Başlangıç gitarı öneri-max 800 $

'Elektro Gitarlar' forumunda stanislas tarafından 3 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar ingilterede oturan yakınıma aldıracağım,bu yüzden türkiye fiyatları önemli değil..
  Bir türlü tamam bu osun dediğim bir şey bulamadım ben beğeniyorum floyd rose alma diyorlar başka beğeniyorum bütçem yetmiyor,burada benden çok daha bilgili olanlar var yardımlarınızı bekliyorum...
   
 2. ne gibi gruplar dinlersin biraz bahsetsen.
   
  stanislas bunu beğendi.
 3. Kendin söylemişsin en önemli noktayı, "Başlangıç için"..
  800 $ başlangıç için ve sadece gitar için fazla bir miktar. Floyd rose yada sabit köprü konusunda bende sabit köprü derim. Ama dur bakalım sen daha eline gitar almadan yargıyla bakma. Belki çok severek 1000 lira verip bir sabit köprülü yada floyd rose'lu gitar alıcaksın ama beklentilerini karşılamayacak.
  Benim sana tavsiyem hevesini kaçırmayacak- çok kötü olmayan 400-500 liralık bir gitarla başlaman yönünde. Mevcut bütçen cebinde durur, sonrada satmak istediğin zaman zararın olmaz. Tabi bu 2. el için önerim.
  Özet geçecek olursam, 2. el 400-500 liralık bir gitar alıp bir süre takıl derim ben. Daha sonra zaman geçtikçe beklentilerin oturur ve tarzına göre birşeyler bakarsın.
   
  stanislas bunu beğendi.
 4. Alabilecek gücün varsa en iyisini al ama dikkatli bakmak şartıyla :D
  Schecterlara bakmanı öneririm(O fiyat aralığında). Tarzını belirtmemişsin ama onu da söylesen :)
   
  stanislas bunu beğendi.
 5. Tarz belirtilse iyi olurmuş. Ama genel olarak diyebileceğim, yurtdışından alınıp getirilecekse, orada fiyatlar daha insaflı olduğu için, bu fiyata başlangıç değil, "gayet güzel başlangıç" gitarı elde edebilirsin. Mesela Gibson SG Faded veya LP Studio, Fender Modern Player veya Standart Stratocaster gibi. Tabii bu fiyata alternatifler bunlarla sınırlı değil ama biraz isteklerin sınırlarını zorlamaktan da zarar gelmez herhalde.

  "Başlangıç" dediğin için bazı mühim ayrıntılarda tecrübenin az olduğunu var sayıyorum. Eğer çevrende de bazı konularda seni zamanında aydınlatacak, uyaracak kişi de pek yoksa (bak gitarın ayarları kaymış, zamanı geldi bir bakıma götür, entonasyon biraz gidik, hele bir luthier yüzü görsün vs. vs.) riskleri azaltmak adına ucuz bir gitarla başlamak en iyisidir. Tabii hem fırsattan yararlanıp arada bir çalışılacak, belli bir seviyeye gelene kadar da özenle bakılacak iyi bir gitar, hem de başlangıç risklerini üstlenebilecek deneme yanılma tahtası ucuz bir gitar da aynı anda alınabilir mali duruma göre.

  Kolay gelsin.

  Not: Marka ve modelleri misal olarak yazdım. Üstünde durulabilecek daha başka marka ve modeller de elbet var. Hani bakarsın İngiltere'de ikinci elden, düşeş fiyata gayet kaliteli bir gitar da bulunabilir.
   
  stanislas bunu beğendi.
 6. benim tavsiyem eğer sadece "başlangıç için" düşünüyorsan ileride değiştireceğini farz ederek öncelikle zarar etmemek adına 2. el almak . ki 800 dolara çok iyi gitarlar alınabilir . ben gitar olarak seni gitar çalmaya teşvik edecek bir şeyler almanı tavsiye ederim yanitarzına göre fender japon strat-tele-mustang veya ibanez japon, gibson studio vs alabilirsin model olarak tarzını bilsem daha net şeyler söyleyebilirim... kolay gelsin
   
  stanislas bunu beğendi.
 7. Eğer İngiltere'den alacaksan sana http://www.gak.co.uk/ sitesini tavsiye ederim. UK piyasasına göre oldukça makul fiyatları vardır ve UK içinde 1 gündür kargo süresi. İngiltere'deyken buradan defalarca gitar aldım, alışveriş yaptım; bir kez bile zararlı çıkmadım.

