Fender - Epiphone tarzı gitar tavsiyesi

onursysl

Hocam öncelikle anlatım tarzınızı çok beğendiğimi söylemeliyim :)

Zaten USA Fenderler'in olmamış olduğunu söylemedim, keza içlerinde gerçekten olmamış olanlar mevcuttur. Amerikan bir markanın Amerika dışı üretimleri de konuya dahil etmedim zaten, o durumu Ferrari örneğinize istinaden hatırlatmak istedim, gerçek Ferrari için Suhr, Caparison gibi markalara göz atmanızı öneririm, Fender bu piyasanın Ford'udur(Yaşına ve durumuna bakarak). Önceki mesajımda vermiş olduğum tablomsu, Fender'in kalite açısından diğer ürünlere kıyasla nerede olduğunun daha iyi anlaşılması için. Fender'in şahsen hakettiği değerden fazla ilgi gördüğünü düşünüyorum. Bass gitarlar hakkında yorum yapmıyorum, sadece elektrik gitarlar açısından bakacak olursak Amerikan Fenderler Amerika'da üretim yapan diğer markalardan geride kalıyor. Ben olaya sadece teknik açıdan bakıyorum. Karşı firmaların ürünlerine hakettiğinden az değer verilmesi, firmaları önde gösterip insanların o firmanın ürünlerine yönelmesini sağlamaz mı? Ortada gözlemlediğim kadarıyla monopolcü rekabet piyasası var, her firma aynı malı üretmesine rağmen kendi malının farklı özelliklerini gösterip satmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda bir firmanın ürünlerinin değerinin tüketici gözünde düşmesi diğer firmaların ürünlerinin hakettiğinden fazla rağbet görmesine neden olmaz mı? Bu son iki yazdığım durum kendi yorumum, o yüzden soru şeklinde verdim, tartışmaya açık konular, zira uzmanlık alanım değil, dolayısıyla bu alandaki kaynak bilgim değil, gözlemlerimle ulaştığım fikirlerim.

Konuyu üretilen gitarları baz alarak tartışacak olursak Fender'in başlıca birkaç sıkıntısı var;

1- Sanıyorum ki maliyeti düşürmek amacıyla gitarın üzerindeki tüm donanımı kendi üretmesi, kullanılan genel malzemenin kaltesizliği. Hangi konuda olursa olsun, her kişi ve kurumun bir uzmanlık alanı olmalıdır, herşeyden biraz bilmek yerine bir konuda uzman olmak daha iyi netice verecektir.

2- Model seçeneğindeki kısıtlılık;

A: Firmanın deneysel çalışmalara kapalı olması, dolayısıyla yeni tasarımların ve modellerin piyasaya sürülmemesi, bu duruma karşı örnek olarak Gibson verilebilir. Zamanında showmaster, stagemaster gibi modeller yapılsa da bunlar günümüzde görülememekte.

B: Standart modellerde eski tasarımın zamanla geliştirilmemesi(Örneğin standart modellerinde sap bağlantısının hala 4 köşe, çalımı etkileyecek derecede rahatsız olması, modelin ilk tasarlandığı dönem akla gelmemiş olabilir, ancak zaman içinde bu sorunun çözümü ortaya çıktı, bunu standart modeline yansıtıp performansı arttırmamak neden? Bilindiği üzere deluxe modellerinde sap bağlantı bölgesi tıraşlı, gayet hoş.)

C: Tek tip sap bağlantısı olan gitarlar üretilmesi. Neck-thru bir stratocaster kim istemez?

3- Belli dönemlerde üretilen standart gitarların aralarında bariz kalite farkları bulunması, aynı sorun Gibson'da da görülmekte.

