Blackstar Amplifications

Bende de HT20 var, amfinin güzelliklerini yeni yeni keşfetmeye başladım diyebilirim. Sanırım benim doğru düzgün kullanmamadan dolayıydı istediğim tonlara pek yaklaşamıyordum. fakat pedallardan uzaklaşıp amfiyi biraz kurcalayınca çok güzel şeyler çıktı ortaya. Üstüne birde Maxon OD808 le boostluyorum, canavar gibi oluyor :) ama yinede engl alacağım onu kafaya koydum :)

Hep siz mi zombi başlık bulup hortlatacaksınız? Biraz da ben zombi başlık avına çıkayım :D

Yahu bu HT-1r kelle (olumlu manada) ne acayip bir şeymiş arkadaş? Başka amfide hayal kırıklığı yaratan od veya ds pedalı bunda canlanıyor. Başka amfinin tonuna bir şey katmayan lamba bunun tonuna ton katıyor. Tasarım ya attık da tuttu misali kötü bir tasarım, ya da mükemmel olmasa bile en azından akıllıca bir tasarım. Ha, 1 watt deyip Karamürsel sepeti de sanmayın, 4x12'de sesi sonuna dek açmak mümkün değil. Umarım 1x12 ile çalmak mümkün olur bir gün.

Vallahi ben Blackstar'a bazen haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Arızalı çıkan bir serileri vardı, bunda ayıp ettiler, ama onun dışında adamlar fiyat performans oranı açısından çok iyi işler çıkartıyorlar bence. Ne yazık ki "full lambalı mı, değil mi ?" geyiğine sarıp koca koca lambalı kafa amfilerle HT-5 filan gibi cihazları kıyaslama hatasına düşülüyor kimi zaman. Olacak iş değil tabii, ne kadar ekmek, o kadar köfte sonuçta. Ama kısıtlı bütçesi olan insanlar için hiç fena işler yapmıyorlar, high end ürettikleri şeyler de pek popüler olmasa da gayet iyi görünüyor. Ben de seneler sonra tekrar tümüyle dijital bir Blackstar amfi aldım (ID 60 watt kafa...), çok da memnunum. Tabii oturup bir Mesa ile kıyaslama yapmıyorum, çünkü bu tuhaf olurdu. 1000 TL'ye de Mesa kafa alamazsın ona bakarsan:)

Türkiye için sanırım haklısın o fiyatlara bir lambalı bulmak çok mümkün degil. Fakat yurtdışı piyasasında aynı, hatta daha düşük fiyatlara gerçek all tube ampliler var. Ht 5 ler kötü ampli demek haksızlık olur fakat all tube olmadığı için amplinin pedallara tepkilerinin oldukça farklı olduğunu eklemek lazım, all tube tepkileri bekleyen biri için hayal kırıklığı yaratması olası.

Vallahi ben Blackstar'a bazen haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Arızalı çıkan bir serileri vardı, bunda ayıp ettiler, ama onun dışında adamlar fiyat performans oranı açısından çok iyi işler çıkartıyorlar bence. Ne yazık ki "full lambalı mı, değil mi ?" geyiğine sarıp koca koca lambalı kafa amfilerle HT-5 filan gibi cihazları kıyaslama hatasına düşülüyor kimi zaman. Olacak iş değil tabii, ne kadar ekmek, o kadar köfte sonuçta. Ama kısıtlı bütçesi olan insanlar için hiç fena işler yapmıyorlar, high end ürettikleri şeyler de pek popüler olmasa da gayet iyi görünüyor. Ben de seneler sonra tekrar tümüyle dijital bir Blackstar amfi aldım (ID 60 watt kafa...), çok da memnunum. Tabii oturup bir Mesa ile kıyaslama yapmıyorum, çünkü bu tuhaf olurdu. 1000 TL'ye de Mesa kafa alamazsın ona bakarsan:)

2011 Blackstar için iyi bir yıl olmadı, orası ayrı :)

Dediğin gibi şunu görmek gerek. Blackstar'ın olayı tamamen fiyat performans. Abi farzedelim ki Blackstar HT serisi "ayy tam lambalı değilmiş, tu kaka!!" diyerek amfi dünyasının dışına itilsin. (Ki burada "destuur" der eklerim, lamba değişimi tonu etkiliyorsa o alet "tam lambalı" sayılır). Sorun şurada, pek çok kişi "tam" lambalı amfi aldığı zaman, sevdikleri albümlerdeki tonları birebir elde edeceklerini sanıyorlar. Oysa bu memlekette alabileceğin lambalı amfilerin çoğunun tonu çiğ kaçar. Çoğu, aldığında ille de pedal desteği gerektirir (gerektirmeyen de çok çok azdır), bazıları "benim iyi bir modlanmaya ihtiyacım var" diye bağırırken, bazı tam lambalılar da işçiliği, dizaynı sebebi ile kötü transistörlü amfiler gibi bir ton verir.

