gibson les paul ve epiphone les paul arasında fark yoktur :D

demek istediğim hem akustik hem amfiyle hemen hemen aynı sesi verirler. hatta ağaç meselesinden çok manyetikler veriyor amfiyle olan sesi.manyetik iyiyse iyi çıkıyor hatta iyi manyetiği herhangi gitara tak ayırt etmek çok güç olur.(bunlar ses açısından ve bu elektro olan gitarlar için geçerli ) ses çok öznel bi şey nasıl kesin olarak bu daha iyidir diyebiliriz:) Tabi şu da var belki ben o farkı algılayamıyorum veya aradığım ton değil konfor ortalama bi ses yetiyor bana. Bazıları da en ufak değişikliği algılıyordur ve bu daha güzel diyordur. Değişken çok tıpkı müzik gibi.

Solid body elektro gitarlarda ağacın tona olan etkisi bayağı çetrefilli bir tartışmalar yarattı. Sonuçta iki grup var biri var diyor biri yok diyor. Ben yok diyenlerdenim. Köprü, eşik,manyetik, fretler, elektronik potans vb hepsinin önemi ağaçtan daha fazla diye düşünüyorum e burada da Gibson daha üstün. Ve Gibson'da kullanılan aksamı ucuz gitara taksan o gitarın maliyeti kadar nerdeyse hele fret değişimi filan geçer belki. Benim mantığıma ters gelen nokta ağaç konusunda şu 12. perdeden sonra hele ki ince mi telinde basılan bir notada ağaç ne kadar rezonans yaratacak ki bu rezonans gelip de manyetiğin o yüksek titreşim algılama özelliğini etkilesin. Eğer tonu ağaçtan alsaydık manyetiklerin mıknatıslarının ağaca bakan tarafları da olmaz mıydı ? Kaldı ki Steinberger ve Carbonfiber gitarlar var gayet de güzel ton veren. Hollow Body , Akustik ayrı mesele tabi. Herkes istediğine inanır bu arada görüşler ayrışabilir.

Ağacın tona etki edip etmemesi konusunda şöyle bir video çekmiş Rob Chapman zamanında. Bana o kadar aman aman bir fark var gibi gelmedi (drive tonlarda).

Solid body elektro gitarlarda ağacın tona olan etkisi bayağı çetrefilli bir tartışmalar yarattı. Sonuçta iki grup var biri var diyor biri yok diyor. Ben yok diyenlerdenim. Köprü, eşik,manyetik, fretler, elektronik potans vb hepsinin önemi ağaçtan daha fazla diye düşünüyorum e burada da Gibson daha üstün. Ve Gibson'da kullanılan aksamı ucuz gitara taksan o gitarın maliyeti kadar nerdeyse hele fret değişimi filan geçer belki. Benim mantığıma ters gelen nokta ağaç konusunda şu 12. perdeden sonra hele ki ince mi telinde basılan bir notada ağaç ne kadar rezonans yaratacak ki bu rezonans gelip de manyetiğin o yüksek titreşim algılama özelliğini etkilesin. Eğer tonu ağaçtan alsaydık manyetiklerin mıknatıslarının ağaca bakan tarafları da olmaz mıydı ? Kaldı ki Steinberger ve Carbonfiber gitarlar var gayet de güzel ton veren. Hollow Body , Akustik ayrı mesele tabi. Herkes istediğine inanır bu arada görüşler ayrışabilir.

Kendimi yanıtlayayım pardon. Ağaçtaki rezonansın yarattığı sound tabiiki mıknatısla alınmaz ( ne demişim ben ya ) orada mikrofonik bir düzenek olabilirdi belki. Bilmiyorum . Bence bir tuhaflık var bu ağacın etkisi olayında. Benim fikrim bu inancım bu herkesinkine de anlayışla bakarım.

Ağacın tona etki edip etmemesi konusunda şöyle bir video çekmiş Rob Chapman zamanında. Bana o kadar aman aman bir fark var gibi gelmedi (drive tonlarda).

Paylaşım için teşekkürler. Bu arada, bana hem drive hem de cleande bayağı bir farklı geldiler.

demek istediğim hem akustik hem amfiyle hemen hemen aynı sesi verirler. hatta ağaç meselesinden çok manyetikler veriyor amfiyle olan sesi.manyetik iyiyse iyi çıkıyor hatta iyi manyetiği herhangi gitara tak ayırt etmek çok güç olur.(bunlar ses açısından ve bu elektro olan gitarlar için geçerli ) ses çok öznel bi şey nasıl kesin olarak bu daha iyidir diyebiliriz:) Tabi şu da var belki ben o farkı algılayamıyorum veya aradığım ton değil konfor ortalama bi ses yetiyor bana. Bazıları da en ufak değişikliği algılıyordur ve bu daha güzel diyordur. Değişken çok tıpkı müzik gibi.

Peki, bir soru. Neden bir strata PAF manyetik taktığımızda LP'deki o nezleli ton gelmiyor?

Paylaşım için teşekkürler. Bu arada, bana hem drive hem de cleande bayağı bir farklı geldiler.

Peki, bir soru. Neden bir strata PAF manyetik taktığımızda LP'deki o nezleli ton gelmiyor?

En gözlem sonucu verebileceğim cevap scale uzunlukları farklı. Köprü yapıları/malzemeleri farklı. Scale uzunluğundan dolayı penayı tele vurduğunuz nokta farklı. Eşik ve perdeler aynı malzeme mi bilmiyorum.

