Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

fender stratocaster kasasına x2n koyacagım .bundan alacagım performansı arttırmak için single girişlere neler onerirsiniz.seymour duncan singlebuckerlar iyi olur mu?saygılar!!!

Reeve demiş ki:
sorduğun sorunun cevabını bende çok merak ediyorum..

tb4 takcam gitarıma ama bir türlü ağacının ne olduğuna dair bir bilgi edinemedim internetten falan çok arattım ama yok.

bu yüzden tb4ü alıp amfimin üzerindeki eq ayarıyla dengelemek istiyorum bassını tizini..

olur mu :?:

gitar ney?

"japon jackson randy rhoads ps-37"

bilgi buluyorum ama ya ispanyolca oluyor ya da almanca.. kafayı yedim valla..

bu gitar hakkında ingilizce bilgi yok yok yok..

en azından ağacını öğrenmek istiyorum :roll: modifiye etcem çünkü

Reeve demiş ki:
"japon jackson randy rhoads ps-37"

bilgi buluyorum ama ya ispanyolca oluyor ya da almanca.. kafayı yedim valla..

bu gitar hakkında ingilizce bilgi yok yok yok..

en azından ağacını öğrenmek istiyorum :roll: modifiye etcem çünkü

ps-37.jpg

"This auction is for a Jackson Performer Series PS-37 6-string electric guitar. It is a Randy Rhodes style guitar from Jackson (MIK), featuring an Alder body with a dark blue metallic finish. The color is actually darker than the pictures reflect (camera flash does it every time). It has a Maple bolt-on neck, Rosewood fingerboard, Duncan Design Jackson pickups, Jackson double-locking tremolo, locking nut, and includes the Tremolo Arm."

Yani "ALDER" miş. Türkçesi de kızılağaç mı ne. Seymour Duncan TB-4 bence çok iyi gider köprüye.Neck te de Jazz veya 59.

çok teşekkür ediyorum rastansaga.. o kadar aradım bulamadım sen iki dakkada bulmuşsun 8)

peki bu Alder'in kalitesi nasıl acaba?

tb4ün tepkisi nasıl olur bu ağaca? yani iyi gider diyosun dimi

Reeve demiş ki:
çok teşekkür ediyorum rastansaga.. o kadar aradım bulamadım sen iki dakkada bulmuşsun 8)

peki bu Alder'in kalitesi nasıl acaba?

tb4ün tepkisi nasıl olur bu ağaca? yani iyi gider diyosun dimi

USA select Jacksonların çoğunun ağacı alder dir ve çoğunda bu ağacın üstüne TB-4 kullanıyorlar. Bu gitarlar 2000-3000$ olduğuna göre adamların bildiği bişey vardır heralde.

Ayrıca Kirk Hammett'in imzalı gitarlarının tümünde dealder kullanılır. Heralde iyi demekki kalitesi.

rastansaga demiş ki:
01 demiş ki:
Kızılağaç herzaman parlak tonlar vermeye meyilli bir ağaçtır, manyetik seçiminide buna göre yapmak lzım,her ağaçta dikkat etmek gerekiyor tabi ama kızıl ağaçta daha fazla...

Mesela bir JB kızılağaçta acayip cırtlak tonlar verebiliyor,bir maun gibi bol Bass lı tonlar beklemek boşuna olur...

Yaw amfide bass ı biraz açarız olur biter. Olmaz mı? Yani yanlışsam söyleyin. Bu EQ olayına bu derece kafayı takmak gerekli mi?

İyi o zaman sen dene ve gör!

:D ...

benim gitarım strat kasa,alder body,maple neck,rosewood fingerboard,çift single(esp ss-120),tek humbucker bir gitar.ben humbucker kısmına dimarzio super distortion,singlelardan birine de fender noiseless strat single takmayı düşünüyorum.diğer singleım üzerindeki kalsın istiyorum.
sizce nasıl bişey olur?birbiriyle çok alakasız sesler çıkar mı,yada bir manyetikten diğerine alırken ötme yapar mı,yada manyetik değiştirince ses azalması olabilir mi?
istediğim ton humbuckerda çok sert yada yumuşak olmıyacak(serte daha yakın) dolgun bir distortion tonu,singleda ise yumuşak,parlak,ama ne çok tiz nede çok bas karakterli bir clean ton(mid sevmem).sevdiğim tonlar ise audioslave(clean ve overdrive),foo fighters tonları(distortion),bide bazı papa roach şarkılarının tonları(decompression periodun başındaki ton özellikle).bu şekilde bi ton yakalamam için başka manyetik de önerirseniz sevinirim...

