Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

seymour duncan sh55 seth lover ile ilgili bilgi istiyorum bi de diğer seymour duncan modellerin böle eski tip kapaklı versiyonları var mı (aynalı manyetik tabir edilen) yani sh4 yada sh1-59 un kapaklıları varmı?

şimdiden teşekkürler :)

Ozzfish demiş ki:
seymour duncan sh55 seth lover ile ilgili bilgi istiyorum bi de diğer seymour duncan modellerin böle eski tip kapaklı versiyonları var mı (aynalı manyetik tabir edilen) yani sh4 yada sh1-59 un kapaklıları varmı?

şimdiden teşekkürler :)

Invader, X2N, Screaming Demon gibi degisik bir tasarimlari yoksa, standart PAF titpnde bir manyetikse hepsini Amerika'da metal kapaklarla alabilirsiniz. Bende mesela 4 kablolu metal kapakli bir 59n var.

Ayrica kapagi manyetige takmak hic mi hic zor degil. Ugultu engellemek icin bunu yaparken biraz mum eritip onu icine dokmek gerekiyor, ve sonrada kapagi alttan manyetige lehimlemek lazim. Biraz incelikleri var ama ogrenince gayet kolay bir hadise.

B

örnek:
Atalay demiş ki:
24. frete basarken manyetik ile tel arası en az 3 milimetre olmalı. Bundan sonra gain ayarını potlarla yapabilirsin.

selam,
bu tip bilgiler gerçekten çok faydalı sağolun yazıyorsunuz bilgilendiriyorsunuz insanları..
peki bu tip bilgileri böyle forumda arayıp bulmak mı gerekiyor? yoksa bunların yazılı olduğu bir bölüm var mı? çok faydalı bir site ama çok dağınık duruyo bilgiler, bilgi edinmek için tüm forumu okumak zorunda kalmasak keşke..
saygılar..

Darksideinme ,açıkçası bunları 21 yıllık gitaristlik ve 7 yıllık profesyonel tonmasiterlik-kayıt-miks vb. tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Kendi albümümde veya başka kayıtlarda tüm gün sound için uğraşıyorum ve çokça tecrübe ediniyorum. Bununla ilgili kitaplar yurtdışında bile yok. Çünkü aslında bunlar işin bazı püf noktaları ve en ünlü prodüktörler bile kitaplarında sırlarının 100de 100ünü açıklamazlar.

Zamanla, deneyerek...

Özellikle "konserler ve stüdyolarda gitar soundu" adlı bir kitap bile çıkartmak istedim ama ne vaktim ne de bundan faydalanacak insan sayısı yeterli olmadığı için (basıma girmesi için cepten yemem gerekiyor) bu işi yapmadım.

Bu yüzden ancak bu forumlarda yeri geldiğinde bazen bilgi paylaşımında bulunuyorum ve bu tarz bilgileri pek fazla saklamanın pek anlamı yok aslında. Ne de olsa böyle ince ayar soundların işe yaraması için iyi bir stüdyoda o sesin de işlenmesi gerekiyor. Stüdyo ve konser performanslarında bu tip tüyoların işe yaraması için gerçekten bu işi iyi bilen ve iyi ekipman ile yapman gerekiyor. Bu ögeler biraraya gelmeden gitarist o farkı alamıyor. Gerçekten çok uzun süre alan kitap okumalar ve tecrübeler sonunda elde edilmiş bu tip bilgileri pek kimse paylaşmak istemez, hele ki profesyonel ise... Ben de bir profesyonelim sonuçta ama burada biraz da kontamine bir bölgede (türkrock) yazışıyoruz ve bu forumda bu konuyla ilgilenen çok çok az kişi var ve hiç değilse belli bir noktaya kadar ve bilgim dahilinde yardımcı olmak benimde hoşuma gidiyor.

Burada bir iki detayı gelen sorularınızla paylaşmaktaki hedefim biraz da kişisel!: Stüdyoya gelen amatör arkadaşlarımız (hoş pro olsa da farketmiyor, para kazanmak işi iyi bildiğinizi göstermez) gitarlarının ayarlarını yapmadıkları-yapamadıkları-gitarlarının durumunun farkında olmadıkları için gitarlarından ses iyi çıkmıyor. Çünkü ya fretler eskimiş, teller eskimiş, entonasyonu bozuk vb. sorunlar yüzünden kayıt yapamıyoruz veya çokça gereksiz zaman kaybı yaşıyoruz. Bu tip bilgilendirmeler biraz iki taraflı yardımlaşma için gerekli.

