Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Merhaba arkadaşlar ben bir strat kullanıcısıyım, ama size bir sorum olacak; fender usa 1993 strat takılı manyetikler şu şekilde. (bridge DiMarzio Chopper, middle fender custom 57, neck DiMarzio Yjm pickups) ben bu gitarla hem klasik strat tonlarını, hem de metal yapmak için gereken tonları birlikte alabilir miyim? Cevaplandırırsanız sevinirim.tesekkürler.

ErenimooO demiş ki:
diver2000 demiş ki:
arkadaşlar İbanezin aktif manyetikleri (loz) sizce başarılı mı?

İbanez ART320 deki LZ1 lerden söz ediyorsan,aktif değildir onlar, sanmam,daha once de kapalı manyetiğe akif diyenler oldu,aktifler genelde kapalıdır ama her kapalı manyetikte aktif değildir :)

saol arkadaşım ama AA pil ile çalışan manyetik aktif değil mi? :eek: inceledim web sayfasıdan ve gayet aktif 8)

diver2000 demiş ki:
ErenimooO demiş ki:
diver2000 demiş ki:
arkadaşlar İbanezin aktif manyetikleri (loz) sizce başarılı mı?

İbanez ART320 deki LZ1 lerden söz ediyorsan,aktif değildir onlar, sanmam,daha once de kapalı manyetiğe akif diyenler oldu,aktifler genelde kapalıdır ama her kapalı manyetikte aktif değildir :)

saol arkadaşım ama AA pil ile çalışan manyetik aktif değil mi? :eek: inceledim web sayfasıdan ve gayet aktif 8)

haklısın galiba neden öyle yazmışım bende çözemedim,yanlış aladım galiba :D

n

merhaba arkadaşlar elimde jackson dk2m gövdeli,dk2 (gül ağacı) saplı,orjinal floyd rose lu bir jackson gitar var.Manyetik almayı düşünüyorum.grubumla heavy/thrash tarzında çalıyoruz ama benim sevdiğim ve etkilendiğim gitaristler genelde daha farklı tarzlarda.örneğin; vai,petrucci,alex skolnick,marty friedman,david gilmour,eddie van halen,michael romeo... vsvs

aradığım manyetik bridge te harmonikleri iyi almalı ama dağınık olmamalı sıkı olmalı.internetten araştırdığım kadarıyla evolution uygun gibi görünüyor.bunun yanında köprü için jb ye de baktım onu da tavsiye ettiler.

neck içinse biraz tiz olsun istiyorum ama fazla değil.çünkü neck e de bas ağırlıklı bir manyetik takarsam ses iyice boğulur diye düşünüyorum.neck için de netten baktığım kadarıyla humbucker from hell hoşuma gitti.dimarzio neck için tavisyeler daha çok air norton yönünde.seymour duncan içinse jazz deniyor.

açıkçası kafam oldukça karışık.sizin de bu konuda fikrinizi almak isterim.

selamlar... usa stratım var üzerinde standard manyetikleri takılı fakat değiştirme niyetindeyim bu şekilde bile iyi olmasın a rağmen.Tex mex ler ile texas spacialler arasında dağlar kadar fark varmı sizce, illa texas spacial için kasmam gerekiyomu o john mayer yada srv tonları için yoksa tex mexte bu tonları başarılı bir şekilde verirmi sizce ?

Cort X-6 ya manyetik modifiyesi yapmak istiyorum ama Emg takmak istemiyorum hoşuma gitmedi.diMarzio düşünüyorum evolation felan yoksa zebra da olabilir?yardımcı olabilecek önceden takan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Cinnet_crash demiş ki:
Cort X-6 ya manyetik modifiyesi yapmak istiyorum ama Emg takmak istemiyorum hoşuma gitmedi.diMarzio düşünüyorum evolation felan yoksa zebra da olabilir?yardımcı olabilecek önceden takan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Zebra ile kastettigin ne? Zebra sadece manyetigin siyah-beyaz olmasi degil mi? Evolution'in da zebrasi var istersen (hemen her rengin yaninda).

