Gibson Les Paul Studio 60's Tribute Bilen Var Mi?

http://www.gearnuts.com/store/detail/LPNSTDPLTACH

Şu sıralar şu gitar yöneldim diğer seçeneklerinde açıklamada chambered olayını görebiliyoruz

Ama bunda

• Modern weight relief lightens the load without sacrificing tone
şöyle bir ibare geçmiş tam olarak acaba chamberedın yeni karşılığı bu mu ?

• Classic mahogany body and AAA flamed maple top deliver singing sustain
  • şöyle bir ibare de var ki arada kalıyor insan .
Gibson forumunda bir arkadaşımız sormuş
" Hello Guys! I'm curios about one thing. What does the "New 'modern' weight-relief" means? A pseudonym for "chambered"? Or something new got invented?
eusa_think.gif
Nice guitars, anyway. Great thing that they added those push/pull features. Cheers.. Bence

Gelen cevap :

When they say "Weight-relief" it normally means they swiss cheesed the body to reduce the weight in certain locations. "

Yardımınızı bekliyorum.

Hocam kişisel fikrimi sorarsan, anladığım kadarı ile sıfır gitar alacaksın bence gibson yazısını boşver, Warmouth olması lazım yada ben öğrenir sana özel mesaj atarım istersen, yabancı bir site ile irtibata geç olmadı direk The Heritage e mail at aynı paraya custom bir gitar yaptır ve arkana bakma daha sonra şöylemi böylemi diye..

İstediğin gibi gönlünden geçen renk ve ebatlarda istediğin reissue yi yaptırırsın ve yapan adamlarda bu işin profesyonelidir, pişman olmazsın..

Gel bunca babayiğit telef olmasın vazgeç bu gibson sevdasından gibi oldu ama, öyledir de yani...

Bence riske girmeden 2006 öncesi modellere bakmak lazım :) Ama tabi zevk renk meselesi chambered veya bu yeni modern weight relief lerin sesi hoşunuza gidiyorsa alırsınız :) kesin bir doğru yok ama benim kafama kazınan klasik LP sesi kesinlikle 2006 öncesi olan traditional weight relief ve customlarda olan hiç bir agırlık arttırımına gidilmemiş gövdelerde :D

Hoşuma gitme diye bir durum söz konusu değil daha önce bu tarz bir gitar denemedim Fenderlerim , Ernie ball gitarım oldu ki yakın zamanda aldığım ve şu anda satılmak üzere olan les pauldan dolayı karar verdim almaya :)

Hocam kişisel fikrimi sorarsan, anladığım kadarı ile sıfır gitar alacaksın bence gibson yazısını boşver, Warmouth olması lazım yada ben öğrenir sana özel mesaj atarım istersen, yabancı bir site ile irtibata geç olmadı direk The Heritage e mail at aynı paraya custom bir gitar yaptır ve arkana bakma daha sonra şöylemi böylemi diye..

İstediğin gibi gönlünden geçen renk ve ebatlarda istediğin reissue yi yaptırırsın ve yapan adamlarda bu işin profesyonelidir, pişman olmazsın..

Gel bunca babayiğit telef olmasın vazgeç bu gibson sevdasından gibi oldu ama, öyledir de yani...

Sıfır gitar almayı düşünüyordum Kafada Edwards Japon les pauller var ve çok başarılı aletler bunada Chris Duarte'nın grubunda rast gelmiştim hoşuma gitti sardım sonra bu yurtdışı gitar mevzusu çıktı ve fiyat gayet makul gözüktü gözüme alayım dedim ama o yazıyı görünce tüm hevesim kaçtı diyebilirim çünkü illa Gibson yazsın istemiyorum gibson bu kadar ucuzken edwards niye alayım dedim ama o yazıyı görünce edwardsa döndüm :D neye niyet neye kısmet yinede.
Warmouth custom guitarsı biliyorum ama ürün alırken ileride acaba ürünü satabilirmiyim fazla zarar etmeden diye düşünmek lazım çünkü sürekli değişken bir mesele bu he bu gözle bakıyorsan niye uğraşıyorsun kardeşimde diyebilirsin ama şöyle bir durum var bazen şahit oluyorum Türkiye'nin marka takıntısındanmıdır(kendi kanaatim kendimce genelleme) Custom gitarlara pek önem verilmiyor adam 3000 TL verip yaptırıyorsa 1000 TL ye anca satabiliyor ürünü. Heritage bende isterim ama o kadar para çıkmam mümkün değil :)
Birde godin encore isterken hiç mümkün değil :))

