Floyd-rose ve tel değişimi..

bu arada denediğim bir yöntemi aktarayım.. si telim bikaçkez telleri sıkıştırdığım yerin hemen yanında yani tellerin floyd rosela temasının bittiği noktada kopuyordu tek noktada aşırı basınç yaptığı için, çok kısa bir parça koptuğu için tekrar eşikten söküp biraz daha boyuna doğru uzatarak tekrar sıkıştırıyordum teli.
fakat en son bütün telleri değiştirişimde alt 3 telin sadece toplarını kesip sıkıştırdım, böylece toptan sonraki yaklaşık 2 cm dolanmış kısım tam o kritik noktaya geldi , ve 10 gündür falanda kopmadı telim.. sanırım işe yaradı, böyle sorunu olan floyd rose kullanıcısı varsa tavsiye ediyorum.

bende tellerimi değiştirdim. ama tel değişimi, floy rose ayarı vs. derken tam gitar akord tuttu ki tele sert vurunca cızırtı sesleri duymaya başladım. gitarım da daha önceden böyle bir şey yoktu. köprüyü eskiye nazaran daha yükselttim ama yüksek olmasıyla alçak olması pek bir şey değiştirmedi. ESP tel taktım. tellerin light olması bu sorunu yaratmış olabilirmi? kısacası tellere sert vurunca perdelerden bazılarına dokunuyor.. özellikle bas tellerde, ince tellerde sorun yok. ben olayı tam çözemedim, yardımcı olursanız sevinirim.

thruss rod sorunu olabilir biraz gevsetirsen (saat yonune dogru)sorun ortadan kalkar diye dusunuyorum. fazla cevirmeye kalkma cok thruss rod da kucuk bi ayar yeterli olur.

cevap için çok sağol. thruss rodun anlamını internette biraz araştırma yaptıktan sonra buldum :) sap ayarıyla oynamak biraz daha riskli bir olay gibi düşünüyorum. bu telleri değiştirip daha sart bir model almayı planlıyorum. ama sap olayı yani thrus rod ayarını yapmak kolaymı? anlatırsan öğrenmek isterim. saol yardımın için tekrar...

slm.bende floyd-rose lu pgm 30 ibanez var ve uzun süredir daddario 09 tel takımı kullanıyorum.bugün ilk defa daddario 10 tel takımı taktım akort ederken köprünün aşırı kalktığını (nerdeyse gitar yüzeyine 45 derecelik açıyla) ve yayların çok gerildiğini farkettim ve telleri gevşettim.teller 09ken akort mibemoldeydi ve tel yüksekliğinide ona göre ayarlamıştım şimdi mi ye akort etmeye çalıştım.tel yüksekliğini ayarlamaya çalıştım ama pek bi faydası olmadı sanırım.köprü hala yüksek acil yardım ederseniz çok sevinirim

Jeff_Loomis demiş ki:
Reeve demiş ki:
Petrucci_21 demiş ki:
dikkate alıp da yardım etmeye calıstıgınız için cok tessekurler aslında kulaktan biraz yapabiliyorum ve akort programı kullanıyorum ama demek istediğim şu: mesela mi telini tam mi ye aldıgımda la ya geciyorum la yı da tam ayar yaptıgımda aa o da ne? mi teli gevsemiş ve böylelikle en alt mi ye gelesiye kadar o paralel olması gereken köprü oluyo (yaklasık olarak :D) 90 derece sonrada tekrardan ac hepsini aksama kadar ugras.lock vidaları yalama olcak diye cok korkuyorum korkudan calısamıyorum bile adam aklıllı akort kacmasın diye.

Petrucci_21
konuyu baştan okumadım ama..

tellerin hepsi çıkarılıp yeni teller takılınca zaten alet akort tutmaz çünkü üzerindeki baskı kalkar..
o yüzden takım olarak tel değiştirirken tek tek çıkarmak gerekli telleri.. mi telini takacağın zaman sadece mi telini sök yani..
öbür teller dursun üstünde sırayla yap bu işlemi yoksa sap ayarı kaçar

sonra..
gitarı akort edemiyorsan en son ettiğin akorla bırak aleti ve kilit sistemini sıkma bi kaç gün bekle teller iyi otursun sonra akort et.. ortada sorun kalmaz.

Dostlar, bu floyd-rose akort işini biraz abartmıyor musunuz? Sap ayarı öyle çıt kırıldım bir şey değil ki saniyesinde bozulsun... O vidayı çevirmek için anam ağladı öyle kazık bir şey ordaki metal çubuk. Bir anda bozulmaz.

Bir de günlerce bekleyip teler oturduktan sonra akort etme işi de mantıksız. Telleri teker teker takmak da...
Eğer mi'yi akort edip, la'yı da akort edince mi gevşiyorsa, taa en baştan mi'i 5-6 koma inceden akort edin (fa'ya yakın, tuner'da "F" görünecek ama tam olarak "F"nin üstünde durmayacak) daha sonra la telini 4-5 koma inceden, sonra re telini 3-4 koma, sonra sol teli 2-3 koma, sonra si telini de 1-2 koma inceden, en son da ince mi telini normal akort edin, tüm teller yerli yerine oturur aşağı yukarı.

