Melankoli Nedir, Ne Değildir?

yaa gerçekten sorunları olan insanların bunu yaşamasına saygım var..

her duygu gibi acıda,yoğun olarak güzel bi biçimde yaşanmalıdır..

ama senin şikayet edebileceğin hiçbirşey olmadan bunu yaşamaya neden ihtiyaç duyasınki

sorunların yoksa neden sorunlu gibi davranasınki

"melankolik" olmak illa ki sorunlu bir insan olmak demekse,

"evet sorunlarım var kendime göre... tıpkı çoğu bireyde olduğu gibi " derim...

ama ben yine böyle olduğunu zannetmiyorum...

ama olabilir de, belki biz yanlış biliyoruz...

ben kendimi bildim bileli melankoliğim, yani öyle hissediyorum...

sevgilerimle...:)

konu konuyu açar derler ya,

mesela opeth'in birçok şarkısı melankoliktir bana göre ;) ,

ama grubun hayranlarına göre de tüm parçaları melankoliktir, hüzünlüdür... :LOL:

bana sorarsanız da...

misal,

pain of salvation'ın tüm parçaları melankoliktir :LOL:

MaraJade zaten o yüzden ben de anlamıyorum..
Mesela Orhan Veli de melankoliktir, aynı zamanda eleştireldir. Ama o insan yüzleşmiştir, kafasındakini edebiyatıyla dökmüştür.. Ama gene melankoliktir. Yani rahatlamamıştır.. Onun rahatlaması egosunun pohpohlanması değil, insanların onu anlamasıdır, değişmeleridir..
Birçok örnek var.. Hayatlarıyla sürekli yüzleşen birini yıkıp birine başlayan ama melankoliyi bırakamayan... Bu insanların bakış açısı toplumcu olduğu için, toplumun içindeki hüsran geçmedikçe onlar da rahatlayamayacaklar...
Ben bundan bahsetmek istemiştim.. Ama gene bende de soru işaretleri var....
İyi sabahlar...

"melankolik kişi çelişkiler içinde kalır, kararsızdır. bir yandan yalnızlığı seçmesinden hoşnuttur bir yandan da insanların içinde olamayışının hüznünü duyar. insanlarla ilişkilerinde hep bir sorun vardır. anlaşılamaması, mizacı gereği farkındalığı, sosyal olmayı , diğerleri gibi olmayı becerememeleri onu insanlardan uzaklaştırır. "

alıntıdır

bende melankolik biriyim

tinklebell demiş ki:
"melankolik kişi çelişkiler içinde kalır, kararsızdır. bir yandan yalnızlığı seçmesinden hoşnuttur bir yandan da insanların içinde olamayışının hüznünü duyar. insanlarla ilişkilerinde hep bir sorun vardır. anlaşılamaması, mizacı gereği farkındalığı, sosyal olmayı , diğerleri gibi olmayı becerememeleri onu insanlardan uzaklaştırır. "

daha ne diyeyim :)

melankoli kelimesi bana hastalıklı bir hissiyat veriyor. zira melankoli depresif bir durumdan farklı olarak içinde tedirginlik ve tehdide açıklık barındırıyor. insan hayat mücadelesinde yeterli dönütleri alamadığında bu kez tüm varlığını sorgular ve inandığı her ne ise ona olan güveni sarsılır. bü yüzden daha sonra hayatın rutinine olan bağ kaybolur. hep kötü şeyler olacakmış gibi bir duygu doğabilir. bütün olan bitene seyirci kalmak yada herşeyi tehdit olarak algılamak arsında gidip gelen bir ruh durumu özet olarak

melankoli güzel bişeydir bence...dinlediğin müzikle ve hayat tarzınla birleştirdiğin zaman seni mutlu eden bişeydir hatta...
ama nerde insanlıktan uzak,dışlanmış,abaza varsa kendini melankolik zannediyo...
hiçbişey olamadım bari melankolik olayım demekle olan bişey değil bu ...

yaşam için çaba göstermekten daha kolay bi yol... melankolik oldum demekle de olan bişey...... melankoli depresyon hastalığının bi ön safhası yani tıbbi bi bozukluk sayılabilir.. bi gün yoldan melankolik gördüklerimi kamyona yükleyip toplu muayne ettiricem gerçeği öğrenince belki kendilerini daha az özel hissederler.....

endoplazmikretikulum demiş ki:
nerde insanlıktan uzak,dışlanmış,abaza varsa kendini melankolik zannediyo...
hiçbişey olamadım bari melankolik olayım demekle olan bişey değil bu ...

"melankolikliği"; "abazanlık", "dışlanmışlık", "insanlıktan uzaklık" olarak görenlerden tiksiniyorum, esas insan dışı varlıklar ta kendileridir...

düzeltme: melankoliğim, benimle uğraşanları pişman ederim...

Geri