Bence 1. ve 2. maddenin B kısmı en ciddi sıkıntıları oluşturuyor. Muhtemelen maliyet ve satış stratejileri ile alakalı durumlar. Bunlara rağmen Fender'in kalitesiz gitarlar üreten bir firma olduğunu söyleyemem, kimse söyleyemez. Şöyle kabaca düşününce bile söylediklerime karşı bir çok düşünce sunulabilir, kendim bile sunabiliyorum şu an :) Benim gözümde Fender ile ilgili tartışılamayacak tek konu ise Standart Stratocaster'ın plasik knobları, 9.5" haydar gibi yuvarlak sapı(kişisel bir mesele...), zayıf, kütlesiz akort burguları ve yine aynı şekilde köprüsü.

onursysl

Hocam öncelikle anlatım tarzınızı çok beğendiğimi söylemeliyim :)

Zaten USA Fenderler'in olmamış olduğunu söylemedim, keza içlerinde gerçekten olmamış olanlar mevcuttur. Amerikan bir markanın Amerika dışı üretimleri de konuya dahil etmedim zaten, o durumu Ferrari örneğinize istinaden hatırlatmak istedim, gerçek Ferrari için Suhr, Caparison gibi markalara göz atmanızı öneririm, Fender bu piyasanın Ford'udur(Yaşına ve durumuna bakarak). Önceki mesajımda vermiş olduğum tablomsu, Fender'in kalite açısından diğer ürünlere kıyasla nerede olduğunun daha iyi anlaşılması için. Fender'in şahsen hakettiği değerden fazla ilgi gördüğünü düşünüyorum. Bass gitarlar hakkında yorum yapmıyorum, sadece elektrik gitarlar açısından bakacak olursak Amerikan Fenderler Amerika'da üretim yapan diğer markalardan geride kalıyor. Ben olaya sadece teknik açıdan bakıyorum. Karşı firmaların ürünlerine hakettiğinden az değer verilmesi, firmaları önde gösterip insanların o firmanın ürünlerine yönelmesini sağlamaz mı? Ortada gözlemlediğim kadarıyla monopolcü rekabet piyasası var, her firma aynı malı üretmesine rağmen kendi malının farklı özelliklerini gösterip satmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda bir firmanın ürünlerinin değerinin tüketici gözünde düşmesi diğer firmaların ürünlerinin hakettiğinden fazla rağbet görmesine neden olmaz mı? Bu son iki yazdığım durum kendi yorumum, o yüzden soru şeklinde verdim, tartışmaya açık konular, zira uzmanlık alanım değil, dolayısıyla bu alandaki kaynak bilgim değil, gözlemlerimle ulaştığım fikirlerim.

Konuyu üretilen gitarları baz alarak tartışacak olursak Fender'in başlıca birkaç sıkıntısı var;

1- Sanıyorum ki maliyeti düşürmek amacıyla gitarın üzerindeki tüm donanımı kendi üretmesi, kullanılan genel malzemenin kaltesizliği. Hangi konuda olursa olsun, her kişi ve kurumun bir uzmanlık alanı olmalıdır, herşeyden biraz bilmek yerine bir konuda uzman olmak daha iyi netice verecektir.

2- Model seçeneğindeki kısıtlılık;

A: Firmanın deneysel çalışmalara kapalı olması, dolayısıyla yeni tasarımların ve modellerin piyasaya sürülmemesi, bu duruma karşı örnek olarak Gibson verilebilir. Zamanında showmaster, stagemaster gibi modeller yapılsa da bunlar günümüzde görülememekte.

B: Standart modellerde eski tasarımın zamanla geliştirilmemesi(Örneğin standart modellerinde sap bağlantısının hala 4 köşe, çalımı etkileyecek derecede rahatsız olması, modelin ilk tasarlandığı dönem akla gelmemiş olabilir, ancak zaman içinde bu sorunun çözümü ortaya çıktı, bunu standart modeline yansıtıp performansı arttırmamak neden? Bilindiği üzere deluxe modellerinde sap bağlantı bölgesi tıraşlı, gayet hoş.)

C: Tek tip sap bağlantısı olan gitarlar üretilmesi. Neck-thru bir stratocaster kim istemez?

3- Belli dönemlerde üretilen standart gitarların aralarında bariz kalite farkları bulunması, aynı sorun Gibson'da da görülmekte.

