Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
yani niyeti haliyle köprüde x2n, sapta paf pro önermekmiş :)

birini hatırlattı değil mi bu manyetikler? :twisted: (Demir Demirkan tonu, kıyaslayabilirsin hocam aradığın tona göre işte) tabiki tonda çok fazla etken var bunlar en küçük detayları onlara göre ama, sertlik vs. açısından bir fikir verir
aynen demirdemirkanda aynı manyetikleri kullanıyodu ibanez gitarında modeli rg 550 miydi neydi her neyse :LOL: şimdi bu şekilde yapsam nasıl olur acaba bilmiyomki zırt pırt degiştirilecek bişeyde degil mayetik napsam kafayı yicem galiba :LOL: aslında benim aklımda emg köprüde 81 sapta 85 veya 60 düşünüyorum veyatta Seymour Duncan TB4 JB ve sapa ne koya bilirim onu bilmiom nasıl olur ıhlamur agacı bir gövdede oda var ama bu x2n paf olayı aklımda kafayı yicem valla manyetik diye diye :roll: arkadaşlar birazcık daha yardım lütfen :!: :idea: :?: aklımda bir sürü soru cogalıyo sizce hangi daha iyi olur ıhlamur agacı bi gövdeye seymour duncan köprüde TB4 JB sapta ne olabilir gene duncan -- dimarzio köpürde x2n sapta pafpro nasıl yada emg 81 -60 yada 81-85 sizce hangisi ekipmanla hiç bir sorunum yok istedigm şöle drive lar tabiri cayizse hayvan gibi olcak clean de tabi fender deki gibi olamaz ama gene iyi bişi olacak :( sizce hangi manyetikleri kullanırsam ıhlamur agacı gövdede hangisi ile daha iyi sonuc alırım şimdidden teşekkürşer

Aynı sorunu yaşamıştım,ama şöyle deyim,sert drive ve iyi clean bir arada olmuyor malesef.Ben de jacksonın yanına ucuz ama idare eder bi clean gitarı almayı düşündüm.Cort g-254 aldım sıfır 290 ytl'ye.H-S-S dizilimli.Köprüye daha önceden elimde olan dimarzio dp212 taktırdım,canavar oldu.İlerde de S-S'lere texas ya da noiseless taktırdımmı deme keyfime,hem dimarzio,hem fender cleanleri,coşarım ben.(tabi ki deluxe strat tadını vermez ama idare etcez artık:p).Benzer bir çözüme sen de gidebilirsin.İstanbul'a geldiğimde istersen deneyebilirsin cortu,fikir edinmiş olursun.Kolay gelsin,zor karar valla. :D

neverktulu demiş ki:
Aynı sorunu yaşamıştım,ama şöyle deyim,sert drive ve iyi clean bir arada olmuyor malesef.Ben de jacksonın yanına ucuz ama idare eder bi clean gitarı almayı düşündüm.Cort g-254 aldım sıfır 290 ytl'ye.H-S-S dizilimli.Köprüye daha önceden elimde olan dimarzio dp212 taktırdım,canavar oldu.İlerde de S-S'lere texas ya da noiseless taktırdımmı deme keyfime,hem dimarzio,hem fender cleanleri,coşarım ben.(tabi ki deluxe strat tadını vermez ama idare etcez artık:p).Benzer bir çözüme sen de gidebilirsin.İstanbul'a geldiğimde istersen deneyebilirsin cortu,fikir edinmiş olursun.Kolay gelsin,zor karar valla. :D
dogru diyosun öle bişey yapmak daha mantıklı yada kolay yoldan emg 81-85 yada 81-60 ları takarım orta singleda güüzel clean olan bitane manyetik takarım clean de orta manyetigi kullanırım :LOL: öle idare ederiz artık... teşekkürler tekrardan

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
GHOST87666 demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
GHOST87666 demiş ki:
cvp yokmu arkadaşlar acil lütfen
seymour duncan veyatta dimarzio hangilerini önerirsiniz şöle hayvan gibi dis elde edebilcegim bi manyetik ayrıca cleanlarıda iyi olmasını isterim
h-s-h diziliminde hangisi hangi pozisyonda olması gerektiginide yazarsanız gerçekten cok iyi olur şimdiden teşşlekkürler
neckte dimarizo x2n bridgete paf pro önerebilirim.

