Solo çalımı için hangi pena

Bende uzun süre medium kullandım ama anladımki 1,00mm den yukarı lazım kesinlikle. Satriani malmsteen falan hep 1.5mm kullanıyor bildiğim kadarı ile...

hayır size katılmıyorum bu arkadaşlar yumuşak penayla çalmaya alışırsa ilerde sorun yaratabılır bence sormaları / araştırmaları gitar çalmak kadar önemli

Çok yumuşak ve çok sert penalarda zararlı...

ERn iyisi orta yolu bulmaktır,çok sert penalarda aşağı-yukarı pena vuruşları zor oluyor,nitekim yumuşak penalardada aynı sorun oluyor...

En iyisi hafif sert penaları kullanmak solocu olarak bunu önerebilirim kendi adıma...

01 demiş ki:

ERn iyisi orta yolu bulmaktır,çok sert penalarda aşağı-yukarı pena vuruşları zor oluyor,nitekim yumuşak penalardada aynı sorun oluyor...

En iyisi hafif sert penaları kullanmak solocu olarak bunu önerebilirim kendi adıma...

Katılıyorum, bir de tushe diye bir olay var, çok yumuşak penalarda belirli bir yerden sonra onu vermek zor oluyor, ayrıca çok yumuşak penaların sesleri daha kalın penalara göre daha hacimsiz oluyor, yani kalın penaların sesleri daha tok oluyor :) Ama çok kalın pena kullanmak da pek iyi değil :)

Ben şu sıralar bir kalınlığa bağlı kalmamaya çalışıyorum 1mm ile 1.4 mm arasındaki her kalınlıkla çalıyorum daha doğrusu "çalabilmek istiyorum" az biraz yapabiliyorum da galiba :D

DaveMustaine_64 çok haklı.
Tushe olayı var. Yani yumuşak penayla hissettiklerinizi tele yansıtmanız neredeyse imkansız. Rock yapamazsınız en azından. Ama mesela bir back ritimde, sert pena yerine yumuşak penayı tercih ederim. Jim Dunlop JazzIII var. Çok güzel bir pena. Yani hissettirmek için birebir. Gidip denemenizi tavsiye ederim. Küçük olan modeli bazi eller için fazla küçük gelebilir (elinizde kaybolacak kadar). Ama büyük olan kırmızı modeli var. O çok güzel.
Pena zevk işi aslında biraz. Tamamen çalım tarzına bağlı. Mesela ben JazzIII'ün küçüğünde çok rahat ediyorum. Çok zevk alıyorum çalarken. Diğer penalarla hissi yakalayamıyorum. Bayağı önemli bir konuya değinmişsiniz aslında. Bende hazır bulmuşken birşeyler ekleyim dedim. :)
iddia ediyorum JazzIII de yapabileceğiniz bir çok şeyi diğer penalarda yapamazsınız. Belki biraz abartıyorum gibi geliyor ama cidden çok mükemmel bir pena benim için.

DaveMustaine_64 demiş ki:
01 demiş ki:

Katılıyorum, bir de tushe diye bir olay var, çok yumuşak penalarda belirli bir yerden sonra onu vermek zor oluyor, ayrıca çok yumuşak penaların sesleri daha kalın penalara göre daha hacimsiz oluyor, yani kalın penaların sesleri daha tok oluyor :) Ama çok kalın pena kullanmak da pek iyi değil :)

Ben şu sıralar bir kalınlığa bağlı kalmamaya çalışıyorum 1mm ile 1.4 mm arasındaki her kalınlıkla çalıyorum daha doğrusu "çalabilmek istiyorum" az biraz yapabiliyorum da galiba :D

Birde yumuşak penalar elimde kalıyor benim,sürekli kırılıyorlar özelliklede floyd a bağlı tellerde...

TEllerden alacağımız nüansları yakalamak için sololarda sert penalar iyidir fakar çok sert değil...

Hızlı solo atmak için 23.677mm kabak çekirdeği şeklinde akrilik pena gereklidir.. Bunun dışında hızlı solo atmak imkansızdır. Yapılan penaların hepsi yavaş solo çalınması için yapılmıştır. Eren Kömürlü 23.677mm pena koleksyonu yapmaktadır.

Yumuşak penanın ucu hafif büküldüğü için daha kontrolsüzdür.
Ben bu aralar tuşemi kuvetlendirmek ve sesleri tane tane vurgulu, temiz verebilmek için extra heavy kullanıyorum. En azından sololar yemece ve karambol olmuyor.
Ama tabiki herkesin anatomisi ve rahat ediceği şekil farklı olduğu için bu biraz sana ve zaman kalmış bir şey. Şimdilik çok dert etme, çok aşırı birşey olmadığı sürece her telden penayla çal der ve giderim..

akinu demiş ki:
Hızlı solo atmak için 23.677mm kabak çekirdeği şeklinde akrilik pena gereklidir.. Bunun dışında hızlı solo atmak imkansızdır. Yapılan penaların hepsi yavaş solo çalınması için yapılmıştır. Eren Kömürlü 23.677mm pena koleksyonu yapmaktadır.

Sen çok yaşa :D

Kaybetmeden öncesine kadar vazgeçemediğim pena Ibanez Rubber Grip Wizard 1mm lerdi. Ama inanın pena işi rahatlık kadar alışkanlık işi de aslında... O Ibanez penalardan buralarda bulamayınca Dunlop Big Stubby 2.0mm kullanmaya başladım (solo için harika bir pena), belki şu an kaybettiğim ibanez penayı bulsam çalamam onunla; fena halde alıştım...:D

Geri