Cinnet_crash demiş ki:

ya x-6 ya manyetik modifiyesiyle manyetikten iyi verim alamazsın sanırım,yani pasif bi manyetikte gitarın ağacı falan önemlidir.ama emg aktiflerde bu durum çok azalır tabi seçim senin emg leri sevmedim dimarzio takıcam diyosan tabiki bayaa bi fark eder sound ama dediğim gibi manyetikten yüksek performans bekleme.

Cinnet_crash demiş ki:
Bence iyi verim alamazsın
ama illada taktırıcam diyorsan emg aktif tafsiye ederim. b,lmiyorum tarzın sertmi değilmi ama
bu gitarda pasif manyetikle cok verim alamayacagın bi gerçek
kaliteli ses sadece manyetik değildir
manyetik başlı başına bir etken olsa dahi..

arkadaşlar, soruma geçmeden önce şimdiye kadar yardımlarından ve paylaştığı tecrübelerinden dolayı turkrock kullanıcılarına teşekkür ederim.

şimdi bu seramoniden sonra uzun lafın kısası =)
epiphone explorer gitarımın manyetiklerini değiştirmek istememdir. tarz olarak metal ve rock çalmatayım.
alış-veriş forumunda 500t-496r gibson çıkması 2 pasif manyetik görmüştüm. ama diğer taraftanda emg 81-60 aktif seti takıldı aklıma.
emg'lerin dip gürültüsününde çok az olduğu söyleniyor. sizlerin bu konudaki görüşleri nelerdir. ayrıca bu gitarı modifiye etmeye değer mi? bu manteyikler fark yaratır mı?
hakkında tecrübe etmiş olanlar paylaşırsanız sevinizim, teşekkür ederim.

akustika demiş ki:
arkadaşlar, soruma geçmeden önce şimdiye kadar yardımlarından ve paylaştığı tecrübelerinden dolayı turkrock kullanıcılarına teşekkür ederim.

epiphone explorer gitarımın manyetiklerini değiştirmek istememdir. tarz olarak metal ve rock çalmatayım.
alış-veriş forumunda 500t-496r gibson çıkması 2 pasif manyetik görmüştüm. ama diğer taraftanda emg 81-60 aktif seti takıldı aklıma.
emg'lerin dip gürültüsününde çok az olduğu söyleniyor. sizlerin bu konudaki görüşleri nelerdir. ayrıca bu gitarı modifiye etmeye değer mi? bu manteyikler fark yaratır mı?
emg nin aktif setleri yüksek çıkış gücüne sahiptir belki metal müzik yapabilirsin hatta rock da yaparsın ama sahip oldugun gitarın karakteri manyetiğin karakteri ile örtüşmüyor. tabiki asıl önemli olan zevk meselesi ama
eğer gitarın güzelse tonları iyiyse aktif manyetik tafsiye etmem. çünkü aktif manyetik gitarın karakterini minimum düzeyde yansıtır. pasif manyetikte ise gitarın karakteri ön plandadır. Örnek sesleri youtube dan bulabilirsin. exlploerer 81 85 diye falan aratırsan illaki bulursun.

akustika demiş ki:

şimdi manyetik seçiminde önemli olan soru ;senin ihtiyacın nedir? armonikti marmonikti uğraşmıyosan öyle virtüözik şeylere takılmıyosan pek ve metal çalıcam diyosan köprüde em81 sapta ise emg 85 yada emg 60 öneririm.ha ek olarak ilk üç teli kalın tutup C ve daha aşağı akord edersen bu setten çok daha iyi verim alırsın demedi deme hatta zakk wylde da böyle kulanıyo en kalın 60 en icnesi 10 biraz degesiz gibi ama bu aletlerden daha iyi verim alırsın.floyd rose da yok gitarnda öyle armonic fills gibi nanelerle işin yok al emegeleri rahat et hani benim oyle şeylerle işim olmasa bi dakka düşünmem alırım :D kolay gelsin.

akustika demiş ki:

Hem 81/85 kullanmış hemde 81/60 kullanan biri olarak düşüncelerimi yazayım.

