elektrogitar çalarken nasıl oturmalıyım

komik bi başlık ama.ortalama 3 saat çalıyorum.belim feci ağrıyor.galiba tutuş şeklimden olabilir diye düşünüyorum.bunun bir yolu yordamı varmı

Gitar çalarken belin ağrıması çok doğal bir olay. Özellikle de gitarı bacaklarının arasında çalıyorsan. Birçok klasik gitarist de o teknikle çaldıkları için zaten bel ağrısından muzdarip olurlar, hatta Andres Segovia gibi de 2 kere bel ameliyatı geçirirler. Bunun bir çözümü oturduğun sandalyenin arkasına birkaç yastık koyup, gitarın üzerine değil, o yastıkların üzerine dayanarak çalmaktır (bir nevi sırt desteği). Bir ötekisi ise (şu anda google'da entry'sini bulamadım) gitar için kucak yastıklarından faydalanmaktır; ancak dediğim gibi bunların ticari adını bilmiyorum, google'da da satan bulamadım ama sen "guitar lap stand" veya "guitar lap rest" diye ararsan bir şeyler bulabilirsin.

1-etrafı olmayan taburede otur.
2-tabure ne çok yüksek ne de çok alçak olmasın.
3-arada mola falan ver. Mesela 3 saat çalışıyorsan 4-1'er satlik 3 periyoda böl aralarda sigara çay molası falan ver.
5-3 saat çok uzun bir süre değil niye belin ağrıyor acaba?Bir doktora görün.
6-geniş bir mekanda çalış.
7-gitarın üzerine eğilme.
8-benim gibi kendini kaptırıp headbang yapma.
9-çözümü bence burada arama, iyice tembel oldunuz herşeyi millete soruyorsunuz.
10-9 numaradan alınıp triplere girme :)

Ayakta çal ya en iyisi ayakta çalmaya alışmak :)

Örnek1: Ben gitarı ilk aldıgımda 3 -4 ay paso evde çaldım oturarak sonra stüdyoya gittim arkadaşlarla bişey çalıyım dedim o da nesi gitar baya aşşağıda kalıyo parmaklarıma hükmedemiyorum hiç bişey çalamadım :D

Örnek2: Evde oturarak bi soloya çalıştım 1 saat sonra hah oldu artık çalıyorum dedim ayağa kalktım çalamıyorum. Oturarak çalmaya çok alışılırsa ayakta çalarken baya zorluk çekilebilir ilk sahne deneyimlerinde falan...

Ben şunu gözlemledim oturarak saatlerce çalışanlar gitarı göğsünde tutuyor ayakta çalarken. Komik gözüküyor bence...

İlle de oturarak çalacam 3 saat çok diyorsan Skull_KruSher ı dinle

çok yukarda çalan gitacılar biliyorum
ama adamler eşşek gibi çalınca o kadar da komik gelmiyor inan bana :)

petrucci de yüksek tutuyor mesela

neyse arkadaşın problemi ayrı
oturduğun yerin yükseltisi önemli bir
bu şekilde oturunca gita aşağıda kalıyorsa sırtını öne eğik tutuyor olablirsin
sırtın dik tuttuğun şekilde de gitar aşağıda kalıyorsa gitaı koyduğun bacağının altına destek al
oturma pozisyonunda da gitar çok yüksek olursa bu sefer sağ kolu yukarı kaldırmak için omuzu kasıyorsun sağ kol iptal oluyor bu seferde

ilteris demiş ki:
Ayakta çal ya en iyisi ayakta çalmaya alışmak :)

aksine ayakta durmak bele daha çok yük bindirir, ileride askerde nöbet tutarken anlarsın :)

belin ağrıya ağrıya çalmaya devam ediyorsan pek iyi yapmıyorsun. oturarak çalıyorsan altına ince bir minder al, belini yastıkla iyice destekle. ayakta çalıyorsan da bacaklarını omuz genişliğin kadar açık tutup mümkün olduğunca dik durmaya gayret et. bi de bulabileceğin en kalın ve destekli askıları kullan ve oturup çalarken de askı kullanmaya çalış ki en azından ağırlığın bi kısmı omuzlarında kalsın.

geçmiş olsun

çal ulan çal.. otur çal kalk çal yine çal.. :D
oturmayı kalkmayıdamı biz öğreticez, gitar çalmayla alakası yok herzaman dik durmak lazım sağlık açısından, kafa önde yürüme.. :D çok ağrın varsa bi ortopediste git en doğrusunu o söyler..

bence faydalı bu başlık devam edelim.
13 yaşımdan beri çalarım ve 14 yaşımdan beri de kamburum çıktı bu müzik hastalığı yüzünden, gitarı elime aldımmı ufak molalar dışında 6-7 saat çaldığım zamanları bilirim.Hele hele metronomu yavaştan hızlıya doğru bi egzersiz çalıyorsam kafayı yemekle kalmıyorum gece sırt ağrısından uyuyamıyorum :cry:

lesmary3.jpg

Boyle oturursan bu adam gibi calabilirsin. Bu arada tahmin edin bu adam kim? Elindeki gitar onun imza modeli, oyle soyluyeyim. Dinlemek isterseniz gitar nasil calinir diye:

http://www.amazon.com/exec/obidos/clipserve/B00005R8ET001001/0/102-1096422-1204146

B

Böyle oturunca böyle çalınırmı :) :) :)

Ben ayakta çalarım.Gitarımda düşük belli pantolon gibi aşağıda olmaz nede askı takmış kısa pantolonlu çocuk gibi yukarda durur..Uzun süre oturarak çaldımmı belim ağrıyor.Sandalye biraz rahatsız vede ayakta çalmadığın zaman stüdyoda falan afallarsın.

bu herifle ilgili bi belgesel tadında bişey seyretmiştim, aga adam elektro gitarı icat etmiş daha ne yapsın :D ilk başta telefon mikrofonu falan denemiş manyetik yerine, hatta ilk kanal kayıt denemelerini de kendisi yapmış.. yaşıyomu hala öldümü.. :)

Bütün mucitliğinin yanısıra (delayi icat eden adam da kendisidir bu arada, tape echo falan şeklinde çaldığı şeyi kaydedip, bir kaç milisaniye sonra bu kaydı çalıyor gitarla devamını yaparken çalarken, neyse büyük adam) inanılmaz hızlı bir gitarcıdır kendisi. Chat Atkins ile bir albumleri var ki öyle böyle değil, teknik açıdan günümüzdeki virtüoz takılan çoğundan bir kaç gömlek üstün zira.

Sonuçta bu adam kendi modelini sürat için yapmış. Bu da enteresandır, ergonomik tasarımı, maun ve akçağacı karıştırma yöntemi falan.

B

Herzaman dik durmaya alıştır kendini gitarın üstüne kapanma. Gerçekten zararlı, hele uzun boyluysan hayatın boyunca kambur olmak en büyük derdin olabilir çok dikkatli olmalısın bu konuda. Sadece gitarda değil hayatının her anında dik durmak önemlidir. Çünkü dik duran bir insan özgüven simgesidir, sahnede olsun yürürken olsun...

Ayrıca ben gitarı dik tuttuğumda pozisyonları çok daha rahat gördüğümü hissediyorum (belkide bir saplantı?) Sonuç olarak en önemli olay dik duruş dostum. Kendini iyice alıştır...

Bende 2 senedir elektro çalıyorum. En son dün çalışmayı fazla kaçırdım ve şu anda belimden ciddi şekilde rahatsızım. Sırtüstü yatabiliyorum sadece. O yüzden bu konu aslında gerçekten ciddi bir mesele

Geri