Brutal Vokal Nasıl Yapılır?

doğla yoldan çıkarılmayan her ses bünyeye zarar verir bu gırtlağınla başlar sesinin ağızdan çıkarken devam eden her yerine kadar ulaşır...

@hidayetcan

evet belki kanser olmazsın ama bu sesine zarar vermeyeceğin anlamını taşımaz... bugün oturup dinlersen hiçkimsenin albümdeki sesinin bir önceki albümüyle (karekteristiği hariç) fazla bir benzeyen tarafı yok...

ayrıca kanser olmandaki etkende bilindiği gibi sigara genetik faktörler beslenme şeklinle yakından etkilidir... bunun yanındada sürekli gırtlağına zarar verirsen yenilenen hücreler bir süre sonra kanserleşbilir... yani illa olmazsın diye bir kaide de yok...

@6tel
cinsiyetle brutal vokalin alakası şöyle vardır. bir bayan olarak brutal olmak vardır erkek olarak olmak vardır... eper kendi ses karekteristiğin üzerinde çalışırsan bir sorun çıkmadan kendini geliştirirsin ama dediğim gibi !!!! başkasına benzemeye uğraşırsan daima kendine zarar verirsin!!!!

doğal sesi geliştirmek için bile ses tellerinin sınırlarını zorlamak gerekirden burda çıkıpta Brutal vokal zararlı değildir demeyin arkadaşlar...

Saygılar

@RanCor

doğal sesi geliştirmek için bile ses tellerinin sınırlarını zorlamak gerekirden burda çıkıpta Brutal vokal zararlı değildir demiyorum sevgili RanCor ben direkt olarak dogru yapilan brutal vokal ses teline zararli degildir diyorum, bahsettigin her albumde sesi degisen sanatcilar kimler bilmiyorum ama benim bildiklerim hep ayni tonda ve kalitede yapiyorlar, elbette girtlaga yuklenerek bunu yapan unlu muzisyenlerde var ama buda bu isin bir teknigi olmadigina kanit degildir, dogru teknikle yapilan brutal vokal ancak diger tip vokaller kadar zararlidir, bu isin egitimini ve teknigini bildigim icin bunlari soyluyorum lutfen ukalalik olarak algilanmasin.

Brutal vokal yapan herkesin kanser olacağını sanmak, bütüm metalcileri satanist sanmak kadar komik. Brutal vokal yapmak tamamen zararsızdır da denilemez tabiki ama doğru teknikle doğru şekilde yapılırsa bir zararı olmaz. Trafikte herkes bütün kurallara uysa hicbir kaza olmaz. Brutal vokali de kuralları ve tekniği ile yaparsan bir sakıncası olmaz. Tabiki sesin zamanla bozulacaktır ama bu clean vokal yaparsan da böyledir. Sonsuza dek sesinin aynı kalması söz konusu zaten olamaz. Önce çalışmayla gelişir sonra yaşlanmayla geriler. Sonuç olarak herşeyin bir tekniği bir yöntemi vardır ve bunlara uyularak yapılırsa bir sorun çıkmayacaktır.

arkadaşlar brutal vokal yapıyorm ben 4 senedir. Bu tarz vokali sevmiyor olabilrsiniz , sevmediginizden hiç araştırmamıssınızdırda , brutal vokalin eğitimi yok demiş arkadaş , sallamış , dünya üzerndeki resmi olarak 1 eğitmen var oda NE vokaller yetiştirdi şimdiye kadar LAMB of God dan tanıdıgımız RAndy gibi ,, ve bu ögretmen bir bayan Adıda Melissa Cross ,, çeliştli brutal eğitim dvd leri bulunmaktadır çok isteyen varsa açsın izlesin çalıssın ama bir tavsiyem olucak , brutal vokal öğrenilmez geliştirilir sadece, yapamıyorsanız hiç ugraşmayın bogazınıza yazık edersiniz.

