Hızlı çalabiliyorum ama bir sorun var

Gayet hızlı solo atabiliyorum ama palm mute yapınca aynı hızda solo atamıyorum hatta yarı hızda bile zor atıyorum.şu şekil çalmak istiyorum düz çalınca oluyor ama videonun 5.55 saniyesindeki gibi palm mute yapınca olmuyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Büyük ihtimalle sağ ve sol el aynı anda nota değişimi yapamıyorsun ondan oluyordur. Alıştırma gerek.

Gitar çalamıyorum demedim . Seviyeni bilmiyorum ama normal çaldığın hızlı sayılabilecek soloyu birde mute yaparak çalmayı dene çalamadığını göreceksin.Tabi bu bahsettiğim yüksek hızlı sololar için geçerli yavaş bi soloda sorun olmaz

25 yıldır gitar çalıyorum, ve bolca malmsteen çaldım. Eminim ki mute lu olarak hızlı çalamadığın şey, aynı anda sağ el penayla tele, sol el de ilgili parmak ile notaya basamadığın zaman olur. Bunu yavaşken yapabiliyorsundur, hızlıyken yapamıyorsan alıştırma gereklidir. Üstte anlattığım şey ile anyısı, tekrar etmiş oldum.

Buna ek olarak yeterli boost, gain ve kompresör ayarlarıyla penasız ya da çok çok hafif pena vuruşlarıyla, sağ el yarım palm mute ile de yapabilirsin bu işlemleri. Yani sağ el tellere tam palm mute yapmadan, az sustain yaratacak şekilde aynı etkiyi verebilirsin. Malmsteen de yapar ama bahsetmez.

25 yıldır gitar çalıyorum, ve bolca malmsteen çaldım. Eminim ki mute lu olarak hızlı çalamadığın şey, aynı anda sağ el penayla tele, sol el de ilgili parmak ile notaya basamadığın zaman olur. Bunu yavaşken yapabiliyorsundur, hızlıyken yapamıyorsan alıştırma gereklidir. Üstte anlattığım şey ile anyısı, tekrar etmiş oldum.

Buna ek olarak yeterli boost, gain ve kompresör ayarlarıyla penasız ya da çok çok hafif pena vuruşlarıyla, sağ el yarım palm mute ile de yapabilirsin bu işlemleri. Yani sağ el tellere tam palm mute yapmadan, az sustain yaratacak şekilde aynı etkiyi verebilirsin. Malmsteen de yapar ama bahsetmez.

bence de orada tam olarak palm muted yok. yarı kapatmış adam.Ayrıca orada daha fazla güç uygulamak için (palm muted yaparken) daha açılı tutmuş penayı.Dikkat edersen diğer egzersizlerde pena tel ile o kadar açılı değil.Palm muted baskısı+ hızlı olması gerektiği için penayı tellere açılı tutmuş.Bu da temiz nota çıkmasını az da olsa engeller ama bunu bu videodan ve ses kalitesinden anlayan insan buralarda heba olur.

olay tamamen sağ elinde olabilir(yada penayı hangi elinle tutuyorsan). p.m yaparken pena tutan elini normal çalarken ki şekilde olmadığından olabilir.

Buyuk ihtimalle alternate picking tekniginde sikinti var. Hizli calabiliyorum dediginde dikkat et; hareketi bilekten mi yapiyorsun dirsekten mi? Dogrusu asagi yukari hareketin bilekten gelmesidir. Bir sekilde kendi kendine ya da arkadasindan ogrenip sonradan benimle ders yapmaya baslayip bu sorunu farkedenlerle sıkça karsilastim.

Hareketi dirsekten yapiyor olman palm mute calarken seni buyuk olcude engeller. Dusuk metronomla dirsegini olabildigince sabit tutup asagi yukari hareketi bilekten yapmaya calis.

Zaten tam olarak sustursa sesler duyulmaz bi anlamı olmaz. Dediğin gibi yarım mute yapıyor ama genede daha fazla güç ve teknik istiyor hiç susturma yapmadan çalmaya göre. Oldukça temiz çalıyor üstelik .Bence ekipmandan öte son derece güçlü bilek ve parmaklar istiyor.Zaten iyi gitarist olarak bilinenlerin bile neredeyse hepsi hızlı sololarda mute yapmadan atıyor soloyu.Mute yapsalar o hızlara çıkamayacaklarını düşünüyorum.Paul gilbert ve Al di meola da bu konuda çok iyi.

