gitarda hızlı ve temiz çalmak için ne önerirsiniz ?

2 yıldır çalıyorum. hızlı çalabiliyorum ama pek temiz olmuyor. Gamları bitirdim , (pentatonik dahil ) yürüyüşlerde 4 3 lü 180 e kadar çıkabiliyorum

Yavas ve distortion olmadan cal, distortion bir cok hatayi farketmeni engelliyor.

Metal Method'un Doug'i soyle birsey soylemisti yillar once, bir sure denemistim, faydasi oluyor.
1 - Kucuk bir kutuya 10 pena koy.
2 - Metronomu yavas bir hiza ayarla.
3 - Ogrenmeye calistigin segmenti hatasiz ve clean caldigin her zaman 1 penayi disari cikart.
4 - Eger hata yaparsan penalarin hepsini geri koy, 3'e geri don.
5 - 10 kere ardi ardina hatasiz caldigin zaman hizi biraz arttir, penalari geri koy, 3e geri don :)

Yani olay hizli calmakta degil, temiz ve yavas calmakta, hiz sonra kendisi geliyor zaten.

Yazılacak tüm cevaplar yavaş çalarak çalış vs gibi olacağından kimse birşey yazmamış bence :D İşin özü düşük metronomdan çalınan solonun metronomuna dek parça parça arttırmak sıkıntının oluştuğu noktada çalışmak olacaktır sanırsam.Bunun dışında kullandığın drive,kompresör hatta penaya kadar çalınana etki edeceğinden ufak bir örnek verebilirsen çok daha yararlı olur diye düşünüyorum

Yavas ve distortion olmadan cal, distortion bir cok hatayi farketmeni engelliyor.

Metal Method'un Doug'i soyle birsey soylemisti yillar once, bir sure denemistim, faydasi oluyor.
3 - Ogrenmeye calistigin segmenti hatasiz ve clean caldigin her zaman 1 penayi disari cikart.
5 - 10 kere ardi ardina hatasiz caldigin zaman hizi biraz arttir, penalari geri koy, 3e geri don :)

Yani olay hizli calmakta degil, temiz ve yavas calmakta, hiz sonra kendisi geliyor zaten.

Bu benimde sorunumdu. Bugüne kadar hiç 1 saat bile bilen birinden ders almadan kendi çabamla öğrendim gitar çalmayı, öğrenmeye de devam ediyorum. Ancak kimse göstermediği için hataları göremiyorum çoğu zaman. Mesela 3 ay penayı yanlış tutmuşum 1-2 ay kadar uğraşıp anca düzelttim.
Ve sizin yazdığınız Doug'ın söylediği şeyler gelişim için gayet güzel bir şey. Bunu deneyerek calısacagım ben de artık :)

Bunu okuyup yapmaya başladım da, 10. da hata yapıp 9 taneyi geri koymak ne acı birşey, aşk acısı yalan, montla sıçmak yalan. Acıların en büyüğü buymuş.

Ayrıca ben tel atlama çalışmalarında distortionla çalışıyorum. Soruyu soran arkadaşa da tavsiye ederim. Teller arasında geçişinin temiz olduğuna eminsen clean çalışmak daha mantıklı. Ama iki tel aynı anda tinlarsa, ya da susturamadığın tellerde feedback olursa distortionla duymak çok daha kolay.

1- doğru sağ el tekniği pena tutusu, penayı bükmen kavraman vs. bunu gitaristleri izleyip kendine en doğru ve rahat geleni uygulayacaksın
2- metronom her şeyi bununla çalışacaksın, tempoyu 30 - 40 yapıp 8-10x çal ve hızı yavaşca arttır, yavaş yapabildiğin olmuş demektir
3- sağ - sol el koordinasyonuna aşırı dikkat et
4- temiz çal istersen yavaş cal ama önce temiz çal bunu kafana otur
5- temel lickleri bitir http://www.guitar-dreams.com/guitarlessons-req-view_fulllesson-lessonid-8.html - http://www.intimateaudio.com/psycho_licks.gilbert.html uzun bir süre şunlarla vakit geçirip adam gibi temizleyip metronomla çalıştığında inan bir daha hızlanmak istemeyeceksin
6- Troy Stetina Speed Mechanic For Lead Guitar John Petrucci Rock Discipline Paul Gilbert Terrifying Guitar Trip Gibi methodları hakkına vererek çalış bunlar 5-6 haftada bitecek türden şeyler değil en azından 1.5-2 yılını vermen gerek bunları bitir derim

son olarak demem o ki benim yorumu okuduğunda coğuna önceden yazılmış diyeceksin ama bunlar temel kurallar ve hız denen şey gitarda bunlara dikkat edip çalıştığında geliyor. Sabır,azim ve çalışma her şeyin ilacı inan bana bol bol egzersiz yap gerisini düşünme

Speed mechanics kitabını ben kırtasiyeciden bastırdım. hem sağ hem sol el için güzel egzersizler var. daha başlarındayım çok üzerine eğilmedim bu kitabın ama flight of the bumblebee gibi parçalar var çalışma olarak :) o derece ilerlenmeye açık.

Arkadaşların yorumlarına katılıyorum, özellikle yavaştan hızlıya doğru çalma her anlamda geliştiriyor insanı. Benim dikkat ettiğim hususlardan biri de, kendime haftalık program çıkarıp onları uygulamaktır. Bi egzersizi 1 saat diğerini 3 gün birini 4 saat çalışmaktansa, ben belli bi programda çalışmayı tercih ederim. Böylelikle her egzersizi çok çalışıp ondan maksimum fayda elde edilir diye düşünüyorum...

Hocam bence gitar işi ağzından çıkardın sesi gitardan da çıkarabilmektir.Bunun için teorik bilgiye sahip olman aşikar.Ki teorik bilgiye sahip oldugunuda belirtmişsin.Bundan sonrası daha çok çalısıp ezberden cok refleks haline getirmeden.Bunuda daha çok çalışsarak kendi teknigi geliştirmendir.Bunun içinde bol bol egzersiz tek çıkış yolun.Nekadar çok emek o kadar başarı.

Geri