Tüm gitarist arkadaşlara iyi ayarlar :)

01 demiş ki:
Yalnız kapaklı manyetiklerin tizleri biraz daha kapalıdır genelde ve yüksek disortionda ötme riski taşırlar bilginize...

Bu laflarin ikisini de acmak lazim.

Kolayi ile baslayalim, yani ikincisi ile: Yukarda kapagi takarkan icine mum akitin diye iste tam bu sebebden dolayi dedim. Zira tam olarak oturmaz ise ve de arada hava kalirsa HB titremeye ve de dolayisi ile otmeye baslar yuksek vol/gain durumlarinda. Bundan dolayi wax-potting denilen yukarda kisaca bahsettigim islemi yapmak gerekir.

Ilk mevzuu'ya gelince, iste orasi kavga sebebi. Kesin olan bir sey kapali bir manyetigin aciga gore daha az tiz ve bas vermesidir. Dogru, zira bir cok frekans metal kapaktan dolayi (kessler kafesimi neydi, Allah askina elektronik okuyan birisi dogrusunu yazsin, unutuyorum her sey aklimda kalmiyor :LOL: ) guzel bir sekilde dis etkilere yalitilmis olur. Dip gurultu dolayisi ile daha az olur. Ama bu ayni anda ust frekansta bulunan bazi tellerdeki vibrasyonun da alinamayacagi demek. Ayni sey telelerin sap manytetiklerinde cok dha belirgindir. Usenmezseniz sap manyetigindeki metal kapagi cikartin (biraz zorcanadir uyarmadi demeyin) ve bir bakiniz.

Ama kapagin metal alasimi da cok etkili, iste kavga bu konuda kopuyor. Nickel mi yoksa chrome mu diye. Hangisi daha uygun diye. Simdi tee 50lerde ilk HB yapilirken Seth Lover nedense nickel koymus, ve bundan dolayi duncan'da aksi soylenmedigi surece vintage correct olarak nickel gelir hem de ayni mi ayni metalurjik kombinasyon ile. Herifler manyak sirf bunun icin bir sirketle anlasmis durumdalar. Ondan seviyorum o sirketi, detaylara cok ozen gosteriyorlar. Ama sonradan sonraya nickel yerine chrome'un daha iyi daha az etki gosteren sonuclar verdigi seklinde bir gorus oldu. Bilemiyorum, o kadar sapitmadim. Ciddiyim millet agiz dalasina girer, manyetik ureticileri de dahil olmak uzere. Mesela Duncan'dan chrome alabilmek icin direk fabrikaya siparis vermek gerekiyor.

Neyse iste kapak mevzuu biraz daha derin bir mevzuu.

B ;)

darksideinme demiş ki:
örnek:
Atalay demiş ki:
24. frete basarken manyetik ile tel arası en az 3 milimetre olmalı. Bundan sonra gain ayarını potlarla yapabilirsin.

selam,
bu tip bilgiler gerçekten çok faydalı sağolun yazıyorsunuz bilgilendiriyorsunuz insanları..
peki bu tip bilgileri böyle forumda arayıp bulmak mı gerekiyor? yoksa bunların yazılı olduğu bir bölüm var mı? çok faydalı bir site ama çok dağınık duruyo bilgiler, bilgi edinmek için tüm forumu okumak zorunda kalmasak keşke..
saygılar..

Vaktin oldugunda bu dizini ve diger 110 kusur sayfalik dizini bastan oku derim. Icine Atalay dahil bir suru bilen insan bayagi bir sey yazdi. Ama onca sayfanin altinda ezilip gidiyor. Ve de acikcasi bu bende artik buralara yazma istegi birakmiyor. :?

B

DrB demiş ki:
01 demiş ki:
Yalnız kapaklı manyetiklerin tizleri biraz daha kapalıdır genelde ve yüksek disortionda ötme riski taşırlar bilginize...

