Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

yahu gençler bir sorum var ben bilemedim bu işi, solağım, solak mexico strat var 92' ancak üzerinde yine 92 olmak üzere 62'reissue japanese manyetikler var, diyorum ben bu gitara humbucker takabilirmiyim, seymour duncan jb olmak üzere bişey mesela, söylediklerimin herhangi birisinde hata varsa düzeltilmesini arzu ediyorum ayrıca, ve şöyle devam edeyim , manyetikte solak sağlak kavramı var mıdır? öyle hort diye çevirip lehimlesem iş görürmü acaba..

niye o gitara humbucker istiyosun ulann derseniz şöyle birşey görmüştüm de,,;

http://www.guitarshredshow.com

sh6 da olabilir.

Pickguard ile beraber değiştirisen takabilirsin büyük ihtimalle ama kesinleştirmek için gitarın pickguardını sök kaldırıp içine bak. Manyetiklerin bulunduğu yer humbucker alacak kadar geniş ise evet oraya H yuvalı bir pickguard ile istediğin manyetiği takabilirsin.

Hayır sağlak solak kavramı yok manyetiklerde hort diye takabilirsin.

JB çok kulak tırmalayabilir stratta dikkat et.

log: Maun üzerine Jb,Invader,498T,X2N,EMG81 ve benzeri yüksek çıkışlı manyetiklerle alırsın istediğin güçlü tonu.

arkadaslar evde kayıt falan yapan biriyimde son günlerde basım belada problem şu ;
fender strat usa kullanıyorum daha öncedende dogal olarak bi dip ses vardı stratı sıngle muhabbeti yüzünden fakat bu son kayıtta dahada dip ses normalinden daha fazla gelmeye basladı bide yeni setup alıp bagladım iyice azdı sizce sap ayarımda yada topraklamadamı bi sorun var acil cevaplar için tesekkurler :)

Dip ses ile sap ayarının bir alakası yok. Topraklamanı kontrol et bağladığın setup dip ses katmış olabilir setup olmadan bir dene eğer fark varsa setupının bağlantılarını topraklamasını kontrol et (sorun büyük ihtimalle ya burdadır), kaliteli kablo kullan (yada burda), kaliteli pedal kullan ve fazla gain li tonlarda dip ses olabileceğini de unutmazsan pek bi problemin olacağını sanmıyorum..

Kolay gelsin.

Me_ThuS demiş ki:
Pickguard ile beraber değiştirisen takabilirsin büyük ihtimalle ama kesinleştirmek için gitarın pickguardını sök kaldırıp içine bak. Manyetiklerin bulunduğu yer humbucker alacak kadar geniş ise evet oraya H yuvalı bir pickguard ile istediğin manyetiği takabilirsin.

Hayır sağlak solak kavramı yok manyetiklerde hort diye takabilirsin.

JB çok kulak tırmalayabilir stratta dikkat et.

log: Maun üzerine Jb,Invader,498T,X2N,EMG81 ve benzeri yüksek çıkışlı manyetiklerle alırsın istediğin güçlü tonu.
saol aga yalnız emg81 le 498T arasında kaldım hangısını taksam bılemedım bı yardım edın bıde bunlar annadıım kadarıyla kopru manyetıklerı hep sap ıcın ne onerırsınız :?:

EMG 81 ile Gibson 498T o kadar farkli manyetikler ki aslinda.. ne istedigine bagli.. Biri aktif ceramic biri alnico V miknatisli pasif bir manyetik. Yurt disindan getirtmeyeceksen 498T icin umutlanma zaten bulamazsin, EMG 81'den pahaliya gider ve satan cikmaz, Me_Thus'a da ben satmistim :) sonra geri satmadi, pisman oldum hata ettik iste :)

EMG 81? Hastasi var (seveni) nefret edeni var.. ben ikinci secenektekilerdenim benden uzak olsun diyorum. Deneme imkanin olursa EMG 81 dene seversen al, sevmezsen 498T'nin %99 hastasi olacaksin.

emg81 i k-6 da denemıstım ve sevdım lakın 498T nınde sesını dınlettı ark on numara gorundu bulursam 498T dıyorum fekat sap hala boşta :(

niye o gitara humbucker istiyosun ulann derseniz şöyle birşey görmüştüm de,,;

http://www.guitarshredshow.com

sh6 da olabilir.

Kizilagac'da (yada Kanada kavagi idi onun govde emin degilim) TB10'dan cok daha farkli tini aldim ama ben RR1'de kullandim ve onun tuse Abanoz'du senin dinledigin gitarin ise Akcaagac.. Akcaagac tuse'nin karakteristigi var tonda ama o gitarin govdesi ihlamurda olabilir..

(Kanada kavagi - Poplar
Abanoz - Ebony
Kizilagac - Alder
Akcaagac - Maple
Ihlamur - Basswood
Lafi gecmesede hazir yazmisken..
Maun - Mahogany
Disbudak - Ash
Gul - Rosewood :) )

Reeve demiş ki:
Kizilagac'da (yada Kanada kavagi idi onun govde emin degilim) TB10'dan cok daha farkli tini aldim ama ben RR1'de kullandim ve onun tuse Abanoz'du senin dinledigin gitarin ise Akcaagac.. Akcaagac tuse'nin karakteristigi var tonda ama o gitarin govdesi ihlamurda olabilir..

Reeve yazmışsın iyi hoşta dediğinden hiçbirşey anlaşılmıyor. Hangi manyetiğe göre farklı bir tını aldın TB10 dan? Alıntı ile tb10 un ne alakası var çözemedim hala.

