Hangi Marka-Modeli Tercih Etmeliyim

'Elektro Gitarlar' forumunda filmdefilm tarafından 23 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Orta düzeyde gitar çalabiliyorum.Aşağıdaki modelleri müzik markette denedim sesleri birbirine yakın sayılır...birini tercih edicem ancak karar veremedim. Fiyatları birbirinden farklı olmakla beraber eğer özellikle tavsiye olunursa hepsi fiyat olarak uygun benim için.

  http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1668&gid=542


  http://www.bursamarket.com/gp/index.php?dispatch=products.view&product_id=4580


  http://www.rubylane.com/item/731026-0000881/Nice-Squier-Fender-SA100-Acoustic


  http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=3850


  http://www.muzikenstrumani.com/LAG-Tramontane-T-66-DCE-Elektro-Akustik-Gitar_5481.html#0
   
 2. Hiçbiri para edecek gitar değil. Akustik gitar alacaksan en azından ses tahtası masif olacak. İkinci el almayı düşünürsen ben satıyorum iki tane.
   
 3. Beğendiğin gitarla daha iyi çalarsın.
   
 4. Seçtiğin elektro-akustik gitarlar gayet düzgün. Seni belli bir yere kadar götürebilecek gitarlar. Bu platformda elbette fikir alışverişi yap ama nihayetinde kendin için (ihtiyacın neyi ve hangi enstrumanı edinmeni gerektiriyorsa) bu konudaki en doğru-isabetli kararı yine SEN vereceksin.

  Demem o ki; ''Bütçen uygunsa, sıfır ya da 2. el bir akustik veya elektro-akustik ya da elektro gitar olarak daha bilinen ve üretim kalitesi, sesi-performansı konusunda seni şüpheye düşürmeyecek, içine sinecek ve yaptığın yatırımın karşılığını da alabileceğin bir markanın gitarını edin bence.''
   
 5. bugün bi müzik markette ibanez v-72 ile tanıştım... adam b modelin elektro olmayan versiyonunun elinde olduğunu da söyledi... fiyatı 370 çekti 6 takside... çok zorlamaz şu an bütçemi... gitrın seni kasası sapı hoş... beğendim ki zira ibanez zaten... marka güvenilirliği de var... oyuk kasa olması biraz hoşuma gitmese de daha önemli olan ve beğendiğim şeyler var... bir de bu modelin muadili yamaha f-310 u gördüm internette... sesi çok iyi çıkıyor duyduğum kadarıyla... ibanezle karşılaştırınca hangisinin sesi daha yüksek bilemiyorum ancak bursa da yamaha bulamıyorum her nedense... denemek istiyorum aslında f-310 u da... klavyenin sert olmaması da önemli tabi benim için ki ibanez bu konuda iyi...
   
 6. Grugum

  Grugum

  249
  103
  555
  LAG akustik gitarların fiyat/performans olarak iyi olduğunu düşünüyorum. aynı fiyattaki cort, takamine ve adını hatırlayamadığım diğer bir markadan daha iyi sonuç vermişti. kesinlikle LAG'a bakmanı tavsiye ederim.
   
 7. Üstad adam 200 Liralık gitarları göstermiş, Ovation önermişsin üste üç beş daha eklesin de araba alsın, ayağı yerden kesilir hem.

  Dostum ucuz fiyata sadece Cort akustik gitarlar iş görür, Ibanez'in 500 Lira altındaki modellerine hiç elini sürme, Lag'ın da T100 ve üstü alınabilir -bende T200J var, muhteşem gitar ama bütçeni aşıyo- Fender akustiklere de hiç bakma, biraz anlamaya başlayınca çok beddua edersin.
   
 8. Tanımadığımız arkadaşların bütçesi ve beğenileri hakkında hafif tertip ukalalık kokan yorumlardan ve yargılayıcı, yol-yordam öğretici tavırlardan kaçınmalıyız.

  Bu genç kardeşimiz olası önerilerimizi değerlendirmeye layık bulmuş olacak ki, bizlere fikir danışmayı uygun görmüş. Neyi satın alıp, neyi almayacağına veya hangi gitarın değerli, hangisinin kendisi için uzun vadede en iyi performansı vereceğine nihayetinde yine o kardeşimiz karar verecek. Öneride bulunalım ama kimseyi de 'kursa tabi tutmayalım.'