Bir kaç yıl önce tecrübeli bir müzisyen abinin Blackstar yorumunu okumuştum. Gençler amfiyi yere göğe koyamazken neredeyse 40 yıllık müzisyen abi "Şimdilerde gençler albümlerdeki tonların amfilerden çıkmasını bekliyorlar. Oysa kaliteli bir lambalı amfinin tonu gerçekte az çok çiğdir... Bu amfiler albümlerdeki tonları arayanlar için ideal. Ama benim doğal tonlara alışık kulaklarım bir türlü sevemedi" babında konuşmuştu.

2011 Blackstar için iyi bir yıl olmadı, orası ayrı :)

Dediğin gibi şunu görmek gerek. Blackstar'ın olayı tamamen fiyat performans. Abi farzedelim ki Blackstar HT serisi "ayy tam lambalı değilmiş, tu kaka!!" diyerek amfi dünyasının dışına itilsin. (Ki burada "destuur" der eklerim, lamba değişimi tonu etkiliyorsa o alet "tam lambalı" sayılır). Sorun şurada, pek çok kişi "tam" lambalı amfi aldığı zaman, sevdikleri albümlerdeki tonları birebir elde edeceklerini sanıyorlar. Oysa bu memlekette alabileceğin lambalı amfilerin çoğunun tonu çiğ kaçar. Çoğu, aldığında ille de pedal desteği gerektirir (gerektirmeyen de çok çok azdır), bazıları "benim iyi bir modlanmaya ihtiyacım var" diye bağırırken, bazı tam lambalılar da işçiliği, dizaynı sebebi ile kötü transistörlü amfiler gibi bir ton verir.

Bir kaç yıl önce tecrübeli bir müzisyen abinin Blackstar yorumunu okumuştum. Gençler amfiyi yere göğe koyamazken neredeyse 40 yıllık müzisyen abi "Şimdilerde gençler albümlerdeki tonların amfilerden çıkmasını bekliyorlar. Oysa kaliteli bir lambalı amfinin tonu gerçekte az çok çiğdir... Bu amfiler albümlerdeki tonları arayanlar için ideal. Ama benim doğal tonlara alışık kulaklarım bir türlü sevemedi" babında konuşmuştu.

Evet, sanırım az-çok ne kastettiğini anlıyorum adamın. Bence de yerinde tespit yapmış. Kulağı o tınıya alışkın olanlar için o "çiğ" tını olmadığı müddetçe yeni kuşak cihazlar tat vermeyebilir. Nasıl diyeyim, sanki biraz fazla cilalı, prodüksiyonlu ve ya "hi-fi" tabir edebileceğim bir tını var zamane işi bu cihazlarda. Aynı şeyi Axe-Fx ile de hissediyordum ben. Galiba o da bu tarz bir şeyi anlatmaya çalışmış.

Evet, sanırım az-çok ne kastettiğini anlıyorum adamın. Bence de yerinde tespit yapmış. Kulağı o tınıya alışkın olanlar için o "çiğ" tını olmadığı müddetçe yeni kuşak cihazlar tat vermeyebilir. Nasıl diyeyim, sanki biraz fazla cilalı, prodüksiyonlu ve ya "hi-fi" tabir edebileceğim bir tını var zamane işi bu cihazlarda. Aynı şeyi Axe-Fx ile de hissediyordum ben. Galiba o da bu tarz bir şeyi anlatmaya çalışmış.

Kesinlikle. Blackstar'ın beni çeken yönü de bu oldu sanırım. Bir Blackstar HT 20 vs Marshall Vintage Modern videosu vardı. Orada Marshall biraz tizli gelirken Blackstar daha işlenmiş, daha koyu tınlıyordu. Aslında bu tür cilalı aletler sahne işlerinde dinleyiciyi tatmin etmek açısından ideal beri yanda. Fazla uğraşmadan ton emre amade.