Yok abi ya ne kopyası isteyen istediğine inanıyor zaten de bazen de sorgulamak da iyi yani. Birde şimdi şu var neden Japonya'da ıhlamur gitar çok ABD'de kızılağaç ? Coğrafi koşullar bitki örtüsü. Ama adamlar baktı sonra millet zokayı yuttu heh dediler tamam :D Gitarist zümresi AKP zümresinden daha tutucudur. Baksana yahu 50 senedir Fender gitarın tipini değiştiremedi :D

aynı pasif manyetiğe sahip farklı ağaç kullanılmış gitarlarda driveda bile olsa farkedilir bir ton değişikliği olur.

ha tabi ki yukarıda yazılanlarda da baya doğruluk payı var. solid body gitarlarda ağaca gelene kadar tel tipi, fret tipi hatta pena bile daha etkili bence ton üzerinde. yine de fark var mı? bariz var.

gitar soundunu elektronik aksama indirgersek piyasadaki yüzlerce yan ürünün (sustain bloklar misal) "denge bilezikleri" ya da futbolcuların bacağına yapıştırdığı renkli bantlardan bir farkı olmamalı mantık olarak. yine de piyasa yılan yağı satıcısıyla dolu :D

Stone Tone Sustain Block | Floyd Rose Stone Tone Sustain Block

şunun üzerinde baya bir tartışma var misal. 100 dolarlık taş :D

Son düzenleme:
katılıyorum. pek çok kişi aksini söyler ama hemen hemen her elektro gitar aşağı yukarı aynı sesi verir. çünkü elektro gitarların akustik alanı az ve işin içine elektronik meseleler giriyor. ama tabiki gibson 'lar daha uzun ömürlü gitarlardır. aksamlar daha kalitelidir işçilik daha iyidir. fretler tek tek düzenlenmiştir. öyle müthiş bir ses farkı olmaz ama görünüşü ve konforluğu her zaman daha iyidir. bu da daha rahat ve güzel müzik yapmamızı sağlar. bence önemli olan da budur.
Diyorsun yani :)) Bende 78 üretimi gibson les paul custom var gitar değil piyano çalıyor hissi veriyor ve tonları dadından yenmiyor bu hissi şu ana kadar kullandığım hiç bir gitarda alamadım buna epi custom dahil...Her elektro gitar aşağı yukarı aynı sesi verir diyorsan senin gitaristliğinden de şüphe duyarım..millet boşuna veriyor o zaman binlerce dolarlık gitarlara bu paraları enayi gibi.. alsınlar 100 dolarlık gitar baksınlar keyiflerine nasıl olsa 100 dolarlık gitarda ses veriyor 10000 dolarlık gitarda :))))

kabaca gitar denen meret 3-5 tahtanın teknik açılar ve ölçüler neticesinde birleştirilip üzerine yine belirli teknik açı ve ölçümler ile eklenen çakılan hardware ekipmanlarından oluşan telli bir enstruman üzerinde sürekli değişen gelişen çipler veya teknolojiden nasibini alan donanımsal faktörlerde yok.yıllardır bilindik standart teknik ve teknoloji.. fakat işin can alıcı noktasıda bu tekniklerin ve ölçümlerin işçilik ve detay kalitesi:) ve bu meret öyle bir şey ki kimisi 50 dolara satılıyorken kimisi 1000-5000-10000-20000 dolarlara satılıyor..İlginç olan da çekik gözlü elemanlar ünlü markaların binlerce dolarlara satılan gitarlarının öyle bir replikalarını yapıyorlar ki bu markaları yıllarca kullanan gitaristler dahi bazı replikaların orjinalinden daha iyi olduğunu iddaa ediyorlar..youtube da bununla ilgili pek çok video mevcut ve fiyatlarıda oldukça komik rakamlar..Bir ara aliexpten fender veya gibson çakması getirtmeyi dahi kafaya takmış biri olarak gümrük olayından dolayı vazgeçtim...

Diyorsun yani :)) Bende 78 üretimi gibson les paul custom var gitar değil piyano çalıyor hissi veriyor ve tonları dadından yenmiyor bu hissi şu ana kadar kullandığım hiç bir gitarda alamadım buna epi custom dahil...Her elektro gitar aşağı yukarı aynı sesi verir diyorsan senin gitaristliğinden de şüphe duyarım..millet boşuna veriyor o zaman binlerce dolarlık gitarlara bu paraları enayi gibi.. alsınlar 100 dolarlık gitar baksınlar keyiflerine nasıl olsa 100 dolarlık gitarda ses veriyor 10000 dolarlık gitarda :))))

Bu senin için geçerli bir şey .Ben de 10bin küsür tl'lik bir gretsch çaldım ama o fiyata deyecek bir ton farkı duymadım. Elbette fark var hemen hemen diyorum zaten. Ama o bin dolarlar emin ol tona değil konfor,kalite,uzun ömürlülük,marka değeri gibi unsurlara gidiyor.Enayilik meselesi de değil. Kimi gösterişi sever alır kimi daha rahat ve düzgün akortta çalmayı sever alır kimi neden aldığını bile bilmez alır bunlar tercih . Gitaristliğimden şüphe edebilirsin sorun yok :)

bahsettiğiniz iki gitar da şu an karşımda. Aralarında tasarım, malzeme kalitesi, ölçü, kütle, manyetik, sap açısı, tel köprü açısı, tını, boya, cila, fret kalınlıkları, işçilik, elektronik aksam kalitesi vb. farklar bulunan iki gitardan bahsediyoruz. Açıkçası dokunduğunuzda bile farkı hissedebiliyorsunuz.

tonda detayları bulanıklaştıran efect pedalları kullanırsanız hissedilen fark azalacaktır fakat bu iki gitarın aynı olduğu anlamına gelmez.

Son düzenleme:
Geri