şimdi x2n :S biraz kafam karıstı x2n köprü manyetigi degilmi cailligime verin ama öle biliyom pafpro da sapta olsa bu sefer x2n çıkışı yükse köprüden sapa gecerken seste fark edilir şekilde ses düşmezmi :S tekrar cvplarınız için teşekkürler

ters yazmış arkadaş sanırım ;) heralde köprüde paff pro ve sapta x2n facia olur :)

ahahah :LOL: evet ters yazmışım :D x2nin çıkışı yüksek harmoniklerde uçuyor catır cayır çalmanızı sağlıyor neckte paf pro satrianiden bildiğimiz boğulmayan tana tane çalınan neck tonunu alıyorsunuz.dikkat ettiyseniz satch son albümlerinde genelde neckteki manyetiği kullanıyor.benim kullandığımı dimarzio steve morse manyetiklerde aynı pürüzsüz neck tonunu almak mümkün olmuyor.yüksek drivelarda özellikle akor ile çalışlarda bassların yükselmesi olayı oluyor.paf pro sanki sırf bu iş için üretilmiş.humların dolgun sesiyle birlikte fenderlerin meşhur neck tınısı arasında bir tonu var.evolar neckte solo için çok güzel sesler vermesine rağmen akorlu çalışlarda paf pro kadar temiz ses vermiyor.x2nde dediğim gibi bol harmonikli bol tremololu çalıyorsanız ideal bir manyetik olabilir.aslında hotrails denemekte istiyorum ama imkanım olmadı :(

halilpazarlama

cok teşekkürler galiba senin dedigin gibi yapıcam x2n köprüde pafproda sapta ortaya nasıl bişey koyabilirim singl olarak bide istanbul tünelde neresi satıyo dimarizo manyetikleri kıvılcım diye biliyorum ama yanlışda biliyo olabilirim bunlada ilgili bi yardımcı olursanız tam süper olcak valla :)

GHOST87666 demiş ki:
halilpazarlama

cok teşekkürler galiba senin dedigin gibi yapıcam x2n köprüde pafproda sapta ortaya nasıl bişey koyabilirim singl olarak bide istanbul tünelde neresi satıyo dimarizo manyetikleri kıvılcım diye biliyorum ama yanlışda biliyo olabilirim bunlada ilgili bi yardımcı olursanız tam süper olcak valla :)
istanbullu olmadığım için bilemeyeceğim :D izmirli olsan kolay kolay bulamazdın derdim :D single kullanacağın manyetiğe dikkat et.ben şu an fender usa kullanıyorum ama humlarla ciddi ses farkı oluyor.yani ara pozisyonlarda volumde düşme yaşıyorum.bridge ve necke takacağın manyetikle uyumlu olmasına dikkat et.

halilpazarlama demiş ki:
GHOST87666 demiş ki:
halilpazarlama

istanbullu olmadığım için bilemeyeceğim :D izmirli olsan kolay kolay bulamazdın derdim :D single kullanacağın manyetiğe dikkat et.ben şu an fender usa kullanıyorum ama humlarla ciddi ses farkı oluyor.yani ara pozisyonlarda volumde düşme yaşıyorum.bridge ve necke takacağın manyetikle uyumlu olmasına dikkat et.
bende senin düşündüklerini düşünüodum :) ses düşmesi falan o yüzden 2 model belirledim 1.DiMarzio DP181 Fast Track 1 cıkısı hum. gibi olmasada yüksek cıkıslı bi manyetik miş baya araştırdım aslında hum görünümlü singl bi manyetik nese ya DiMarzio DP181 Fast Track 1
bu yada DiMarzio DP217 YJM ama bunun cıkısı o kadar yüksek degil
sizce hangisi yada başka önerebilceginiz bişey varmı tekrar tekrar teşekkür ederim hepinize

ya bide x2n cıkısı 510 mV
paf pro ise 300 şimdi köprüden sapa gecerken ses düşmesi olmaz mı :) yada bne kuruntumu yapıom kullanan varmı aramız arkadaşlar varsa beni bu konuda aydınlatın şimdiden teşekkürler

