Blackstar Amplifications

Ht5 kafaya Line6 DT25 1x12 Extension Kabin nasıl olur acaba? kabinde 12" inç (30cm) custom Celestion® G12H-90 speaker kullanılmış nasıl bir karakteristigi var bilgim yok açıkcası. Veya bu kabine alternatif önerebilirmisiniz?

Toprak hattı olmayabilir, özellikle eski apartman dairelerinde. Normal topraklama için genelde pencereden aşağıya toprak hattı çekme yöntemini uygularlar elektrikçiler. Ben yaptırmadım, zira kendi evim değil, ev sahibime söylesem de hayatta yanaşmaz masrafına, (200 TL falan tutuyordu diye hatırlıyorum), ama kendi evim olsaydı muhakkak ilk yaptıracağım şey bu olurdu.

Sıfırlama ise basit bir çözüm, elektrik prizinde bir faz bir de nötr kablosu vardır standart olarak, nötr'de enerji bulunmaz. Bir iletken parça (kablo vs.) ile nötr'den topraklama hattına bağlantı yapılıyor, böylece elektrikli olan aletlerde herhangi bir kaçak olduğunda kısa devre meydana gelerek sigortanın atması sağlanıyor. Tabi bu idare edici bir yöntem. Ola ki bağlantıda hata yaptınız ya da bir terslik olmuş nötr kablosunda da enerji falan varsa gitti yine aletler. O yüzden bu tür işlemleri kendiniz yapmayın, mutlaka bir elektrikçi çağırıp ona yaptırın.

Bunlar çok yanlış bilgiler, lütfen böyle ciddi ve hayati tehlike oluşturabilecek konularda emin olmadan yazma.

Hatanın nerede olduğunu belirtirseniz düzeltirim, teşekkürler...

200 liraya gerek yok, 30 40 liraya topraklama çubuğu alırsın 10 15 liraya 2.5 luk kablo alır, dediğin gibi camdan aşağı toprak hattını çekersin. Ondan sonrada multimetre ile nötr ile faz arasını ölçersin gerilim yoksa tamam. Elektrikçiye yaptırırsan büyük ihtimal böyle yapar senin tavsiyende bu şekilde zaten. Herkes de topraklama uzmanı, topraklamadan anlamayan yok bu ülkede ama ne hikmetse doğru dürüst topraklama hattı yok meydanda. Etraf bu kulaktan dolma bilgilerle yapılmış saçmasapan toprak hatlarıyla dolu. Allah' tan son zamanlarda yönetmelikler sıkı takip ediyorlar insanlar bilinçlide yeni binalarda adam gibi toprak hattı var.

Topraklama yönetmelik çerçevesinde yapılır, toprak özdirenci, yönetmelikte belirtilen toprak hattı direnci gibi veriler kullanılarak, toprak çubuk çapı, boyu, çubuk sayısı,göz büyüklüğü vs... hesaplanır ve bir mühendis tarafından projelendilir ondan sonra elektrikçi gelir projeye uygun şekilde kurulumu yapar.

Sıfırlama dediğin şey ise çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Diyelimki bina kolon hattı koptu ve faz ters bağlandı. Ozaman gövde faza maruz kalır sigortada atmaz.

Veya cihazın besleme kablosunun nötr kısmı içten koptu farketmedin gövdeye yine faz gider sigorta yine atmaz, farketmezsin ama dokunduğunda devre senin üzerinden tamamlanır ve ölürsün, sigorta hala atmamış olur. Çünkü sigorta muhtemelen 16A veya daha fazladır yani sigortanın atması için bu akım değerinin üzerinde akım çekilmesi gerekir ama o sırada 300-400 mA akım çekersin zaten ölmen için 100 mA yeterlidir.

Sigorta sistemi korur insanı değil. İnsanı kaçak akım rölesi korur fakat sıfırlama yaparsan kaçak akım rölesi çalışmaz. Çünkü toprak nötr bir olduğundan akımın tamamı kaçakmış gibi algılanır.

Diğer birşey nötrde enerji olmaz gerilim olabilir oda yalnızca fazlar dengesiz olduğu zaman. Fakat oda 3 5 voltu geçmez buda cihaza zarar vermez sanada vermez.

Blackstar ht5 combo ma kavuştum , modern metal müzik tonları için hangi pedallarla nasıl kombinasyon yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Örnek teşkil edecek parça drive tonlarını ele alabiliriz :

Blackstar ht5 combo ma kavuştum , modern metal müzik tonları için hangi pedallarla nasıl kombinasyon yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle güle güle kullanın ;)
Kendi HT5 combo deneyimime ve parçadan edindiğim izlenime göre söylüyorum, eğer combo üzerinden başka kabine çıkmayacaksanız kesinlikle bir equalizer'a ihtiyacınız olacak, ben de fx loop'a eq girince anladım ki combo yalnız başına o jınjınları verecek yeterli tok baslara sahip değil... Bir de tonu sıkılaştırıp biraz toparlaması için overdrive kullanabilirsiniz...

ben eq kullanmıyorum aslında ama buried in dediği gibi çeşit için biraz gerekli bu arada bb preamp muadili kullanıyorum amfinin önüne gibson ile tadından yenmez o derece :D

İmzamdan çok belli olmasa da: Boost için Cihan Düşmez'in modladığı SD-1, hacimli saçlar ve eq için Sonic Stomp. Daha ekonomik bir çözüm için düz SD-1/digitech bad monkey ve Boss GE-7 (metalci V'si) fazlasıyla tatminkar bir ton sağlıyor. Boostla beraber noise gate elzem oluyor yalnız. Aklınızda bulunsun.

