Turkrock gitaristlerinin kullandığı penalar

images (64).jpg

Kullandığım en iyi pena

Abanoz tercih ettim, ağaç penanın kaderidir erime olayı.. Jazz iii en dayanıklısıdır.
Evet bana da en çok dayanan penalar jazz3 ler oldu ama açıkçası en sevmediğim penalardan biri de jazz3. Hangi kalınlıkta olursa olsun hiçbir jazz 3 ün ele oturuşunu beğenmiyorum. Tam purus'a alışmıştım ki o da kenarlardan erimeye, tellere değerken vıcır vıcır sesler çıkarmaya başladı.

Öğrenciyim arkadaşlarım tüm parasıyla sigara alıyor ben pena alıyorum :). Artık bu gidişle alice alacağım gibi duruyor, her çaldığımda küfür ettirecek olsa da cüzdanıma en iyi gelecek çözüm galiba bu :ROFLMAO:

Önce bütün gitarlarda 0.09 telden 0.10'a çıktım şimdi acaba 0.11 mi yapsam diye düşünüyorum. Sonra telleri yükselttim. Ve son olarak bu başlığın konusu var tabi: 0.7-0.9 mm kalınlıkta penalarla uzun seneler geçirdikten sonra Dunlop Ultex sharp 2.0 mm penayı denedim ve acayip hoşuma gitti uzun süre de böyle giderim sanırım, tartışmasız en sevilen pena ailesi olan Jazz III ve türevleri bana hiç gelmedi nedense. Ve tabi bütün bunlar hep yaşlanma emaresi herhalde...

Sürekli çalmaya uygun olmamakla birlikte 5li (4 tanesi plastik bir tanesi çelik) paketten çıkan chrome dome paslanmaz çelik pena da pek enteresan bir hisse sahip kullanması pek zevkli ama gitara zarar verme olasılığı da var... Pena hepi topu iki parmak arasına sığan bir şey ama ne kadar belirleyici yahu...

s-l300.jpg

Resim Kredisi: http://i.ebayimg.com/images/g/BDIAAOSwq7JUA36g/s-l300.jpg

Dugain Babydug. Yine forumdan okuduklarım sonucunda merak edip almıştım. Oldukça dayanıklı ve güzel hakimiyet sağlatan bir pena...

Dosyalar

• IMAG0309.jpg
    IMAG0309.jpg
    75.4 KB · Gösterim: 263
jazz iii ile geçen 10 seneden sonra

dunlop-tortex-standard-0-60mm-72stck.jpg

Daha önce de yazmıştım sanırım buralara ama o zaman alışma evresindeydim. 1 senedir yeni uzvum olark kullanıyorum bu arkadaşı. Kötü yanı, çoook ama çook kolay aşınıp bitiyor. Pena resmen bitiyor yani. Aynı jazz iii'ü kaybetmeden (burası çok önemli) yıllarca kullanmışlığım var.

jazz iii mesa tonları için daha iyi gibi, bu tortex de marshall amfi ile hardrock tipi işler için daha ideal gibi bir şeyler oluşturdu kafamda geçen yıllar sonunda. Tabi bu benim tecrübem, tam tersi yapılmaz demiyorum.

Daha önce uzun bir süre jazz 3 kullandım. Kullandığım süre zarfinda cok hoş geliyordu ellerim normal boyutlardan küçük fakat parmaklarım kalın. Olduğu için iyi bir kavrayış yakalmıştım jazz 3 ile fakat. Sonra dan tonun bana uymadığı kanaatine vardım ve kendi kendine pena yapmaya başladım. Hindistan cevizi kabuğundan jaz 3 boyutunda parçalar keserek uzun bir süre kullandım eğer bas gitar çalıyorsanız veya elektrik gitarda daha bas ve dolgun tonlar istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz hindistan cevizi kabuğundan yaptığım penayıda bir arkadaşıma hediye ettikten sonra dunlopun şu linkte görebileceğiniz ismini bilmediğim bir modeline geçtim
( https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...huhpcvOi4SkHXlgok-TxJcvSTvZ18ZqVuoUqLgjrpWpe0 )
Bu penayıda uzun bur süredir kullanıyorum penaya yandan baktığınızdan sanki iki tane çok ince penanın birbirine yapıştırılmasıya elde edilmiş gibi duruyor. Mukavvamsı bir yapısı var. Hem esnek hemde sert ( tam anlatamadım siz anladınız ;) ) hız için çok ideal ayrıca bu penayı kullandıgım süre zarfında yine dunlop un ultex. Adlı bir penasınıda kullandım ultexde çok şahne bir penadır şeffaflıgı ve rengi çok hoş aynı zamanda tonuda gayet iyi eğer denk gelirseniz. Linkteki penayı ve ultexi alıp denemenizi tavsiye ederim