Bence 1. ve 2. maddenin B kısmı en ciddi sıkıntıları oluşturuyor. Muhtemelen maliyet ve satış stratejileri ile alakalı durumlar. Bunlara rağmen Fender'in kalitesiz gitarlar üreten bir firma olduğunu söyleyemem, kimse söyleyemez. Şöyle kabaca düşününce bile söylediklerime karşı bir çok düşünce sunulabilir, kendim bile sunabiliyorum şu an :) Benim gözümde Fender ile ilgili tartışılamayacak tek konu ise Standart Stratocaster'ın plasik knobları, 9.5" haydar gibi yuvarlak sapı(kişisel bir mesele...), zayıf, kütlesiz akort burguları ve yine aynı şekilde köprüsü.

Fender son dönemlerde gayet güzel yenilikler yaptı. 60 yıllık usa standard telecaster'a body'e curve verip daha rahat çalınabilir hale getirdiler.
Deluxe'ler zaten başlı başına birçok yenilik bulunduruyor.
Select Series çıktı. Koa teleler vs.. birçok enteresan ve çok çok kaliteli ürün çıkarttı bu yıl.
Strat'lar artık custom shop 50's manyetikle geliyor, cilayı çok daha incelttiler. ve gittikçe 'de fazla opsiyon sunuyorlar.
Ayrıca benm tele 'den tecrübe ettiğim müthiş bir rezonans ve stabil bir şekilde akort tutması.

Gibson tarafında ise polo gibi delikli nane standard les paul'ler dolanıyor piyasada...
Robotic les pauller, firebird x'ler falan guitar hero gibi takılıcak heralde gibson severler böyle giderse.
Bence yneilik bu olmamalı.

Yukarıda bahsettiklerinizden deluxe serisinden yazımda bahsettim, onun dışında 50's manyetiklerle geldiğini de biliyordum, ancak diğerlerini bilmiyordum, bilgi için teşekkür ederim. Robot LPler'i başarılı buluyorum, bunun dışında Gothic serileri de hoş. Benim yenilikten kastım zaten içi boş gitarlar üretmek değildi, o konuda size katılıyorum, gibson'ın da Fender'e benzer sıkıntıları var, zaten en yakın örnek olduğu için Gibson'ı seçtim. Yenilikten kastım mesela SG supreme, aynı şekilde Fender 24 fret standart strat üretse bence iyi olurdu. Bu durumu anlamanın çok kolay bir yolu ebay'e Gibson ve Fender yazıp çıkan tüm gitarları incelemek. Tabii böyle sapkın tasarımları saymazsak.
gibson_holy_explorer-500x500.jpg

En büyük sorun Standart Fenderler'deki donanım kalitesizliği. Kendi donanımıyla 5 ise, donanımda yapılan ufak değişikliklerle 10 oluyor. Ayrıca telecasterda köprü sabit olduğu için akort burguları sıkıntı yaratmıyor, rezonansa müthiş demek için önce en iyi rezonansı görmek gerekir. Şahsen Gibson'dan ve Fender'den pek hoşlanmıyorum, elimdeki Fender'i de iyi bir takas teklifi vesilesiyle aldım. Asla para verip almayacağım yegane markadır Fender(Stok haliyle). Bunun sebebi kalitesizlik falan değil, şahsi tercihlerim ve beklentilerimle ilgili.

Bence bu setup'ının ne olduğu / ya da olmasını planladığın şeyle çok ilgili. Atıyorum bir prosesör alayım keyfime bakayım dersen okadarda farkedeceğini düşünmüyorum. Boşuna masraf etme bence. Ancak analog pedal board'um olsun, birde lambalı preamp falan ayarlarım vs diyorsan tabiki çok farkeder. Sansamp vs gibi bir pedalla bile çok farkeder. Godin'in humbucker'ı mesa express 5:25 de denediğimde bana çıkışı düşük geldi. Sanki biraz daha rock'n roll / blues hatta country çalmak için bir humbucker. Ancak gitarın yapısına baktığında zaten neck ve middle ile çok güzel bir şekilde yaparsın bu tarzları. Çünkü push pull vs ile gitar biraz çok yönlülük üzerine dizayn edilmiş. Ancak o humbucker çok hafif kalmış bana göre. Alacağın bir 59 / JB vs çok daha fazla tatminkar olacaktır. Ancak tavsiyem alder bir gitarla çok da tiz bir manyetik almaman. 59 bana çok dolgun ve hoş geldi... Biraz daha tiz istediğinde önündeki drive pedalının ton pot'u ile tizleri patlatabilirsin zaten zevkine göre.