EMG Manyetikleri Nasıl Bilirsiniz başlığında yazdıklarımı yazıyorum burayada; Uzun süre 81-85 kullandım. Köprüde 81 gayet iyi bence, yırtıcı harmonikler, parlak bir ses veriyor. Clean her nekadar berbat olsada, ben 81 den çıkan clean i seviyorum. Sapta ise 85 çok fazla gürültü yapıyor bence. Oldukça yüksek çıkışlı bir manyetik sapta kullanmak için. Tercihim emg60 dan yana. Ve bir an olsun pişman olmadım. Soloya çok çok iyi geliyor.sesleri birbirine girmeden, tane tane duyabiliyorum. Tavsiye ederim. 85 i uzun süre kullandım,ama daha sonra 60 aldım. 60 dan memnunum. 60 tavsiye ederim yani 85 yerine. Ama sap manyetiğindende bangır bangır dist. alıcam oda çok kuvvetli olsun diyorsan 85 kullan.

Clean de ise reverb ve chorus kullanarak gayet güzel ton alıyorum emg60 ile. Tabiki bi fender ile kıyaslanamaz ama bi aktif manyetikden beklenmeyecek kadar güzel tonlar veriyor 60.

Dip gürültüsüne gelince ise, eğer kullandığın kablo ve jacklar çok adi değilse, elektrik hattının topraklamasında problem yoksa, sıfıra yakın değil, 0 dip gürültüsü var aktif emg lerde. arnatuile de bilir, X-TH ı aldığımda onun roland cube 20x ine bağlamıştık. Metal stack bölümünde ve volume sonda iken gitar yerde duruyordu, ve amfiyi kapalı zannetmiştik. Dip gürültüsünün olmadığını anlatan en güzel örnek..

Modifiye etmeye değermi demişsin, hangi modelin explorerı var bilmiyorum ama muhtemelen değer. Aktif manyetikler ağacın yapısından fazla etkilenmiyor sözü genelde farklı yorumlanıyor. Aktif manyetik kendi başına ton veren bi alet, gitara değil mukavvayada taksan nerdeyse aynı sesi alırsın tarzı düşünce hakim pek çok arkadaşımızda malesef.. Gerçek şudurki aktif EMG lerde sesi verirken her manyetik gibi gitar ağacının yapısından, sap bağlantı şeklinden, köprü biçiminden, kaç perde olduğundan vb. bileşenlerden etkilenir. Ama bu etkilenme pasif manyetiğe göre daha azdır, olay bu. Sizde takdir edersinizki 81/60 ı kalkıp SX, Rackson , Wolf marka gitarlara takdığımda şuan Cort X-TH olan gitarımdan aldığım sesi alamam. Etkilenme olmasa her gitarda aynı ton olurdu dimi..

Sonuç olarak söyleyeceklerim, her nekadar güzel clean alıyorum vb. desemde EMG kısıtlı bir manyetik, çok çeşitli müzik yapmıcam diyorsan kullan derim. Ben arada blues da yaparım, sakin rock parçalarıda çalarım diyorsan, EMG den uzak dur bence.

Arzach demiş ki:
merhaba arkadaşlar elimde jackson dk2m gövdeli,dk2 (gül ağacı) saplı,orjinal floyd rose lu bir jackson gitar var.Manyetik almayı düşünüyorum.grubumla heavy/thrash tarzında çalıyoruz ama benim sevdiğim ve etkilendiğim gitaristler genelde daha farklı tarzlarda.örneğin; vai,petrucci,alex skolnick,marty friedman,david gilmour,eddie van halen,michael romeo... vsvs

aradığım manyetik bridge te harmonikleri iyi almalı ama dağınık olmamalı sıkı olmalı.internetten araştırdığım kadarıyla evolution uygun gibi görünüyor.bunun yanında köprü için jb ye de baktım onu da tavsiye ettiler.

neck içinse biraz tiz olsun istiyorum ama fazla değil.çünkü neck e de bas ağırlıklı bir manyetik takarsam ses iyice boğulur diye düşünüyorum.neck için de netten baktığım kadarıyla humbucker from hell hoşuma gitti.dimarzio neck için tavisyeler daha çok air norton yönünde.seymour duncan içinse jazz deniyor.

açıkçası kafam oldukça karışık.sizin de bu konuda fikrinizi almak isterim.

arkadaşlar hiç bir fikri olan yokmu?

selamlar,ben 90lar japon yapimi squier startima manyetik seti almayi planliyorum.bu gitarla sert muzikler calmayi planliyorum.buna gore humbucker yad aktif set dusunuyorum.onerebileceginiz bi set war mi?prewired olursa super olr.emg dg-20 dusunuyorum.kullanan warsa gorusleri cok degerli olucak benim icin.birde humbuckerla aktiften daha mi sicak tonlar alirim?simdiden sagolun.

