Cortun Üst seviye gitarları hakkında

Merhabalar,
Cort'un 1000 TL üstündeki Aero Custom,Z Custom,G Custom,Kx Custom vb, yani custom serisi gitarları hakkında ne düşünüyorsunuz,
Örneğin Aero-Custom modeli özellikleri ve tasarımı olarak çok çekti beni,tabi bunda Suhr gitarlara olan benzerliği de var her ne kadar yakın bile olmasa da kalite olarak fakat Cort olması,endonezya üretimi olması ve, ağacının gofret gibi olduğunu duymam tarzı şeyler şüphede bıraktı beni.??

ya adı üzerinde custom. sonuçta belirli bir standartın üstü gitarlar.. ancak alınacak daha kafi markalar varken die hard cort fan hariç insanlar neden cort u tercih etsin.

Hani şahdı, şahbaz oldu diye bir laf vardırya. Fabrikasyon bir gitarı bence değerli kılan en büyük faktör, ne kadar makina kontrollü olup, ne kadar insan eli denetimi ve üretimi içinde olduğudur. Cort Endonezya fabrikasında makina kullanımını had safhaya çıkarmış durumda. Seri üretim, bas geçir sat. Cort yahu adı üstünde. Tabii şahsi görüşüm. Aslında firmaların fabrikasyon ürün politikaları üzerine tez yazılır, ama sonuçta eminimki bu noktaya varırız.

Cort'un Kore üretimi Custom modeli gitarları cidden başarılıydı (hem akustiğini hem elektrosunu yıllardır kullanıyorum), elektroların üzerlerindeki flamed / quilted maple kaplamalar bile üst seviyeydi ama Endonezya üretimleri aynı kalite standardını yakalayamadı malesef. Kore ve Endonezya üretimi Z-Custom kullandım, Endonezya olanını hala kullanıyorum şu an ama Kore olanı özellikle işçilik olarak daha üstündü. Şunu da not düşeyim de "yuh" deyin, 2004 - 2007 arası Cort modellerini özellikle tavsiye ediyorum, işçilik ve malzeme kalitesi o yıllarda tavan yapmış benim gözlemlediğim kadarıyla. Bunları söylerken şimdi üretimi olan Endonezya yapımı gitarlar yine de muadilleri arasında öne çıkıyo ama ara kapanıyo gibi.

Cort'un üst seviye gitarımı varmış yahu? Cort adı üstünde, kort değil.

Hocam bir Cort kullanıcısı olarak gayet memnunum Cort'tan.
Sanırım biraz ön yargılısınız "Cort'un üst seviye gitarımı varmış yahu? Cort adı üstünde, kort değil." derken yanılıyorsunuz bence.
Cort'un yanılmıyorsam 2000 - 2007 (2008 de endonezya da üretilmeye başlandı diye biliyorum) yılları arasında ürettiği kore yapımı gitarlarından birini denemenizi tavsiye ederim.
Fiyat olarak pahalı ibanezlerden Prs lerden daha sağlam işçilik ve kalitesi var kanımca.
Cort hakkında önüne gelen işten çakmayan daha 2 -3 aylık gitar çalan vatandaşlar atıp tutuyor.
Herkezin gözündeki marka ve stil farklıdır tabiki ama yinede elinize alıp denemediğiniz çalmadıgınız ve hakkında fazla bilgiye sahip olmadıgınız gitarlar hakkında olumsuz yorum yapmayın lütfen.
Herkese iyi forumlar :)

Merhabalar,
Cort'un 1000 TL üstündeki Aero Custom,Z Custom,G Custom,Kx Custom vb, yani custom serisi gitarları hakkında ne düşünüyorsunuz,
Örneğin Aero-Custom modeli özellikleri ve tasarımı olarak çok çekti beni,tabi bunda Suhr gitarlara olan benzerliği de var her ne kadar yakın bile olmasa da kalite olarak fakat Cort olması,endonezya üretimi olması ve, ağacının gofret gibi olduğunu duymam tarzı şeyler şüphede bıraktı beni.??

Hocam,
eğer bulabilirsen Cort firmasının kore üretimi gitarlarından al .
Şu an üretilen yeni(endonezya) cortlardan pek memnun kalmadım. Birkaç arkadaşıma Cortun 2010 yapımı x serisinden aldık.
Pek verimli değil.
Korelerine bak Cort'un.
Güzel bir Kore Cort evl serisi - KX Custom bulabilirsin.
Evl serilerinde EMG manyetikler bulunmakta.
Kx custom serilerinde ise gördüğüm kadarıyla Seymour Duncan manyetikler kullanıyor.
Ayrıca evl ve kx serileri set-neck bağlantıya sahip.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
Aradıgın gitarı bulman dileğimle ... :)

Cort markasına nedense herkes bir önyargı ile yaklaşıyor, bunu ben de görüyorum. Adı yüzünden sanırım :)

Ancak daha yakın zamanda denediğim bir Endonezya yapımı XTH model Cort vardı, çok ince saplı, neck-thru bir alet ve üzerinde 1200 TL gibi bir etiket vardı. Satin finish falan tam bir custom shop gitarı gibi özene bezene üretilmiş. Kalite kontrolü, elektronik, vs hepsini en ince ayrıntısına dek kontrol ettim, mükemmele yakındı diyebilirim. Fiyatını sonuna dek hakeden ve hiç abartmıyorum boyasından işçiliğine sesinden malzemesine dek belki de ESP CS gitarlar ile yarışabilecek kalitede bir gitar bence. Özellikle bu modelden bulursanız bence Koreymiş Endonezyaymış falan bakmadan alın. Cort sayfasında artık gözükmüyor, üretimden kalkmış olabilir ama sıfır olarak İstanbul'da bazı dükkanlarda var.

