Elektro gitar konusunda yardımlarınızı bekliyorum

Arkadaşlar merhaba.

Öncelikle belirteyim ki iki senedir gitar sahibi olmak istiyorum şartlardan dolayı başaramamıştım. Şuan para konusunda bir sıkıntım yok çalışdığım için ve sanayide kalıpçıda çalıştığım için bir gitar yapmak istiyorum. Gövde kısmını cnc tezgahında işletebilirim o konuda sıkıntım yok sap kısmını ise zorluğundan korktuğum için hazır almak istiyorum. Gövde kısmında şekil olarak kesin bir karara varmış değilim. Sizden ağaç konusunda yardımlarınızı bekliyorum ve tabiki gövde şeklinde kararsızım hoşunuza giden varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

a287atonlar3054jp.gif

Bu ağaçlardan hangisini tercih ederseniz ekonomik olarak ve tona bağlı olarak?

Eksiklerimden biride 3d Autocad çizimleri bu konuda yardımcı olacak bir arkadaş olursa sevinirim.:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu kadar hızlı yazmanıza şaşırtığımı belirtmek isterim.:)

Sevgili arkadaşlar rock-metal müzik soloları çalmak istiyorum grup kurma, katılma gibi bir hayalım yok. Heavy, Trash ve belli rock türlerine uygun olmasını istiyorum ve şunu belirteyim ailem yakında memlekete gidecek bahsettiğiniz ağaçları orada bulma imkanları var mı sonuçta eski bir ağaç bulma ihtimalı oldukça yüksek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Başaramayacağım diyede bir korku var içimde hiç bulaşmasam mı diye. Yardımlarınızı genede bekliyorum.:)

Ağaç işini halletmemiz lazım arkadaşlar kafamda net bir birikim oluşması için.

kendineozgun izmit / karamürselde Akustik Wood diye bir dükkan var, gittim gördüm :) bazı ağaçlar ülkemiz içinde var, bazıları ise yurt dışından geliyormuş. aslında iyi ağaçlarımız varmış ama tomrukların doğru kesilmesi gerekiyormuş. hatırladığım kadarıyla 4e bölünen bi pasta gibi kesilmesi gerekiyormuş yada damarlarına göre miydi neydi :D neyse, özet olarak ağaçların fiyatları uçuk değil. kalitesi ne düzeydedir bilmem ama maun gövde (60), akçaağaç sap (25) ve abanoz klavyeyi (60) 145 liraya aldım. ben de sizin gibi kendi gitarımı yapmak istiyorum. CNC işini nerde yapmayı düşünüyorsunuz? bi de hadi gövdeyi kestik, sapı da bi şekilde ana hatlarını oluşturacak şekilde zımparaladım diyelim. sapın radiusu, fretleri çakma falan filan nasıl yapılıyor acaba :D
Alshain sakıncası yoksa ben de sorabilir miyim sorularımı?

kendineozgun izmit / karamürselde Akustik Wood diye bir dükkan var, gittim gördüm :) bazı ağaçlar ülkemiz içinde var, bazıları ise yurt dışından geliyormuş. aslında iyi ağaçlarımız varmış ama tomrukların doğru kesilmesi gerekiyormuş. hatırladığım kadarıyla 4e bölünen bi pasta gibi kesilmesi gerekiyormuş yada damarlarına göre miydi neydi :D neyse, özet olarak ağaçların fiyatları uçuk değil. kalitesi ne düzeydedir bilmem ama maun gövde (60), akçaağaç sap (25) ve abanoz klavyeyi (60) 145 liraya aldım. ben de sizin gibi kendi gitarımı yapmak istiyorum. CNC işini nerde yapmayı düşünüyorsunuz? bi de hadi gövdeyi kestik, sapı da bi şekilde ana hatlarını oluşturacak şekilde zımparaladım diyelim. sapın radiusu, fretleri çakma falan filan nasıl yapılıyor acaba :D
Alshain sakıncası yoksa ben de sorabilir miyim sorularımı?

Sevgili grugum..

CNC işi daha belli değil ben sanayide çalışıyorum elimin altında her malzeme var anlayacağın o konuda sıkıntım yok.:) Ağaç olarak kızıl ağacı belirledik dediğim gibi. Babam memlekete gittiği için oradada araştırmasını istedim eğer iyi bir şey bulamazsa Alshain arkadaşımızın önerdiği ve senin dediğin yer karamürselden alacağım.:) Korktuğum kısım benimde sap ona bir şey yapacağız artık iletişim kur istersen benimle.

bu arada oranın sorumlusu Murat Taşatan (yanlış hatırlamıyorsam) önceden ud yapıyormuş. şimdi bildiğiniz gibi o dükkanı işletiyor. satışlarının %20sini de müzik dışı işler oluşturuyormuş (tesbih, bıçak sapı vs. için malzeme arayanlar) :D

Gövdesi sade olsun gitarın bence. Kendi zevkine göre bir şekil bulursun zatende çok abartıya kaçmamanı tavsiye ederim. Stratlar güzel mesela onlardan ilham alınabilir. Eskiden V kasa çok severdim nedense artık hiç güzel gelmiyor. Her yiğidin sonu ya Strat :D

Ağacı bir türlü alamadım ki arkadaşların tavsiye ettiği akustik wooda cumartesi günü gidecektim fakat anadolu ya geçiyorlarmış ağaç bakmaya pazartesi günü gel diyorlar. İşten altı buçukta çıkıyorum gidebilir miyim oraya merak ediyorum. Saolsun Alshain arkadaşımız yardımcı oluyor. Gitarı böyle yapmayı planlıyorum

bigfenderstratfiestaplu.jpg

Geri