Lambalı amfi muhabbeti içinde (Blues junior sahibiyim) konuşulan kadar şart bir olay değil. lambalı hakkaten bambaşka birşey tamam ancak Fender Roc Pro / Tech 21 tm60 / Kustom vs gibi müthiş tranzistörlü / hybrid amfiler de var.. Bu çarşamba programda bu yeni serilerden mg100dfx 'e girdim. çok hafif bir crunch ton ayarlayıp ts9 ile gain verdiğimde gayet te güzeldi sound... Ya da sansamp 'i bir di box ile sisteme girildiğinde strat ile gayet tatlı tonlar alınabildiğini de gördüm. Bahsettiğim lambalı amfisiz olmaz o kötü bu kötü demek yerine tecrübe etmek çok önemli herşeyden önce. Daha da önemlisi kullanabiliyor olmak. Karşı taraftaki programlara bj taşıyamıyorum şimdi ben... Benim taraftakilerde taşıyorum. Karşıda her çıktığım yerde kara kara düşünüyorum şimdi ne yapsam diye :)

halihazırda AMT electronics SS-20 lambalı preampım var. bi de holy stain reverb pedalım var ve black label chorus sipariş ettirdim bi arkadaşıma. şimdilik böyle bir ekipmanım var :) dediğin manyetiklere bakacağım ama o metal tabakanın da dekoratif yönünü seviyorum. yani düz siyah biraz sıkıcı geliyor bana. zebra belki olabilir ama yine metal kapaklı bişey bulabilirsem iyi olur :)

Yukarıda bahsettiklerinizden deluxe serisinden yazımda bahsettim, onun dışında 50's manyetiklerle geldiğini de biliyordum, ancak diğerlerini bilmiyordum, bilgi için teşekkür ederim. Robot LPler'i başarılı buluyorum, bunun dışında Gothic serileri de hoş. Benim yenilikten kastım zaten içi boş gitarlar üretmek değildi, o konuda size katılıyorum, gibson'ın da Fender'e benzer sıkıntıları var, zaten en yakın örnek olduğu için Gibson'ı seçtim. Yenilikten kastım mesela SG supreme, aynı şekilde Fender 24 fret standart strat üretse bence iyi olurdu. Bu durumu anlamanın çok kolay bir yolu ebay'e Gibson ve Fender yazıp çıkan tüm gitarları incelemek. Tabii böyle sapkın tasarımları saymazsak.
gibson_holy_explorer-500x500.jpg

En büyük sorun Standart Fenderler'deki donanım kalitesizliği. Kendi donanımıyla 5 ise, donanımda yapılan ufak değişikliklerle 10 oluyor.

Usa bir gitarda ve okadar para verirken bu ne ya dediğim şeyler oldu benimde özellikle plastik aksamda. Ton pot'u en öncelikle.
O konudada ben hak veririm. Ancak gibson'a göre çok daha kararlı ve mantıklı işler yaptığını düşünüyorum.
Şunu da belirteyim. Suhr / Mayones / PRS (Se olmayan) gibi uçuk aletlerde var bunlar yadsınamaz. Ancak fiyatıda tabiki daha pahalı.
(Mayones'i bilmiyorum gerçi) Aslında fender'in piyasada bulunduğu konum çok da overrated değil. olması gerektiği yerde.. (hmm belki bir miktar geçmişinden gelen ünle bir fazla olabilir :) ) ancak bu ünü şu anki california 'dan çıkma ürünleriyle (benim fikrim) gayet hakkını veriyor.

