Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

sahsen aktif va pasif mantetikleri eslemeyi önermem emg için konusuyorum ilk olarak emg lerin aktif olanlarin volume ve tone potlari farkli 25k normal bir humbucker için deger 500 k dir ayni pot a baglanirsa sesi olumsuz etkiler ama yok ben hepsini ayri baglarim kendim diyorsan hic sorun yok onun disindaki asil sorun güc farki tb-6 ile 81 in gücleri bayagi farkli ama tam bir deger olmadigi için bir deger veremicem tahminen 81 3 kati falan daha fasla ciktiya sahip asil sorun bu ama yinede sana kalmis bir sey zevkine göre istedigin ton u alacaksan her seyi yapmak mümkün bu arada tune o matic yani sabit köprü yada floyd rose tremolo lu bir köprüde emgleri kullanabilirsin cubuk seklinde bir miknatis oldugu için sh-6 veya tb-6 gibi bir modeli yok her köprüde kullanilabilir emg aktif, seri kolay gelsin

Selamlar.
DiMarzio/ibz manyetikler hakkında bilgi istiyorum.
Sadece adı mı DiMarzio yoksa kalite aynı kalte mi? Tonlar ne tür? Sert yumuşak,her ikisi de olur vs...
Her tür yorumlar işte :)

arkadaşın ibanez 2620qm de vardı o dimarzio ibz ler bana çok cırtlak bi ton veriyolar gibi gelmişti.tabi diğer arkadaştaki gibson lp ile kıyasladık tonu oda ayrı.bence okadar iyi değiller

en iyisi zw set sanırım. deli turko tesekkurler.
Not: bu arada kimse emg hakkında birseyler soylemiyor. benim okudugum yabancı forumlarda ise emg'yi ballandıra ballandıra anlatıyorlar. burada emg kullananlar varsa goruslerini yazarlarsa sevinirim (özellikle 81 ve 85)

Üzerinde çok konuşmaya gerek yok çünkü aktif manyetik... Çok fazla rakibi yok... Başka pasif manyetikler EMG'lerden iyi olabiliyor, bazen de EMG'ler onlardan iyi olabiliyor... EMG'ler için ağaç farketmiyor yorumu yapılıyor genelde, ama sonuçta EMG'nin verdiği ton aşağı yukarı belli belli...
81+85 iyi bir sistem... Neye kıyasla? Tabiki 81+81' göre... Çünkü 81 iyi bir neck manyetiği performansı vermiyor(muş). Ayrıca 85'de iyi bir neck manyetiği bana göre. 81+85'e göre diğer bir alternatf de 81+60... O da 81+81'den iyi(ymiş). Ve kullanıcıları çok memnun... Ekonomik durumum sebebiyle bunları tecrübe edip söylemek isterdim ama malesef duyduklarımı yazıyorum... Tek diyebileceğim başta da belirttiğim gibi 81+85 yanlış bir seçim değil... Kolay gelsin...

81, 85 den daha tok mid frekanslari sömürmüsler resmen :LOL: birde biraz daha güçlü amfiyi direkt drive a sokuyor 85 veya 60 biraz daha güçüzler daha makul bir secim neck için ama 60 gercekten cok güsel clean ton veriyor su an elimde lambali bir alet var ondan biliyorum clean kanalda biraz abaninca cok az gain len harika ses veriyor 81 hafiften drive ediyor aleti ben cok sevdim acikcasi ama bu kadar daha faslasini beklemeyin alet in amaci amfiyi zorlamak drive a sokmak yani :LOL: 60 ve 85 ile cok daha bir ton araligi olur sanirim 85 birebir neck te hiç duymadim ama 60 gercekten güsel bu arada manyetikleri pick up ringlere gömmüs durumdayim daha fasla kaldirinca catlama oluyor seste :twisted: :twisted: :twisted:

neden birisi neck vs. nedir, hangi manyetik hangisidir, gitarın üzerindeki manyetiklerin arasındaki farklar teknik olarak nelerdir-niyedir, neden bazı gitarlarda bazı ton düğmeleri seste hiç bir değişiklik yaratmamaktadır, gibi son derece basit şeyleri açıklama gereği duymamış. ben rica etsem biri açıklaya bilir mi ? :?