"rastansaga"

olan şey açıklır tonda bass yoksa amfi yoktan varetmez

thrash yapıcaksan tizler çok önemli elektrikli testere gibi mübarek.
(bu arada alder body benim gitar tb-4ü sattım)

Yav arkadaşlar iyi okumadınız heralde bi daha bi okuyun:

"USA select Jacksonların çoğunun ağacı alder dir ve çoğunda bu ağacın üstüne TB-4 kullanıyorlar. Bu gitarlar 2000-3000$ olduğuna göre adamların bildiği bişey vardır heralde. "

Buna sayısız örnek ekleyebiliriz: Yamaha Pacifica(1500$-2000$ olanları), ESP'ler(1500$-2000$) olanları vs..

"Zaten seymour duncan'ın sitesinde de alder için TB-4 tavsiye ediyor. Bunun üstüne laf mı olur? Gerisi hikaye."

Bu adamlar da aptal değildir bence. Üreten firma da hakeza en iyi bilir bence bu işi. Boşuna konuşmaz.

Yani tercih meselesi tabi ama EMG-81 in tonları daha tiz. Kirk hammett gibi bi çok gitarist alder ile kullanıyor.

Slaytanic demiş ki:
"rastansaga"

Bu bi tür şaka mı? Biz zaten fazla tiz olup olmamasını tartışıyoruz. Yani böyle bir gitarın varmış eskiden(alder+sd. jb) ama tonlarından bile bi habersin. İlginç.

Amfi nasıl bass vermez? Oda ayrı bir komedi başlı başına.

Birde lütfen daha seviyeli zanna dayanmayan referanslara veya GERÇEK ve DOÐRU tecrübelere dayanan bilgiler verelim. Yani benimde bilmediğim denemediğim bi ton şey var ama bence en kötü şey bilmediğin konuda birşey demiş olmak için bişeyler yazıp insanların aklını karıştırmak. Biliyorum bazılarınız biraz kızacaksınız ama lütfen kimse üzerine alınmasın fakat bunları aklında tutarak cevap yazsın. Yani belki birisi kafadan sallayarak konuşur. Benim gibi bilgisi bazı yönlerden zayıf olanlar da inanıp benimser, yalan yanlış öğrenebilir.

Fakat yinede gerçekten bi yanlışlık varsa söylediklerimizde veya bilmediğimiz birşeyi soruyorsak "İyi o zaman sen dene ve gör! " şeklinde yorumlar yerine bilgilerinizi,tecrübelerinizi paylaşın ve bizler de birşeyler öğrenelim.

Tüm arkadaşlara saygılarımla.

spiderrock demiş ki:
benim gitarım strat kasa,alder body,maple neck,rosewood fingerboard,çift single(esp ss-120),tek humbucker bir gitar.ben humbucker kısmına dimarzio super distortion,singlelardan birine de fender noiseless strat single takmayı düşünüyorum.diğer singleım üzerindeki kalsın istiyorum.
sizce nasıl bişey olur?birbiriyle çok alakasız sesler çıkar mı,yada bir manyetikten diğerine alırken ötme yapar mı,yada manyetik değiştirince ses azalması olabilir mi?
istediğim ton humbuckerda çok sert yada yumuşak olmıyacak(serte daha yakın) dolgun bir distortion tonu,singleda ise yumuşak,parlak,ama ne çok tiz nede çok bas karakterli bir clean ton(mid sevmem).sevdiğim tonlar ise audioslave(clean ve overdrive),foo fighters tonları(distortion),bide bazı papa roach şarkılarının tonları(decompression periodun başındaki ton özellikle).bu şekilde bi ton yakalamam için başka manyetik de önerirseniz sevinirim...

buna da cevap verseniz?

rastansaga demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
"rastansaga"

Bu bi tür şaka mı? Biz zaten fazla tiz olup olmamasını tartışıyoruz. Yani böyle bir gitarın varmış eskiden(alder+sd. jb) ama tonlarından bile bi habersin. İlginç.