Valla hocam bendeki Strat da California üretimi ancak orijinal haliyle pek iç açıcı bir gitar değildi, besledim büyüttüm, canavar oldu şimdi orası ayrı. Zaten daha pahalı markalarla kıyaslamanın anlamı yok, PRS ile kıyaslanabilir ancak, Suhr, Mayones bir değişik, bir acayip... :whistle: Fender'in bu kadar büyümesinin sebebi kısa zamanda toplam maliyet ile toplam hasılat arasındaki farkı en üst düzeye çıkartmış olmasıdır(evet az önce ekonomi çalıştım), tabii o rezil hardware sayesinde. Şu an Fender'in Amerika'da popülerliği azalmış durumda, bu konu daha önce de tartışıldı forumda. Genel tespitlerden ziyade benim tepkim ülkemizdeki tutuma karşı. İnsanlar çok bilgisiz malesef, bu konu turkrock.com'da tartışılmayıp, muhattap sizler gibi seçkin insanlar olmasa sen Fender'i nasıl beğenmezsin, hayatında Fender görmemişsin, sen bilmiyorsun, sen anlamıyorsun gibi tepkiler bile gelebilir.

halihazırda AMT electronics SS-20 lambalı preampım var. bi de holy stain reverb pedalım var ve black label chorus sipariş ettirdim bi arkadaşıma. şimdilik böyle bir ekipmanım var :) dediğin manyetiklere bakacağım ama o metal tabakanın da dekoratif yönünü seviyorum. yani düz siyah biraz sıkıcı geliyor bana. zebra belki olabilir ama yine metal kapaklı bişey bulabilirsem iyi olur :)

amt ss-20 nasıl memnunmusun bende onu düşünüyordum amfi taşıyamadığımda kullanmak için.
sen bir manyetik başlığına bak bence orada çok daha detaylı yazışmalar vardır. Ancak onu değiştirsen mutlu olursun gibi geliyor :)

Valla hocam bendeki Strat da California üretimi ancak orijinal haliyle pek iç açıcı bir gitar değildi, besledim büyüttüm, canavar oldu şimdi orası ayrı. Zaten daha pahalı markalarla kıyaslamanın anlamı yok, PRS ile kıyaslanabilir ancak, Suhr, Mayones bir değişik, bir acayip... :whistle: Fender'in bu kadar büyümesinin sebebi kısa zamanda toplam maliyet ile toplam hasılat arasındaki farkı en üst düzeye çıkartmış olmasıdır(evet az önce ekonomi çalıştım), tabii o rezil hardware ile. Şu an Fender'in Amerika'da popülerliği azalmış durumda, daha önce de tartışıldı bu forumda. Genel tespitlerden ziyade benim tepkim ülkemizdeki tutuma karşı. İnsanlar çok bilgisiz malesef, bu konu turkrock.com'da tartışılmayıp muhattap sizler gibi seçkin insanlar olmasa sen Fender'i nasıl beğenmezsin, hayatında Fender görmemişsin, sen bilmiyorsun, sen anlamıyorsun gibi tepkiler bile gelebilir.

Strata neler yaptın :)

amt ss-20 nasıl memnunmusun bende onu düşünüyordum amfi taşıyamadığımda kullanmak için.
sen bir manyetik başlığına bak bence orada çok daha detaylı yazışmalar vardır. Ancak onu değiştirsen mutlu olursun gibi geliyor :)

valla bir sürü pedal denedim diyemem, biraz acemisi sayılırım bu işlerin ama şu özellikleri hoşuma gitti
-send-return çıkışı olması
-mikser çıkışının da olması
-üzerinde hem clean hem crunch hem de distorsion katının olması
-lambalı amfi kadar olmasa da sıcak tonlar ve tuşe hassasiyetinin olması
-malzemesi de baya sağlamlık hissi veriyor

eksi olarak gördüğüm şey de crunch ve lead kanalının volümü ortaklaşa kullanması. gitarın volüm potansından kısıyorum biraz, o şekilde hallediyorum yani. memnunum pedaldan. tabii bi profesyonel daha iyi değerlendirir bu pedalı bana göre :)

Geri