GHOST87666 demiş ki:
ya bide x2n cıkısı 510 mV
paf pro ise 300 şimdi köprüden sapa gecerken ses düşmesi olmaz mı :) yada bne kuruntumu yapıom kullanan varmı aramız arkadaşlar varsa beni bu konuda aydınlatın şimdiden teşekkürler
bu son sorum arkadaşlar sizce olurmu kullnanlar verise cvp cok sevinirim yada kullanmış olanlar yada duymus hehe :LOL:

İzninizle birşey danışmak isiyorum:
Biri çok kalitesiz diğeri ise çok kaliteli iki gitara tamamen aynı manyetiği takarsak sesleri (tamamen aynı ekipmana bağlanmış iken) o iki gitarın fiyatı kadar fark eder mi? Bu farkın büyüklüğü aktif ve pasif manyetik için değişir mi? Gitarımız bize çok rahat geliyorsa, entonasyonu düzgün ise (250 ytl lik gitarımdan bahsediyorum) 1000 lira ve üzeri gitarları almak yerine onların manyetikleri kalitesinde manyetikler takmak daha mantıklı olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

slave demiş ki:
Biri çok kalitesiz diğeri ise çok kaliteli iki gitara tamamen aynı manyetiği takarsak sesleri (tamamen aynı ekipmana bağlanmış iken) o iki gitarın fiyatı kadar fark eder mi? Bu farkın büyüklüğü aktif ve pasif manyetik için değişir mi? Gitarımız bize çok rahat geliyorsa, entonasyonu düzgün ise (250 ytl lik gitarımdan bahsediyorum) 1000 lira ve üzeri gitarları almak yerine onların manyetikleri kalitesinde manyetikler takmak daha mantıklı olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

kasa klavye sağlamsa modifiye caizdir :D

slave demiş ki:

Setup'ına bağlı. Alltube bir amfi kullanırsan illa ki edecektir. Zoom505 kullanırsan etmeyebilir. Bu biraz da "senin" fark tanımına bağlı, hatta tuşen, çalış tarzın bile sonucu etkiler. Sonuçta gitarından aldığı tondan ya da sustain'den memnun kalmayıp saddle'larını değiştiren insanlar var.

Genel kural olarak sinyal çıkışı düşükse, manyetikte orta frekanslar yüksekse ağacın karakteri daha çok ortaya çıkar. Ama aktif manyetiklerin haricinde ağacın ton rengini diğerlerine göre biraz daha arkaplana atan, diğerlerine göre daha "karakterli" pasif manyetikler(D-Activator, Steve's Special gibi), hatta karakterli pedallar da var, mt-2 gibi mesela.

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
Gövde sunta veya "agathis" diye tabir edilen ağaçtan değilse modifiye caizdir :)
Ağaç ve manyetik gitarın kalitesini belirleyen en önemli etmenlerden kuşkusuz ama şöyle bir enteresan istisna söz konusu.Eski gitarım esp ltd ex-50(agathis gövde,ESP LH-100 manyetikler) ile şimdiki gitarım jackson dkmgt'yi (emg 81-85 manyetikler,Carved alder body) stüdyoda kapıştırdık.Ritmlerde,power rifflerde zorladı jacksonımı ya.Demek istediğim ex-50'ye bence modifiye gider.Zaten şimdiki sahibi emg-hz pasif taktıracak.Modifiyeden sonraki performansını yine sizle paylaşırım.(diğer agathis gövdeli gitarlar modifiyeye gelir mi, bilmiyorum)

