindeyken dahada boğarmı ki diye düşünüyorum ? Fikirlerinizi almak istedim ?

Ihlamur diğer ağaçlara göre daha nötr karakterlidir. Manyetik karakterini de iyi yansıtır bu yüzden. Bu yüzden daha çok manyetik karakterini göz önünde tut.

Ihlamur diğer ağaçlara göre daha nötr karakterlidir. Manyetik karakterini de iyi yansıtır bu yüzden. Bu yüzden daha çok manyetik karakterini göz önünde tut.
Evet bende son anda bu bilgiye ulaştım:) ve kararımı verdim At-1 ve paf36th de. fakat şimdide şu soruyla karşı karşıyayım. bu f-space modeli seçimi yaparken ölçüm işini saptaki son fret üzerinden kalın Mi den ince Mi teli arasındaki mesafeyi mi ölçeceğim ? az biraz ölçüm yerini değiştirsem apayrı sonuçlar çıkıyor. bir türlü çözemedim bu işi:)

F Spaced Di Marzio, Trembucker de Seymour Duncan'ın FR sistemleri için standart ölçüleri gibi hatırlıyorum valla ben. Değilse artık FR sistemli gitarları çok fazla boşlamışız demektir :)

Bütçeyi bilelim ki bir şeyler söyleyebilelim. Hoş strat gurusu değilim ama, uzmanına da lazım bilgi sonuçta.

Gitar nedir bu arada? SX mi mesela?
Hocam gitar toplama uzerinde meksika fender manyetikleri var kasa usa fender strat kasasi neck de ayni sekilde usa diger aksam oldugu gibi meksika fender butcemde iste maks 500 600 manyetik icin ayrica 3 u birden degistirmeme gerek yok bir kopru manyetigi bile olabilir

Manyetikler ile ilgili genel bir konu olduğundan aklımdaki bir soruyu burada sorabilirim diye düşünüyorum. Merak ettiğim nokta, manyetiklerin karakterleri, sese etkileri vb. hususların VST kullanımında da aynı şekilde geçerli olup olmayacağı. Yani daha basitçe sormam gerekirse VST veya benzeri modellemeler (amfilerden veya prosesörlerden bahsetmiyorum) kullanırken manyetiklerin etkisi normal kullanım ile aynı mıdır? Yoksa iki farklı manyetik arasındaki nüanslar amfi ile kullanırken daha belirgin, ses kartı ve VST benzeri dijital modellemeler ile kullanırken bi noktaya kadar benzer mi duyulur?

Manyetikler ile ilgili genel bir konu olduğundan aklımdaki bir soruyu burada sorabilirim diye düşünüyorum. Merak ettiğim nokta, manyetiklerin karakterleri, sese etkileri vb. hususların VST kullanımında da aynı şekilde geçerli olup olmayacağı. Yani daha basitçe sormam gerekirse VST veya benzeri modellemeler (amfilerden veya prosesörlerden bahsetmiyorum) kullanırken manyetiklerin etkisi normal kullanım ile aynı mıdır? Yoksa iki farklı manyetik arasındaki nüanslar amfi ile kullanırken daha belirgin, ses kartı ve VST benzeri dijital modellemeler ile kullanırken bi noktaya kadar benzer mi duyulur?
Hocam farklı manyetiklerle, aynı vstden çok çok benzer ses alan youtuberlar var. Hatta bir adam tüm gitarlardan aynı tonu alıyordu(vst ile) ama adını unuttum şuan. Vst'de farklı manyetikler için farklı ayarlar yaparak benzer tonlar oluşturulabilir, fark ta hiç anlaşılmayacak kadar da ortaya çıkabilir. Dijital işi değiştiriyor malesef. Ama manyetiklerin farkını görmek istiyorsanız bir stüdyoda lambalı amfide yüksek sesle denemenizi öneririm.

,Ben de aynı düşüncedeyim aşağı yukarı ama elimden çok fazla ekipman geçmediğinden güvenmiyorum kendi fikrime :) Ben single manyetikli Jay Turser gitarımla bile baya güçlü (kalitesinden bahsetmiyorum elbette) distortion tonları alabilmiştim mesela. Ama internette, özellikle yabancı forumlarda elbette farkeder diyenlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Kafam karıştı biraz o yüzden.

Strat köprüde Chopper, Super Distortion, Cruiser veya Tone Zone modellerini deneyen var mı?
Beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz yönleri nedir mesela? Bir türlü karar veremiyorum.

Geri