  Tanıdığın Londra'da ise Denmark Street'te Zios diye bir dükkan var ancak bulması zordur; çok kıyıda köşede, biraz dışında sokağın. İnternet siteleri falan da yok bildiğim kadarıyla; pawn shop gibi çalışır burası. Yeri gelir £1200'lik Fender Deluxe gitarları 3'te biri fiyatına alırsın (o an varsa). Örneğin £550'a 2000 model 2. el ama çok temiz bir Gibson USA Custom LP almıştım ben; yaklaşık senin elindeki paraya denk geliyor. Şanslıysan 800$'a örneğin güzel bir USA Fender strat alabilirsin buradan..
   
  stanislas bunu beğendi.
 8. Arkadaşlar kusura bakmayın aniden giden elektrikler yüzünden bilgisayarım bayağı bir hasar gördü ve cevap yazamadım,cevaplar için teşekkür ederim tarz olarak çok hardcore bir metal dinleyici değilim fakat bir çok tarzda müzik dinliyorum,Tiamat ve Marilyn manson(pek gitarla özdeşleşmez) dinlediklerim arasında..
   
 9. Bunun Türkiye fiyatı GAK ile aynı zaten.. 1000 TL civarında
   
 10. ingiltereden sıfır alıp sonra burada 2. el olarak satman pek işe yaramaz yani yurtdışı avantajnı kullanmak istiyorsan 2. el almalısın bence. oradan sıfır alacağın paraya buradan çok temiz sıfır gibi 2. el alabilirsin birçok marka için ,getirmelerine taşımalarına filan değmez.
   
 11. Gakdan kargoyla getirtebilir miyiz?
   
 12. sakin olun gençler gak ile Tr fiyatları kafa kafaya çünkü pound çok Türk lirasına eşit :) Avrupa fiyatları 3-5 aynı Tr ile hem 2. elde hem sıfır gitarda.Yalnız abd ile Japonya fiyatları fark ediyor.1 yıldır araştırıyorum ondan biliyorum.İngiltereye sürekli giden arkadaş var yoksa suyunu çıkartırdım bu işin :)

  "Tanıdığın Londra'da ise Denmark Street'te Zios diye bir dükkan var ancak bulması zordur; çok kıyıda köşede" böyle bir yer bulunursa alınabilir.Ama bence bunun da icraya verilmiş maldan farkı yok gibi.İnsanlar iflas ediyor ya da hastanede rehin kalıyorlar(avrupada işler böyle ne yazık ki) yok fiyatına gitarlar gidiyor.Ben açıkcası ölücülük değil mezarcılık buluyorum.İnancıma da düşüncelerime de ters.İnsanların durumunu istismar gibi oluyor içim rahat etmez açıkcası böyle bir gitar alsam.İngiltere'de yapılan gitarlar var belki onlar ucuz olabilir ya da onların 2. eli.Sterlin almış başını yürümüş İngiltereden zor.800 $ da burada tertemiz 2. el adam gibi gitar bulabilirsin.Ya da ebay (abd-avusturya) ya da Japonya, buralardan da sağlam gelir mi gümrüğe takılır mı shipping limite takılır mı bir ton riski var yani.
   
 13. Ben Zios'tan 2. el ve £550 etiketine bir USA Gibson custom aldım. Bir süre kullanıp sattım. Bir daha olsa yine alırım. Sen alırsın almazsın kimseyi ilgilendirmez.
  Burada sorusu olan birine yardımcı olmak yerine edebiyat yapmayı tercih etmeden önce herkes düşünsün bence; birisi için mezarcılık olan durum gitar almak için parayı zar zor denkleştiren biri için bulunmaz fırsattır.
   

 14. hocam ben de parayı zar zor denkleştiren biriyim.Bunu adı da fırsatçılık ve mezarcılık.Param olsa da yapmam bunu.Alsam da hayır gelmez o gitardan.Sen böyle düşünmeyebilirsin tabiki herkesin inancı,rehberi farklıdır.
   