Warmoth u şundan dolayı söylemiştim The Heritage ile anlaşmalı gitar yaptırıyor senin istediğin özelliklerde aracılık yapıyor yani ve normalden ucuza geliyor,

Bak iki mesaj yukarda sana göre bir solak var ve fiyatıda bence uygun...

;)

koskoca gibson, bence ton olarak içinin boş olması çok bariz farklar yaratmaz. gitarın tonu, sustain'i yerindeyse ne farkı var içi dolu olandan? ayrıca gibson bunu sadece kullanıcı için yapıyor eski modeller eşek ölüsü gibi. oradan çıkardığı 3 parça ağaçtan mı kar edecekler? sıkıştırılmış ağaçtan da gitar yapmadıklarına göre...

Ben kullanıyorum 60's tribute modelini.Humbucker olan modeli var.Ürün gerçekten mükemmel bi ürün.Gerçekten tatmin edebilecek düzeyde.Chambered denilen olay sadece studiolarda değil standart ve diğer serilerde de uygunlanmaya başlandı.Ayrıca kesin kaçınılması gereken bi olay diyen arkadaşlar bence yanlış düşünüyor.Koca firma o kadar salak ki kendine böyle büyük bi riske atıcak öylemi :) Amaç ağırlığı azaltıp tonal olarak birsey kaybetmemesinde.Ki bu koca firma bi olaya kalkışıyorsa eğer bir bildikleri vardır heralde.Çünkü chambered gövdesinin başlanma nedeninden biri de gerçekten gibson firmasına şikayetler yağması oldu.Dolu insan bel fıtığından ağrıya kadar dolu şikayetlerde bulundu.ki ben bile eskiden Suzuki Les Paul marka gitarı kullanırken bile cidden ayakta durmaya halim kalmıyodu,çökecek gibi oluyordum.Chambered olayını kafana takmadan alabilirsin arkadaşım gerçekten mükemmel gitarlar.Hatta sana örnek ses kaydı ;
http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm
http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_studio_60s_tribute_wgt.htm

humbucker ve p90 lı modelleri bunlar.istersen mini humbucker lı modeli de var.Baya opsiyonlıu anlayacağın.Alıcı gözüyle bi dinle derim.eğer karar verirsen nasıl temin edeceğin hakkında yardımcı olurum :)

http://www2.gibson.com/Products/Ele...l/Gibson-Custom/Les-Paul-Custom/Features.aspx

açıklamaya göre custom shop modellerde bile yapıldığını çıkarabiliriz.

Orada yazan ifade;

"body made from a solid piece of mahogany with strategically routed holes to lessen the weight of the guitar"

Bu tip traditional weight relief zaten '60 lardan beri yapılmaktak. Cloud 9 diyede geçer..bu yöntem ile modern weight relief ve chambered gövdeler karşılaştırılmamalı... Ufak bir not olarak reissue serisi Custom Shop (Custom değil LP Custom ile Custom Shop LP'ler farklı üretimlerdir) LP'lerin hiç birinde herhangi bir weight relief yoktur...

Toparlayalım..

koskoca gibson, bence ton olarak içinin boş olması çok bariz farklar yaratmaz. gitarın tonu, sustain'i yerindeyse ne farkı var içi dolu olandan? ayrıca gibson bunu sadece kullanıcı için yapıyor eski modeller eşek ölüsü gibi. oradan çıkardığı 3 parça ağaçtan mı kar edecekler? sıkıştırılmış ağaçtan da gitar yapmadıklarına göre...