Amfi nasıl bass vermez? Oda ayrı bir komedi başlı başına.

güzel arkadaşım "Yani böyle bir gitarın varmış eskiden(alder+sd. jb) ama tonlarından bile bi habersin" gibi saçma sapan bir kanıya nerden kapıldın?
amfiden basları açarak bas elde edersin diyen sen değilmisin. bende diyorumki amfi olan şeyi açıp kısmaya yarar kaynakta bas yoksa fazladan bas katamazsın. tb-4ün tiz olduğunu bilmeyenmi var?? ben jackson sl1 kullanıyorum bu güne kadar sadece jacksondan farklı manyetik kombinasyonlarıyla 7 farklı model gitar kullandım sen nasıl çıkıp "Birde lütfen daha seviyeli zanna dayanmayan referanslara veya GERÇEK ve DOÐRU tecrübelere dayanan bilgiler verelim" dersin???? herkes haddini bilsin!

reeve:
ben tb-4ü değiştirdim çünkü midleri ve çıkış gücü az geliyordu bana. mid sese gövde verir slayer distorsionu 4/10a getirip midlere abanır mesela. ben seramik mıknatıslı s.d. distorsion taktım çünkü hem midleri tb-4ten daha çok hemde çıkış gücü daha yüksek. ben thrash çalarım genelde yukarıda belirttim bunu. tb-4 versalitesi daha yüksek bir manyetik customları saymazsak dünyanın en iyi 10 manyetiğinden biri alırsan pişman olmazsın sustaini s.d. distorsiondan daha iyi harmonikleri muhteşem veriyor.
ağaç isimlerine fazla kafayı yorma aynı ağaçtan iki gitar bambaşka tonlar verebilir. önemli olan işçilik. o ağacın gitar olana kadar geçirdiği evredeki işlemler önemli. (kurutulması, kesimi, vs vs...) o internetteki bilgiler ancak ağaç güzel kurutulup işlendiğinde geçerlidir

rastansaga demiş ki:
Birde lütfen daha seviyeli zanna dayanmayan referanslara veya GERÇEK ve DOÐRU tecrübelere dayanan bilgiler verelim. Yani benimde bilmediğim denemediğim bi ton şey var ama bence en kötü şey bilmediğin konuda birşey demiş olmak için bişeyler yazıp insanların aklını karıştırmak. Biliyorum bazılarınız biraz kızacaksınız ama lütfen kimse üzerine alınmasın fakat bunları aklında tutarak cevap yazsın. Yani belki birisi kafadan sallayarak konuşur. Benim gibi bilgisi bazı yönlerden zayıf olanlar da inanıp benimser, yalan yanlış öğrenebilir.

Fakat yinede gerçekten bi yanlışlık varsa söylediklerimizde veya bilmediğimiz birşeyi soruyorsak "İyi o zaman sen dene ve gör! " şeklinde yorumlar yerine bilgilerinizi,tecrübelerinizi paylaşın ve bizler de birşeyler öğrenelim.

Tüm arkadaşlara saygılarımla.

Yok zaten biz yalan yanlış bilgiler veriyoruz insanlara çünkü bir çok şeyden bi haberiz :D

Şaka bir yana herkes bizim ne bilip bilmediğimizi az çok biliyor zaten bizde nei iyi bildiğimizi neyi iyi bilmediğimizi söylüyoruz...

Ben her zaman bilginin pratikle elde edileceğine inanırım,dene ve gör dememin sebebi bu.Yoksa başka bir amacım yok :)

Bir deneyimi deneme yapmadan nasıl elde edersin?

Arkadaşlar bi sorum olacak , ben sağlam trash tonları istiyorum (megadeth gibi) ancak gitarım sb dreams,pedalım zoom 606, anfi de marshall vs80 kullanıyorum( arkadaşımın) ama bana ait olan vs230 var. Malum gitar ve pedal çok iyi değil . Bu tonlar için köprü tarafına hangi humbucker manyetik tavsiye edilir? Sağlam bi gitar alana kadar idare eder birşey istiyorum , anfiyi hallettik sıra gitara geldi ama epey bir süre yeni bir gitar alamayacağımdan _en azından 1 yıl_ manyetik almaktan başka çarem yok. Mesela pasif emg ler yardımcı olurmu? Tavsiye edeceğiniz manyetikler kaça patlar? Teşekkürler.

Geri