epiphone elektro gitarda arıza fikirlerinizi bekliyorum

linkteki görüntüde gösterdiğim gibi b ve g telinde gürültü titreşimi var. sesin kalitesi çok düşük. ben neden olduğunu çözemedim. tel değiştirdim olmadı. eşik ve köprü de de arıza yok. siz de neden olabilir ?

Geçenlerde stratımda aynı problem olmuştu. Önce sap ayarı zannettim. Sap ayarın bozuk olabilir. Değilse sorun tellerın çok yakın olmasından. Bendede bend yapınca aynen bu bozuk ses çıkıyodu. Köprünün knoblara yakın olan ayağını biraz yükseltmeni öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
abi fretlerde de problem yok. araya metal koyuyorum hani gerçekten tel ile fret arası farkı bariz görmek için ve yine aynı gürültülü titreşim var. sap ayarına bakmadım ama. sap ayarı nasıl oluyo ?

hocam köprüdeki vidaları gevşeterek telleri birazcık yükseltmen problemi çözecektir fakat dikkatli olman lazım her iki vidayıda aynı miktarda çevirmeli ve çok fazla çevirmemelisin mesela çeyrek tur çevir (her ikisi içinde) tekrar o tellere bak olmamışsa, bir çeyrek tur daha çevir.. böyle böyle bulabilirsin. daha da olmazsada muhdemelen fretlerin erimiştir iyi bir luthiere götür kolayca halledebilir.

hepsini denedim aynen dediğin gibi yaptım hatta sonuna kadar getirdim öyle bile olmadı :D evet deddiğin aynen doğru fretler erimiş ol bölgedeki. ama mesela 3. perdenin fretleri canavar gibi duruyo yine de arıza devam ediyor. bu arada luthier ne demek biraz açıklar mısın ?

luthier(lütiyer) bildiğin enstrüman yapımcısı, bakımcısı, tamircisi. sorunun fretlerde olduğundan emin olmak için sap ayarına bakman lazım. gitarı teller havaya bakacak şekilde yere paralel olarak kaldır, tüfek gibi tut. köprünün sağından ve solundan bak. tellerin sapa paralel olması lazım. sap hafif bombeliyse sorun sap ayarındandır. truss rod'u biraz sıkmak gerekir, bilmiyorsan kurcalamamanda fayda var. eğer değilse sorun fretlerdendir. lütiyere götür, fretlerin çok erimemişse tesfiye eder (boylarını ayarlar) çok erimişse değiştirir.

teşekkürler öneriler için :D garantiye versem nasıl olur acaba ? en sağlam çözüm o olur ama kaç gün sonra geri gelir hiç bilmiyorum :D

abi doğru diyosun haklısın ama her yolu denedim bildiğin gibi değil yani :D fretler değişcek sanırım ya sorun belli oldu gibi

sadece belli perdelerde problem görünüyor. gitarının garantisi varsa yada aldığın firma sattığı malın arkasında duruyorsa direk oraya göstermeni öneririm. önce sap ayarını kontrol etmeni öneririm. gitarını masaya yatırıp sol elinle üçüncü perdeye sağ elinlede onbeşinci perdeye basarak tellerle sap arasında boşluğu kontrol etmelisin daha sonra ağaşı doğru inerek aynı şekilde sapta içe yada dışa doğru bombe olup olmadığını anlarsın. burdan göründüğü kadarıyla esas problem perdelerinde gibi. bir perdeden düzgün sonrasından bozuk ses geliyor. bu durumda tel bastığın perdeden sonraki fret lere çarpıyor. nacizane fikrimdir. umarım faydası olur.

çok teşekkürler :D ben de aynen öyle düşünüyorum. zaten dediğin olayı göstermek için diğer perdelerden de ses örnekleri koydum. istanbuldan kadıköy gitar centre ' den aldım. arkasında durur diye düşünüyorum. garantisi 2 yıl zaten gitar 9 aylık. garantiye vereceğim. ayrıca kendim izmitte değiştirtmeye kalksam fretleri kaça mal olur acaba ?

çok teşekkürler :D ben de aynen öyle düşünüyorum. zaten dediğin olayı göstermek için diğer perdelerden de ses örnekleri koydum. istanbuldan kadıköy gitar centre ' den aldım. arkasında durur diye düşünüyorum. garantisi 2 yıl zaten gitar 9 aylık. garantiye vereceğim. ayrıca kendim izmitte değiştirtmeye kalksam fretleri kaça mal olur acaba ?
valla dostum kendin değiştiremezsin çok zor gitara hasar vermen daha olası... Gitar 9 aylık ise ve ilk alındığın böyle bir sorun yok ise sorunun sap ve köprü ayarından dolayı olması daha yüksek bir ihtimaldir. :)

Sakın haa, kendin değiştiremezsin. ALet edavat olmadan yapılacak iş değil. Bunları temin etmeye kalkarsan da çok pahalıya gelir.
Gitarın 9 aylık ise ve yeni başladıysan bu işe sen ilk perdelerde daha çok çalıyorsundur ve fret erimesi o perdelerde daha çok olur. İşin normali bu. Sense yanlış görmediysem 17. civarlarında ses bozukluğundan bahsediyorsun. Sürekli solo atıyorum überim ben demiyorsan o fretlerde sorun yoktur. Varsa da tekil sorun vardır. Bir fret yerinden kalkmıştır vs.. Yani hepsini değiştirmeye gerek olmaz. Bu sorun daha çok sapın hareket etmesiyle ortaya çıkıyor. Köprüden güzünü hizalayıp bakacaksın sapın orasında bombe var mı diye..Eğer ki ağaçta bombe varsa sap ayarı ister, sap ayarı giderilemeycek derecede bombe yaptıysa ağaç tesviyesi ister. İşte o zaman iş daha da para demek.

ayarlar yapıldı ve tel değişti :D yani arıza giderildi gençler :D hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum sizin sayenizde kurtuldum bu beladan :D buyrun link:

Geri