Okullara Cinsel Eğitim Dersi

İlköğretim 2. kademede (6-7-8) Cinsel Eğitim Dersi konmalı mıdır?

• Toplam oy veren
    1,093
okulda ve şu an çalıştığım yerde seminer, konferans,mesleki eğitimler gibi birçok programlara katıldım (sanırım birçok kişi katılmıştır) bu programların etkisi o 2-3 gün içinde etkiliydi belki en fazla bir ay sürmüştür çünkü hayata geçirilmedi anlatılanlar (insan kaynaklarının göz boyaması) ... yani 2 saatlik bir eğitimin yeterli olmayacağını düşünüyorum ders olarak öğretilirse daha etkili olur çünkü örnekler,alternatifler çoğalır ve daha geniş kapsamlı işin belki de tıbbi yönüne bile inilebilir... 2 saatlik eğitim orda olduğu yerde kalır... eğitim olacağı için dinleyemeyeceklerdir bile...eğitim de sıkılmayan ben görmedim... ufflaya pufflaya eğitime gidiyoruz maalesef küçük yaştan beri eğitim sistemimizin bozukluğu nedeniyle... ilk başta da söylemiştim önce ÖÐRETMENLERİN eğitilmesi lazım bu ülke de sonra cinsel eğitim dersi konulmalı...

db demiş ki:
okulda ve şu an çalıştığım yerde seminer, konferans,mesleki eğitimler gibi birçok programlara katıldım (sanırım birçok kişi katılmıştır) bu programların etkisi o 2-3 gün içinde etkiliydi belki en fazla bir ay sürmüştür çünkü hayata geçirilmedi anlatılanlar (insan kaynaklarının göz boyaması) ... yani 2 saatlik bir eğitimin yeterli olmayacağını düşünüyorum ders olarak öğretilirse daha etkili olur çünkü örnekler,alternatifler çoğalır ve daha geniş kapsamlı işin belki de tıbbi yönüne bile inilebilir... 2 saatlik eğitim orda olduğu yerde kalır... eğitim olacağı için dinleyemeyeceklerdir bile...eğitim de sıkılmayan ben görmedim... ufflaya pufflaya eğitime gidiyoruz maalesef küçük yaştan beri eğitim sistemimizin bozukluğu nedeniyle... ilk başta da söylemiştim önce ÖÐRETMENLERİN eğitilmesi lazım bu ülke de sonra cinsel eğitim dersi konulmalı...

evet..son cümleye extra evet, tüm kalbimle evet

Eğer okullarımızda "Ahlak" dersi veriyorsak, bunun tamamlayıcısı olarak "Cinsel eğitim" dersi de vermeliyiz. Çünkü küçüklükten itibaren yanlış yönlendirilen çocukların ergenliklerini yaşarken sapkınlıklara düşmeyi kuvvetle muhtemeldir.

Üreme konusu eğer daha doğru bir biçimde anlatılırsa, kanımca tecavüz ve taciz vakaları da azalacaktır.

Bu ders olarak değilde belirli aralıklarla verilen bir seminer, konferans şeklinde olmalı bence.O yaşlarda olan çocukların yeni yeni ergenliğe giriyor olmaları onları herhangi bir çevreden gelen etkileşimlere daha da açık hale getirir.Dogru bir karardır, fakat bu bilgilendirmelerden sonra ögrencilerin ne kadar anlıyacakları ne kadar verimi olacağı konusunda şüpheliyim.Allah aşkına hepimiz o yaşlardan geçtik hangimiz "lan bana biri gelsede cinsel eğitim verse şu abazanlıgı üstümden atmanın bir yolunu bulmam lazım" dedi :) O yaştaki insanların duyacakları bir prezervatif kelimesi dahi neler canlandırıcak kafalarında ve bu düsüncelerin öyle eğitimle gideceğinide zannetmiyorum açıkçası çok daha farklı yöntemler izlenmeli onların fikrini değiştirecek...

Böyle bir ders olursa Haydar Dümen işini kaybeder ama saçma sapan sorulardanda kurtulur :D

Bize lisede kızları erkekleri ayırıp 1 saatlik ders verdiler. Bilmediğim bazı şeyleri öğrendim. İyi oldu.

metalcafe demiş ki:
Böyle bir ders olursa Haydar Dümen işini kaybeder ama saçma sapan sorulardanda kurtulur :D

Bize lisede kızları erkekleri ayırıp 1 saatlik ders verdiler. Bilmediğim bazı şeyleri öğrendim. İyi oldu.