Bu laflarin ikisini de acmak lazim.

Kolayi ile baslayalim, yani ikincisi ile: Yukarda kapagi takarkan icine mum akitin diye iste tam bu sebebden dolayi dedim. Zira tam olarak oturmaz ise ve de arada hava kalirsa HB titremeye ve de dolayisi ile otmeye baslar yuksek vol/gain durumlarinda. Bundan dolayi wax-potting denilen yukarda kisaca bahsettigim islemi yapmak gerekir.

Ilk mevzuu'ya gelince, iste orasi kavga sebebi. Kesin olan bir sey kapali bir manyetigin aciga gore daha az tiz ve bas vermesidir. Dogru, zira bir cok frekans metal kapaktan dolayi (kessler kafesimi neydi, Allah askina elektronik okuyan birisi dogrusunu yazsin, unutuyorum her sey aklimda kalmiyor :LOL: ) guzel bir sekilde dis etkilere yalitilmis olur. Dip gurultu dolayisi ile daha az olur. Ama bu ayni anda ust frekansta bulunan bazi tellerdeki vibrasyonun da alinamayacagi demek. Ayni sey telelerin sap manytetiklerinde cok dha belirgindir. Usenmezseniz sap manyetigindeki metal kapagi cikartin (biraz zorcanadir uyarmadi demeyin) ve bir bakiniz.

Ama kapagin metal alasimi da cok etkili, iste kavga bu konuda kopuyor. Nickel mi yoksa chrome mu diye. Hangisi daha uygun diye. Simdi tee 50lerde ilk HB yapilirken Seth Lover nedense nickel koymus, ve bundan dolayi duncan'da aksi soylenmedigi surece vintage correct olarak nickel gelir hem de ayni mi ayni metalurjik kombinasyon ile. Herifler manyak sirf bunun icin bir sirketle anlasmis durumdalar. Ondan seviyorum o sirketi, detaylara cok ozen gosteriyorlar. Ama sonradan sonraya nickel yerine chrome'un daha iyi daha az etki gosteren sonuclar verdigi seklinde bir gorus oldu. Bilemiyorum, o kadar sapitmadim. Ciddiyim millet agiz dalasina girer, manyetik ureticileri de dahil olmak uzere. Mesela Duncan'dan chrome alabilmek icin direk fabrikaya siparis vermek gerekiyor.

Neyse iste kapak mevzuu biraz daha derin bir mevzuu.

B ;)

Ben bukadar detayını bilmiyordum,ama baya bir şey kaptığım kesin!!

Yine döktürmüşsün üstad ;) ,teşekkürler...

Merhaba arkadaşlar.Elimdeki Fender American Deluxe stratocaster'ın manyetiklerini beğenmediğimden değiştirmek istiyorum.Gitarı 1 ay önce falan aldım, ve single manyetiklere sahip ilk gitarım.Bu gitarla texas blues rock yapmak istiyorum.Bu yüzden manyetik seçiminde yardıma ihtiyacım var.Yalnız gerçekten bu manyetikleri denemiş insanlar olursa çok iyi olur.Çünkü nette karakterleri hakkında çok şey okudum.1 aydır kararsızım.Neyse almak istediğim manyetikler:

Fender Texas special (sanırım böyleydi adı)
Seymour Duncan SSL-5 custom staggered
Seymour Duncan SSL-6 custom flat

Bunlardan birini alacağım.İstediğim ton klasik texas blues rock tonu.Yardımlarınız için teşekkürler.

I. Van Zandt blues sp köprü, van zandt vintage + orta ve sap (~7.10K/6.20K/6.20K; #42 tel ile sarılmış)

II. Duncan Antiquity 2 (nam-ı diğer surfer) custom köprü (#43 tel ile ~10.00K) surfer sap ve orta (#42 tel ile -daha kalın- 6.50K civarı her ikisi de)

III. Fralin Blues Sp köprü (~ 7.10K; #42) ve vintage hot sap ve orta (#42 6.00 K) bu yukardakilere göre daha tiz daha eski strat varidir. TExas tonu için sanırım fazla tiz kalacaklar. Ama çok iyi manyetiklerdir.

