Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

evet o sitede ters olmuş diğer sitelerde doğruda çok genel isim vermişler. evet köprüdeki sh-13 dimebucker, neck olan dimarzio fakat modelinden emin değilim.

arkadslar oncelıkle slm sıze bırsey danısmak ıstıorum aktıf manyetık almayı dusunuyorum ıbanez rg370dx gıtarım ıcın. ne tür avantajları ve ne tur dez avantajları olabılır bırde marka konsunda bna yardımcı olursanız sevınırım

shaire demiş ki:
arkadslar oncelıkle slm sıze bırsey danısmak ıstıorum aktıf manyetık almayı dusunuyorum ıbanez rg370dx gıtarım ıcın. ne tür avantajları ve ne tur dez avantajları olabılır bırde marka konsunda bna yardımcı olursanız sevınırım

Bu konu düzenli olarak iki sayfada bir konuşulur.Hadi arama yapmayı geçtim, birkaç sayfa geriye bakmak da mı çok zor...

avantaj olarak oncelikle yuksek cıkıslıdır aktif manyetikler.bu nedenle normal bi gitarda yağtığın bi palm mute tokmak sesi ise aktif manyetikteki cekic gibi gelir.sololarda falan daha güclü tonlar alabilirsin...

ama

gitarın ağacının karakteristiğini minimize eder...yani aldermis maghony miş cok farketmez emg ler için.ayrıca iyi bir setup olmazsa cok verim alamazsın..clean tonlar bridge de cok iyi olmaz(genel tercihin emg 81 olduğunu dusunursek)neck te emg 60 olursa clean ton alırsın o ayrı

kısaca aktif manyetikler gercekten güzeldir.kullananlar genelde hep memnun kalır.
ama yinede karar vermeden bi iyice arastır..

emg de noise azdır ve çok zor feedback yapar, sustaini iyidir.. bunun haricinde pek bir avantajı yoktur, tonal zenginlik anlamında çok zayıftır..

yeter artık emg hakkında daha nekadar yazı yazıcaz.. :?

bknz : gözü yaşlı emg sahipleri

sözlük gibi oldu şu son 2 mesaj
bu arada her emg yi aktif zannetme pasifleri de var: P almadan önce yine bir sorarsın

iki humbucker olan her gitara uyar.aldığın manyetiklerin içinden potanstatorlerde cıktığı için gitarın ağacı olsa yeter..ama bu ibanezde extradan single manyetik var.onu aktiflerle kullanmaya kalkarsan olmaz.ya single iptal edicen yada (yapılabiliomu emin deilim ama) ortaya emg.sa single coil taktırıcan.bi kac gitarda gormustum ole bi olay
emg81(bridge)/emg-sa(midle)/emg89(neck) seklinde...

mrb ibanez grg270 b ye seymour duncan dime (sh-13) manteyetik taksam olurmu uyarmı yani okudugum kadarıyla tam istedigim gibi çünkü olmaz derseniz ne önerirsiniz o tip bişey tsk..

Ibanez Rg370dx gitarım var... bu gitarı çok seviyorum söylemesi ayıp...neyse sağlam bir noiseless manyetik takmak istiyorum... genel olarak fiyatları ve hangi markanın manyetiğinin daha iyi olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar...

seymour duncan manyetiklerin çok iyi olduğunu biliyorum... bunlar hakkında da bilgi verirseniz iyi olur...

masterofpuppetsasd demiş ki:
iki humbucker olan her gitara uyar.aldığın manyetiklerin içinden potanstatorlerde cıktığı için gitarın ağacı olsa yeter..ama bu ibanezde extradan single manyetik var.onu aktiflerle kullanmaya kalkarsan olmaz.ya single iptal edicen yada (yapılabiliomu emin deilim ama) ortaya emg.sa single coil taktırıcan.bi kac gitarda gormustum ole bi olay
emg81(bridge)/emg-sa(midle)/emg89(neck) seklinde...

Emgler boyut olarak pasif manyetiklerden birazcık daha büyükler, direct mount olan yani pick-up ring kullanılmayan gitarların bazılarına sığamayabiliyorlar onun için. Özellikle emg 707 ve 81-7 yani 7 telli emglerde bu sorun çok sık oluyor :)

vileshome demiş ki:
emg de noise azdır ve çok zor feedback yapar, sustaini iyidir.. bunun haricinde pek bir avantajı yoktur, tonal zenginlik anlamında çok zayıftır..

yeter artık emg hakkında daha nekadar yazı yazıcaz.. :?

Tonal zenginlik anlamında zayıf olmasından kastını biraz açabilir misin? Eğer yanlış anlamadıysam seni ben bu konuda sana katılmıyorum çünkü :)

KaRaBaSH demiş ki:
değmez, değmez, değmez.. önce daha güzel bir gitar al bence.. rg270 ten aşağısına manyetik takviyesi yapmaya değmeeeez..

Genel olarak haklısın bence de yani eğer gitarın ağacı iyi değilse, tonun kaynağı iyi değilse manyetikler çok iyi olsa da çok olumlu bir etki olmayacaktır. Ama hep söylediğimiz gibi düşük fiyatlı gitarlarda da gayet iyi ağaçlar olabiliyor. Aldığınız A kalite bilmemkaç metreküp ağaç içinde mutlaka çok iyi olmayan bir yer olacaktır. Aynı şekilde kasıtlı olarak kötü ağaç da alsa gitarı üreten firma içinde gayet iyi kısımlar da olacaktır :) (bu arada bahsedilen gitarın ağacı ne, ya da ağaç mı onu bilmiyorum )

Onun için düşük seviye gitara manyetik takviyesinin iyi olup olamayacağını ancak deneyerek anlayabiliriz (diğer her gitarda olduğu gibi :LOL: ) Bu durumda 2. el bir manyetik alıp deneyip iyi sonuç vermezse satmak yapılabilecek en mantıklı şey olacaktır.. Biraz uğraş dışında hiç bir şey kaybettirmez, ayrıca tecrübe kazandırır hehe :)

LTD MH-50 ye DiMarzio Breed, D Sonic ya da Evo 2 takmayı düşünüyorum (Bridge). Heavy, thrash, progressive dinliyorum. D Sonic in sesi bitirdi beni. Siz ne düşünürsünüz bu hususta.

Geri