Gitara sustainin, rezonansını, tonunu veren zaten içi dolu gövde hocam.. İki gitarı aynı amfi ye girip çalarsan ( ayarları değiştirmeden ) farkları anlayabilirsin.. Gibson adına da takılma artık Gibson markalaşmış geçmişteki ürünlerinden çok uzak ürünler üreten bir firma bence.. Bu arada chambered da çıkan ağaçlardan faydalandıklarını sanmıyorum fakat vardır ki maliyet açısından bir hikmeti yapmaya başladılar..

Ben kullanıyorum 60's tribute modelini.Humbucker olan modeli var.Ürün gerçekten mükemmel bi ürün.Gerçekten tatmin edebilecek düzeyde.Chambered denilen olay sadece studiolarda değil standart ve diğer serilerde de uygunlanmaya başlandı.Ayrıca kesin kaçınılması gereken bi olay diyen arkadaşlar bence yanlış düşünüyor.Koca firma o kadar salak ki kendine böyle büyük bi riske atıcak öylemi :) Amaç ağırlığı azaltıp tonal olarak birsey kaybetmemesinde.Ki bu koca firma bi olaya kalkışıyorsa eğer bir bildikleri vardır heralde.Çünkü chambered gövdesinin başlanma nedeninden biri de gerçekten gibson firmasına şikayetler yağması oldu.Dolu insan bel fıtığından ağrıya kadar dolu şikayetlerde bulundu.ki ben bile eskiden Suzuki Les Paul marka gitarı kullanırken bile cidden ayakta durmaya halim kalmıyodu,çökecek gibi oluyordum.Chambered olayını kafana takmadan alabilirsin arkadaşım gerçekten mükemmel gitarlar.Hatta sana örnek ses kaydı ;
http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm
http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_studio_60s_tribute_wgt.htm

humbucker ve p90 lı modelleri bunlar.istersen mini humbucker lı modeli de var.Baya opsiyonlıu anlayacağın.Alıcı gözüyle bi dinle derim.eğer karar verirsen nasıl temin edeceğin hakkında yardımcı olurum :)

Hocam sende öyle bir yazmışsınki sanki Gibson un müşteri hizmetlerinde çalışıyorsun :) Bu işlerin tek sebebi maliyet azaltmadır.. Gibson ( Cio sunun kendi yaptığı açıklama) ürün satabilmek için fiyatları yükseltelim uygulamasını kendisine ilke edinmiş bir firma.. İnkarda etmiyorlar hani marka sattıklarını..

Ben denediğim gitarlar için söylüyorum, tonal olarak bir fark var, sustain açısından çok rahatsız edecek fark yok fakat bir fark var.. Lakin bütün bunların dışında benim midemi bulandıran bir hadise hiç haz etmem..

Orada yazan ifade;

"body made from a solid piece of mahogany with strategically routed holes to lessen the weight of the guitar"

Bu tip traditional weight relief zaten '60 lardan beri yapılmaktak. Cloud 9 diyede geçer..bu yöntem ile modern weight relief ve chambered gövdeler karşılaştırılmamalı... Ufak bir not olarak reissue serisi Custom Shop (Custom değil LP Custom ile Custom Shop LP'ler farklı üretimlerdir) LP'lerin hiç birinde herhangi bir weight relief yoktur...

Burdada ufak bir bilgi yanlışı 60 lar değil 80 lerin ortalarından beri bu şekilde Mehmet Bey ( Dr Barlo ) nun bu konu hakkındaki yazılarında çok çok net bilgiler var..

Bence sonuç 2003 yılı sonrası şaibeli, alınırken dikkat edilmeli.. 2000 yılı sonrasında da chambered olmasada studio, standart ve diğerleri arasında ağaçsal anlamda farklılıklar var..

Not: Bu bilgiler internet üzerinden bu işi mesleki anlamda yapan insanların görüşlerinden yola çıkıp, denenmiş 10-15 gitar sonucu söylenmektedir. Ve kesin yargılar içermiyor, lütfen dikkatli okuyalım boşuna polemiğe girmeyelim..