IV. Fender Custom Shop Real 54's (hepsi #42 ve ~6.00K); bunlar fralinlerden daha da tizdir aslında ama çok iyi manyetikler fenderin en iyi manyetikleri.

V. Fender Texas Speciallar, 6.50 K gibidir; #42 tel ile sarılma. Bunların en ciddi özelliği magnet rodların çok güçlü olması ve bariz olarak bunları çok daha aşağıda ayarlamak gerektiği. Aksi taktirde ötekilere göre çok daha yüksek magnet pull yarattıklarından hem sustaini hem de entonasyonu yok ederler.

VI. Rio Grande muy grande köprü; tall boys sap ve orta. Muy grande büyük magnet rodlara sahiptir, ve ton daha geniştir. ~8.00K gibidir; ötekilerin en önemli özelliği "yüksek" manyetikler olmasıdır. Ton olarak diğerlerine göre en fazla bunlar uppermid tonlarına sahiplerdir. Ama tiz değillerdir, eğer texas tonundan anladığın buysa kesin bunları al. Ama ben çok sevemedim, ama kesinlikle çok karakterli manyetikler.

Duncan SSL1leri de kullandım onlar da fralinler gibi bir yerde, çok farkları yok. Onları Fralinlerin hemen altında 3.5ncı sıraya koyarım.

B

DrB mesajın için teşekkür ederim öncelikle.van zandt ilk defa duydum nedir ne değidir? Bana biraz beefed up derler ya, öyle ton gerekiyor.Aklımda SSL6-custom flat var açıkçası.Çok hoşuma gitti tonu.Onu almayı düşünüyorum.

yaw abi amg manyetiğin tonları duncan a göre dah geniş ve modern dir seymour duncan bana motorlu testereyi anımsatıyo sert tavizsiz kaba saba. emg fark atar ona ha ama kullanduığın gitarın markası düşük veya ağacının ne olduğunu bilmiyosan yada ağacı birkaç parçadan sıkıştırma yapılmışsa. duncan tak çünkü emg ve dimarzio manyetiklerini ağacı iyi olan gitara takmazsan ses alamazsın o manyetiklerin karakterleri duncan serileri kadar sabit değil. duncan her takıldığı gitarda ton değişikliği yapar çünkü o manyetiklerin genelde karakteri çok belli ve sınırları vardır yaw metalci manyetiği adı üstünde. diğer modelleride aynı yani bi kayıtta duncan kullanılmışsa direk kokusu burnuma geliyo aha bu duncan diyorum sonra bakıyom internetten adam duncan ile poz vermiş. bence dimarzio başka bi şe demem dünyanın en kaliteli manyetikleridir bir dimarzio modeli ile oluşmayacak sound yok. ama gitarınız ve ağacınız sağlam olacak. duncan ve emg arasında emg derim ama onun içinde pahalı bi gitarınız olması lazım aktif manyetiklerde zaten preamp özelliği var fena değil yani.

kullandım fena değil de benimkisi neck te idi speed soloları için kullanıyodum fevkalade idi açıkçası.

Kardeş sen sanırım emg ile seymour u karıştırmışsın ?Emg ağaçtan daha az etkileniyor yani ağaç emg de daha önemsiz diğerlerine göre ayrıca seymour dan pearly gates filan denedin mi sen hiç de testere dedin çok güldüm benzetmene "duncan her takıldığı gitarda ton değişikliği yapar çünkü o manyetiklerin genelde karakteri çok belli ve sınırları vardır yaw metalci manyetiği adı üstünde."bunada çok güldüm açıkcası o dediğin şeyler emg için kimden duydun kimden gördün ise o kişi yanlışmış :)

01 demiş ki:
Seymour Duncan Distortion trembucker hakkında bilgisi olan ,daha önce kullanmış birileri varmı?

ben kullanıyorum upper-midleri yuksek olduğu için aldım çok sağlam drive'a giriyor harmonikler falan çok iyi valla ben çok memnunum jackson sl1de takılı jb yerine aldım çıkış çok yüksek ancak belirteyim ben 80-tarzı-thrash çalıyorum rocktronla beraber overkillin eski zamanlarını anımsatıyor sololarda neck-hotrailse geçiyorum keyfim yerinde :)

Geri