MaLy demiş ki:
selamlar,ben 90lar japon yapimi squier startima manyetik seti almayi planliyorum.bu gitarla sert muzikler calmayi planliyorum.buna gore humbucker yad aktif set dusunuyorum.onerebileceginiz bi set war mi?prewired olursa super olr.emg dg-20 dusunuyorum.kullanan warsa gorusleri cok degerli olucak benim icin.birde humbuckerla aktiften daha mi sicak tonlar alirim?simdiden sagolun.

Denedinmi bilmiyorum ama EMG-SA Set öneririm. Kendi gitarlarımda kullanmadım ama pek çok kez denedim. En çok Cort G290 ile denedim ve bence bambaşka bir manyetik seti. Clean de aktif manyetikden beklenmeyecek kadar güzel, drive da ise aktif manyetik olduğunu hissettircek sertlikte (tabiki EMG 81/85/60 gibi humbucker sertliği yok). Yazdıklarından yola çıkarsak, bu set işini görür diyebiliriz.

MaLy demiş ki:
birde humbuckerla aktiften daha mi sicak tonlar alirim?

Alakası yok, başarılı bir pasif single manyetik ile de aktif manyetikden daha sıcak tonlar alabilirsin.

yutup123458 demiş ki:
MaLy demiş ki:

Denedinmi bilmiyorum ama EMG-SA Set öneririm. Kendi gitarlarımda kullanmadım ama pek çok kez denedim. En çok Cort G290 ile denedim ve bence bambaşka bir manyetik seti. Clean de aktif manyetikden beklenmeyecek kadar güzel, drive da ise aktif manyetik olduğunu hissettircek sertlikte (tabiki EMG 81/85/60 gibi humbucker sertliği yok). Yazdıklarından yola çıkarsak, bu set işini görür diyebiliriz.

MaLy demiş ki:
birde humbuckerla aktiften daha mi sicak tonlar alirim?

Alakası yok, başarılı bir pasif single manyetik ile de aktif manyetikden daha sıcak tonlar alabilirsin.

cwp icin tesekkurler.ben humbuckerla aktif karsilastirirsak diye sormustum onu :) yine de sagol.

Kusura bakma ama yine anlayamadım ben =)

Burda karşılaştırılcak 2 manyetiğin özelliklerini anlayamadım :S

Kıyaslama yapmak istediğin manyetiklerin her birini yazarsan daha iyi anlaşılır =) yani Aktif emg humbucker ile pasif bir emg humbucker. Yada aktif S.duncan humbucker ile pasif S.duncan humbucker gibi.

birde humbuckerla aktiften daha mi sicak tonlar alirim? derken pasif bir humbuckerdan daha sıcak tonlar almaktanmı bahsediyorsun ?

Bu sabah gitarı amfiye taktım ses yok! acaba dedim pilde mi sorun var ölçtüm. normal jackları değiştirdim gene olmadı sonra gitarı kaptığım gibi eski bir lambalı radyo tamircisi olan ahmet ustaya götürdüm yapılan inceleme sonrası single manyetiklerden birinin ömrünü tamamladığı bunun da devreye kısa devre yaptırdığı o yüzden ses alamadığımı söyledi. middle manyetik lehimini söktü ve böylece gitardan ses alabildik ama şu anda gitarda en sevdiğim özelliklerden biri olan clean tonu çok hoşuma giden coil tap özelliğini tam anlamıyla kullanamıyorum

şimdi esas soruma gelelim: gitar tek humbucker iki single ortadaki single bozuk olan bunun yerine nasıl bir manyetik almalıyım emg yada farklı bir tür tavsiyeniz nelerdir

manyetik konusu pek ilgi alanıma girmediği için ve yıllardır gitarın üzerindeki manyetikleri severek kullandığım için bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var
teşekkürler

4209ah720.jpg

Geri