Vintage sound tadı arayanlar için zaten talihsiz cihazlar, daha öncede söyledim blackstar soundu evet albümlerdeki tarzda bir sound fakat yontulabilir bir sound değil. Bu sebeple farklı pedalların renklerini yaşamak isteyen ve bu beklenti ile ampliyi alan hayal kırıklığına uğrar gibime gelmekte. Hi-fi şeklinde örneklendirmeyelim de zira yüksek sadakatli, distorsiyon oranları çok düşük seviyelerdeki ses sistemleri için kullanılan ve gitar amplileri ile taban tabana zıt bir tabir fakat lambalı ampli lensi flaşı değişen bir fotoğraf makinası iken sanki blackstar compact bir fotoğraf makinası.

Bende de HT20 var, amfinin güzelliklerini yeni yeni keşfetmeye başladım diyebilirim. Sanırım benim doğru düzgün kullanmamadan dolayıydı istediğim tonlara pek yaklaşamıyordum. fakat pedallardan uzaklaşıp amfiyi biraz kurcalayınca çok güzel şeyler çıktı ortaya. Üstüne birde Maxon OD808 le boostluyorum, canavar gibi oluyor :) ama yinede engl alacağım onu kafaya koydum :)
HT20 ben çok kısa bir süre deneyebildim.
Sizce nasıl?
HT5'ê göre nasıl?
Özellikle drive'ın boğukluğuı yok gibi geldi bana ht5teki?
Sizce de öyle mi?

Birde master volume'la bedroom amp moduna düşürebiliyor musunuz ince bi ayarla yoksa attenuator şart mı?

O valve king micro head'e ben ölüyorum zaten kesin ilerde bi alacağım mereti param olsun.

O H&K'i Pera'da denedim de sarmadı beni. Stok hali çok çiğ ve zayıf geldi bana. O amfiye en azından stok olarak daha iyi lambalar koymaları gerek.

O H&K'i Pera'da denedim de sarmadı beni. Stok hali çok çiğ ve zayıf geldi bana. O amfiye en azından stok olarak daha iyi lambalar koymaları gerek.
Abi pedallarla iyi anlaşıyor diyolar ona.
Ben o zaman bu amfiyi aldığımda pedalım yoktu hiç :D
Drivelarını da beğenmeyince sattım.
Şimdi denemek de zor.
Geçen ay öner müzik toplattı amfileri tünelden.
Zaten satılmıyordu çok. Millet elindekiler iade etti.
Artık sadece kendileri merkezden satıyor.
Biraz denemesi zor ama tek tük kaldıysa bi dükkanda ben şöyle pedal boardlara yüklenip tünele gidebilirim :)

Abi pedallarla iyi anlaşıyor diyolar ona.
Ben o zaman bu amfiyi aldığımda pedalım yoktu hiç :D
Drivelarını da beğenmeyince sattım.
Şimdi denemek de zor.
Geçen ay öner müzik toplattı amfileri tünelden.
Zaten satılmıyordu çok. Millet elindekiler iade etti.
Artık sadece kendileri merkezden satıyor.
Biraz denemesi zor ama tek tük kaldıysa bi dükkanda ben şöyle pedal boardlara yüklenip tünele gidebilirim :)

Pedallara amma taktın kafayı yahu. Önce amfinin kendi tonunu bir duy, pedal sonraki derdin olsun :)

H&K da da var bir numara onda da 2 12ax7 preamp tube varmış.

Lamba olayından ziyade, bana lambalı bir amfi için fazla hafif geldi. Hoşuma giden amfiler (15 watt ve üstü diyeyim) hep transformatörlerinden dolayı ağır oluyorlar. Ceriatondakiler kafam gibiydi mesela. Bunda ise sanki transformatör yok gibi.

Blackstar'ın bazı modellerini do-re de denemiştim 1 ve 5w olan modelleri açıkçası tatmin edici gelmedi. sanırım 40w olan dijital efektli bir modeli vardı. O fena değil gibiydi ama yine de sanırım blackstar bana göre değil. Komple yanılıyor da olabilirim. Yarım saat amfi denemekle herşey açığa çıkamıyor. Biraz vakit geçirmek kullanmak, kurcalamak lazım aletleri. Fakat bir aleti de sattıran o deneme anında heyecan yaşatabilmesi :)

Blackstar ht1r vardı Bende
Bu başlığı o zaman açmıştım
Sonra ht20 sahibi oldum
@Sarı Kurdele farklı amfiler
Clean farklı drive farklı
Ht20 de daha şekil
Clean olsun drive olsun daha canlı ve tok
Şekil diyorum çünkü ht'lerin kendine has bi şekli karakteri var seviyor muyum seviyorum tavsiye ederim başlığımın arkasındayım hacılar :)

Pedallara amma taktın kafayı yahu. Önce amfinin kendi tonunu bir duy, pedal sonraki derdin olsun :)

Lamba olayından ziyade, bana lambalı bir amfi için fazla hafif geldi. Hoşuma giden amfiler (15 watt ve üstü diyeyim) hep transformatörlerinden dolayı ağır oluyorlar. Ceriatondakiler kafam gibiydi mesela. Bunda ise sanki transformatör yok gibi.