Şu söylediğinin üzerine seninle tartışmaya girmeyeceğim.
Evet ben bi işten çakmıyorum ve 2-3 aylık gitaristim. Sen biliyosun. Devam edin. ;)
Ben o cümleyi senin için kullanmadım arkadaşım.
Burda kimseylede tartıştıgım falan da yok.
Senin haricinde başka sitelerde ve çevremde gördüğüm yeni başlayan elemanların atıp tuttuklarını söyledim sen üstüne alınma.
Seni uyardıgım tek husus bilmediğin kullanmadıgın bir ürün hakkında olumsuz yorum yapmaman gerektiği.

Cort markasına nedense herkes bir önyargı ile yaklaşıyor, bunu ben de görüyorum. Adı yüzünden sanırım :)

Ancak daha yakın zamanda denediğim bir Endonezya yapımı XTH model Cort vardı, çok ince saplı, neck-thru bir alet ve üzerinde 1200 TL gibi bir etiket vardı. Satin finish falan tam bir custom shop gitarı gibi özene bezene üretilmiş. Kalite kontrolü, elektronik, vs hepsini en ince ayrıntısına dek kontrol ettim, mükemmele yakındı diyebilirim. Fiyatını sonuna dek hakeden ve hiç abartmıyorum boyasından işçiliğine sesinden malzemesine dek belki de ESP CS gitarlar ile yarışabilecek kalitede bir gitar bence. Özellikle bu modelden bulursanız bence Koreymiş Endonezyaymış falan bakmadan alın. Cort sayfasında artık gözükmüyor, üretimden kalkmış olabilir ama sıfır olarak İstanbul'da bazı dükkanlarda var.

Mastodon sanada bu yorumun için ayrıca teşekkür etmek istedim.
Bizim milletimiz ön yargılı davranmayı çok seviyor malesef :)
Cort firmasının eski üretimleri bana göre dörtdörtlük gitarlar. Gerek işçilik gerekte kullanılan kaliteli malzemeler bakımından.
İbanez gitarlar Cort'un fabrikalarında üretilmekte.( yanlış biliyor olabilirim eğer öyle ise düzeltin :) )
Tekrar bildireyim burada hiçbir arkadaşla tartışmaya girdiğim yok . Sadece yanlışları ve eksikleri düzeltmek için yazdım bu mesajları.

Kore üretimi cortlar güzeldir. Bu kadar basit. Kapışmaya gerek yok, ancak gidip Suhr ile kıyaslamayın tabii. Kore üretimi çoğu gitar cort fabrikasından çıkar ;) Endonezyalar hakkında yorum yapamacağım hiç ellemedim çünkü. Bence bu zamana kadarki en başarılı gitarları Garage 2, ancak onun da kore üretimi yok sanırım :(

ben gibson kullanamıyorum. kötü bir gitar diyebilirmiyim diyemem. ama bir gibsonda bulamadığım rahatlığı bir cort M600 de bulmuştum. tondan bahsetmiyorum tabiki. marka olayını çok takıntı hake getirmemek gerektiği kanaatindeyim. sx gitarlar bile custom adı altında birdseye maple saplı bir gitar üretmişti. bilindik markalı pek çok gitardan üstün bir gitardı (fiyat+performans+işçilik) Ankarada yıllarca Süleyman Bağcıoğlu ve blues expres dinleyerek büyüdük. tonlarına hayran olduğumuz o mükemmel gitarının sapında tükenmez kalemle dalga geçer gibi fender yazıldığını görünce çok hoşuma gitmişti. çalımı rahat olan gitar en iyi gitardır. küçük modifiyelerle (üst segment gitarlardan bahsetmiyorum) bir fenderiniz olabilir.

Denemek lazım oturup diyorsunuz yani anladığım kadarıyla genel olarak, peki elime aldığım bir gitarın ağacının kalitesiz(sunta falan) olup olmadığını nasıl anlarım.

Gloss boyalı gitarlarda elinize aldığınızda anlayamazsınız, ancak internetten araştırıp öğrenebilirsiniz. Zaten sunta gitarlar genelde 100-150 liralık çin malı gitarlardır, yani gitar alırken buna dikkat etmeniz gerekmez bile :) Ancak bir ara kontrplak squierler vardı.

Suntalıktan ziyade gövdenin kaç parça ağaçtan yapıldığı da önemli, Epiphonelar 4 parçaya bile çıkıyo ama daha ucuza satılan Z-Customlar iki parça ağaçtan yapılıyo.

Aslında doğru yapılırsa 5 parça bile olabilir, kulağa hoş gelmiyor biliyorum ancak ağaçları alıp kendiniz yapıştırsanız çok ciddi bir rezonans kaybı olmadığını anlarsınız. Ancak ne kadar az parçadan olursa o kadar iyi tabii ki. O paralara pek de önemsenmemesi gereken bir konu bence. Çoğu neck thru gitarın toplam 7 parça ağaç olduğunu da unutmamak lazım tabii, ancak bolt on ve set neck gitarlarda gövde daha önemli bir kavram.

Geri