Merhaba,
Bugün aceba scream,brutal veya screamo yapmayı gerçekten bilen varmıdır die forumları araştırıyodum(türk).Bu Senin yazdığın gibi konu'lar gördüm hep ve genelde senin gibi scream brutal veya screamo yapmak isteyen kişiler bilgisizdi.[örneğin: Scream'e BÖÐÜRME diyodular ] ve çoğu kişide konu'ları cevaplarken bu arkadaşlarımızı yanlış bilgilendiriyo.(ben kimseye siz yanlışsınız demiyorum sadece kendi bilgimi sunuyorum)mesela diyolarki : dinle şarkıyı havaya gir bağır veya yok neymiş eğitim gerektiriyomuş yok çok tehlikeliymiş falan filan... abi ben bu işi 2 senedir yapıyorum 16 yaşındayım ve Hayko dinleyerek başladım itiraf ediyorum berbattım ama şu an gerçekten iyiyim ve ben kendini beğenmiş bir insan değilim iyi olduğumu çevremden dinleyenlerimden ve youtube da sorduğum kişilerin cevaplarından değerlendirerek sölüyorum isterseniz sizde dinleyebilirsiniz >>> http://www.youtube.com /user/kotriko?feature=mhum <<< benim diceklerim bu kadar son olarakta tüm scream - screamo ve brutal yapan arkadaşlar lütfen vazgeçmeyin biz türk milleti olarak neler neler başardık elin gavurunun scream ini mi yapamicaz diyorum.

vileshome doğru demiş tabi bazı noktalarına katılmıyoruma özellikle boğazın parçalanır vs..

dediğin gibi bu işin effectleride var ama direk clean'i brutal yaparmı bilmem.. vocal processorler var.

eğer kendinde o yeteneği hissetmiyosan hiç başlama bu işe,brutal vokal sanılanın aksine etrafımda clean'den çok fakat adam gibi yapan parmakla sayarsın.. zor iştir.. öle ders felan olmaz sanırım fakat teknikleri var tabi..

arkadaşlar brutal vokal yapıyorm ben 4 senedir. Bu tarz vokali sevmiyor olabilrsiniz , sevmediginizden hiç araştırmamıssınızdırda , brutal vokalin eğitimi yok demiş arkadaş , sallamış , dünya üzerndeki resmi olarak 1 eğitmen var oda NE vokaller yetiştirdi şimdiye kadar LAMB of God dan tanıdıgımız RAndy gibi ,, ve bu ögretmen bir bayan Adıda Melissa Cross ,, çeliştli brutal eğitim dvd leri bulunmaktadır çok isteyen varsa açsın izlesin çalıssın ama bir tavsiyem olucak , brutal vokal öğrenilmez geliştirilir sadece, yapamıyorsanız hiç ugraşmayın bogazınıza yazık edersiniz.

Bence söylediklerin çok bariz yanlışlarla dolu, hata bazı yerlerde kendin söylüyorsun bunları :)

Çok yönlü olan/olabilen herşeyin bir tekniği vardır, olmasa da geliştirilir. Söylediğin gibi brutal vokal yapamk çok zararlı olabilecek bir şey ama bir konseri başladığı gibi bitiren brutal vokaller de yok değil, bu işin tekniği de mümkün olduğunca az zararla bunu yapmaktır, ayrıca brutal vokal dediğinizin bir çeşidi yok, onlarca çeşidi var :)

Kaldı ki herşeyi geçtim, herhangi bir tür vokalde nefes alma olay çok önemlidir, kanımca brutal vokalde bu daha da önemlidir, ister zamanlama olarak olsun ister teknik olarak. Hani şu diyafram b.k püsür olayları yani :D

Bir keresinde bir arkadaşla konuşurken brutal grind vokali ile ilgili, doğru mu adlandırdım onu bile bilmiyorum, bana şunun gibi bir şey söylemişti. "Sesi direk burun bölgesiniden çıkartacaksın" (nasıl oluyorsa :D ) Ayrıca böyle burun bölgesini göstermişti eliyle falan :D :D Tek bildiğim bu, eğer bilgi sayılırsa :D Kolay gelsin, araştırmaya devam et derim :D

Geri