Cinsel eğitimin içeriği nasıl olmalı acaba..Yani müfredat nasıl olmalı..
Bence ezberden kaçınmalı :D

Şaka bir yana da gerçekten cinsel eğitim şart ülkemizde..Oral seksle çocuk yapmaya çalışan çok çift duydum ben :D

Keşke hepsi öyle sansa hepsi, koruyucunun ne olduğunu bilmeyenler var hala. 7-8 tane çocuk yapıyorlar. Ekonomik olarak sıkıntıların olduğu bu ülkede (Ki bu sürekli kanayan bir yara) o çocuklar Ne yapıyor 5 yaşında selpak satmaya başlıyorlar. Gerçi artık cinsel cehalet eskisi gibi değil ama yinede ders vermenin faydası olur diye düşünüyorum. J.S Bach abi mesela hiç koruyucu kullanmamış :D Kaç çocuğu vardı tam anımsamıyorum ama 20 nin üstündeydi sanırım.

metalcafe demiş ki:
Keşke hepsi öyle sansa hepsi, koruyucunun ne olduğunu bilmeyenler var hala. 7-8 tane çocuk yapıyorlar. Ekonomik olarak sıkıntıların olduğu bu ülkede (Ki bu sürekli kanayan bir yara) o çocuklar Ne yapıyor 5 yaşında selpak satmaya başlıyorlar. Gerçi artık cinsel cehalet eskisi gibi değil ama yinede ders vermenin faydası olur diye düşünüyorum. J.S Bach abi mesela hiç koruyucu kullanmamış :D Kaç çocuğu vardı tam anımsamıyorum ama 20 nin üstündeydi sanırım.

Aslında benim korkum çocuk yapamamaları değil,çocuğu olmuyor diye adamın karısınına zarar vermesi :D

Kadınların %80 i sanırım cinsellikten zevk alamıyormuş...Eğitim şart..Üzülüyorum :D

Cinselliği indirgemek amacıyla farklı yollara sapan başımızdakiler ve Milli eğitim bakanımızın tarikatçı olduğunu varsayarsak bunlar imkansızdır !!! Çünkü onlara göre dinde cinsellik insanın kendi içinde yaşadığı bir travma ?!?!?! Nevsine hakim olamayan insanlar eğer cinselliğin eğitimini almazlar ise ilerde ne büyük travmalar yolaçacağını bilemezler... Çünkü onlara göre cinsellik 1 erkeğin 6 veya 10 kadınla birden evlenip hergece farklı biriyle cinsel ilişkiye girmesidir... Böyle bağnaz bir kafa yapısına sahip Toplum liderlerimiz oldukça biz daha çok tartışırız Cinsellik dersini...Bize ortaokul - 7. sınıfda gelmişlerdi bir ders vermişlerdi... hala hatırlarım o dersi üremenin ne gibi birşey olduğunu anlatmışlardı.. Herkezde gayet mantıklıca konuşmuştu... Kız arkadaşlarımıza orkit dağıtmışlar ve bunu ne şekilde kullanacaklarını bilinçli bir biçimde anlatmışlardı... Adet dönemlerinde depresyonlara girmemeleri gerektiğini bilinçli davranmalarını ve alacakları önlemleri (bizim yanımızda değil tabi) anlatmışlar... Bizim kızlardan birisi söylemişti bize :D Bunun gibi örnekler olmadığında birey gerek erkek gerek kız olsun.. Sokakta öğrendiği cinselliği çok yanlış uygulayabilir... Gerek sapıklık olsun gerek eşcinsellik olsun... Bu yüzdentoplumun bu konuda bilinçlenmesi lazım urologlar tarafından... ve bu bizde sanırım imkansız.. ??

valla eğitim aileden başlar bence,beni daha küçükken ailem bilgilendirdi zaten hatta bi yaşa geldiğimde cüzdanıma koymak için bi prezervatif bile verdiler yani ailenin de rolu büyük. bu tabualrını küçük yaşta bertaraf eden bir ferdin ilerde sapkınlığa düşmesi beklenemez heralde.okulda eğitime gelince bu konuda gerçek bir eğitime bu toplum henüz hazır değil öyle bir karar da böyle bir hükümetten çıkmaz şu durumda bütün iş ailelerin şimdi napıyoruz hemcins kardeşlerimize veya cocuklarımza bu konuda bilgi veriyorz efenim,hadi kolay gelsin. :D

''Eğitim ailede başlar '' cümlesine katılmıyorum... nasıl bir aileye sahip olduğuna bağlı kaldı ki eğitim seviyesi min olan bir ülke de eğitimli ailenin parmakla sayılacak kadar az oluşu durumu daha da zorlaştırıyor kaç tane eğitimli aile çocuğuna cinsel eğitim veriyor ? Zaten eğitimsizlere de birşey diyemiyorum onları kim eğitecek Eğitimlilerin bile mahalle baskısına dayanamayıp cinsel eğitim veremediği malum.Cinsel eğitim ve bilinç gelişmemiş bir ülke olan Türkiye'nin aşılması zor ve aşılacaksa da uzun yıllar gerektirecek bir sorunu. Gelenekleriyle saçma düşünceleriyle düşünmeyen beyinlerle çoğunluğu oluşturan bir halka sahip ülke olarak bunun aksine düşünen bir neslin yetişmesi gerekir ki buda ne zaman olur çok uzun süreceği kesin.

