Şibumi

şibumi trevanianın bence en iyi kitabı değil.lakin karakter raskolnikovdan bu yana gelmiş en etkileyici karakter...
tavsiyem yirminci mil.gerçek bi olaydan yola çıkarak yazmış onu trevanian.bir de hesaplaşma ve kentte sıcak geceyi de es geçmek haksızlık olur ustaya.
bu arada trevanianın öldüğü ve onun kimliğini gizlemesinden yararlanıp,yayıncısının son kitaplarını onun adıyla bastırdığı gibi bir rivayet var.bi de şibuminin filme çekilmiş olduğunu söyleyenlere rastladım.rica ederim bilen varsa bi haber versin.sevaptır.

benim bildiğim emin değilim ama şibuminin filmi çekilirken bir aktörün tırmanış sahnesinde ölmesi sonucu iptal edilmiş en beğendiğim kitabı hesaplaşma her ne kadar ilk şibumiyi okumuş olsamda hel karakteri çok insan üstü katyanın yazıda okunması gereken bir kitab kanımca çok sıkıcı gibi görünsede sonuyla insana o kadar sıkıldığına değdiğini hissettiriyor

şibumi'yi o lise3 başı ineklerken nasıl bitirebildim bilmiyorum. Ama bi ara dersane sınavını napıyim deyip kıtap okuduğumu hatırlıyorum.
nicholai'yi arkadaşımın birine benzetip ikisine de aşık olmuştum. ha noldu hala aşığım ama illallah dedim.

kastor demiş ki:
şibumi trevanianın bence en iyi kitabı değil.lakin karakter raskolnikovdan bu yana gelmiş en etkileyici karakter...
tavsiyem yirminci mil.gerçek bi olaydan yola çıkarak yazmış onu trevanian.bir de hesaplaşma ve kentte sıcak geceyi de es geçmek haksızlık olur ustaya.
bu arada trevanianın öldüğü ve onun kimliğini gizlemesinden yararlanıp,yayıncısının son kitaplarını onun adıyla bastırdığı gibi bir rivayet var.bi de şibuminin filme çekilmiş olduğunu söyleyenlere rastladım.rica ederim bilen varsa bi haber versin.sevaptır.
bu kitap felsefi yanı daha ağır bastığı ve insanları durmadan düşündürme si üzerine kurulduğu için en iyisi deniyor hel in her yaptığı veya konuştuğu söz bi msj verdiği için önemli.
dikkat ederseniz şu son çıkan dizilerdeki mesela kurtlar vadisindeki polat alemdar karakteri tamamen hel le örtüşen bir karakter , köpek dizisindeki baş rol oyuncusu köpek bazı örnekler.
bakın ben size ;
qua vadis le alamut u tavsiye ederim okuyun ve ağlayın süper bide unutmadan siddharhta var bunuda okuyun sevgiler
gitarınız gibson wah ınız crybaby olsun byesss..

kastor demiş ki:

karakter deyince benim de aklıma hemen raskolnikov gelmişti. Onunla karşılaştırılabilecek bir çalışma (yine de raskolnikov karakter tahlili açısından erişilmez bir yerde kalır hala).

psiXaos demiş ki:
kastor demiş ki:

karakter deyince benim de aklıma hemen raskolnikov gelmişti. Onunla karşılaştırılabilecek bir çalışma (yine de raskolnikov karakter tahlili açısından erişilmez bir yerde kalır hala).
tartışılmak gereksiz raskolnikov'u tabii.lakin yakın duruyolar bence.ayrıca" katya'nın yazı"nı da okumayan kalmasın rica ederim.

Tam kitap hakkında bilgi edinip okumaya niyetlenmişken okuduğum haberle şaşırdım. Trevanian ölmüş...
Bir kaç gündür Şibumi hakkında incelemeler yapıyordum araştırıyordum üstüne Trevanian'ın ölmesi iyice gizemli hale getirdi benim için olayı... İlginç bir biçimde mezarının yeri de açıklanmayacakmış, ailesi özellikle böyle olmasını istiyormuş.