öncelikle merhaba, bu forum'a ilk mesajım bu :)
yamaha pacifica 112 cpj gitarım var. bu gitar hakkında bir fikri olanlar var mı aranızda? modifiye işine girsem iyi sonuç alabilir miyim, yoksa değmez mi? gitarımın görünüşü çok hoş bence, gitarımı yenilemeden elimden geldiğince bunu geliştirip kullanmaya bakıcam. ondan sonra iyi bir gitar alma planları yapıyorum. gitarda alder gövde, akçaağaç sap ve gül ağacı klavye mevcut. pek bilmemekle beraber gitarın karakteri çok sert şeyler çalmaya uygun değil diye biliyorum. zaten bende öyle death,black vb. türleri dinlemem, çalmam. bu karakter olayını bozmadan yeterli sertlikte tonlar verebilecek, çok yönlü manyetik önerilerinizi bekliyorum (hem diziliş, hem marka model olarak)...

Benim anlamadığım elektro gitarın çalışma mantığı en kaba haliyle indiksiyon akımı değil mi? Ben yanlış biliyor olabilirim ama manyetiklerin oluşturduğu manyetik alan içinde hereket eden iletken teller(gitarın telleri) indiksüyon akımı oluşturuyor ve gitar da bu mantıkla çalışmıyor mu? Eğer bu yazdıklarım kaba olsa da doğru ise manyetik ile gitarın ağacının ne alakası var anlamadım? Gövde sunta ve agathis değilse manyetik değiştirilebilir kısmı kafamı karıştırdı açıkçası. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

slave demiş ki:
Benim anlamadığım elektro gitarın çalışma mantığı en kaba haliyle indiksiyon akımı değil mi? Ben yanlış biliyor olabilirim ama manyetiklerin oluşturduğu manyetik alan içinde hereket eden iletken teller(gitarın telleri) indiksüyon akımı oluşturuyor ve gitar da bu mantıkla çalışmıyor mu? Eğer bu yazdıklarım kaba olsa da doğru ise manyetik ile gitarın ağacının ne alakası var anlamadım? Gövde sunta ve agathis değilse manyetik değiştirilebilir kısmı kafamı karıştırdı açıkçası. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

Manyetikler gövdenin titreşimini, tonunu da alır. Çünkü gövdenin titreşimleri tel üzerinde rezonans yapar. Teli de titreştirir yani.

Ayrıca manyetikler söylediğinden biraz farklı çalışıyor. Söylediğin şekilde olsaydı akım tellerin üzerinde oluşurdu.
Manyetik mıknatısları telin kesitinin bir tarafını +, bir tarafını - olacak şekilde kutuplar, yakın olduğundan ötürü. Bu sayede artık tel bir mıknatıs gibi davranır, teli titreştirdiğinde de manyetiğin içindeki sarımlara yakınlaşıp uzaklaşır. Ve artık bir mıknatıs gibi davranan telin manyetik alanı içindeki manyetik sarımlarında akım oluşur.

simdi benim ltd-m50 gitarım var bu gitarın manyetıklerı LH100 ün manyetıklerı ben metallica,pantera,amon amarth,trivium tarzı calıyorum .ne manyetık alsam degisimler olur? cevaplarınızı beklıyorum

Selamlar arkadaşlar,
Bugün sh-6 manyetiğimi gitarım floydroselu olduğundan tb-6 ile değiştirmeye uğraştım müzik dükkanlarında. Ancak hiç bi yerde tb-6 manyetik bulamadım. Acaba bu kadar uğraşmaya değecek mi merak ediyorum. Sh ile tb serisi arasındaki boyut farkı tona etki eder mi acaba? Önceden birkaç kişi etmez dedi, bugün de eder diyenler çıktı kafam karıştı iyice.

Çok çok az etki etse bile bu beni rahatsız edebilir, sonuçta bir kere takıcam alete.

Yardımlarınız için teşekkürler...

Geri