Evet pardon 60 lar demişim ama haklısınız 80lermiş Dr Barlo'nun gitarpedal forumlarındaki gibson üzerine yazıları çok faydalı... İlla Gibson alınacaksa tavsiyem şiddetle 2000 yılı öncesi üretimler olacaktır :)

Funkyou,elbette ki bir farkı vardır dostum yok değil.Fakat en azından ben o farkı önemseyebilecek düzeyde çalmıyorum,o seviye de değilim açıkcası:) Alacak arkadaş o seviyede ise dikkat etmesi gerekiyor tabii ki :)

Funkyou,elbette ki bir farkı vardır dostum yok değil.Fakat en azından ben o farkı önemseyebilecek düzeyde çalmıyorum,o seviye de değilim açıkcası:) Alacak arkadaş o seviyede ise dikkat etmesi gerekiyor tabii ki :)

Bence seviye ile hiç bir alakası yok, tamamen kişisel bir mesele, mesela ben cok iyi gitar çalamam vaktimde yok ama bir önceki gitarım 2007 Les Paul Standard Faded idi ve chambered idi, sesi cok hosuma gitmiyordu ve satıp chambered olmayan bir LP aldım... Sonuçta seviyeden çok kulağınıza hoş gelip gelmemesi önemli bir mesele...

Zaten dediğiniz gibi chambered ile normal bir LP arasındaki ses farkını anlayamıyorsanız Epiphone LP ile Gibson LP arasındaki farkında pek anlamayabilirsiniz.. (Yanlış anlaşılma olmasın mesajım kişisel değil ve kimseyi küçümsemek değil amacım)

Bence seviye ile hiç bir alakası yok, tamamen kişisel bir mesele, mesela ben cok iyi gitar çalamam vaktimde yok ama bir önceki gitarım 2007 Les Paul Standard Faded idi ve chambered idi, sesi cok hosuma gitmiyordu ve satıp chambered olmayan bir LP aldım... Sonuçta seviyeden çok kulağınıza hoş gelip gelmemesi önemli bir mesele...

Zaten dediğiniz gibi chambered ile normal bir LP arasındaki ses farkını anlayamıyorsanız Epiphone LP ile Gibson LP arasındaki farkında pek anlamayabilirsiniz.. (Yanlış anlaşılma olmasın mesajım kişisel değil ve kimseyi küçümsemek değil amacım)

sorun psikolojik de olabilir. ben iki tane gibson LP denedim benzer modeller denedim tam modeli hatırlamıyorum ama ikisi de flame maple kaplama alnico manyetikliydi. biri chambered ve biri normaldi. açıkcası ilk başta chambered olayına çok sıcak bakmamıştım biraz araştırdım Gibson'ın ağırlığı azaltmak için kullandıklarını okuyunca olumlu baktım. ton farkı var elbette ama chambered için tonu Gibson için kötü diyemem. fakat siz chambered olayını okuyup kendinizi "kesin içinden çıkanı sıkıştırıp gitar yapıyolar çakal kapitalistler" diye şartlandırırsanız gitarın tonu iyi olsa bile kötü olarak yorumlayabilirsiniz. bakış açısı da önemli. ben gibson'ın öyle bi hataya düşeceğini sanmıyorum. tonu bozuyor sustaini öldürüyor ben ağır gitarla çalabilirim diyorsanız zevkler ve renkler... bel fıtığı olmaktansa sustain 1 saniye az olsun bence :)

Benim demek istediğim anlayıp-anlamamak değil.Gerek olup-olmadığıydı.Sadece evde kendi başına takılan bi adam chambered gövdeye yetersiz demesi pek mantıklı gelmiyor bana..Sahnelere çıkan,albüm vs gibi ciddi işlerle uğraşan insanlar,ince eleyip sık dokuduğu için böyle şeyleri bu yüzden buna dikkat etmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Farkı var evet ama ikisi de kötü değil.İkisi de mükemmel bence.Belki evde takılan insan tonunu sevmemiştir orası ayrı mesele.gider chambered olmayanını alır.Ayrıca mrtcntn nin dediği gibi bir de bu işin psikolojik yönü var.Chambered gövde olmayan gitarların ne kadar ağır olduğunu hepimiz biliyoruz.Sahne de uzun süre çalan adam için ölüm sebebi.Gitarda ergonomi/rahatlık da önemli.