Buyuk ihtimalle alternate picking tekniginde sikinti var. Hizli calabiliyorum dediginde dikkat et; hareketi bilekten mi yapiyorsun dirsekten mi? Dogrusu asagi yukari hareketin bilekten gelmesidir. Bir sekilde kendi kendine ya da arkadasindan ogrenip sonradan benimle ders yapmaya baslayip bu sorunu farkedenlerle sıkça karsilastim.

Hareketi dirsekten yapiyor olman palm mute calarken seni buyuk olcude engeller. Dusuk metronomla dirsegini olabildigince sabit tutup asagi yukari hareketi bilekten yapmaya calis.

Sıkıntı var derken fena değil ama mükemmel değil tabiki eksiklerim var.Bahsettiğim sorun çok yüksek hızda olan bir durum.Verdiğim linkdeki gibi mute yaparak benzer hızda solo atabilirmisin çok temiz şekilde.Atıyorsan aşmışsındır zaten :D

Ekipman ve teknik beraber gider. O tonu almak için gerekli gain tonu, kompresör ve gitar olacak, sonra da el alışacak ve beraber bu mutelu ses çıkacak. Malmsteen o kadar çok konmpresör ve full lambalı amfi kullandığı için az dokunuşla yeterli sesi alabiliyor ve eli hıza alıştığı için böyle bir sonuç çıkıyor. Sol el tuşesi çok güçlenmiş. Senin dediğinin tam tersine tam olarak mute yaparak ta nota alabilirsin bu durumda. Lambalı amfinin gaini ve kompresör birleşince çok güçlü bir ton çıkıyor, bir de kullandığı seymour duncan manyetiklerle vurgular öne kolay çıkıyor. Ekipman ve tuşe...

Ben merak ettim acikcasi calimini. Sag el vurusunda bi hata var gibi. Baglamacilar gibimi kullaniyosun penayi anlamadim. Genelde zaten cogu soloda yukari tellerden tekrarli hizli sololarin hicbiri acik yapilmazki?? Bu yuzden acik calimini merak ettim. Arkadasinda dedigi gibi kendi bi videonu koysan daha kolay cozulecek :)

Ben merak ettim acikcasi calimini. Sag el vurusunda bi hata var gibi. Baglamacilar gibimi kullaniyosun penayi anlamadim. Genelde zaten cogu soloda yukari tellerden tekrarli hizli sololarin hicbiri acik yapilmazki?? Bu yuzden acik calimini merak ettim. Arkadasinda dedigi gibi kendi bi videonu koysan daha kolay cozulecek :)

Eli koyuyorum tabiki köprüye abi :) fakat mute için biraz güç uyguluyorsun avuç içi ile köprüye o zamanda hızlı çalmak zorlaşıyor tabi süper tekniğin yoksa. İmkan bulursam koyacağım ;)

palm mute için ekstra bir güç uygulamaya şahsen hiç gerek duymadım, tekniğinizde çok çok basit bir yanlışlık olabilir, görmeden bir şey diyemem ancak açık hızlı çalabiliyorsanız rahatlıkla aynı hızda mute yapabilmelisiniz diye düşünüyorum. sonuçta zaten belli bir süratten sonra telleri susturmanız gerekir ki çalım temiz olsun, bu da zamanla otomatik refleks olarak kazanılıyor, şahsen bende böyle oldu.

palm mute için ekstra bir güç uygulamaya şahsen hiç gerek duymadım, tekniğinizde çok çok basit bir yanlışlık olabilir, görmeden bir şey diyemem ancak açık hızlı çalabiliyorsanız rahatlıkla aynı hızda mute yapabilmelisiniz diye düşünüyorum. sonuçta zaten belli bir süratten sonra telleri susturmanız gerekir ki çalım temiz olsun, bu da zamanla otomatik refleks olarak kazanılıyor, şahsen bende böyle oldu.

O zaman videodaki gibi çalabiliyorsun abi sen.Merak ettim .Video varmıydı

Geri