Bu arada. Tekrar söyliyeyim eğer bass tonları seviyorsanız penanızı Hindistan cevizi kabugundan kendiniz yapabilirsiniz ve eğer. Parlak tonlar istiyorsanız yine kemikten kendi penanızı kendiniz yapabilirsiniz. Toplam en fazla 10 liraya. 5 6 tane kendinize özel pena elde edebilirsiniz. Yalnıž şunu söyliyim. Eğer eliniz çok terliyorsa kemik pena çok iyi bir seçim olmayabilir. Çok kayganlaşıyor ben bu yüzden yaptığım kemik penayı. 2 3 hafta kullanıp bıraktım

Daha önce uzun bir süre jazz 3 kullandım. Kullandığım süre zarfinda cok hoş geliyordu ellerim normal boyutlardan küçük fakat parmaklarım kalın. Olduğu için iyi bir kavrayış yakalmıştım jazz 3 ile fakat. Sonra dan tonun bana uymadığı kanaatine vardım ve kendi kendine pena yapmaya başladım. Hindistan cevizi kabuğundan jaz 3 boyutunda parçalar keserek uzun bir süre kullandım eğer bas gitar çalıyorsanız veya elektrik gitarda daha bas ve dolgun tonlar istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz hindistan cevizi kabuğundan yaptığım penayıda bir arkadaşıma hediye ettikten sonra dunlopun şu linkte görebileceğiniz ismini bilmediğim bir modeline geçtim
( https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVLRnhuhpcvOi4SkHXlgok-TxJcvSTvZ18ZqVuoUqLgjrpWpe0 )
Bu penayıda uzun bur süredir kullanıyorum penaya yandan baktığınızdan sanki iki tane çok ince penanın birbirine yapıştırılmasıya elde edilmiş gibi duruyor. Mukavvamsı bir yapısı var. Hem esnek hemde sert ( tam anlatamadım siz anladınız ;) ) hız için çok ideal ayrıca bu penayı kullandıgım süre zarfında yine dunlop un ultex. Adlı bir penasınıda kullandım ultexde çok şahne bir penadır şeffaflıgı ve rengi çok hoş aynı zamanda tonuda gayet iyi eğer denk gelirseniz. Linkteki penayı ve ultexi alıp denemenizi tavsiye ederim

Bu arada. Tekrar söyliyeyim eğer bass tonları seviyorsanız penanızı Hindistan cevizi kabugundan kendiniz yapabilirsiniz ve eğer. Parlak tonlar istiyorsanız yine kemikten kendi penanızı kendiniz yapabilirsiniz. Toplam en fazla 10 liraya. 5 6 tane kendinize özel pena elde edebilirsiniz. Yalnıž şunu söyliyim. Eğer eliniz çok terliyorsa kemik pena çok iyi bir seçim olmayabilir. Çok kayganlaşıyor ben bu yüzden yaptığım kemik penayı. 2 3 hafta kullanıp bıraktım

Hindistan cevizi kabuğundan pena nasıl yapılıyor hocam, ağaç pena yapım videoları var onlar ile benzer mi?

Hindistan cevizi kabuğundan pena nasıl yapılıyor hocam, ağaç pena yapım videoları var onlar ile benzer mi?
Valla ben hiç izlemedim. Malzemeler basit hindistan cevizi. Bir boy kalın zımbara bir boy ince zımpara. Hindistan cevizini direk yer vurup kırdım 2 ye. Sonra dikkatlice çekicle daha kücük parçalara ayırdım sonra başladım sert zımpara ile zımparalamaya daha sonra ince zımpara ile de. Son rotuşları yaptım. Sert yumusak arası bir hissi var. Kesinlikle her gitarist bir kere denemeli en fazla 10. 15 dk nızı alır kabuk zımpara ile hızlı şekilde şekil alıyor hiç öyle testere ile felan uğraşmaya gerek yok

Hazır yazmışken belirteyim. Şu sıralar olmaz ama hazirandan itibaren başım biraz daha rahatlıyo o dönemlerde isteyen ler olursa beleşe yapıp gönderebilirim (kargo alıcıya ait. :) )

Geri