  Son zamanlarda bu tip faullü hareketler özellikle burada forum ortamında çok sık olmaya başladı, biri bir konuda öneri sormaya görsün. Çıra gibi yandığının resmidir. Tuhaf tuhaf, böyle 'hayatı, müziği öğretir' tonda ders ve ayar verir gibi yorumlar havada uçuşuyor. Bu benim 'genel' ile alakalı şahsi gözlemim. Bu tarz yaklaşımların yanlış ve antipatik olduğunu düşünüyorum. Kimseye de zerre kadar bir faydası yok ayrıca.

  Ben, yanlış bir gitar önerisinde bulunmuşsam bile 'müsadenle' bu benim yanlışım olsun.

  Son kertede, bu platformda fikir özgürlüğü de olduğuna göre 'asgari düzeyde bir saygı çerçevesi içinde' isteyen, enstruman seçimi hususunda istediğini önerir. İnsanlarla bilgilerimizi, önerilerimizi kimseyi hırpalamadan paylaşalım. Ki, her iki taraf da yeni kazanımlar elde etsin, fikir teatisi verimli olsun.

  Ayrıca piyasa fiyatlarını bilerek Ovation önerdim, hala da ısrarla öneriyorum. Çünkü, çok uygun fiyatlı 2. el Kore malı Ovation marka ya da Ovation 'replikası' elektro akustik gitarlar mevcut.

  Bir-iki cazip örnek:

  http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-ovation-celebrity-cc57-87319685/detay

  (üstelik hardcase'li ve sadece 700 TL, pazarlıkla fiyat daha da aşağıya çekilebilir)

  http://www.sahibinden.com/ilan/alis...ik-uygun-fiyatli-akustik-gitar-86666045/detay

  (acil ihtiyaç sebebiyle bu cihazın fiyatı da sadece 150 TL).

  http://www.sahibinden.com/ilan/alis...almayi-bilmedigimden-satiyorum-83980115/detay

  (Kore malı Ovation, fiyatı 250 TL).

  http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-elkt-akustik-gitar-hediyeleri-38440625/detay

  (bir başka Kore malı ovation, istenen rakam 525 TL).

  *******

  Arkadaşımız, Türk Rock alım-satım bölümündeki satılık ilanlarına ya da sahibinden ve diğer benzeri sitelere dikkatlice bakarsa ihtiyacını karşılayacak cazip seçenekler bulabilir. 2. el istemem, yeni cihaz almak istiyorum derse de ilk mesajında linklerini verdiği gitarlardan birini satın alacak ve keyifle müzik icra edecek.
   
 9. Dostum ukalalık yasak değil, çok bilmişlik de yasak değil; nihayetinde hakaret, aşağılama yapmadıysam tarzım kimseyi bağlamaz. Sen de bana ukalalık yaparsın en oluru, karşılıklı atışırız... Ha hakkımda psikolojik çıkarımlar yapmak istiyosan onu da yapabilirsin, dinlerim. Asıl yasak olan bi önceki mesajındaki hakaretin gibi şeyler ama heyecanına veriyorum onu da, önemli değil. Foruma "son zamanlarda" üye olmadım, üçüncü mesajım da değil bu... Her neyse, konuya dönelim diycem ama şunu da sorayım; yol yordam öğretici olmanın nesi yanlış, expert forumu mu burası? Arkadaşın kafasının karışık olduğu, gitar seçmede de yeni olduğu açıklamak, aşikar olana parmak basmak sadece, ilk mesaja bakmak yeter bunun için. Bu noktada yol yordam öğretmekten daha doğru ne olabilir, düşünemiyorum bile. Sunulan diğer öneriler yanlış ya da yetersiz, yeni başlayan kişiye "hmm hepsi güzelmiş, hangisini beğendiysen onu al" demek, öneri sunmak değil peşin peşin baştan savmaktır. Buna çok temiz bi örnek vereyim, hiç araba kullanmamış birine Renault 12 gösterirsen de beğenir, Mercedes gösterirsen de beğenir, kıyaslama yapmak için uzun uzun deneyimler ve kişisel beğenilerin oluşmuş olması gerekir, bu noktada tavsiyeler devreye girer ki önerinin kibarlığı sertliği tavsiyeyi vereni bağlar. Yeni başlayan ve teknik terimlerin anlamını bilmeyen birinin gitarı kendi kulağına güvenerek seçmesi yüzde doksan pişmanlık doğurur. Ayrıca arkadaşın bütçesi de açık, bende açık olan hakkında gayet normal bi yorum yapmışım, 370 TL'nin bütçesinin çok zorlamayacağını söyleyen birine Ovation önermeyi konuya hakim olmamak şeklinde yorumlamak oldukça doğal, Applause önerirsen bunu anlarım, ama ikinci elleri 500ler civarında seyreden bi gitarı önermek hiç bi şey önermemekten farksız. Tipi benziyo diye de başka markanın aynı kasa gitarı önerip, bak bu fiyata da var diye örnek göstermek de duruma hiç uygun düşmüyo, o zaman 500'e Fenderler var bi sürü deyip, 200 TLlik Squier linkleri atarım ben de...