Cho demiş ki:
neden birisi neck vs. nedir, hangi manyetik hangisidir, gitarın üzerindeki manyetiklerin arasındaki farklar teknik olarak nelerdir-niyedir, neden bazı gitarlarda bazı ton düğmeleri seste hiç bir değişiklik yaratmamaktadır, gibi son derece basit şeyleri açıklama gereği duymamış. ben rica etsem biri açıklaya bilir mi ? :?

Bahsettiğin konuların bazıları manyetiklerle ilgili değil, bazıları ise kitap yazılacak kada çok. Firmaların 30-40 çeşit manyetik modelleri var. Bu firmaların internet sitesine girip oradan bolca bilgi bulabilirsin.

Burada kişisel sorunlar ve spesifik konularda detayları konuşmak daha iyi bir fikir. Tecrübeyle sabit fikirler ve yeri geldiğinde belli tip sorunların çözümü için yazışmaktayız. Keşke dediğin gibi bir katalog çıkartabilsek ama olmuyor.

deliturko demiş ki:
zubut demiş ki:
beyler bu seymour duncan tb4 trembucker la tb4 ün ne farkı war ikiside jb model ama farklı görünüyo.bi ara tb4 üretilmiyo diye duymuştum.
tb = trembucker demek zaten tramololu gitarlara takmak için uygun genislikte sh-4 ise normal sabit köprülü gitarla takmak için ufak bir fark var sonuçta sh-4 ile tb-4 ayni sey, ayrica üretiliyor ikiside üretilmez olurmu :LOL:
Yani sh-4`ü floyd roselu bi gitara takamaz mıyız?

MortalMan demiş ki:
deliturko demiş ki:
zubut demiş ki:
beyler bu seymour duncan tb4 trembucker la tb4 ün ne farkı war ikiside jb model ama farklı görünüyo.bi ara tb4 üretilmiyo diye duymuştum.
tb = trembucker demek zaten tramololu gitarlara takmak için uygun genislikte sh-4 ise normal sabit köprülü gitarla takmak için ufak bir fark var sonuçta sh-4 ile tb-4 ayni sey, ayrica üretiliyor ikiside üretilmez olurmu :LOL:
Yani sh-4`ü floyd roselu bi gitara takamaz mıyız?

Takilir takilir. Tam olarak vidalar tellerin altina gelmez, ince ve kalin mide gozle gorursun. Ama bunun sese etkisi nerdeyse yok zira manyetik alan degismis olmuyor. Floyd ile yapilan ilk dunyaca meshur hadiselerde van halen normal gibson spaced bir HB (gercek bir PAF) kullanmisti mesela. Olay daha ziyade kozmetik. ;)

B

meksika telecaster deluxe (HH) ve manyetik seçimi ile ilgili

selams bende bu gitarın meksika yapımı olanı var (3-colorsunburst, ama bunun konuyla ilgisi yok :))..

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0137702306

1- ben emg-81 ve emg-85 almayı düşünüyorum.. ama bu pickupları sadece zakk wilde'dan ve emg'nin sitesindeki ses örneklerinden biliyorum... sitede hangi gitar kullanılmış bilmiyorum, ama sonuçta zakk wilde les paul kullanıyor.. bu pickuplar telecasterda nasıl duyulur? (daha doğrusu güzel duyulur mu? :))

2- bu tarz aktif manyetiklerden blues tarzı overdrive da alabilmem mümkün olur mu? yoksa sadece çok sert tonlar mı alabilirim?

3- bu manyetikler gerçekten cleandeyken bile amfiyi drive'a sokuyor mu?

4- bu manyetiklerin pil yuvası gitarın neresinde olacak?