Guitarshredshowdaki gitarı kastediyorsan eğer akçaağaç diye yanlış biliyorsun gül ağacı (rosewood) o gitarın tuşesi. Gitarın gövdesi de kızılağaç (alder)

Me_ThuS demiş ki:
Reeve demiş ki:

Reeve yazmışsın iyi hoşta dediğinden hiçbirşey anlaşılmıyor. Hangi manyetiğe göre farklı bir tını aldın TB10 dan? Alıntı ile tb10 un ne alakası var çözemedim hala.

Sitedeki gitari Print Screen ediyorum simdi..

gtrjs2.png

O gitarda F-Spaced olmayan Full Shred yani SH10 var, bende de onun aynisinin Trembucker'i vardi TB10. Saptada kullandim.. (Daha sonra kopru TB10'u SH8 Invader ile degistirdim orasi ayri...)

rr1imur9.png

Me_ThuS demiş ki:
Guitarshredshowdaki gitarı kastediyorsan eğer akçaağaç diye yanlış biliyorsun gül ağacı (rosewood) o gitarın tuşesi. Gitarın gövdesi de kızılağaç (alder)

Krem rengi gul agaci tuseyide ilk kez goruyorum :) Zaten orayada yazmislar Birdseye Maple diye nasil Rosewood oluyor bende senin yazdiklarindan birsey anlamadim...

ShredShow o gitarla çalınmadı demek istemiştim ben. Fakat ses değil görüntü kastediliyorsa. Evet senin dediğin doğru. Shredshow bir Jemle çalınıyor. Jemlerin sahibi tarafından. Ekim 2005 Volume dergisini okursanız görürsünüz.

elimde ibanez rg - 270 dx var.. manyetikleri modifiye etmez istiorumm.. ama maddi açıdan orta yollu bi manyetik arıorum.. böle bişi olabilirmi yoksa illaa ii sound için bayaa bi paramı bayılmak gerekio.. yardfım lütfeenn..

Rg 2570 gitarıma emg 85 almak istiyorum da malum pil yeri biraz kafamı karıştırdı bu gitara ve ya benzerine bu modifikasyonu yapmış olan var mıdır ? Cevaplarınız için de teşekkür ederim.

arkadaşlar bi kargaşa yaşandı sayemde belki ama hala bi sorum var o standart strata gürültüyü artırmadan nası bi manyetik takabilirim. sadece ses biraz daha ritmik riffleri kaldırsın istiyorum, az daha dolgun olsun, bildiğiniz üzere bağzı gitarlarda ses dağılıp uçup gibi gidiyor. ne alayım deliriyorum

siyatha demiş ki:
Rg 2570 gitarıma emg 85 almak istiyorum da malum pil yeri biraz kafamı karıştırdı bu gitara ve ya benzerine bu modifikasyonu yapmış olan var mıdır ? Cevaplarınız için de teşekkür ederim.

Manyetiğin pilleri,Pot. kapağının olduğu boşluğa yerleştirilebilir.İlla pil için bir yuva açmaya gerek yok.

Fakat asıl problem bu değil.Gitarının manyetik yuvası dar gelebilir EMG lere.Çünkü manyetikleri "direct mounted" gitarının.Mounting ring ile takılı olsaydı manyetiklerin,olurdu.Fakat şu anki haliyle yuvayı genişletmek gerekebilir.

Kolay gelsin.

bokabas demiş ki:
arkadaşlar bi kargaşa yaşandı sayemde belki ama hala bi sorum var o standart strata gürültüyü artırmadan nası bi manyetik takabilirim. sadece ses biraz daha ritmik riffleri kaldırsın istiyorum, az daha dolgun olsun, bildiğiniz üzere bağzı gitarlarda ses dağılıp uçup gibi gidiyor. ne alayım deliriyorum

Tam olarak ne istediğini yazmamışsın.Eğer biraz daha güçlü,gürültüsüz birşeyler arıyorsan minihumbucker'lara bak.Bu manytikler single coil ebadındadki humbucker'lardır ve çift bobinlidirler.Dolayısıyla çıkış güçleri daha yüksektir.Bu sebeptende single coil sesini unut.

Seymour Duncan'ın tarzına göre Little 59',Hot Rails gibi gayet güzel manyetikleri var.Hatta bu manyetiklerden,alım-satım'da var bir kaçtane.

Kolay gelsin.

merhaba arkadaşlar,gitarım squier manyetik dizilimim texas special(neck)+single(mid)+steves special(bridge) fakat ben 500k potans takmama rağmen istediğim gibi bridgedeki manyetikten verim alamıyorum,verimden kastım tonum fazla midli geliyor :S bu manyetiğin karakterinden dolayımı yoksa,farklı bir kombinasyonla mı kullanmalıyım ? mesela seymour duncan hotrails ? teşekkür ederim
Not:steves special i takarken tonu hakkında bi fikrim yoktu =)

arkadaşlar ibanez edr470 kullanıyorum(humbucker-single-humbucker)
1-sadece köprü veya sap manyetiği devredeyken gitarda çok fazla dip gürültüsü oluyor
2-sadece single devrede olduğu zaman dip gürültüsünden odada durulmuyor
manyetikler çok eski gibi geliyor bana..ikinci el almıştım zamanında.gitarın clean tonları çok iyi ama distortionda yukarda yazdığım iki durum oluşuyor..manyetikler gitarın eski sahibi tarafından pas çözücüyle temizlenmiş olabilir dedi sorduğum bikaç kişi, bence bundan dolayı olabilir..gitarın manyetiklerini değiştirmek istiyorum sert tonları olan manyetiklerden hangisi daha uygundur sizce..seymour duncan?, di marzio?

Geri