  Yukarıda yazacağımı yazdım tavsiye konusunda bu arada, o konuya hiç girmiyorum.

   
 10. Anlaşılan şenlik var. :)

  Cevap hakkı doğduğu için yazyorum bunları, yoksa emin ol bunca kalabalık arasında bu tür sözel 'elim sende sobe oyunları' vakit kaybından başka bir şey değil.

  Profil sayfamda yazmıyor olabilir, yaşım neredeyse 41. Ve burada bir arkadaşımıza yardımcı olmak niyetiyle bir konuda bilgi paylaşımında bulunurken de senin tuhaf tabirinle 'heyecanlı' olmak için herhangi bir sebep yok. Ve yine, neye dayanarak böyle bir çıkarımda bulunduğunu kestiremediğim şu baştan savma meselesine gelirsek: 'Kardeşimizi baştan savacak olsam, efor sarfedip kardeşimize yardımcı olmak amacıyla neden bu başlığın altında o'na yanıt yazayım?'

  Asıl sorunlu noktayı görebiliyor musun? Sorunun özü senin, zerre kadar tanımadığın kişiler hakkında böyle gülünç psikoanaliz denemelerine girişmen.

  Ben, mesajlarımda sana yönelik herhangi bir şey yazmadığım halde sen neden birileriyle böylesi bir 'dalaşma' içine girme heveslisisin acaba? Bu bir maharet veya bilgi gerektirmiyor ve boş iş. Biraz daha lafazan biri burada birçok kişiyi irrite edecek yığınla tartışma, hizipleşme yaratabilir. Üre yarışı olur 'çapsızlık olur', kimseye de faydası dokunmaz.

  Mantığını garip ve sorunlu buldum. Tarzım kimseyi bağlamaz, ne demek? Tarzın, herkese açık bir platformda yazı yazıyorsan buradaki herkesi bağlar. Herkes aklına geleni sansürsüz ve otokontrolünü yitirmiş bir biçimde yazıp çizerse burada ne düzen olur, ne de kural. Ayrıca fikrini belirtirken neden küstah olma ihtiyacı duyuyorsun acaba? Bunu bir bilene danışman hayrına olacaktır. Gayet basit bir altın kural var: 'Polemik sevmeyen polemik yaratmamaya özen gösterecek.' Tartışmaları yaratan kişi evvela kendisi başkasına hakaret edip, aynı üslupla yanıt aldığında da bundan yakınmayacak. Çünkü, arı kovanına çomak sokup, sokulmamayı ummak çocuksu bir beklenti.

  Özetle, kişilere değil de öneri istenen konuya odaklanılsa aslında hiç bu türden gereksiz polemikler ve ego savaşları doğmayacak.

  Müzik, enstruman vs. konularında da yine 'ego yarıştırmaya' gerek yok. Öğrenme sonu olmayan bir evrimleşme süreci, her an hepimiz yeni bir şeyler öğreniyoruz. Hal böyleyken, 'ben herşeyi bilirim, piştim oldum' dememeli.

  Gitar tavsiyesi meselesindeyse, kibarlık edip 'müsadenle' yanlış benim yanlışım olsun demişim. Bana göre, önerdiğim Kore yapımı Ovation gitarlar uzun vadede bu kardeşimize yaptığı yatırımı fazlasıyla geri vereceği için makul ve faydalı bir seçenek teşkil ediyor. Bırakalım da, bunun kritiğini bu kardeşimiz bizzat kendisi yapsın.
   