Selm,

Bu işler ailenin eğitimli veya eğitimsiz olduğuna bakmaz...
tekrar etmekten bıktım ama bu biyoloji dersi değildir...
ailede onurlu, düzeyli olma düşüncesine sahipse...
cinsel ilişki daha doğrusu, birleşmenin anlamını koşullarını kavramış biri...
Prezervatife gerek duymaz...
ingilterede 11 yaşında baba olan çocuk...oğlunu sahiplendi...
o yaştada olgun olunabiliyor...tabiki...
sorumlukluk alabilecek durumu yok...oğlu babasına emanet...

Hşkalın

Bilgisayar oyunu ortalığı karıştırdı

Dünyada hızla yayılmakta olan bir bilgisayar oyunu başta feministler olmak üzere pek çok kişinin tepkisini çekti.

CNN’in haberine göre oyun bir tren istasyonunda bir genç kızın oyuncunun yanına yaklaşıp “Yardımcı olabilir miyim?” demesiyle başlıyor. O andan itibaren oyuncu kıza saldırıyor, kendisini trende takip ediyor ve hatta köşeye sıkıştırıp defalarca tecavüz ediyor. Oyunun bir safhasında kız hamile kalıp oyuncu tarafından kürtaja bile zorlanabiliyor. Oyunun mantığı şu: Bu kız oyuncuyu kendisini trende taciz etmekle suçluyor, oyuncu da intikam almaya çalışıyor.

Dolayısıyla özellikle uluslararası kadın hakları gruplarının oyuna tepki göstermesi kaçınılmaz. Taina Bien-Aime oyunun dünyanın her yerinde raflardan kaldırılmasını sağlamış. Equality Now isimli örgütün sözcüsü olan Bien-Aime, “Bu oyunun piyasada asla olmaması gerek” dedi. Ancak yaşanan tartışmalar oyunun internet üzerinden hızla yayılmasına neden oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/14273710.asp?gid=373

evet eğitim şart :)

evet konmalıdır cinsel eğitim dersi ancak ortoöğretim de uygulanmalı diye düşünüyorum.

En azından dejenare olan gençlik yaşını biraz daha yükseltiriz, böylece bir 10 sene sonra dejenarasyon ilköğretim 3-4 te başlamamış olur diye düşünüyorum..

actarus nickli arkadaş çok büyük ihtimalle benden büyük olmasına karşın cidden özür dileyerek katılıyorum bu konuya 5 yıldır görüşü değişmemiş olması cidden ilgimi çekti 11 yaşında çoçuk baba oldu diyosunda amaç zaten 11 yaşında baba olmamasını sağlamak eğer o çoçuk belkide baba bune dediğinde o balon onu şişiriyosun diceğine öğretseydi nolcağını baba olmucaktı mantık budur yanlız iyi bi ilerleme konunun ilk açıldığı seneden bu yana büyük ilerleme kaydedilmiş sevindirici bi haber toplum açısından belki bi 10 yıl sonra tamamen normal karşılanabilcek bu işler

Selam,

maximilius bende yazacaklarımı şimdiden özür dileyerek başlıyor.
11 yaşında eğitim olmamasına rağmen bu ilk vakka...
çok nadir rastlanan bir durum...
o yaşlarda cinsel eğitimden çocuklar anlamaz...
Aile büyükleri anlattığında biraz utanarak mevzuya yaklaşır...
çünkü bilinç altında mahrem konular olduğu algılamıştır...
küçük yaşlardaki çocuklar böyle bir münasebetten çekinir korkar...
birde 2. konu: tamam diyelim sorumsuzluk, bilgisizlikten dolayı bir çocuk doğacak veya doğmuş olması durumunda 2 tarafında bunu sahiplenmesi gerektiğidir...
kürtajla veya kimsesiz çocuklar yurduna bırakılmaması...gerektiğini öğretmeye çalışır cinsel eğitim dersi...
Bu sorunlar çoğu ülkede var..bunlar medeni gelişmiş gördüğümüz ülkelerde dahada çoktur...

görüşmek üzere

Bencede bu tür eğitimler verilmeli hatta bunun anket açılmasına gerek duyulmayacak seviyelerde olabilsek keşke..

Geri