5 - sizce bu telecaster'a yazık etmiş olur muyum :)

1. slipknot (root) telecaster la emg 81+60 kullanıyor.ona bakabilirsin

2.81 blues tonu çok zor, sanmıyorum alabileceğini. bende H-4 var(81in pasif versiyonu) ondan bile kısmen alınıyor. ama 85 ile country de blues da pop ta metal de çalınır(bence)

3.81 evet. 85 - 60 hayır (çok denemedim)

4.pick guardın içine yerleştiriliyor

5.öyle olsaydı insanlar lespaul lara PRS lere Custom shop Jackson lara takmazlardı. ama telecaster a başka ne takarsan tak gitarın tonu değişir

ben sana H-4 ile H-4A yada H-3A öneririm. hem extra steril değiller.hem alder&basswood ile çok iyi uyum sağlıyorlar.

peki hem neck'e hem bridge'e 85 taksam nasıl olur?

bide manyetikleri aldıktan sonra gitara taktırabileceğim bir yer var mı izmir'de? yoksa kendim takmak mı zorundayım?

pil değiştirmek gerekince pickguardı sökecek miyim yani? pil ne kadar sürede bir değiştiriliyo?

emg-81 kullanan bluescılar var. ingilterede yaşayan kuzenim oradaki yerel barlarda çıkan birçok bluescunun emg-81 kullandığını görmüş.
yaptıkları ise kaynak dalgayı overdrive edip amfiden distortionu kısmak böylece patlak blues tonları elde edilebilir.

bir soru da benden
elimdeki jackson dkmg nin üstündeki emg-hzleri söküp

bridge manyetiği olarak 1)sh13 dimebucker 2)sh8 invader 3)dimarzio x2n ve bunun gibi sizin tavsiye edebileceğiniz sert tonu ve güçlü çıkışı olan heavy metal - hardrock amaçlı bir manyetik

neck içinse sh1-59 düşündüm yumuşak blues tonları alabileceğim her yola gelir bir manyetik

ayrıca dkmgdeki emgleri aktif yapan coil tapı da humbuckerı single yapıcak şekilde kullanmak istiyorum o açıdan yukarıda saydığım manyetiklerden daha avantajlı (mesela singleda tatlı fender tonları da alabileceğim) manyetikler varsa önerilerinizi bekliyorum.

Ozzfish demiş ki:
bir soru da benden
elimdeki jackson dkmg nin üstündeki emg-hzleri söküp

bridge manyetiği olarak 1)sh13 dimebucker 2)sh8 invader 3)dimarzio x2n ve bunun gibi sizin tavsiye edebileceğiniz sert tonu ve güçlü çıkışı olan heavy metal - hardrock amaçlı bir manyetik

neck içinse sh1-59 düşündüm yumuşak blues tonları alabileceğim her yola gelir bir manyetik

ayrıca dkmgdeki emgleri aktif yapan coil tapı da humbuckerı single yapıcak şekilde kullanmak istiyorum o açıdan yukarıda saydığım manyetiklerden daha avantajlı (mesela singleda tatlı fender tonları da alabileceğim) manyetikler varsa önerilerinizi bekliyorum.

hepsi olabilir zevkine göre sen karar vercen seymourun sitesindeki ses dosyaları işine yarayabilir (hatta yarar :))

arkadaşlar 7 tel gitar kullanan/kullanmış lar az çok bilir yada bilen varsa yardımcı olabilirmisiniz..
Tone Zone 7 , PAF 7 , Evolution 7 , Air Norton 7 ve Blaze.
Bu manyetikler içinden ton karakterleri için neler söylenebilir veya karşılaştırma yapılsa hangisi ağır basar yani sonuç olarak zevk mesela bu ama yinede ortalama bişeyler çıkar sanırım ortaya.
Şunuda belirteyim bu manyetiklerin fiyatları ortalama aynı avrupa fiyatları olarak söylersek 70$ civarındalar.

Geri