 11. Şimdi de bana söz hakkı geldi. Valla yukarda Renault örneği verdim, bi kaç şey daha yazdım, kusura bakma, yaşın 41'miş ama bunları neden yazdığımı anlamak istiyosan her zaman bi daha okuyabilirsin mesajımı, sonra ilk mesajına bakabilirsin. Şimdi Sarkozy'nin tabiriyle "biz kediye kedi deriz", yukarıda konuyla ilgili tek muhalif benken yapılanı "çapsızlık" olarak nitelersen, bunu kendime yönelik olarak almayıp "kedidir" diyip başımı mı çevireyim? Peki, zaten çevirmiştim. Tarzımın sorunlu olduğu noktasına geri geldik, yani diğer tarafın piskanalizine. :) Ama daha açık bi yorum istemek için baya geç oldu, buna uzun uzun girmeyelim bence, sadece kısaca not düşeyim; genel anlamda tarz sansürlenmez, tarzın içerisindeki hareketler ve sözlere yer yer sansür uygulanır ki burada bunların da dışında sadece yazıdan bahsedebiliyoruz ve forum kuralları dışında bi şey yazmışsam moderatörler bunun için var, rapor edersen durumla ilgilenirler. (Ben öyle yapıyorum ve hiç bi sıkıntı yaşamadım şu ana kadar.) Fikrimi belirtirken küstah olmak benim karakterim olabilir, istersem profesyonele danışma hakkımı saklı tutuyorum. Ayrıca çomak sokup sokulmamayı beklemediğimi daha bi önceki mesajda açıkça belirttim, sen de küstah ama haklı bi mesaj yazarak öc alabilirsin benden, hiç dert etmem. Ha "sokmak" derken şiddet uygulamaktan bahsediyosan not düşeyim, 41 yaşında olman beni yakalayabileceğin anlamına gelmiyo. :) Neyse iki boş içerikli mesaj attım. Konuyla ilgili bu da benim son mesajımdır, yukarıda zaten akustik gitarlara bakış açımı kendimce ifade ettim.
   
 12. Sana söz hakkı gelmedi aslında. Konu da kapanmıştı.

  Fakat, sen birilerine yanıt yazarken, meseleleri 'sürtüşmeyi inatla sürdürmek adına ve adeta sanal bir düello tadında 'aman ne olursa olsun ben kimsenin lafının altında kalmamayım' tarzı içerisinde ele alıyorsun. Onun için böyle konudan sapıp, alt alta mesajlar yazılıyor. Polemikler, problemler de böyle başlıyor.

  Bu bir durum tespiti, senin ısrarla yapmaya çalıştığın gibi bir sanal psikoanaliz değil.

  Benim referansım, senin kendi ifadelerin ve cümlelerin. Burada bir çok done var, özetle ben anlayacağımı anladım. Artık, istersen bu gereksiz mesajlaşmaları da sonlandıralım ve diğer arkadaşları ve forumu daha fazla istismar etmeyelim. Zira, mod tokadı yiyeceğiz gurur kırıcı olacak.

  Bir gitar tavsiyesi konusundan nerelere geldik yahu. :) Selam verdik, borçlu çıktık iyi mi.
   
 13. "Asıl sorunlu noktayı görebiliyor musun?"

  "Ayrıca fikrini belirtirken neden küstah olma ihtiyacı duyuyorsun acaba?"

  Bunlar soruysa, bana söz hakkı gelmiş olabilir... ...ama olamayabilir de, belki kediye gelmiştir... ...aman neyse. :)
   
 14. Ben kavurmalı pide yiycem, isteyen ?
   
  Casablanca bunu beğendi.
 15. ibanez v74e aldım arkadaşlar... tabi ki bu fiyat aralığında aman aman performans beklemek doğru değil kaldı ki benim gibi henüz işe yeni başlamış biri için yeter gibi duyuluyor... 1,5 ay ara vermiştim çalışmaya parmak ucları yumuşamış yalnız fena can yakıyor :s
   

Bu Sayfayı Paylaş