Koma hesabı yapmanıza gerek yok da artık ne kadar inceye sıkınca daha sonra kendi yerine oturacağını siz hesaplayıverin. Herkesin gitarında farklı değerler olabilir.

Bu konu öyle abartılacak bir şey değildir. Bir de gitarınızdan korkmayın, siz ona isteseniz de pek zarar veremezsinin bu işlemleri yaparak. Yeterki gitarı duvara vurmayın, yere atmayın, üstünden araba falan geçmesin. Bozulmaz bundan başka...

Gerçi benim gitarı, bir buçuk metreden yere dikey düşürmüştüm yine de birşey olmamıştı, sadece üst cila biraz kalkmıştı falan neyse kolay gelsin...

Selam.

Benim de Floyd Rose sorunlu bir Cort x-6 gitarım var.. Zamanında tel değiştireceğim diye tüm telleri sökmüştüm, sonra akord edemedim =)

Şimdi üzerinde sonradan taktığım o teller, akord tutuyor ama F kararlı gibi.. gerçi tam hatırlamıyorum ya da D kararlıydı.. yani E ye çok yakın ama değil.. E yapmaya kalktığınız da şu bilinen sorun la akor edilirken mi bozuluyor.. Ben de çok uzun bir süredir gitarımı o tondan kullanıyorum, ama gel gelelim dinlediğim bir parçayla aynı anda çalmaya kalksam bunu tabii ki yapamıyorum..

Şimdi ben direk bu telleri tekrar söksem, hepsini aynı anda, ve ondan sonra şuanki 009 yerine 010 tellerini taksam ve akor etmeyi dediğin koma taktikleriyle yapsam, sorun çözülür mü dersin? Bir ara yayların ordaki vidaları da sıkıp gevşettiğimi hatırlatayım, ama eskisi yada eskisine yakın bir ayara tekrar getirdim sayılır..

Cevabınızı bekliyorum..

tel değiştirirken bütün telleri aynı anda çıkarmak, kalınlığı farklı teller takmak, sıcaklık değişimleri hep sap ayarını bozan faktörlerdir. bu gibi durumlarda -özellikle kalınlığı farklı tel takınca- sapın kontrol edilip tekrar ayarlanması gerekir.

tel değiştirirken telleri teker teker değiştirip, taktığın teli de bend yaparak iyice gerip esneme payını asgariye indirerek akordun daha iyi tutmasını sağlayabilirsin. eğer bu işlemlerden sonra akordu yaptığında floyd rose havaya kalkmışsa veya teller bemole kayıyorsa yayları çok az sıkıp tekrar akord etmelisin bu işlemi floyd rose uygun konumuna gelene kadar tekrarlarsan sorun ortadan kalkar.

zaten kesinlikle sap ayarın kaymıştır diyemem kontrol edilmesi lazım ama kaymış olması muhtemel. eski tele geri döndüğünde atan sapın tekrar düzeleceğini sanmıyorum.

_JuDaS demiş ki:
tel değiştirirken telleri teker teker değiştirip, taktığın teli de bend yaparak iyice gerip esneme payını asgariye indirerek akordun daha iyi tutmasını sağlayabilirsin. eğer bu işlemlerden sonra akordu yaptığında floyd rose havaya kalkmışsa veya teller bemole kayıyorsa yayları çok az sıkıp tekrar akord etmelisin bu işlemi floyd rose uygun konumuna gelene kadar tekrarlarsan sorun ortadan kalkar.

bunun dışında söylediğim gibi akordunu yaparsan akordun da tutar floyd rose'un da paralel konuma gelir.

katilinek demiş ki:
Paralel olması gerek değil.Benimkide paralel değil.İnce teller daha aşağıda kalınlar yukarda duruyor.Yandan baktığında paralel durması gerekli.

benimkide tam tersi ince teller yukarda
paralel yapmıştım bu seferde f.rose yerinden atıyordu
tekrar eski haline getirsemde bu sefer akor kaçırıyor yaa

_JuDaS demiş ki:
zaten kesinlikle sap ayarın kaymıştır diyemem kontrol edilmesi lazım ama kaymış olması muhtemel. eski tele geri döndüğünde atan sapın tekrar düzeleceğini sanmıyorum.

_JuDaS demiş ki:

bunun dışında söylediğim gibi akordunu yaparsan akordun da tutar floyd rose'un da paralel konuma gelir.

Hmm, pekala öyle deneyeceğim.. Umarım olur! Bu arada burada yaptırabileceğim, baktırabileceğim bir yer olsa hiç durmazdım da işte kendim yapmak zorundayım..

Tellerin tamamını söküp ardından yeni takım takabilirsiniz bu sap ayarını attırmaz. Teller takılınca eski halini alır sap. Tek tek takılması daha kolay akortlanabilmesi için.