 15. Görüşlerine saygım var ama dikkat et terbiye sınırlarını aşma birader; bana resmen mezarcı diyorsun.. Burada yanlızca bir tane işgüzar var şu an ve o da sensin. Burada soru sorana yardımcı olacak bir önerin varsa adam gibi önerini yap; ucuz edebiyata herkesin karnı tok.
   

 16. ne alakası var yahu ben adam ne alacak nasıl olacak onu anlatıyorum pwan shop un ne olduğunu bilmeyebilir.Buradaki malların çalantı,illegal yollardan ülkeye girmiş,sahte vs olabilme ihtimali de var.Çünkü denetimi çok da iyi değil.Tıpkı Türkiyedekiler gibi.Tecrübeli birisi alması lazım alacaksa da.Ayrıca buradan mal alan insan benim gözümde mezarcıdır.Satıcının ihtiyacı karşılıyroum deyip içinizi ferahlatabilirsiniz.Mezarcılığı olumsuz bir şey olarak algılıyorsanız o sizin görüşünüz.Ama bana göre buradan mal alanlar mezarcıdır.800 dolara gibson custom lp olur mu? mezarcılık değil mi bu? değilse üstünüze alınmayın.
   
 17. Hala aynı teraneye devam yani..

  Mezarcılık terimini ne olduğunu bilmeden kullanıyorsan işimiz var. Bence bilerek yazıyorsun; ve de aynen iade ediyorum lafı sana. Üstüme de alınırım çirkin bir şekilde ithamda bulunuyorsun. Hiç yakıştırmadım. Hiçbir sebep yokken yırtık dondan çıkar gibi konuyla alakasız kel alaka bir mesaj atıyorsun ve de beni savunmaya zorluyorsun ithamla. Ayıptır birader. Yazdığının kime ne faydası var? Sana ne düşündüğünü soran oldu mu? Adam UK'den gitar getirmek istiyor ben de elimden geldiğince tecrübe paylaşıyorum.

  800 değil 900 dolara bal gibi de Gibson USA Custom olur; ben aldım çünkü oradan biliyorum.. Sana tek tavsiyem: "vizyonunu Ebay'den geniş tut". Bilmeyenler öğrensin diye anlatıyoruz. Yurt dışına çık, sonra yaz. İngiltere'de de olur, USA'de de, İtalya'da olur, olur da olur.. İnanmayan atlar uçağa gider, rica eder tanıdığına, dolaşır dolaştırır bulur buldurur alır aldırır. Bu kadar. Aynı zamanda şans işidir, ilk mesaj da yazdım zaten.. Kaliteli bir gitarı 3'te bir fiyatına alan birine mezarcı diyen adamın aklına şaşarım ben. Neye inanırsan inan bana ne, kime ne..

  Kullanılmış gitarı sanki yedieminden araba alıyormuş gibi yazmışsın. Çok gereksiz banal muhabbetler bunlar..
   
 18. inşallah başınıza oraya gitarı bırakmak zorunda olan insanlar gibi bir şey gelmez.Yok fiyatına satmanın hem de -belki de bağlandığın- bi gitarı "mecburiyetten" satmak adamın içine oturur.Bir insan gibson custom lp sini niye rehine verir bir düşünün sonra istediğinize inanın.Mezarcı derken rahatsız oluyorsunuz ama yaptığınız tam olarak budur.Mezarcının tabiri nedir? insanlar neden 3 te 1 fiyatına gibson lp custom satar? neyse akıl ile vicdan aynı çizgide yürürse bazı şeyler çok daha kolay anlaşılır.Anlaşılmazsa, "edebiyat yapma aslanım alan memnun satan memnun ne mezarcılığı?" işine döner neyse vizyon olayına hiç girmiyorum bile.Tefeciden-rehineciden gitar almayı tavsiye eden birisinden vizyonum çok daha geniş olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim, eğer vizyon ölçütü buysa tabi neyse...
   
 19. Bir de üzerine fakir fukara edebiyatına giriyorsun utanmadan sıkılmadan.. Neyse birazder, sana artık cevap yazmayacağım konu boşu boşuna gereksiz yere kirlendi. Sen bu kafayla devam et o vakit, ne diyeyim.
  ..
   

Bu Sayfayı Paylaş