Ben de çok iyi çalan biri değilim fakat elimden bir sürü les paul ve benzeri maun gövdeli singlecut gitar geçti benim için gitarı iyi yapan olay Chambered olup olmamasından ziyade gitarı çaldığınızda tellerin titreşiminin gövdeye dağılması ve hatta göbeğinize ulaşması. Zaten bukadar iyi bir gitar ise çaldığınız anfiden çıkan ses de iyi olacaktır. 2007 Chambered Lp kullanıyorum birsürü gitar içerisinden seçtim çok da memnunum sonuçta alın elinize çalın ağırlığına,tonuna,en önemlisi titreşimine vs bakın gitarı öyle alın.

Ben de çok iyi çalan biri değilim fakat elimden bir sürü les paul ve benzeri maun gövdeli singlecut gitar geçti benim için gitarı iyi yapan olay Chambered olup olmamasından ziyade gitarı çaldığınızda tellerin titreşiminin gövdeye dağılması ve hatta göbeğinize ulaşması. Zaten bukadar iyi bir gitar ise çaldığınız anfiden çıkan ses de iyi olacaktır. 2007 Chambered Lp kullanıyorum birsürü gitar içerisinden seçtim çok da memnunum sonuçta alın elinize çalın ağırlığına,tonuna,en önemlisi titreşimine vs bakın gitarı öyle alın.

Çok doğru bir tespit, benimde 2007 chambered vardı ve dediğiniz gibi bir titreşime sahip değildi bu yüzden satıp 2006 Classic aldım ve gitar cidden çok ağır ama ağırlığı sebebi ile dediğiniz gibi akustik olarak çaldıgımda titreşimi karnımda hissediyorum.(bu sebepten dolayı ağır olması veya sagının solunun vuruk olması hiç umrumda olmadı denedim begendim aldım) Bu yüzden bu işte 1 doğru yok mesela sizin chambered iyi cıkmıs olabilir tamamen kişisel beklenti ve tatmin meselesi...

İşte benimde söylemeye çalıştığım şey bunlar aslında,

Bakın chambered hadisesi, gibson için ekstra işçilik demek, bir yerlerden kara geçmiyor ise bu işi yapmaz adam.. Sonuçta şu anda yabancı forumlarda da Türkiyede de gibson kullanan insanların çoğu chambered hadisesinden haz etmez ve sevmez.. Herkes deli gibi 2000 öncesi aletlerden arıyor.. Neden, çünkü 2000 öncelerinde ki gitarlar daha standart yapıda, aralarında fazla farklılıklar yok.. İzmirde olan varsa getireyim benim 98 studioyu istenilen standart ile karşılaştıralım..( Gerçi şu anda ciddi bir entonasyon ve tel yükseliği sorunu var ama yaptırırım, yaparım no problem..)

O zaman gibson neden chambered a devam ediyorki işin içinde düşük maliyet yoksa.. Sonuçta hafif gitar isteyenler için chambered, bunun yanında da normal weight li gitar olabilir.. Ki weight relief yapmak çok çok daha basit..

Bir kere bence şuradan tehlikeli, ağaçlar homojen bir hammadde değildir, sen eşit aralıklarla kesiyorsun, rezonansın her gitarda farklı olacaktır, ton her gitarda farklı olacaktır, kesip attığın kısmın tona yada rezonansa etkisi 1 birimde olabilir 5 birimde.. Yani her halukarda bir sıkıntı yaşanabilir..

En son yazdığım şeyi tekrar ediyorum, chambered diye kötü bir gitar olmayabilir fakat benim midemi bulandırıyor.

2003 sonrası gitarları kesinkez deneyin denemden almayın, hatta denemeden hiç gitar almayın fakat deneme şansınız yok ise 2000 öncesi gibsonlar 2000 sonrasına oranla çok çok daha güvenilirdirler..

Ha zaten bu aletleri mg 10 a bağlayacaksanız bu aletlere okadar para harcamayın..

Ve en son, iyi bir müzik kulağına sahip olmak için iyi bir enstruman çalmaya gerek yoktur ve fark gerçekten anlaşılabilir düzeyde...

Geri