Üzüldüm cidden...

karakter deyince benim de aklıma hemen raskolnikov gelmişti. Onunla karşılaştırılabilecek bir çalışma (yine de raskolnikov karakter tahlili açısından erişilmez bir yerde kalır hala).[/quote]

HelL’in yüce ben’ciliği ve bencillik erdemi yöntemi; günümüzde sıradan bir yaşam algısına dönüşmüştür. Trevanian’ın karakterleri; gelişen ve iyileşen toplum bilincini sallamaz. Bunun yerini ‘biricik insan’ alır. Raskolnikov’un, inanışındaki derin hatayı sezişiyle, HelL’in bu hatadan faydacı gücü çıkarması arasında paralellik vardır.

Yazarın ‘Kasaba’ adlı eseri, bence literatürün en iyi komiserlerinden birini yaratmıştır. Teğmen Claude Lapointe’un hastasıyım.
W. Peter Blatty’nin Şeytan’ındaki Teğmen Kinderman da olağanüstüdür.

Bir de 2 yıl önce Robert DeNiro ile Edward Norton’un oynadığı bir aksiyon vardı. Adını hatırlayamıyorum. Norton, madik atmaya çalışıyor ama kıç üstü oturuyordu. DeNiro, iki Trevanian karakterinin modifiyesi gibiydi: Kilise yada tarihi bir binayı restore ettiren ve sanat eserlerine düşkünlüğü nedeniyle soygun yapmak zorunda kalan, hayatının kalanını barında geçirmek isteyen, zenci manitası olan bir adam.

ben de yazarin "kentte sicak gece" sini tavsiye ederim. ozellikle ilk ve son oykunun kurgusu muhtesemdir.
kisin bu soguk gunlerinde okurken sicaktan bunaltacak kadar iyi yansitmistir atmosferi.

Ben bu kitabı 3 sene önce bi arkadaşın tavsiyesi üzerine okumuştum.Pek bi şey hatırlamıyorum ama bitirdikten sonra kesinlikle go öğrenmeliyim demiştim.Ama satranç bile oynamayan bi insan için bunun pek mümkün olmadığını gördüm.go öğrenmek yerine go johny go go go dinliyorum daha eğlenceli ehe

trevanian ın şibumi haricindeki kitaplarını insanlar sıkıcı buluyor bu sebeple okumadım ama şibumi gerçekten okuduğum en ilginç kitaplardan biriydi.sanrım 3.5 sene falan oldu okuyalı ve şuan mağaracılıkla ilgilenmeye başladım.bi ara tekrar okurum bu sebeple.yanlız kitabın ortaları için biraz sabır gerekebiliyor konu çok yavaş ilerliyor biraz da alakasız gelebilir ama sonrası için beklemeye kesinlikle değer yarıda bırakmayın!

istiridyecocuk demiş ki:
Ben bu kitabı 3 sene önce bi arkadaşın tavsiyesi üzerine okumuştum.Pek bi şey hatırlamıyorum ama bitirdikten sonra kesinlikle go öğrenmeliyim demiştim.Ama satranç bile oynamayan bi insan için bunun pek mümkün olmadığını gördüm.go öğrenmek yerine go johny go go go dinliyorum daha eğlenceli ehe
Go'yu öğrenmek yarım saat oynayabilmek bir ömür alır 8)

Trevanian'ın ölüm haberinide burda duydum. Stanislaw Lem, Trevanian.. İki farklı ve kaliteli yazarı kaybettik bu günlerde.. Kentte bir ölüm sıcaklığı var :(

Bugünlerde "İnfazcı" kitabını okuyorum. Gayet akıcı ve içine alan bir uslübu var. Kimliğini gizlemesi kitaplarını daha çekici kılıyor...

ne kadar hoş ... trevanian okuyan insanlarla birlikteyim ...
katya'nın yazı da en az şibumi kadar sürükleyici bir kitap ...
-edebi açıdan çok iyi olmasa da, kurguda mükemmellikten öte de bir duruşa sahip !
dan brown .ok atmadan rahat edemicem trevanian sana beş basar ..!

insan bi hayali kahramamana aşık olur mu? olur. ben nicholai ye bi ara aşıktım yeryüzünde böyle bi insan yavrusu var mıdır acaba diye de düşünmüştüm. trevanian ın kim olduğunu da hep merak etmişimdir. katyanın yazı da ilk okuduğum kitabı. bi de kasaba var da onu daha bitiremedim.:)

Geri