Bir amplinin

Şimdi bir lambalı amplinin high gain diyebileceğimiz seviyede bir drive üretebilmesi için 4 tane triodlu kazanç katına ihtiyacı var. 12ax7 dual triod olduğundan bu 2 tane 12ax7 yapar. Eee inverter içinde 1 12ax7 lazım, yani 3 yapar. Blackstarın 3. yılı kutlu olsun :D

Yani 2x12ax7 preamp lambasına sahip high gain ampliler, samimi olmayan içten pazarlıklı, içi dışı bir olmayan ampliler. Bakın yakın tarihe gidelim 1906'da Lee De Forest ilk triod lambayı bulduğunda, audion ismini verdiği o lambada samimiyetsiz ilan edilmişti :D

Selamlar. Ht 20 ile ht 5210 arasında kalmış biri olarak merakla takip ediyorum.

5210 modelinde 2x10 celestion hoparlör olmasından dolayı 1x12'ye göre sanki daha dolgun bir ton olacakmış gibi geliyor bana. Hackeiommi ile de konuşmuştuk denemek lazım diye. Ama bu iki modeli deneyen veya karşılaştırma yapmak isteyen olursa çok yardımı dokunacak bana.

Şimdi bir lambalı amplinin high gain diyebileceğimiz seviyede bir drive üretebilmesi için 4 tane triodlu kazanç katına ihtiyacı var. 12ax7 dual triod olduğundan bu 2 tane 12ax7 yapar. Eee inverter içinde 1 12ax7 lazım, yani 3 yapar. Blackstarın 3. yılı kutlu olsun :D

Yani 2x12ax7 preamp lambasına sahip high gain ampliler, samimi olmayan içten pazarlıklı, içi dışı bir olmayan ampliler. Bakın yakın tarihe gidelim 1906'da Lee De Forest ilk triod lambayı bulduğunda, audion ismini verdiği o lambada samimiyetsiz ilan edilmişti :D

İyi bir şey çiğnemiyordum ağzımda :D

Samimiyet yok tabii! Yoksa ben EF86 denilen lambaya da bayılırım mesela. Gayet tok ve 12AX7'den fazla drive üretir. Tabii işin içinde devre dizaynı gibi ayrıntılar da vardır ama işin o tarafına sokmayın beni, anlamam, küserim, balkona çıkar "Eeeeeyy" diye bağırmaya başlarım, hareket çekerim :D

Eeeeyy H&K! Eeeey H&K'in müdürü!! Nerede phase inverter? O kadarcık lambalı transformatörü mü olur?

Selamlar. Ht 20 ile ht 5210 arasında kalmış biri olarak merakla takip ediyorum.

5210 modelinde 2x10 celestion hoparlör olmasından dolayı 1x12'ye göre sanki daha dolgun bir ton olacakmış gibi geliyor bana. Hackeiommi ile de konuşmuştuk denemek lazım diye. Ama bu iki modeli deneyen veya karşılaştırma yapmak isteyen olursa çok yardımı dokunacak bana.

Tam yerine geldin sana da çatayım. Eeeeyy fulermars!!! Senin komşun yok mu hiç? Müstakil evde yaşıyorsun da bizden mi saklıyorsun? :)

Hiç EL34'lü amfi ile 12BH7'li amfi bir olur mu? Bir de arada mutlaka dizayn farkı vardır. HT-20 HT-5'i sahnede kağıt üzerinde dahi evire çevire döver. EL34'lerden dolayı yüksek seslerde kesinlikle daha toktur dizaynı berbat değilse. Ha, HT-20 high gain sularda ne yapar onu bilemem.

İmzandaki bu kadar gitar, bu kadar alet edavat bende olsa ben de çatarım tabi sağa sola :)

Şaka bir yana, sen mesela sahne diyorsun ya, ben evde kullanacağım mesele o; ama o tokluğu evde almak istiyorum suç mu! :(

İkisi de 2. el olmak üzere Ht 20 ve Ht 5210 amfilerden birini alacağım; ancak karar veremedim bir türlü.

Geri