Yeni telleri taktığınızda köprü paralel durmuyorsa (ince taraf kalın taraf değil onların yükseklikleri farklı olabilir) (köprüde yükseklik ayarı yaptığınız çubuklara dayanan bıçak gibi yer gövdeye paralel olmak zorunda) köprü ayarı gerektirir (dikkat hala sap ayarı ile işimiz yok)

Teller kendi arasında akortlu fakat tam E değlise hemen yaylara girişmeyin. Bazen tüm teller olması gerekenden gevşek yada gergin oluyor. O zaman köprü öne yada arkaya gidiyor. Ben böyle bir durumda önce köprüyü koldan paralel hale getiriyorum. Sonra telleri kontrol edip ne yapmak gerekiyorsa hepsini ufak ufak geriyorum yada gevşetiyorum duruma göre. O zaman köprü de tellerin gerilimi değiştiğinden o da paralel noktaya doğru hareket ediyor.
Bu işe yaramazsa o zaman yaylara müdahele edersiniz.

Stormcrow demiş ki:
Tellerin tamamını söküp ardından yeni takım takabilirsiniz bu sap ayarını attırmaz. Teller takılınca eski halini alır sap. Tek tek takılması daha kolay akortlanabilmesi için.

Telleri tek tek takıcaz zaten toplu takılmıyor ki onlar :D Bu arada yine de yazdıkların çok daha mantıklı geldi.. Şu an akordlu ama E değil.. Yapacağım şey kolu sabitleyip vidaları sıkıp gevşetmek mi olacak ?

eric demiş ki:

"paralel yanlis dogrusu su" demek dogru olmaz.
onemli olan tremolo sisteminin degil, pivot vidalara dayanan bicaklarin govdeye paralel durmasidir. bu bazi koprulerde kopru yuzeyi tam paralelken(edge-pro , standart floyd rose) olur, bazilarinda hafif one egikken(lo-pro).

bu bicaklarin paralel olmasi gereklidir, sarttir, aksi takdirde bicak yuzeyi vidalara iki noktadan veya genis bir yuzeyden temas eder, tremolo ile oynandigi zaman kopru eski konumuna donmeyebilir.

arkadaşlar bende yeni tremelo kilit sistemli bi gitar kullanmaya başladım ve ilk defa tel değiştirdim.Ancak akort ettikten sonra köprü yukarıda kaldı.Arkadaki vidaları sıkarak indirmeye çalştım ama işe yaramadı.bi türlü paralel hale getiremiyorum.eski kulandığım teller 0.9, taktıklarım ise 10 numara teller.Acaba bunun bi etkisi olabilir mi.Köprüyü nasıl paralel hale getirebilirim.arkadaki vidalarla fazla oynamak ta istemedim açıkcası.yardım edebilirseniz çok memnun olurum.
arkadaki vidaları sıktığımda yaylar geriliyor.Yaylar zaten yeterince gerili.köprüde ise çok az hareket oluyor.tam paralel yapmam için çok fazla sıkmam gerekli.bi türlü halledemedim.

daha kalın bir set taktığında gerilim arttığı için floyd-rose kalkar, bu doğaldır.

yayları sıktığın zaman akordun diyeze kayar ve normal hale getirmek için akord ettikçe (gevşettikçe) floyd-rose iner.

ama mesela floyd-rose'daki yay sayısı 2 ise 3'e çıkarman gerekebilir. çünkü 2 yay belki 0,9 seti kaldırabiliyordur fakat 0,10'u kadıramayabilir.

ayrıca tellerin hepsini beraber eşit seviyelerde gevşetip floyd-rose'u indirdikten sonra tekrar akord etmeyi deneyebilirsin bu da kısmen floyd-rose'u indirebilir.

ve muhtemelen sap ayarın da bi süre sonra kayar ve sap ayarı gerekir.

daha kalın bir set taktığında gerilim arttığı için floyd-rose kalkar, bu doğaldır.

yayları sıktığın zaman akordun diyeze kayar ve normal hale getirmek için akord ettikçe (gevşettikçe) floyd-rose iner.

ama mesela floyd-rose'daki yay sayısı 2 ise 3'e çıkarman gerekebilir. çünkü 2 yay belki 0,9 seti kaldırabiliyordur fakat 0,10'u kadıramayabilir.

ayrıca tellerin hepsini beraber eşit seviyelerde gevşetip floyd-rose'u indirdikten sonra tekrar akord etmeyi deneyebilirsin bu da kısmen floyd-rose'u indirebilir.

ve muhtemelen sap ayarın da bi süre sonra kayar ve sap ayarı gerekir.

ben vidaları sıktıkca tellerde bi gerilme olmuyo ki.Yaylarda bi değişiklik oluyo.hatta teller gevşiyo yine akort etmem gerekio.

gitarının markası ne bu arada? kaç tane yay var? gerçi vidaları sıktığın zaman tellerin gerilmesi gerekir. tremolo koluyla floyd-rose'u indirebiliyor musun?

Geri