200 liraya gerek yok, 30 40 liraya topraklama çubuğu alırsın 10 15 liraya 2.5 luk kablo alır, dediğin gibi camdan aşağı toprak hattını çekersin. Ondan sonrada multimetre ile nötr ile faz arasını ölçersin gerilim yoksa tamam. Elektrikçiye yaptırırsan büyük ihtimal böyle yapar senin tavsiyende bu şekilde zaten. Herkes de topraklama uzmanı, topraklamadan anlamayan yok bu ülkede ama ne hikmetse doğru dürüst topraklama hattı yok meydanda. Etraf bu kulaktan dolma bilgilerle yapılmış saçmasapan toprak hatlarıyla dolu. Allah' tan son zamanlarda yönetmelikler sıkı takip ediyorlar insanlar bilinçlide yeni binalarda adam gibi toprak hattı var.

Topraklama yönetmelik çerçevesinde yapılır, toprak özdirenci, yönetmelikte belirtilen toprak hattı direnci gibi veriler kullanılarak, toprak çubuk çapı, boyu, çubuk sayısı,göz büyüklüğü vs... hesaplanır ve bir mühendis tarafından projelendilir ondan sonra elektrikçi gelir projeye uygun şekilde kurulumu yapar.

Sıfırlama dediğin şey ise çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Diyelimki bina kolon hattı koptu ve faz ters bağlandı. Ozaman gövde faza maruz kalır sigortada atmaz.

Veya cihazın besleme kablosunun nötr kısmı içten koptu farketmedin gövdeye yine faz gider sigorta yine atmaz, farketmezsin ama dokunduğunda devre senin üzerinden tamamlanır ve ölürsün, sigorta hala atmamış olur. Çünkü sigorta muhtemelen 16A veya daha fazladır yani sigortanın atması için bu akım değerinin üzerinde akım çekilmesi gerekir ama o sırada 300-400 mA akım çekersin zaten ölmen için 100 mA yeterlidir.

Sigorta sistemi korur insanı değil. İnsanı kaçak akım rölesi korur fakat sıfırlama yaparsan kaçak akım rölesi çalışmaz. Çünkü toprak nötr bir olduğundan akımın tamamı kaçakmış gibi algılanır.

Diğer birşey nötrde enerji olmaz gerilim olabilir oda yalnızca fazlar dengesiz olduğu zaman. Fakat oda 3 5 voltu geçmez buda cihaza zarar vermez sanada vermez.

Katkınız için teşekkür ederim öncelikle. Hata düzeltmekten ziyade ilave bilgi girmişsiniz daha çok. Tabi bunları atlamamak lazım. Sıfırlamanın ne olduğu sorusuna istinaden yanıtlamıştım mesajı, yoksa koşun mutlaka sıfırlama yaptırın demiyorum tabi kimseye, topraklama şart! Sıkıntı kimi eski binalarda toprak hattı olmamasıyla ilgili! Bostancı'da oturduğum evde bu sorun vardı, Beşiktaş'a taşındım, Beşiktaş'taki evlerin ise büyük bir kısmında aynı sorun var maalesef. Sıfırlama daha önce de dediğim üzere idare edici bir çözüm, avantajları da var sizin yazdığınız gibi dezavantajları, tehlikeleri de. Elektrik ile ilgili şeyleri mutlaka bilen bir kişinin yapması gerekiyor, buna istinaden elektrikçi öneriyorum, onlar da dediğim gibi, pencereden aşağı toprak hattı yapmayı öneriyorlar, olmadı sıfırlama yapıyorlar. İşin teknik kısmı zaten beni ilgilendirmiyor, ben bu işleri asla kendim yapmam, 30-40 liraya mal edebileceğimi bilsem bile yapmam, bilmeyen de bir zahmet bulaşmasın. Ama evdeki toprak hattında problem var diye kimse de elektrik mühendisi çağırmaz gerçekçi olursak.

Fullbore tek başına bir dist. pedalı. Karakteri gereği gayet sert ve bol gainli tonlar veriyor ancak boost için soruyorsanız kesinlikle olmaz. Yine de digital chip barındırdığı için son dönemde aldığım tonu beğenmiyorum. Bu yüzden amfinin gaini ve overdrive pedalı olarak kullanmak çok daha fazla hoşuma gidiyor. Ben de grubumda metalcore çalıyorum ve bu şekilde çok tatmin edici.

Hep siz mi zombi başlık bulup hortlatacaksınız? Biraz da ben zombi başlık avına çıkayım :D

Yahu bu HT-1r kelle (olumlu manada) ne acayip bir şeymiş arkadaş? Başka amfide hayal kırıklığı yaratan od veya ds pedalı bunda canlanıyor. Başka amfinin tonuna bir şey katmayan lamba bunun tonuna ton katıyor. Tasarım ya attık da tuttu misali kötü bir tasarım, ya da mükemmel olmasa bile en azından akıllıca bir tasarım. Ha, 1 watt deyip Karamürsel sepeti de sanmayın, 4x12'de sesi sonuna dek açmak mümkün değil. Umarım 1x12 ile çalmak mümkün olur bir gün.

Geri